Ganāmpulks

Zemkopības ministrija sola zemniekiem vairāk nekā 45 miljonus: kurš un kad saņems atbalstu

24
(atjaunots 18:19 14.04.2020)
Krīze Latvijas lauksaimniecībā koronavīrusa pandēmijas dēļ pagaidām nav tik jūtama, kā citās nozarēs, taču atbildīgā ministrija sagaida nopietnu kritumu tuvāko mēnešu laikā; kā lems, kam jāpiešķir nauda.

RĪGA, 14. aprīlis – Sputnik. Latvijas Ministru kabinets plāno piešķirt 45,5 miljonus eiro zemnieku atbalstam. Attiecīgs lēmums var tikt pieņemts valdības sēdē jau otrdien, 14. aprīlī, vēsta TV3

Pirmās kompensācijas var sagaidīt jau vasarā, ja apstiprināsies, ka zemnieku ienākumi ir samazinājušies vismaz par 20%.

Atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā izstrādājusi Zemkopības ministrija. No šīs summas 2,5 miljoni ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina produktus skolām, kas šobrīd ir slēgtas, un bērnudārziem, kas strādā dežūras režīmā.

Vēl 6,5 miljoni eiro ir paredzēti saimniecībām, kuras audzē cūkas un govis. Desmit miljonus eiro plānots piešķirt, lai palīdzētu ar apdrošināšanu un kredītiem. Visvairāk – 12,5 miljoni – paredzēti piena ražotājiem, lai kompensētu iepirkuma cenu kritumu.

"Par 10 līdz 15% ir kritušās piena iepirkuma cenas. Tā ir ļoti nozīmīga summa. Un piena lopkopībā nav tāda iespēja, ka vienkārši kā darba galdam izslēdz elektrību un aiziet dīkstāvē," atzīmēja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Viņš uzsvēra, ka zemnieku saimniecību zaudējumi ir saistīti ar ierobežotām eksporta iespējām, kravu pārvadājumu problēmām, bet galvenais – ar pieprasījuma kritumu.

"Ņemot vērā, ka praktiski ir slēgusies sabiedriskā ēdināšana, skolas ir slēgušās. Ļoti nozīmīgi ir kritis apgrozījums tieši sabiedriskajā ēdināšanā, kas vienmēr ir veidojis ļoti nozīmīgu procentu arī Latvijā ražotās pārtikas produkcijas noietā. Tas, protams, ir milzīgs iespaids," pastāstīja Gerhards.

Sociālajos tīklos plaši apspriež to, vai patiešām pārtikas produktu pieprasījums ir tik ātri nokrities, ja zemniekiem ir jāsāk izmaksāt kompensācijas. Situācija dažādās lauksaimniecības nozarēs atšķiras, un par vispārēju krīzi pagaidām ir pāragri runāt, atzīmēja graudkopis, "Zemnieku Saeimas" pārstāvis Edgars Putra. Pēc viņa domām, katrs palīdzības saņemšanas pieteikums ir jāvērtē individuāli.

"Runājot par 45 miljonu atbalstu, es uzskatu, ka tas ir ļoti uzmanīgi jālieto. Tiešām jāanalizē cenu izmaiņas. Šajā brīdī es domāju, ka vēl nav pamata kaut ko izmaksāt. Vēl lauksaimniecībā krīze nav iestājusies," saka Putra.

Ministrs sola, ka kompensāciju izmaksas mehānisms būs caurspīdīgs. Plānots uzsākt to izmaksu vasarā, ja konkrētās zemnieku saimniecības ienākumi samazināsies vismaz par 20%.

"Tātad ir runa, ja kritums būs aprīlis, maijs, jūnijs, tad jūlijā varētu būt šī kompensācija tikt izmaksāta," norādīja Gerhards. Savu projektu viņš piedāvās apspriešanai citiem ministriem 14. aprīļa sēdē.
24
Tagi:
zemnieki, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (730)
Pēc temata
Zemnieki ir gatavi pilnībā nodrošināt ēdienu Latvijai un daļai Zviedrijas
Nāksies pāriet pie putrām un zirņiem: kas gaidāms ziemā
Krīzes taupība Latvijā: Saeima pasūtīja ziedus 20 tūkstošu eiro vērtībā
Latvijas zemnieki: mums vajadzīgas atvērtas robežas eksportam
Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā

Latvijā miris viens cilvēks ar Covid-19, atklāts 251 inficēšanās gadījums

0
(atjaunots 18:32 29.10.2020)
Aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 5105 Covid-19 testi, pozitīvo testu daļa sastādīja 4,9%.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī ir veikti 5105 koronavīrusa testi, reģistrēts 251 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs. Miris viens cilvēks ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi – vecuma grupā 85-90 gadi.

Kopumā kopš epidēmijas sākuma Latvijā ir atklāti 5395 Covid-19 gadījumi, 1406 cilvēki izveseļojās, 64 – nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti 35 cilvēki ar Covid-19, kopumā stacionāros ārstējas 197 pacienti, 189 no tiem ir vidēji smaga slimības gaita, astoņi atrodas smagā stāvoklī.

Lietuvā diennakts laikā ir atklāti 950 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi – tas ir jauns maksimums. No Covid-19 miruši vēl seši cilvēki, citu iemeslu dēļ miruši trīs inficētie.

Kopumā līdz ar vīrusa izplatības sākšanos Lietuvā inficējušies 13 088 cilvēki, turpina slimot 8301, izveseļojās 4582.

No Covid-19 Lietuvā kopumā miruši 150 cilvēki, citu iemeslu dēļ miruši 55 ar koronavīrusu inficētie.

Pēdējo 24 stundu laikā veikti 11 866 koronavīrusa testi, kopā veikti 997 860.

Igaunijā atklāti 82 jauni Covid-19 gadījumi. Pēdējo 24 stundu laikā veikts vairāk nekā 1700 pirmreizējo koronavīrusa testu.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Rožkalns: Latvija palielinājusi investīciju pieplūdumu pēc veiksmīgas pretošanās Covid-19
Covid-19 slimnīcās: ārsti ir uz spēku izsīkuma robežas
Slimnīca Rīgā informēja par plānveida operāciju pārtraukšanu Covid-19 draudu dēļ
Rīgā augs Covid-19 testēšanas punktu skaits
Cilvēki aizsargmaskās Romas pieturā, foto no arhīva

No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām

7
(atjaunots 14:27 29.10.2020)
"Rīgas satiksme" aicina Rīgas sabiedriskā transporta pasažierus lietot sejas aizsargmaskas un ievērot distanci.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. "Rīgas satiksmes" preses sekretārs Viktors Zaķis pastāstīja radio Baltkom ēterā, kā uzņēmums tiek galā ar jaunajām prasībām.

No 24. oktobra spēkā stājušās prasības attiecībā uz sejas masku lietošanu visās sabiedriskās vietās, tai skaitā tur, kur cilvēki atrodas fiksētās vietās - publisko pakalpojumu sniegšanas vietās (valsts un pašvaldību, medicīnas un sociālo pakalpojumu sniegšanas iestādēs) un privātā sektora pakalpojumu sniegšanas vietās.

Pēc Zaķa sacītā, katru dienu "Rīgas satiksmes" kontrolieri izsēdina no transporta aptuveni 50 pasažierus, kuri neievēro sejas aizsargmasku lietošanas prasību sabiedriskajā transportā.

"Pašlaik sabiedriskajā transportā ir jālieto maksas. Šobrīd mūsu kontrolieri uzrauga ne tikai biļešu iegādi, bet arī to. Kā viņi apgalvo, katru dienu ir 40-50 gadījumi, kad viņi izsēdina no transporta pasažierus bez maskām. Taču pie mūsu apjomiem procentos tas nav tik daudz, jo dienā mēs pārvadājam aptuveni 200 tūkstošus cilvēku. Tādēļ šis cipars ir neliels. Un mēs varam apgalvot, ka pārsvarā cilvēki tomēr lieto maskas," pastāstīja viņš.

Zaķis uzsvēra, ka kontroles trūkums konkrētos maršrutos nenozīmē, ka pasažieri var nelietot maskas, un aicināja pasažierus atbildīgi izturēties pret valdības ieviestajiem ierobežojošajiem pasākumiem.

Tāpat, pēc viņa sacītā, pasažieriem patstāvīgi ir jāseko līdzi sociālās distances ievērošanai, jo ierobežojošās norādes uz sēdekļiem sabiedriskajā transportā var tikt ieviestas tikai ar Ministru kabineta atļauju.

"Mēs saprotam, ka sociālo distanci ievērot ir grūti, vēl jo vairāk sastrēgumstundās – kad transportā brauc daudz cilvēku, tas vispār nav iespējams. Tādēļ tas paliek pašu pasažieru ziņā. Taču vismaz ir jāmēģina ievērot šo distanci, un šeit, protams, palīgā nāk situācija, kad visi pasažieri valkā maskas," sacīja Zaķis.

7
Tagi:
maska, Rīga, sabiedriskais transports, Latvija
Pēc temata
Latvijā atgriežas obligātais sejas aizsargmasku režīms
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus