Akadēmiķis Ivars Kalviņš, foto no arhīva

Latvija izglābs pasauli no koronavīrusa? Akadēmiķis par zāļu ražošanas iespējām

163
(atjaunots 15:18 10.04.2020)
Latvija spēj operatīvi organizēt cīņai pret koronavīrusu paredzēto zāļu ražošanu, taču patlaban tas būtu bezjēdzīgi, pastāstīja akadēmiķis Ivars Kalviņš.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Atrasti jau trīs medikamenti, kas apliecinājuši savu efektivitāti cīņā ar Covid-19. Vismaz divi uzņēmumi Latvijā spēj ātri noorganizēt viena šāda preparāta ražošanu. Taču šim nolūkam vajadzīgs valsts pasūtījums. Par to žurnālā "Freesity" pastāstīja pazīstamais latviešu zinātnieks akadēmiķis Ivars Kalniņš.

Latvija izglābs pasauli?

- Vai Latvija var ieguldīt savu artavu vakcīnas izstrādē? Piemēram, nesen Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieku komanda paziņoja, ka strādā pie vakcīnas pret koronavīrusu Covid-19.

- Protams, mūsu zinātnieki varētu sniegt savu ieguldījumu. Desmitiem gadu viņi ražo dažādas vakcīnas. Mūsu izstrādāto vakcīnu īpatnība - olbaltumvielas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, tiek savākti vīrusveida daļiņā.

Tātad, tās nav vienkārši kaut kādas olbaltumvielas. Vispirms tiek radīta nekaitīga vīrusa "lodīte", bet pie tā virsmas piestiprina olbaltumvielas, pret kurām zinātnieki gribētu radīt imunitātes atbildes reakciju. Organisms labāk identificē tādas "lodītes", jo olbaltumvielas izvietotas tāpat kā dabiskajā vīrusā.

Pie mūsu nekaitīgā vīrusa "lodītes" piestiprina vienu no specifiskajiem proteīniem no vīrusa SARS-CoV-2 virsmas. Rezultātā iznāk vakcīna, kas pati par sevi nav lipīga un nav bīstama.

Mūsu zinātnieki sadarbojas ar šveiciešiem, un līdz šim sekmīgi strādājuši pie hepatīta un citu slimību vakcīnām.

Taču es uzskatu, ka patlaban ir diezgan bezjēdzīgi izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu, vai, pareizāk sakot, pret SARS-СoV-2, jo šis vīruss pieder pie RNS-vīrusiem. Tas nozīmē, ka vīruss visai ātri mainīsies. Laikā, kamēr vakcīna tiks testēta un ieviesta apgrozījumā, tas, visdrīzāk, jau būs pavisam cits koronavīrusa tips.

Zāles palīdz

- Tātad mūsu nākotne ir atkārtota inficēšanās? Koronavīruss var kļūt par sezonālu slimību, tāpat kā gripa?

- Kopš pirmā SARS parādīšanās pagājuši 17 gadi. Izaugusi jauna paaudze! Tāpēc nav vērts skatīties tik tālu uz priekšu un baidīties.

Un tomēr Kaiser Permanente Washington Research Institute ASV jau sākti jaunā tipa koronavīrusa vakcīnas klīniskie izmēģinājumi...

Tiek testētas ne tikai vakcīnas. Ir arī zāles, kas palīdz pret Covid-19. Tās atļautas lietošanai jau pirms mēneša ASV un Ķīnā.

Uzņēmumam "Fujifilm", visiem labi pazīstamajam fotoaparātu ražotājam, ir meitasuzņēmums "Fujifilm Toyama Chemical", kas jau 2014. gadā izstrādāja medikamentu (favipiravir, pazīstams ar nosaukumu T-705, jeb Avigan).

Šis preparāts izpētīts kā zāles pret gripu, taču, izrādījās, nebija īsti piemērots. Ķīnieši veica klīniskos izmēģinājumus ar nelielu pacientu grupu – 70 cilvēkiem un pierādīja, ka koronavīrusa gadījumā preparāts darbojas.

Šīs zāles fiksētas kā pirmais preparāts pret koronavīrusu. Amerikāņi šo faktu atzina un atļāva ārstēt savā valstī.

Turklāt ir vēl divi medikamenti – viens pretvīrusu preparāts, kas jau tika izmantots Ebolas un Zikas vīrusam (Remdesivir). Pētījuma rezultāti vēl nav publicēti, taču zinātnieku aprindās jau zināms, ka preparāts ir efektīvs pret koronavīrusu.

Vēl ir preparāts pret malāriju, kas tāpat izmēģināts jaunā koronavīrusa ārstēšanai. Tātad ir vismaz trīs medikamenti, kas demonstrējuši zināmu efektu.

Ķīnā jau īstenoti 14 klīniskie pētījumi ar šo medikamentu kombinācijām terapeitiskā ārstēšanā. Fakts, ka Ķīnā strauji krītas saslimušo skaits, domājams, ir arī medicīnisko preparātu lietošanas rezultāts.

Tomēr ir nianse

Visiem šiem preparātiem, tāpat kā gadījumā ar gripu ir viena nianse: tie ir iedarbīgi, ja jūs tos lietojat saslimšanas pirmajā dienā vai pat pirms pirmo simptomu parādīšanās (piemēram, ja mājās jau ir cits slimnieks ar apstiprinātu diagnozi). Galējais termiņš – otrā diena.

Ja preparāts tiek izmantots 4.-5. dienā, efekts būs mazāks, tāpat kā ar remantadīnu un tamiflu.

- ASV paziņoja, ka jau radies medikamentu deficīts, kuri tiek uzskatīti par potenciālu līdzekli koronavīrusa ārstēšanai. Cik ilgi būs jāgaida, lai šīs zāles nokļūtu masās? Vai tās var ražot Latvijā?

- Ja strādāt pēc kara laika noteikumiem, bet ārkārtas situācija tieši to nozīmē, var palūgt Latvijas farmaceitiskās firmas, kas spēj ražot atbilstoša līmeņa medikamentus (tādu pie mums ir vismaz divas), nopirkt ražošanas licenci no "Fujifilm Toyama Chemical".

Protams, paies mēnesis, kamēr izdosies ieviest procesu. Ja vajag, tas ir izdarāms! Ja valstij ir vēlēšanās un būs pasūtījums, varu jums teikt, ka mūsu ķīmiķi ļoti ātri organizēs ražošanu, vismaz pirmo zāļu laišanu klajā, kuru sintēze nav sarežģīta.

163
Tagi:
Latvija, zāles, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (685)
Pēc temata
Francijā sekmīgi izmēģinātas zāles pret koronavīrusu
Krievijā izveidojuši trīs zāļu veidus pret koronavīrusu
Ārsts: ar Covid-19 Latvijā tik un tā izslimos 60-70% iedzīvotāju
Džekijs Čans sola miljonu juaņu tam, kurš atradīs zāles pret koronavīrusu
Covid-19

Latvijā straujš Covid-19 saslimstības kāpums: 95 jauni gadījumi

2
(atjaunots 19:26 30.09.2020)
Diennakts laikā Latvijā ir atklāti 95 jauni Covid-19 gadījumi – tas ir lielākais skaits visā novērojumu laikā.

RĪGA, 30. septembris – Sputnik. Latvijā diennakts laikā ir veikts rekordliels koronavīrusa testu skaits – 4271, atklāti 95 jauni inficēšanās gadījumi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Saskaņā ar SPKC datiem, 63 cilvēkiem inficēšanās avots ir zināms, četri atgriezās no ārzemēm (Ukraina, Krievija, Austrija), par 28 cilvēkiem informācija tiek noskaidrota.

Kopumā Latvijā kopš epidēmijas sākuma ir veikti 320 018 Covid-19 izmeklējumi, 1824 cilvēkiem diagnoze apstiprinājās, no tiem 1307 izveseļojās, bet 37 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti 5 cilvēki ar Covid-19. Kopumā slimnīcās ārstējas 19 pacienti, vienam no viņiem ir smaga slimības gaita, pārējie 18 atrodas vidēji smagā stāvoklī. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 izrakstīti 229 cilvēki.

Lietuvā diennakts laikā atklāti 115 jauni inficēšanās ar koronavīrusu gadījumi, kopējais saslimšanas gadījumu skaits sasniedzis 4693, paziņoja trešdien Lietuvas Veselības ministrija. Covid-19 aiznesa 92 cilvēku dzīvības, 19 inficētie nomira citu iemeslu dēļ. Aizritējušajā diennaktī veikti 6993 koronavīrusa testi.

Igaunijā diennaktī veikti 2733 Covid-19 testi, 57 gadījumos rezultāts bijis pozitīvs. Kopumā Igaunijā ir veikts vairāk nekā 213 000 pirmreizējo testu, no tiem pozitīvi bijis 3371 (1,58%). Kopš ziemas Igaunijā no koronavīrusa miruši 64 cilvēki.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 1 miljons cilvēku nomira, savukārt izveseļojās vairāk nekā 25,1 miljons.

2
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (685)
Pēc temata
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Atgriežas Latvijā ārstēties un strādāt: Covid-19 iestūma reemigrāciju no Lielbritānijas
Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā
Latvijā samazināts pašizolācijas termiņš ar Covid-19 inficēto kontaktpersonām
Zinību diena Rīgas 88. vidusskolā

Rīgas skolas pagaidām neplāno pāriet pie tālmācībām

3
(atjaunots 14:36 30.09.2020)
Vairums Rīgas skolu strādā pēc klātienes mācību modeļa un atteiksies no tā tikai ārkārtējās situācijas režīma gadījumā

RĪGA, 30. septembris – Sputnik. Rīgas pašvaldības skolas neplāno mainīt mācību modeli, vēsta BB.lv.

Pašlaik ir zināms par 19 mācību iestādēm Latvijā, kuras ir skāris Covid-19, tostarp 11 skolām, pieciem bērnudārziem un divām augstskolām.

Šonedēļ izglītības un zinātnes ministrs Ilga Šuplinska ieteica valsts lielākajām skolām, tostarp Rīgā, pāriet pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātā B mācību modeļa – daļējām tālmācībām vecāko klašu skolēniem.

Taču Rīgā neplāno ieklausīties ministres padomā.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā paziņoja, ka patlaban klātienē (pēc A modeļa) strādā 56 Rīgas skolas, pēc A un B modeļa (klātienē un daļēji tālmācībās) – 33 skolas, savukārt pēc B modeļa (daļēji tālmācībās) – 19 skolas.

Gadījumā, ja Latvijā atkal tiks ieviests ārkārtējās situācijas režīms Covid-19 pandēmijas dēļ, skolas pārkārtos savu mācību procesu, taču pagaidām tas nenotikšot.

Iepriekš Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga atzīmēja, ka skolu atgriešanās pie daļēji attālināta mācību režīma "notiks uz skolotāju rēķina" – viņu darba slodze pieaugs, taču alga, pēc būtības, nē.

Septembra vidū valdība nolēma piešķirt IZM 4 miljonus eiro portatīvo datoru iegādei skolām, jo iepriekš noskaidrojās, ka ne visiem skolēniem mājās ir iekārtas, kas nepieciešamas tālmācību organizēšanai.

3
Tagi:
skola
Pēc temata
Skolotāji vazājas pa klasēm: Vladova aicina Šuplinsku demisionēt
Valdība atļāvusi: skolas uzņems audzēkņus no 1. septembra
Šuplinska: datori Latvijas skolās nonāks tikai oktobra beigās
Jaunāko klašu skolēni apmeklēs skolu arī Covid-19 otrā viļņa gadījumā