Akadēmiķis Ivars Kalviņš, foto no arhīva

Latvija izglābs pasauli no koronavīrusa? Akadēmiķis par zāļu ražošanas iespējām

284
(atjaunots 15:18 10.04.2020)
Latvija spēj operatīvi organizēt cīņai pret koronavīrusu paredzēto zāļu ražošanu, taču patlaban tas būtu bezjēdzīgi, pastāstīja akadēmiķis Ivars Kalviņš.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Atrasti jau trīs medikamenti, kas apliecinājuši savu efektivitāti cīņā ar Covid-19. Vismaz divi uzņēmumi Latvijā spēj ātri noorganizēt viena šāda preparāta ražošanu. Taču šim nolūkam vajadzīgs valsts pasūtījums. Par to žurnālā "Freesity" pastāstīja pazīstamais latviešu zinātnieks akadēmiķis Ivars Kalniņš.

Latvija izglābs pasauli?

- Vai Latvija var ieguldīt savu artavu vakcīnas izstrādē? Piemēram, nesen Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieku komanda paziņoja, ka strādā pie vakcīnas pret koronavīrusu Covid-19.

- Protams, mūsu zinātnieki varētu sniegt savu ieguldījumu. Desmitiem gadu viņi ražo dažādas vakcīnas. Mūsu izstrādāto vakcīnu īpatnība - olbaltumvielas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, tiek savākti vīrusveida daļiņā.

Tātad, tās nav vienkārši kaut kādas olbaltumvielas. Vispirms tiek radīta nekaitīga vīrusa "lodīte", bet pie tā virsmas piestiprina olbaltumvielas, pret kurām zinātnieki gribētu radīt imunitātes atbildes reakciju. Organisms labāk identificē tādas "lodītes", jo olbaltumvielas izvietotas tāpat kā dabiskajā vīrusā.

Pie mūsu nekaitīgā vīrusa "lodītes" piestiprina vienu no specifiskajiem proteīniem no vīrusa SARS-CoV-2 virsmas. Rezultātā iznāk vakcīna, kas pati par sevi nav lipīga un nav bīstama.

Mūsu zinātnieki sadarbojas ar šveiciešiem, un līdz šim sekmīgi strādājuši pie hepatīta un citu slimību vakcīnām.

Taču es uzskatu, ka patlaban ir diezgan bezjēdzīgi izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu, vai, pareizāk sakot, pret SARS-СoV-2, jo šis vīruss pieder pie RNS-vīrusiem. Tas nozīmē, ka vīruss visai ātri mainīsies. Laikā, kamēr vakcīna tiks testēta un ieviesta apgrozījumā, tas, visdrīzāk, jau būs pavisam cits koronavīrusa tips.

Zāles palīdz

- Tātad mūsu nākotne ir atkārtota inficēšanās? Koronavīruss var kļūt par sezonālu slimību, tāpat kā gripa?

- Kopš pirmā SARS parādīšanās pagājuši 17 gadi. Izaugusi jauna paaudze! Tāpēc nav vērts skatīties tik tālu uz priekšu un baidīties.

Un tomēr Kaiser Permanente Washington Research Institute ASV jau sākti jaunā tipa koronavīrusa vakcīnas klīniskie izmēģinājumi...

Tiek testētas ne tikai vakcīnas. Ir arī zāles, kas palīdz pret Covid-19. Tās atļautas lietošanai jau pirms mēneša ASV un Ķīnā.

Uzņēmumam "Fujifilm", visiem labi pazīstamajam fotoaparātu ražotājam, ir meitasuzņēmums "Fujifilm Toyama Chemical", kas jau 2014. gadā izstrādāja medikamentu (favipiravir, pazīstams ar nosaukumu T-705, jeb Avigan).

Šis preparāts izpētīts kā zāles pret gripu, taču, izrādījās, nebija īsti piemērots. Ķīnieši veica klīniskos izmēģinājumus ar nelielu pacientu grupu – 70 cilvēkiem un pierādīja, ka koronavīrusa gadījumā preparāts darbojas.

Šīs zāles fiksētas kā pirmais preparāts pret koronavīrusu. Amerikāņi šo faktu atzina un atļāva ārstēt savā valstī.

Turklāt ir vēl divi medikamenti – viens pretvīrusu preparāts, kas jau tika izmantots Ebolas un Zikas vīrusam (Remdesivir). Pētījuma rezultāti vēl nav publicēti, taču zinātnieku aprindās jau zināms, ka preparāts ir efektīvs pret koronavīrusu.

Vēl ir preparāts pret malāriju, kas tāpat izmēģināts jaunā koronavīrusa ārstēšanai. Tātad ir vismaz trīs medikamenti, kas demonstrējuši zināmu efektu.

Ķīnā jau īstenoti 14 klīniskie pētījumi ar šo medikamentu kombinācijām terapeitiskā ārstēšanā. Fakts, ka Ķīnā strauji krītas saslimušo skaits, domājams, ir arī medicīnisko preparātu lietošanas rezultāts.

Tomēr ir nianse

Visiem šiem preparātiem, tāpat kā gadījumā ar gripu ir viena nianse: tie ir iedarbīgi, ja jūs tos lietojat saslimšanas pirmajā dienā vai pat pirms pirmo simptomu parādīšanās (piemēram, ja mājās jau ir cits slimnieks ar apstiprinātu diagnozi). Galējais termiņš – otrā diena.

Ja preparāts tiek izmantots 4.-5. dienā, efekts būs mazāks, tāpat kā ar remantadīnu un tamiflu.

- ASV paziņoja, ka jau radies medikamentu deficīts, kuri tiek uzskatīti par potenciālu līdzekli koronavīrusa ārstēšanai. Cik ilgi būs jāgaida, lai šīs zāles nokļūtu masās? Vai tās var ražot Latvijā?

- Ja strādāt pēc kara laika noteikumiem, bet ārkārtas situācija tieši to nozīmē, var palūgt Latvijas farmaceitiskās firmas, kas spēj ražot atbilstoša līmeņa medikamentus (tādu pie mums ir vismaz divas), nopirkt ražošanas licenci no "Fujifilm Toyama Chemical".

Protams, paies mēnesis, kamēr izdosies ieviest procesu. Ja vajag, tas ir izdarāms! Ja valstij ir vēlēšanās un būs pasūtījums, varu jums teikt, ka mūsu ķīmiķi ļoti ātri organizēs ražošanu, vismaz pirmo zāļu laišanu klajā, kuru sintēze nav sarežģīta.

284
Tagi:
Latvija, zāles, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (806)
Pēc temata
Francijā sekmīgi izmēģinātas zāles pret koronavīrusu
Krievijā izveidojuši trīs zāļu veidus pret koronavīrusu
Ārsts: ar Covid-19 Latvijā tik un tā izslimos 60-70% iedzīvotāju
Džekijs Čans sola miljonu juaņu tam, kurš atradīs zāles pret koronavīrusu
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, foto no arhīva

"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī

17
(atjaunots 16:30 01.03.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs izdomājis reklāmsaukli – tā pamatā ir nacionālistu atsauksmes pēc lielgabala zādzības un padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanas Jēkabpilī. Reklāmsaukli viņš izdomājis ne tikai labējiem, bet arī visai Latvijas valdībai.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kā zināms, Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Nozagts piemineklis – lielgabals, kas rotāja memoriālu.

Incidents pats par sevi rada sašutumu, ņemot vērā ļaundaru melno sirdzapziņu un jebkādu principu trūkumu, piedevām memoriālu aizsargā Krievijas un Latvijas starpvaldību līgums par pieminekļu aizsardzību. Krievijas Izmeklēšanas komiteja jau ierosinājusi krimināllietu sakarā ar noziegumu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas ĀM protesta notu sakarā ar vandālisma aktu.

Policisti Latvijā apgalvo, ka centīgi izmeklē noziegumu. Cilvēki ir sašutuši. Tikai Nacionālās apvienības deputāti nespēj valdīt sajūsmu.

Jānis Iesalnieks un Jānis Dombrava savās lapās Twitter un Facebook atļāvās atbalstīt vandāļus, kuri tumsas aizsegā faktiski sagrāvuši memoriālu padomju artilēristiem. Iesalnieks attaisnoja noziedzniekus, Dombrava pat ierosināja pateikties par apņēmīgo rīcību.

Bijušais Rīgas mērs. Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook pauda savas domas par notiekošo. Viņš izmantoja ļaunu ironiju.

Pēc NA politiķu izteikumu motīviem Ušakovs izdomāja saukli, kas, pēc viņa domām, piemērots visai valdībai. Politiķis ironiski konstatēja, ka aicinājums "zodziet apņēmīgāk" ideāli iekļautos valdības koncepcijā.

Ušakovs pat ieteica uz Saeimas griestiem rakstīto "Viens likums - viena taisnība visiem" nomainīt pret "zodziet apņēmīgāk".

"Jēkabpilī apgānīts piemineklis padomju karavīriem, nozagts lielgabals no postamenta. Kas un kāpēc to izdarījis, politisku vai ekonomisku motīvu dēļ – tas ir atsevišķs jautājums. Toties nepārsteidza labējo politiķu reakcija. Mūsu visu iemīļotais Saeimas deputāts Jānis Dombrava teica, ka vajadzētu būt "apņēmīgākiem". Loģiski – zagt vajag apņēmīgāk. Uz tā mūsu labējās partijas turas. Var pat valdības ēkā uz griestiem uzrakstīt

"Zodziet apņēmīgāk!" agrākā "Viens likums - viena taisnība visiem" vietā," – Ušakovs konstatēja savā lapā.

Jāpiebilst, ka policijas centieni lielgabala meklējumos vēl nav vainagojušies panākumiem, lai arī pat pieejami videonovērošanas kameru ieraksti, kuros redzams, kā traktorā aizved lielgabalam līdzīgu objektu.

17
Tagi:
vandalisms, nacionālisms, Nils Ušakovs
Pēc temata
Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. Kā atbildēs Krievija?
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Avīzes, foto no arhīva

Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem

10
(atjaunots 16:10 01.03.2021)
Latvijas Kultūras ministrijas ieskatā privātajiem medijiem vajadzīga apaļa summa – vairāk nekā trīs miljoni eiro. Valdība tam piekrīt.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kultūras ministrija pieprasījusi valdībai 3 258 367 eiro privāto mediju atbalstam Latvijā. Valdība prasību apstiprinājusi, vēsta Mixnews.lv.

Tagad šī nauda no valsts budžeta nonāks Mediju atbalsta fondā (MAF). Tas vajadzīgs, lai plašsaziņas līdzekļi Covid-19 radītajā krīzes situācijā varētu joprojām sniegt sabiedrībai savlaicīgu un kvalitatīvu informāciju par pandēmijas problēmām.

​Tagad izstrādātais mediju vides atbalsta mehānisms jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Sabiedrības integrācijas fonds MAF ietvaros sadalīs līdzekļus starp komerciālajiem radio, telekanāliem, elektroniskajiem un drukātajiem medijiem.

Jau zināms, ka 1 075 000 eiro no MAF finansējuma tiks atvēlēti televīzijas un radio programmu tekošo izdevumu – darbinieku algu, telpu nomas, komunālo pakalpojumu utt. segšanai.

530 850 eiro paredzēti tādiem pašiem izdevumiem drukātajiem un ziņu medijiem, 846 150 eiro – drukāto mediju darba materiālu apmaksai piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā. 798 210 eiro vajadzīgi televīzijas un radio programmu izstrādei piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā.

SIF administratīvie izdevumi "apēdīs" 8 157 eiro.

10
Tagi:
Latvija, finansējums, mediji
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"