Iepirkumu grozs ar precēm, foto no arhīva

Piegāde kaut vai pusnaktī: Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā

42
(atjaunots 14:55 13.04.2020)
Pēc kāda principa tiek atlasīti produkti tiešsaistes pasūtījumiem un kādēļ pat zobu pastu iepako atsevišķā plastmasas maisā.

RĪGA, 13. aprīlis – Sputnik. Produktu pasūtīšana tiešsaistē kļūst arvien populārāka. Kopš brīža, kad valstī izsludināja ārkārtējās situācijas režīmu, lielveikalam Maxima piegādes pieprasījums palielinājies deviņas reizes, pastāstīja LTV intervijā "Maxima Latvija" pārstāve Liene Dupate-Ugule.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, to cilvēku vidū, kas pasūta preces un pakalpojumus Internetā, vairāk nekā 18% pērk tiešsaistē arī pārtikas produktus, tiesa, nav skaidrs, cik regulāri. Taču esošajos apstākļos daudziem tas ir kļuvis par ierastu lietu.

Liene Dupate-Ugule pastāstīja, ka tirgošana Internetā ātri attīstījās arī pirms koronavīrusa pandēmijas, bet tagad tā aug vēl ātrāk.

"Jo viens, cilvēki patreiz ir spiesti nepieciešamības dēļ pasūtīt internetā, bet otrs, tad, kad beigsies šī krīzes situācija, cilvēki jau būs patiesībā pieraduši," pastāstīja Liene Dupate-Ugule.

Lielā pasūtījumu skaita dēļ Maxima Internetveikals "Barbora.lv" atver jaunus piegādes laikus – to var pasūtīt pat pusnaktī. Piegādi īsteno pēc četrām dienām, taču klientu pieplūduma dēļ pieejamais laiks ne vienmēr ir ērts.

Internetveikala "Barbora.lv" vadītāja Sanita Bērziņa pastāstīja, ka dažkārt papildlaiki piegādēm tiek atvērti dienas garumā.

"Ja mums uz darbu ir atnācis nepieciešamais darbinieku skaits un mēs redzam to, ka mēs varam izdarīt vairāk un ātrāk, mēs jau tajā pašā dienā piedāvājam klientiem veikt pasūtījumu pat uz to pašu dienu-piegādi. Protams, tā ir varbūt neliela laimes spēle-trāpīsies vai netrāpīsies, bet tik un tā apmēram 20% klientu ir spējīgi veikt pasūtījumu jau uz to pašu dienu. Tas ir pēdējo dienu jaunums," pastāstīja Bērziņa.

Tā kā pasūtījums tiek komplektēts pēc dažām dienām kopš pasūtījuma veikšanas, dažkārt sanāk, ka izvēlētās preces veikalā vairs nav.

"Ideālā gadījumā ir, ja jūs esat atzīmējis alternatīvu, ka jūs atļaujat aizstāt šo preci ar kādu citu un mēs vienmēr piemeklēsim jums līdzvērtīgu preci, gan pēc raksturīpašībām, gan tilpuma, gan cenas. Grūtāk ir, ja jūs neesat atzīmējis atļaut sev likt alternatīvu preci, vai arī šai precei īsti nav alternatīvas," pastāstīja Sanita Bērziņa.

Klientus interesē arī tas, pēc kādiem kritērijiem tiek veidots pircēja grozs – vai tiek izvēlētas preces ar īsāko derīguma termiņu vai tieši pretēji.

"Tāpat kā cilvēks nāk uz veikalu un vēlas sev izvēlēties skaistāko tomātu vai gatavāko avokado, tieši tā pat arī ir apmācīti "Barbora" darbinieki, lai viņi preci izvēlētos klientam tāpat, kā viņi preci izvēlētos sev – svaigāko, labāko, piena produktus vai maizi, kas būtu ar ilgāko derīguma termiņu, lai tad, kad tiek veikta piegāde produkts ir derīgs vēl pāris dienas," pastāstīja Dupate-Ugule.

Vidējais pircēja grozs agrāk svēra 25 kilogramus, bet tagad 40. Pirkumi ir kļuvuši lielāki, vairāk tiek iztērēts arī plastmasas maisu. Dažkārt atsevišķā maisā iepako pat zobu pastu.

Sanita Bērziņa paskaidroja, ka iepakošanas kārtību regulē Pārtikas un veterinārais dienests, un, piemēram, kosmētika un sadzīves ķīmija nedrīkst saskarties ar produktiem, tādēļ tos arī iepako atsevišķā plastmasas maisā.

42
Tagi:
veikals, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (766)
Pēc temata
Mēs neesam slimības perēklis: veikali sašutuši par valdības prasībām
Pārtikas Latvijā pietiks visiem: atliek vienīgi aizvest to līdz veikaliem
Cilvēki salst lietū pie veikalu ieejām: Danusēvičš asi kritizē pasākumus pret COVID-19
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

19
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

19
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

13
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

13
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās