Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, foto no arhīva

Latvijā vajā repatriantus: ārlietu ministrs lūdz nesaukt viņus par ienaidniekiem

36
(atjaunots 21:22 18.04.2020)
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs lūdz pārtraukt no ārzemēm atbraukušo latviešu vajāšanu, jo viņi nav atbraukuši, lai visus inficētu ar koronavīrusu.

RĪGA, 19. aprīlis — Sputnik. Noskumušais Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā lapā Facebook vērsies pie iedzīvotājiem ar lūgumu neuzskatīt par ienaidniekiem cilvēkus, kuri atgriezušies Latvijā no ārzemēm.

Politiķis pievērsa uzmanību tam, ka medijos un sociālajos tīklos raisās sarunas par iedzīvotāju repatriāciju. Cilvēki uzskata, ka valstij nav jāpalīdz ārzemēs iestrēgušajiem, ka pēc atgriešanās repatrianti izraisīs jaunu infekcijas vilni, tātad – ārkārtas situācijas pagarināšanu.

Lidosta Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

ĀM vadītājs atzina, ka cilvēku bažas viņam ir saprotamas. Cilvēkus biedē neziņa, jo nav saprotams, kā tālāk veidosies situācija ar Covid-19. Taču Rinkēviču skumdina ne pats skandālu fakts, bet gan netaisnīgums.

Viņš uzsver, ka "ir nepareizi uzskatīt, ka visi repatrianti ir inficēti un atbrauc tikai ar vienu mērķi – pārkāpt noteikumus un aplipināt citus".

Rinkēvičs atgādināja, ka repatrianti nav ne marsieši, ne ienaidnieki, bet līdzcilvēki, un viņu tiesības atgriezties Latvijā garantē Satversme.

Turklāt daudzi tautieši izrādījušies iestrēguši ārzemēs pretēji savai gribai un pielikuši pamatīgas pūles, lai atgrieztos.

Tiesa, politiķis vērsās arī pie pašiem repatriantiem. Viņš uzsvēra, ka nedrīkst ignorēt prasību pēc atbraukšanas stingri ievērot 14 dienu pašizolāciju un citus ierobežojumus.

Atgādināsim, ka ārkārtas situācijas laikā Latvijā atgriezušies aptuveni 4000 cilvēku. Pats Rinkēvičs ziņoja, ka ārzemēs ir tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo, taču steidzama repatriācija vajadzīga tikai 312 cilvēkiem, kuri sen vēlas atgriezties dzimtenē. Trešdien, 15.arīlī ar repatriācijas reisiem Latvijā nogādāti 280 cilvēki no Amsterdamas un Frankfurtes. Vairāk nekā 20 atbraukušie tūlīt nodeva Covid-19 testu.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicēja bukletus repatriantiem latviešu un krievu valodā. Tajos speciālisti atgādināja galvenos pašizolācijas noteikumus: karantīna ilgst 14 dienas, divreiz dienā jāmēra temperatūra, ar citiem cilvēkiem sazināties aizliegts. Ja nākas iziet uz ielas, jāievēro 2m distance, turklāt nepieciešams dezinficēt virsmas un regulāri mazgāt rokas ar ziepēm.

36
Tagi:
koronavīruss, Edgars Rinkēvičs
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (730)
Pēc temata
Pēdējos repatriantus izvedīs no Rīgas lidostas ar autobusiem
Infektologs: pilnas karantīnas režīms Latvijai nepalīdzēs
Nācās atdot tūkstošiem eiro: airBaltic repatriācijas reiss latviešiem izmaksāja dārgi
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

5
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

5
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas
Sudraba kolekcijas monēta Liepas lapa, foto no arhīva

Liepas lapa: Latvijas Banka izlaidīs ekoloģisku monētu

7
(atjaunots 16:43 30.10.2020)
No pārstrādātā sudraba darinātās monētas aversā ir attēlota liepas lapa, savukārt reversā – Rīgas ielu shēma.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Otrdien, 3. novembrī, Latvijas Banka laidīs klajā sudraba kolekcijas monētu "Liepas lapa", kas ir veltīta rūpēm par apkārtējo vidi, tiek ziņots bankas mājaslapā.

Ekoloģijas jautājumi pēdējā laikā ir kļuvuši ļoti svarīgi pārmaiņu apkārtējā vidē dēļ. Pieaugošo urbanizācijas tempu dēļ viens no pilsētas plānošanas uzdevumiem ir padarīt pilsētu pēc iespējas zaļāku un harmonijā ar dabu dzīvojošu.

Atšķirībā no daudzām citām lielpilsētām, Rīga ir salīdzinoši zaļa pilsēta, un šī īpašība kļūst aizvien svarīgāka. Zaļie rajoni uzlabo mikroklimatu, attīra ūdeni un gaisu un tādējādi labvēlīgi ietekmē cilvēku veselību.

Pilsētas ielas, tilti un ceļi veido tādu pašu tīklu, kā lapas dzīslas. Rīgas ielas tika radītas, lai palīdzētu cilvēkiem pārvietoties pilsētā, kā lapas dzīslas palīdz tai pārvietot barojošās vielas.

Liepa ir viens no izplatītākajiem un noturīgākajiem kokiem Rīgā. Liepas absorbē lielu daudzumu pilsētas putekļu un dāvā pilsētniekiem svaigu gaisu. Gadā viens vesels koks spēj nodrošināt skābekli desmit cilvēkiem.

Monēta ir veltīta ne vien ekoloģijai, bet arī radīta tādā veidā, lai nekaitētu apkārtējai videi: tā ir darināta no pārstrādāta sudraba, savukārt tās ražošanai un iepakošanai tiek izmantots pārstrādāts papīrs.

Monētas dizaina autors Mārcis Kalniņš iepriekš izveidoja monētu "Zeme", kas tika atzīta par 2015. gada labāko inovatīvo monētu.

Monēta nonāks pārdošanā 3. novembra dienvidū portālā e-monetas.lv, tās cena ir 53 eiro, vienai personai atļauts iegādāties līdz 5 monētām.

7
Tagi:
Latvijas Banka
Pēc temata
Latvijas Banka laidīs klajā zelta monētu ar kristāliem
Latvijas Banka laidīs klajā "Medus" monētu
Latvijas Banka laidusi klajā monētu "Latgales kongress"
Latvijas Banka laiž klajā monētu "Likteņdārzs"