II Vislatvijas vecāku sapulce Rīgā

"Baltiem diegiem šūts": krievu skolu aizstāvju lietā pielikts punkts

52
(atjaunots 17:46 16.04.2020)
Valsts drošības dienests pēc divus gadus ilgas izmeklēšanas atzinis, ka Vislatvijas vecāku sapulces dalībnieki nav pārkāpuši likumu, apspriežot krievu skolu aizsardzību. Ko varam secināt par specdienesta darbu un kāpēc lieta nav nonākusi tiesā.

RĪGA, 16. aprīlis — Sputnik, Andrejs Solopenko. Pirms diviem gadiem Latvijas Valsts drošības dienests ierosināja krimināllietu par iespējamiem likumpārkāpumiem Vislatvijas vecāku sapulcē 2018.gada 31.martā.

VDD ir pārtraucis lietu nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Tādējādi tas demonstrē totālu nekompetenci.

VDD sīkā riebeklība

Vislatvijas vecāku sapulce, ko organizēja Krievu skolu aizsardzības štābs, bija veltīta cīņai pret vidusskolu pilnu pāriešanu uz latviešu mācību valodu. Tajā piedalījās aptuveni tūkstoš cilvēki no dažādām pilsētām, vairāki desmiti uzstājās ar runām, kurās pamatoja savu viedokli. Citu starpā klātesošos uzrunāja triju bērnu māmiņa Jevgēņija Krjukova no Daugavpils. Viņa spilgti un emocionāli aprakstīja grūtības, ar ko saskārusies viņas vidējā meita – pirmklasniece – pārliekās slodzes dēļ, ko radīja latviešu valoda.

Krjukova aicināja cilvēkus iziet mītiņos un boikotēt skolas, lai nepieļautu mazākumtautību bērnu mācības vienīgi latviešu valodā. VDD saskatīja viņās vārdos iespējamu likuma pārkāpumu un ierosināja lietu.

Krjukova pastāstīja: "Laikam jau viņiem šķita, ka es gribēju sarīkot kaut kādu teroraktu, lai bloķētu skolu darbu. Taču neko tādu es neteicu, bet VDD vienkārši centās visu apgriezt kājām gaisā un parādīt, ka mītiņi esot nelikumīgi, lai arī tas ir absolūti legāls solis."

Par to, ka Krjukova nav darījusi neko nelikumīgu, pārliecinājās arī paši specdienesta izmeklētāji – viņi neatrada sievietes darbībās nozieguma sastāvu un lietu izbeidza, par ko Krjukova tika informēta oficiāli. Taču vēstule viņu pārsteidza, jo izrādījas, ka viņai varēja inkriminēt arī pret valsti vērstas darbības un aicinājumus.

"Kad mani nopratināja, papīros redzēju tikai vienu pantu – "huligānisms", taču izrādījās, ka mani turēja aizdomās par ļoti nopietniem pantiem, man varēja draudēt cietums līdz 8 gadiem," viņa atzīmēja.

Krjukova uzskata, ka tik skaļas apsūdzības vienkārši parādīja izmeklētāju vēlmi sagādāt nepatikšanas, tomēr viņa par to nav īpaši raizējusies – viņa zināja, ka nav vainīga.

"Es sapratu, ka galu galā tur nekas neiznāks, jo tās taču ir pilnīgas muļķības. VDD darbības uzskatīju par muļķīgām, sīkām riebeklībām, kuru mērķis ir sagādāt man zināmas nepatikšanas. Taču nekādas nopietnas sekas, apsūdzību izvirzīšanu vai tiesu negaidīju, jo ir taču skaidrs, ka visa lieta ir baltiem diegiem šūta un galu galā izjuks," apliecināja Krjukova.

Specdienesti izgāzušies

Patiešām, ne tikai Krjukova, bet arī daudzi citi Vislatvijas vecāku sapulces dalībnieki, pret kuriem VDD centās ierosināt krimināllietu, saņēmuši vēstules par to, ka lieta slēgta nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Pazīstamais tiesībsargs Vladimirs Buzajevs situāciju aprakstīja maksimāli saprotami: ar šīm vēstulēm specdienesti "godīgi atzinuši savu izgāšanos", ja nav varējuši sameklēt pierādījumus prokuratūrai.

"Spriežot pēc vienas no tām vēstulēm, kļūst skaidrs, ka VDD veikusi lietas figurantu izteikumu ekspertīzes, tomēr eksperti nav atraduši neko, ko būtu iespējams inkriminēt saskaņā ar uzskaitītajiem pantiem. Aicinājumi sākt agresīvu karu, starpnacionālā nauda kurināšana, darbības pret Latvijas Republiku, apvienošanās organizētā grupā ar mērķi tai kaitēt, aicinājumi pret to, masu nekārtības, par ko minimālais sods ir trīs gadi, un huligānisms. Tātad izmeklētāju fantāzija ir neierobežota," viņš atklāja.

Buzajevs konstatēja, ka viņu nepārsteigtu, ja citā valstī tādas lietas ierosinātājus atceltu no amata par profesionālo nekompetenci, un ar nožēlu norādīja: Latvijā, protams, nekas tamlīdzīgs nenotiks. Taču tas, ka nekādu nozieguma sastāvu VDD nav atradis, pēc viņa domām, ir laba zīme. Tas ir tiešs aicinājums kompetentām struktūrām turpināt aktīvu cīņu par savām tiesībām.

"Jā, mūsu specdienesti centās šajā lietā pacelt sevi augstāk par likumu, taču iepriecina, ka tas viņiem nav izdevies," uzsvēra Buzajevs.

Tiesa, viņaprāt, Latvijas specdienesti vienmēr vērsīsies pret visiem, kuri cenšas aizstāvēt mazākumtautību tiesības. Šoreiz viņi nolēmuši atkāpties, taču tas nenozīmē, ka var pārtraukt cīņu par savām tiesībām.

"VDD nolēma, ka protestu potenciāls var pāraugt 2003.gada parauga "skolu revolūcijā", tāpēc centās, neskatoties uz Satversmi, apspiest mūs. (..) Spiediens pret mums būs vienmēr, tomēr, neskatoties uz to, savas tiesības ir jāaizstāv, jo pretējā gadījumā mums vienkārši nebūs tiesību," uzsvēra Buzajevs.

Parazīta fantāzijas

Specdienesti mēģināja sastādīt lietu arī pret sapulces organizatoriem. Eiropas Parlamenta deputātei Tatjanai Ždanokai tika piešķirts apsūdzētās statuss "noziegumā pret valsti" un "noziegumā pret sabiedrisko drošību un sabiedrisko kārtību". Pēc VDD pārliecības, Ždanoka sapulcē minējusi vardarbību, tomēr pēc lingvistiskās ekspertīzes specdienests noprata, ka viņas vārdus nav iespējams kvalificēt kā aicinājumu uz vardarbību.

Лидер партии Русский союз Латвии Татьяна Жданок на Вселатвийском родительском собрании
© Sputnik / Sergey Melkonov
Partijas "Latvijas Krievu savienība" līdere Tatjana Ždanoka Vislatvijas vecāku sapulcē

Ždanoka atgādināja, ka savā uzrunā viņa, gluži pretēji, iebildusi pret vardarbību, tomēr, spriežot pēc visa, VDD bija vajadzīgs tikai iegansts spiedienam pret politiķi.

"No vienas puses, šī lieta ir nepārprotams spiediens pret visiem aktīvistiem, bet no otras – tā ir iespēja likumīgi novērot. Noklausīties telefona sarunas un pārbaudīt saraksti.

Tomēr viņi nolēma pat nenovest lietu līdz prokuratūrai, jo saprata, ka tiesā tā izjuks un iznāks liels skandāls," viņa pieņēma.

VDD vēstulē viņas uzmanību piesaistīja frāze par to, ka aktīva pretošanās izglītības reformai no nereģistrētās organizācijas "Krievu skolu aizstāvības štābs" puses ir lielākā mērā jāuzskata par Krievijas interešu realizāciju, nevis savu demokrātisko tiesību realizāciju.

"Tas ir šausmīgi, - viņa teica. – Saskaņā ar to iznāk, ka ungāri Rumānijā rīkojas Ungārijas interesēs, ziedri Somijā rīkojas Zviedrijas interesēs un tā tālāk."

Politiķe atzīmēja specdienestu izkropļoto loģiku – saskaņā ar to visi latvieši neapšaubāmi rīkojas Latvijas interesēs, lai arī viņi būtu zagļi, korumpēti vai nekompetenti vadītāji. Tādai pieejai ir jāstājas pretī.

Līdzīgu viedokli pauž arī Miroslavs Mitrofanovs – viņš paziņoja, ka LKS pieprasīs no VDD atklāt pseidoeksperta uzvārdu, kurš sniedzis tamlīdzīgu slēdzienu.

"VDD ir jānosauc parazīts, kurš par valsts naudu sniedz slēdzienu, ko veido patiesībai neatbilstošas viņa paša fantāzijas," viņš secināja.

Евродепутат Мирослав Митрофанов на Вселатвийском родительском собрании
© Sputnik / Sergey Melkonov
Eiropas Parlamenta deputāts Miroslavs Mitrofanovs Vislatvijas vecāku sapulcē
52
Tagi:
Drošības dienests, krievu skolas, Latvija
Pēc temata
Bērnus neatdosim: krievi aizstāv dzimto valodu
Pasaule pret diskrimināciju Latvijā: Briselē notika akcija pret vardarbīgo asimilāciju
Ždanoka: nevar pieļaut, lai valdība ļaunprātīgi izmantotu ārkārtas situāciju
"Ļaunums un trulums ir viņu vadmotīvs": latviešus šokē latviešu skola

Pēc uzliesmojuma ģimnāzijā Covid-19 gadījumu skaits valstī krities

1
(atjaunots 15:01 14.08.2020)
Latvijā reģistrēts viens jauns Covid-19 gadījums, pie tam izmeklējumu skaits saglabājas. Aizvadītās diennakts laikā neviens Covid-19 pacients nav nogādāts slimnīcā.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 1704 koronavīrusa testi, reģistrēts viens jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Epidēmijas laikā kopumā valstī veikts 222 531 izmeklējums, reģistrēti 1308 inficēšanās gadījumi, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 miruši.

Pēdējās diennakts laikā neviens nav hospitalizēts ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros joprojām ārstējas trīs pacienti ar vidēji smagu slimības gaidu. Kopumā pēc Covid-19 no slimnīcām izrakstīti 198 cilvēki.

Iepriekš Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām ES valstīm, izdevies saglabāt zemu Covid-19 saslimstību. Galvenais infekcijas avots patlaban ir cilvēki, kas inficējušies ārzemēs, - viņi veido trešo daļu infekcijas gadījumu.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē jau fiksēti vairāk nekā 20,4 miljoni infekcijas gadījumu, miruši vairāk nekā 744 tūkstoši cilvēku.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu – vai atcels ierobežojumus?
Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu

SPKC: pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma

7
(atjaunots 12:56 14.08.2020)
Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu atzina SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Iespējams, pašizolācija būs jāievēro vēl pēc 3 Eiropas valstu apmeklējuma – Grieķijas, Dānijas un Īrijas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, vēsta LSM.lv.

Viņš konstatēja, ka Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir zema, bet kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – tā pieaugusi divas reizes. Saslimstība pieaug arī citās valstīs, tāpēc tiek ieviesti ierobežojumi Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Covid-19 saslimšanas gadījumi Latvijā, pēc epidemiologa domām, lielākoties ir saistīti ar cilvēkiem, kuri inficējušies ārzemēs

Latvija katru nedēļu papildina sarakstu ar valstīm, pēc kuru apmeklējuma ir jāievēro pašizolācija. Šī nedēļa, visticamāk, nebūs izņēmums un sarakstā, iespējams, tiks iekļautas vēl trīs valstis – Grieķija, Dānija un Īrija. 

Perevoščikovs atzīmēja, ka būtiski ir, lai cilvēks pēc atgriešanās no kādas Covid-19 riska valsts ievērotu pašizolāciju. To atbraucējs apliecina ar parakstu. Vēl Covid-19 izplatības ierobežošanai būtiska ir plašā  iedzīvotāju bezmaksas testēšana.

SPKC pārstāvis atzina, ka šonedēļ gaidāmajos Rīgas svētkos un katoļticīgo svētkos Aglonā būtiski ir ievērot drošības pasākumus.

"Proti, ievērot distanci, izvairīties no vietām, kur ir drūzmēšanās, regulāri dezinficēt rokas. "Riski ir tomēr pietiekami lieli," teica Perevoščikovs, norādot, ka pasākuma organizatori solījuši kontrolēt norādījumu ievērošanu.

7
Tagi:
koronavīruss, SPKC
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Atbrauci no ārzemēm? Uz redzēšanos! SPKC iesaka neielaist ciemos draugus
Ekonomists aicina lietuviešus pasteigties ar braucieniem uz Poliju
Ja atcelts reiss uz Maskavu, lidojiet uz Rodosu: airBaltic jaunie noteikumi
Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija
ASV militārās tehnikas dislokācija Sīrijā

"Yankee go home!": kas sācies Sīrijā

0
(atjaunots 17:46 14.08.2020)
Uzbrukumi armijas bāzēm un patruļām, raķešu apšaudes un fugasu sprādzieni kolonnu maršrutā – ASV armijas karavīriem Sīrijā kļūst neomulīgi ap dūšu.

Pie tam uzbrukumus organizē ne tikai teroristiskie grupējumi. Nikolajs Protopopovs portālā RIA Novosti stāsta, kas vēl ir neapmierināts ar amerikāņu klātbūtni Arābu Republikā.

No visām pusēm

Nesen ASV nelikumīgā armijas bāze Hasakas provincē Sīrijas ziemeļaustrumos tika apšaudīta ar raķetēm. Šeit, sešdesmit kilometru attālumā uz dienvidiem no Hasakas pilsētas amerikāņi iekārtojuši aerodromu trieciena un transporta helikopteru un lidmašīnu uzņemšanai. Sīrijas mediji vēsta, ka bāzi apšaudījuši neidentificēti bruņotie formējumi.

Pēdējos mēnešos amerikāņus Sīrijā regulāri apšauda, viņi cieš zaudējumus. "Nezināmo" uzbrukumiem īpaši viegli ievainojamas ir mobilās patruļas. Piemēram, maija beigās automašīnu kolonnai ar ASV armijas karavīriem un grupējuma "Sīrijas demokrātiskie spēki" (SDS) kaujiniekiem Deirezoras provincē uzbruka ar automātiem, ložmetējiem un granātām bruņota nodaļa. Trīs amerikāņi un četri SDS locekļi ievainoti.

Aprīlī fiksēta vesela uzbrukumu sērija Hasakas provincē. Piemēram, bruņumašīnu "Hummer” ar amerikāņu kareivjiem un SDS locekļiem "nezināmas personas" apšaudīja netālu no Ruveišida ciema. Vairāki cilvēki ievainoti. Līdzīgā incidentā Deirezorā gājis bojā ASV armijas virsnieks un SDS kaujinieki. Pēc vēl viena uzbrukuma divi kareivji pazuduši bez vēsts. Viņu liktenis nav zināms.

Bieži vien patruļu ceļā iedarbojas spridzekļi. Piemēram, jūlijā automašīnu kolonna cieta sprādzienā Sabha ciemā tajā pašā Deirezoras provincē. Dažkārt uzbrūk pašnāvnieki mīnētās mašīnās. Lielākos zaudējumus amerikāņi cieta pērnā gada janvārī: Manbidžā Sīrijas ziemeļos pašnāvnieks uzspridzināja fugasu līdzās kājnieku patruļai: gāja bojā divi kareivji, ASV Aizsardzības ministrijas darbinieks un algotnis.

Savukārt Pentagons konsekventi noliedz lielāko daļu ziņojumu par uzbrukumiem Sīrijā – tos dēvē par melu ziņām.

Cīņa par resursiem

Militārais eksperts Jurijs Ļamins sarunā ar RIA Novosti atzīmēja, ka uzbrukumus amerikāņu armijas objektiem un patruļām var organizēt vietējās ciltis, ko okupējušas ASV un to sabiedrotie.

Situācija Sīrijā, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Tie ir Sīrijas austrumos un ziemeļaustrumos dzīvojošie arābi, - paskaidroja Ļamins. – Tagad viņi faktiski ir kurdu varā, ko atbalsta amerikāņi. Protams, cilvēki ir neapmierināti, viņi kategoriski iebilst pret pašreizējo stāvokli, jo uzskata, ka reģionam jābūt Damaskas kontrolē. Tāpēc notiek protesti."

Pie tam šīs ciltis nereti ir labi bruņotas un apmācītas.

"Valstī jau ilgus gadus rit pilsoņu karš, iedzīvotāju rokās ir papilnam ieroču, - uzsvēra Ļamins. – Runa nav tikai par šaujamieročiem. Ir gan mīnmetēji, gan smagie ložmetēji, pat Sīrijā un Irākā plaši izplatītās vieglās 107 mm zalves uguns sistēmas, ražotas Ķīnā vai Saūda Arābijā."

Pļehanova vārdā nosauktās Krievijas ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras docents, organizācijas "Krievijas virsnieki" ekspertu padomes loceklis Aleksandrs Perendžijevs uzskata, ka uzbrukumi amerikāņu kareivjiem, iespējams, ir daļa no koalīcijas iekšējās cīņas par Sīrijas resursiem.

"Faktiski tā ir sadursme starp pašiem laupītājiem, - viņš precizēja. – No vienas puses, ir Pentagons, no otras – dažādas finanšu un rūpniecības grupas, kas lobē privāto militāro kompāniju intereses, var apbruņot tos pašus teroristus."

Viņš atgādināja, ka arī Pentagons nav patstāvīgs spēks Sīrijas spēlē, - tas pārstāv noteiktas grupas ASV. Tamlīdzīgi slepeni triecieni liecina, ka cīņa par Sīrijas derīgajiem izrakteņiem turpinās.

"Ja būtu uzbrukusi Sīrijas armija, to Pentagons uzreiz atzītu, - piebilda Perendžijevs. – Bet, kad saka "nezināmas nodaļas", vienkārši nevēlas atklāt slepeno, iekšējo karu. Pie tam, esmu pārliecināts, amerikāņiem labi zināms, no kā viņi dabūjuši pa ādu."

Tautas dusmas

Vēl viens riska faktors, kas apdraud amerikāņus, ir tautas pretošanās. Valsts prezidents Bašars Asads konstatēja, ka tās galvenais mērķis ir atbrīvot Sīrijas teritoriju no ārvalstu okupācijas. Iemeslu neapmierinātībai ar amerikāņiem ir pietiekami daudz.

Jūnijā Abadas pilsētas iedzīvotāji (Hasakas province) organizēja piketu robežkontroles punktā – viņi pūlējās nepieļaut savu kviešu nelikumīgu izvešanu. Pirms incidenta Sīrijas ĀM paziņoja, ka turkiem lojālie kaujinieki un ASV sabiedrotās bandas vairākkārt nodedzinājušas kviešu un citas labības laukus, lai destabilizētu situāciju valstī. ASV militārpersonas un viņu sabiedrotie padara aizvien sarežģītāku humanitāro situāciju Sīrijas ziemeļos, lai noskaņotu iedzīvotājus pret oficiālo valdību.

Senās Palmīras pilsdrupas, foto no arhīva
пресс-служба Института наследия

Bieži amerikāņu vainas dēļ iet bojā civiliedzīvotāji. Maija beigās ASV  karavīri nošāva automašīnas vadītāju Deirezoras provincē – automašīna it kā esot nogriezusies no šosejas netālu no naftas atradnes. Kareivjiem šķita, ka tas ir draudīgi, un viņi atklāja uguni.

Februārī kontrolpostenī netālu no Kamišli pilsētas Sīrijas karavīri apturēja ASV armijas kolonnu, kas brauca pa nesaskaņotu maršrutu. Amerikāņi izprovocēja konfliktu ar vietējiem iedzīvotājiem. Rezultātā kareivji atklāja haotisku uguni pa civiliedzīvotājiem. Gāja bojā 14 gadus vecs zēns Feisals Halids Muhamads, vēl viens cilvēks tika ievainots. Incidentu izdevās noregulēt tikai pēc Krievijas karavīru iejaukšanās, kuru autokolonna devās uz bāzes vietu.

0
Tagi:
Sīrija, ASV
Pēc temata
Kvazivalsts Eifratas austrumu krastā: kādi ir ASV mērķi Sīrijā
Uz ceļa Sīrijā noticis incidents starp KF un ASV karavīriem
Krievijas pārstāvis ANO: Sīrijai ir tiesības likvidēt teroristus Idlibā
ASV izmanto pandēmiju, lai palīdzētu kaujiniekiem Sīrijā