Degi Karajevs, foto no arhīva

Degi Karajevs: 1. septembrī krievu pirmklasniekus gaida šoks

73
(atjaunots 22:23 17.04.2020)
Būtu ieteicams uz ārkārtas situācijas laiku piebremzēt izglītības reformu: nākamie pirmklasnieki krievu ģimenēs sēž mājās karantīnā un runā dzimtajā valodā nevis mācās latviešu valodu bērnudārzos, atgādināja aktīvists Degi Karajevs.

RĪGA, 18. aprīlis – Sputnik. Koronavīrusa krīzes rezultātā pieņemto ārkārtas pasākumu fonā izglītības sistēmā veidojas patiesi traģiska situācija, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja sabiedriskais aktīvists Degi Karajevs. Viņš pastāstīja, ka videokonferencē ar Latvijas Izglītības ministrijas pārstāvjiem ieminējies par nepieciešamību apturēt izglītības reformu ārkārtas situācijas apstākļos.

"Bērniem, kuri septembrī ies 1. klasē, tagad vajadzētu bērnudārzā intensīvi apgūt latviešu valodu. Jau no pirmās dienas viņus gaida mācības pārsvarā valsts valodā. Kā var sūtīt skolā nesagatavotus bērnus? Tagad viņi karantīnas dēļ sēž mājās, kur ģimene sarunājas dzimtajā krievu valodā. Šie bērni saņems šoku jau pirmajā dienā skolā," paskaidroja Karajevs.

Aktīvists norādīja, ka no Izglītības ministrijas pārstāvju puses nebija jūtama vēlme nākt pretī un sniegt atbalstu šajā jautājumā.

"Negatīvi tika uzsvērts arī mans otrs ierosinājums – dāvāt pedagogam tiesības izmantot informācijas avotus un didaktiskos materiālus dažādās valodās proporcijā, kas nodrošinās maksimālu apmācības līmeni. Atbildē izdzirdēju, ka neesot iespējams katram bērnam dāvāt maksimālu izglītības līmeni. Rodas iespaids, ka viņiem nav nekādas patiesi demokrātiskas attieksmes un cilvēkmīlestības," konstatēja Karajevs.

Aktīvists piebilda, Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas sēdē, kuras gaitā tika apspriesta latviešu plūsmas organizācija valsts bērnudārzos, ikviens arguments par labu bērniem no mazākumtautību ģimenēm sastapās ar kategorisku pretestību.

Studenti, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Valdība plānveidīgi izspiež krievu valodu no izglītības sfēras. Pašreizējā reforma paredz vidusskolu pilnīgu pāreju pie mācībām latviešu valodā 2021./22. mācību gadā. Iepriekš valdība noteica, ka galvenā valoda rotaļu nodarbībās pirmsskolas izglītības iestādēs ir latviešu valoda. Tāpat tiek apspriesta iespēja ieviest latviešu grupas visos bērnudārzos, ieskaitot mazākumtautību izglītības iestādes.

Eksperti brīdina, ka, likvidējot izglītību mazākumtautību valodās, pasliktinās izglītības kvalitāti valstī. Arī Krievija atgādina, ka šāds solis neatbilst Baltijas valsts starptautiskajām saistībām cilvēktiesību jomā. Maskava apsolīja darīt visu iespējamo, lai panāktu krievvalodīgo tiesību ievērošanu Latvijā uz izglītību dzimtajā valodā.

73
Tagi:
krievvalodīgie, skola, latviešu valoda
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (805)
Pēc temata
"Baltiem diegiem šūts": krievu skolu aizstāvju lietā pielikts punkts
Kad Latvija paspējusi atteikties no cilvēktiesību ievērošanas? Iedzīvotājiem ir pielēcis
Ždanoka: nevar pieļaut, lai valdība ļaunprātīgi izmantotu ārkārtas situāciju
Tālmācību laikā pusdienas – mājās: maznodrošinātas ģimenes nav atstātas bez palīdzības
Maestro Raimonds Pauls

"Tur ir trakomāja": Paulu pārdomāja vakcinēt februārī

13
(atjaunots 16:12 24.02.2021)
Maestro Raimonds Pauls saņēma uzaicinājumu saņemt pirmo poti pret Covid-19, taču vakcinācija tika pārcelta no februāra uz martu.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Raimondu Paulu vakcinēs pret koronavīrusu 1. martā, ziņo tvnet.lv.

Iepriekš ziņots, ka Pauls saņēma Veselības ministriju uzaicinājumu vakcinēties pret Covid-19. Viņš paziņoja, ka izmantos šo iespēju un saņems poti februāra beigās. Tomēr komunikācijas procesā ar vakcinācijas biroju tika noskaidrots, ka līdz martam vakcinēties neizdosies.

"Kaut kāda runa par februāra beigām bija, bet nekas precīzi nebija teikts. Tur taču tagad ir trakomāja – tad viens piezvana, tad otrs – kā jau parasti," paskaidroja Maestro.

Tāpat Pauls informēja, ka viņam zvanījusi biroja vadītāja Eva Juhņeviča. Par sarunas saturu Pauls detalizēti nestāstīja, taču atzīmēja, ka pa jokam jautājis Juhnevičai, kad ierasties uz Dziesmu svētku mēģinājumu – viņa ir bijusi Dziesmu un deju svētku izpilddirektore.

Iepriekš Pauls ziņoja, ka iedzīvotājiem jāvakcinējas, lai novērstu Covid-19 izplatību, turklāt viņš pastāstīja, ka atbalsta Latvijas valdības kampaņu. Tāpat Maestro atzīmēja, ka lielo informācijas daudzumu varētu pasniegt konkrētāk un skaidrāk, izceļot svarīgāko, kas cilvēkiem jāzina par vakcīnām un to efektivitāti.

13
Tagi:
Raimonds Pauls, vakcinācija, koronavīruss
Pēc temata
Latvija saņems 8400 Moderna vakcīnas devu
Pauls nosoda Gobzemu par vēlmi padarīt viņu par miljonāru uz Latvijas iedzīvotāju rēķina
"Šī valdība – nu, nemāk tā vadīt valsti": Pauls par valsti, naudas zaudējumu un medijiem
Pensionāri ir panikā: Latvijā atkal ir problēmas ar vakcinācijas organizāciju
Vecākā gadagājuma sievietes, foto no arhīva

Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti

18
(atjaunots 15:31 24.02.2021)
Simt miljoni eiro - par šādas summas izmaksu sabiedrības grupām, kurām būtu nepieciešams atbalsts, vienojās koalīcijas partijas.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Valdošā koalīcija ir vienojusies novirzīt vēl 500 miljonus eiro pabalstiem un infrastruktūras projektiem, no šīs summas 100 miljonus plānots novirzīt pensionāru un invalīdu atbalstam, taču par precīziem kritērijiem šādas palīdzības piešķiršanai politiķi tā arī nav vienojušies, raksta laikraksts Diena.

Budžeta programmai "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" tiks piešķirti vēl 500 miljoni eiro, paziņoja pēc koalīcijas sēdes premjerministrs Krišjānis Kariņš. Pēc viņa vārdiem, 200 miljoni eiro ir paredzēti ģimenēm ar bērniem, vēl 100 miljonus eiro plānots piešķirt citām iedzīvotāju grupām, kurām būtu nepieciešams atbalsts, 200 miljonus eiro paredzēts novirzīt infrastruktūras attīstībai.

Pēc labklājības ministres Ramonas Petravičas prognozēm, pabalstus varētu izmaksāt jau aprīlī, bet vēl jāsaskaņo detaļas.

Iespējamā 200 eiro vienreizējā pabalsta izmaksa vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem ir apspriesta jau iepriekš, jautājums ir, vai šāds pabalsts jāpiešķir visiem vai tikai tiem, kuriem pensija ir zemāka par noteikto slieksni. Jaunās konservatīvās partijas pārstāvji piedāvāja izmaksāt 250 eiro bez jebkādiem ierobežojumiem - tā būs lētāk un ātrāk, jo tādējādi nebūs jāapmaksā papildu administrēšana.

Pēc Petravičas vārdiem, ja dažādām iedzīvotāju grupām pabalsta apjoms atšķirsies, varētu rasties administrēšanas problēma. Arī pabalsta saņēmēju-pensionāru skaits var tikt ierobežot, jo pagaidām šiem mērķiem ir piešķirti 100 miljoni eiro, bet, lai samaksātu visiem, kas ietilpst šajās mērķa grupās, nepieciešami 115 miljoni eiro. Vēl 4 miljoni ir nepieciešami pabalstu izmaksai invalīdiem, kuriem nepieciešama īpaša aprūpe.

Paskaidrojot, kāpēc nav pieņemts galīgais lēmums par pabalstu izmaksas apmēru un nosacījumiem, premjers Krišjānis Kariņš atgādināja, ka bijušas jau divas Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sēdes ar sociālo partneru piedalīšanos, kurās apsprieda palīdzības piešķiršanu trūcīgajiem.

"Labklājības ministrijai ir redzējums, kā naudu iespējams sadalīt, bet vērts ieklausīties sociālajos partneros, vai to var uzlabot," sacīja Kariņš.

Valdības vadītājs atzīmēja, ka visi līdzekļi, kas šobrīd tiek ieguldīti ekonomikā, tie ir aizņēmumi. "Tāpēc mēs skatāmies, lai līdzsvarotu pabalstus un arī naudu, kas tēmēta ilgtermiņā ekonomikas izaugsmei un konkrēti nodarbinātībai," uzsvēra premjers.

18
Tagi:
pabalsts, pensionāri
Pēc temata
Dīkstāves pabalsti: noziedzīga ekonomija
Pensionāri ir panikā: Latvijā atkal ir problēmas ar vakcinācijas organizāciju
Pensionārus aplaupa bez darba palikuši radiņi
"Tie ir cilvēki, kas cīnījās par Latvijas neatkarību": 200 eiro pensionāriem neizmaksās
Solitaire

Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu

0
(atjaunots 16:17 24.02.2021)
Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai "pēc padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Krievijas valdības Finanšu universitātes eksperts, Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs nosaucis gāzesvada "Ziemeļu straume 2" nodošanas ekspluatācijā provizorisko termiņu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai pēc "padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

Juškovs atzīmēja, ka tie ir tikai Ukrainas izlūkošanas aģentūras minējumi.

Eksperts precizēja, ka "Ziemeļu straumes 2" ieviešana ekspluatācijā norisināsies četros posmos. Pirmajā posmā jāpabeidz cauruļvadu izbūve Vācijas ūdeņos. Otrajā - Dānijas zonā. Trešais posms ietver regulēšanas un palaišanas darbus, tostarp kompresijas pārbaudi, bufera gāzes iesūknēšanu, cauruļvada dažādu darbības režīmu pārbaudi. Ceturtais posms ir projekta komerciāla palaišana.

"Palaišana ekspluatācijā notiks ne ātrāk kā septembrī, nevis 12. jūnijā," viņš atzīmēja.

Juškovs paskaidroja, ka "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu pabeigšana netiks saistīta ne ar kādu kalendāra dienu.

"Ukraina cenšas radīt iespaidu, ka Krievija ir Padomju Savienības mantinieks, kur bija pieņemts saistīt kārtējās būves pabeigšanu ar svētku datumu," viņš secināja.

Projekts paredzēts divu gāzesvada cauruļu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Cauruļvads tiek izbūvēts caur Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālajiem ūdeņiem vai ekskluzīvajām ekonomiskajām zonām.

Pret "Ziemeļu straumi 2" iebilst Ukraina, kas nevēlas zaudēt Krievijas gāzes tranzīta nestos ienākumus, ASV, kas aktīvi cenšas pārdot ES savu sašķidrināto dabasgāzi, kā arī Polija, Latvija un Lietuva, kas to uzskata par politisku projektu.

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Vācija varētu "izpirkt" "Ziemeļu straumi 2", lai izvairītos no ASV sankcijām
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju