Akadēmiķis Ivars Kalviņš, foto no arhīva

Latvija izglābs pasauli no koronavīrusa? Akadēmiķis par zāļu ražošanas iespējām

138
(atjaunots 15:18 10.04.2020)
Latvija spēj operatīvi organizēt cīņai pret koronavīrusu paredzēto zāļu ražošanu, taču patlaban tas būtu bezjēdzīgi, pastāstīja akadēmiķis Ivars Kalviņš.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Atrasti jau trīs medikamenti, kas apliecinājuši savu efektivitāti cīņā ar Covid-19. Vismaz divi uzņēmumi Latvijā spēj ātri noorganizēt viena šāda preparāta ražošanu. Taču šim nolūkam vajadzīgs valsts pasūtījums. Par to žurnālā "Freesity" pastāstīja pazīstamais latviešu zinātnieks akadēmiķis Ivars Kalniņš.

Latvija izglābs pasauli?

- Vai Latvija var ieguldīt savu artavu vakcīnas izstrādē? Piemēram, nesen Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieku komanda paziņoja, ka strādā pie vakcīnas pret koronavīrusu Covid-19.

- Protams, mūsu zinātnieki varētu sniegt savu ieguldījumu. Desmitiem gadu viņi ražo dažādas vakcīnas. Mūsu izstrādāto vakcīnu īpatnība - olbaltumvielas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, tiek savākti vīrusveida daļiņā.

Tātad, tās nav vienkārši kaut kādas olbaltumvielas. Vispirms tiek radīta nekaitīga vīrusa "lodīte", bet pie tā virsmas piestiprina olbaltumvielas, pret kurām zinātnieki gribētu radīt imunitātes atbildes reakciju. Organisms labāk identificē tādas "lodītes", jo olbaltumvielas izvietotas tāpat kā dabiskajā vīrusā.

Pie mūsu nekaitīgā vīrusa "lodītes" piestiprina vienu no specifiskajiem proteīniem no vīrusa SARS-CoV-2 virsmas. Rezultātā iznāk vakcīna, kas pati par sevi nav lipīga un nav bīstama.

Mūsu zinātnieki sadarbojas ar šveiciešiem, un līdz šim sekmīgi strādājuši pie hepatīta un citu slimību vakcīnām.

Taču es uzskatu, ka patlaban ir diezgan bezjēdzīgi izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu, vai, pareizāk sakot, pret SARS-СoV-2, jo šis vīruss pieder pie RNS-vīrusiem. Tas nozīmē, ka vīruss visai ātri mainīsies. Laikā, kamēr vakcīna tiks testēta un ieviesta apgrozījumā, tas, visdrīzāk, jau būs pavisam cits koronavīrusa tips.

Zāles palīdz

- Tātad mūsu nākotne ir atkārtota inficēšanās? Koronavīruss var kļūt par sezonālu slimību, tāpat kā gripa?

- Kopš pirmā SARS parādīšanās pagājuši 17 gadi. Izaugusi jauna paaudze! Tāpēc nav vērts skatīties tik tālu uz priekšu un baidīties.

Un tomēr Kaiser Permanente Washington Research Institute ASV jau sākti jaunā tipa koronavīrusa vakcīnas klīniskie izmēģinājumi...

Tiek testētas ne tikai vakcīnas. Ir arī zāles, kas palīdz pret Covid-19. Tās atļautas lietošanai jau pirms mēneša ASV un Ķīnā.

Uzņēmumam "Fujifilm", visiem labi pazīstamajam fotoaparātu ražotājam, ir meitasuzņēmums "Fujifilm Toyama Chemical", kas jau 2014. gadā izstrādāja medikamentu (favipiravir, pazīstams ar nosaukumu T-705, jeb Avigan).

Šis preparāts izpētīts kā zāles pret gripu, taču, izrādījās, nebija īsti piemērots. Ķīnieši veica klīniskos izmēģinājumus ar nelielu pacientu grupu – 70 cilvēkiem un pierādīja, ka koronavīrusa gadījumā preparāts darbojas.

Šīs zāles fiksētas kā pirmais preparāts pret koronavīrusu. Amerikāņi šo faktu atzina un atļāva ārstēt savā valstī.

Turklāt ir vēl divi medikamenti – viens pretvīrusu preparāts, kas jau tika izmantots Ebolas un Zikas vīrusam (Remdesivir). Pētījuma rezultāti vēl nav publicēti, taču zinātnieku aprindās jau zināms, ka preparāts ir efektīvs pret koronavīrusu.

Vēl ir preparāts pret malāriju, kas tāpat izmēģināts jaunā koronavīrusa ārstēšanai. Tātad ir vismaz trīs medikamenti, kas demonstrējuši zināmu efektu.

Ķīnā jau īstenoti 14 klīniskie pētījumi ar šo medikamentu kombinācijām terapeitiskā ārstēšanā. Fakts, ka Ķīnā strauji krītas saslimušo skaits, domājams, ir arī medicīnisko preparātu lietošanas rezultāts.

Tomēr ir nianse

Visiem šiem preparātiem, tāpat kā gadījumā ar gripu ir viena nianse: tie ir iedarbīgi, ja jūs tos lietojat saslimšanas pirmajā dienā vai pat pirms pirmo simptomu parādīšanās (piemēram, ja mājās jau ir cits slimnieks ar apstiprinātu diagnozi). Galējais termiņš – otrā diena.

Ja preparāts tiek izmantots 4.-5. dienā, efekts būs mazāks, tāpat kā ar remantadīnu un tamiflu.

- ASV paziņoja, ka jau radies medikamentu deficīts, kuri tiek uzskatīti par potenciālu līdzekli koronavīrusa ārstēšanai. Cik ilgi būs jāgaida, lai šīs zāles nokļūtu masās? Vai tās var ražot Latvijā?

- Ja strādāt pēc kara laika noteikumiem, bet ārkārtas situācija tieši to nozīmē, var palūgt Latvijas farmaceitiskās firmas, kas spēj ražot atbilstoša līmeņa medikamentus (tādu pie mums ir vismaz divas), nopirkt ražošanas licenci no "Fujifilm Toyama Chemical".

Protams, paies mēnesis, kamēr izdosies ieviest procesu. Ja vajag, tas ir izdarāms! Ja valstij ir vēlēšanās un būs pasūtījums, varu jums teikt, ka mūsu ķīmiķi ļoti ātri organizēs ražošanu, vismaz pirmo zāļu laišanu klajā, kuru sintēze nav sarežģīta.

138
Tagi:
Latvija, zāles, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (566)
Pēc temata
Francijā sekmīgi izmēģinātas zāles pret koronavīrusu
Krievijā izveidojuši trīs zāļu veidus pret koronavīrusu
Ārsts: ar Covid-19 Latvijā tik un tā izslimos 60-70% iedzīvotāju
Džekijs Čans sola miljonu juaņu tam, kurš atradīs zāles pret koronavīrusu
RT telekanāla birojs Maskavā, foto no arhīva

Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju

1
(atjaunots 09:55 09.07.2020)
Latvija pagājušajā nedēļā aizliedza RT televīzijas programmu retranslāciju, aicinot citas Eiropas valstis sekot tās piemēram.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieviesa aizliegumu brīvai televīzijas programmu RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD un RT Documentary retranslācijai un izplatīšanai Internetā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas slēdziena saņemšanas – iestāde, kura ir pilnvarota īstenot sankcijas – LRTK pieņēma lēmumu apturēt brīvu augstākminēto televīzijas programmu uztveršanu Lietuvā," teikts regulatora paziņojumā.

Komisija apturējusi brīvu šo programmu uztveršanu, "jo RT kontrolē Dmitrijs Kiseļovs", paskaidroja LRTK vadītājs Mantass Martišs.

Kiseļovs, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas, ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors. "Rossija segodņa" un RT ir divas atšķirīgas juridiskās personas, šī informācija ir brīvi pieejama.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome paziņoja par septiņu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu Latvijā sakarā ar to, ka grupa it kā atrodas Dmitrija Kiseļova "faktiskā kontrolē", pret kuru Eiropas Savienībā ir ieviestas sankcijas. Rīga aicināja citas Eiropas valstis sekot tās piemēram. Par nolūku veikt analoģiskus pasākumus pirmdien, 6. jūlijā, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Baltijas valstu varasiestādes regulāri liek šķēršļus Krievijas un krievvalodīgo mediju darbam. KF ĀM jau atzīmēja, ka Krievijas mediju apspiešanas gadījumi Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē nozīmē demagoģiskie paziņojumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem.

1
Tagi:
RT, Lietuva
Pēc temata
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Tiek meklēti brīvprātīgie: Latvijā veiks ikgadējo Baltijas jūras piesārņojuma monitoringu

3
(atjaunots 09:04 09.07.2020)
Nevienaldzīgi cilvēki katru gadu Latvijā rīko kampaņu "Mana jūra", kuras mērķis ir pasargāt valsts piekrasti un ūdeni mestajiem atkritumiem un saglabāt Baltijas jūras dabīgo tīrumu.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. No 15. jūlija līdz 14. augustam Latvijā devīto reizi kampaņas "Mana jūra" ietvaros tiks veikts Baltijas jūru piesārņojoši atkritumu monitorings, raksta jauns.lv ar atsauci uz kampaņas pārstāvi Ilzi Mori.

Akcijā aicina piedalīties visus gribētājus. Kampaņas mērķis ir apvienot visas sabiedrības pūles Baltijas jūras piekrastes glābšanā un aizsargāšanā.

Šis pasākums tiek rīkots katru gadu jau deviņus gadus pēc kārtas. Akcijai "Mana jūra" pievienojas ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī pašvaldības, uzņēmēji un biznesmeņi.

Ik gadus pēc kampaņas norises dati par situāciju ar Latvijas piekrastes piesārņojumu tiek publicēti un tos izskata speciālisti. Rīkotāji veic saņemto datu analīzi un izstrādā piedāvājumus turpmākai jūras piesārņojuma mazināšanai.

Lai piedalītos akcijā, jāiesniedz pieteikums. Papildu informāciju iespējams atrast mājaslapā manajura.lv vai arī Facebook lapā Mana jūra.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka četrās Jūrmalas pludmalēs atklāts mikrobioloģisks piesārņojums.

Peldēšanās šajās pludmalēs ir stingri neieteicams līdz brīdim, kamēr ūdens kvalitātes rādītāji neuzlabosies. Proves šajās vietās tika paņemtas 2020. gada 1. jūlijā, kad bija karsts laiks un vairums cilvēku pavadīja laiku pludmalēs.

Tiek atzīmēts, ka runa ir par peldvietām pie Lielupes: šodien nav ieteicams peldēties Slokā, Raiņa ielas rajonā, kā arī Valteros, pretī Vasarnīcu ielai. Nav droši līst ūdenī Buļļuciemā, pretī Tīklu ielai, un Lielupē, Vikingu ielā 12/14.

3
Tagi:
Latvija, Baltijas jūra
Pēc temata
Baltijas jūrā atrasti radioaktīvi izotopi
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Kas notiks ar Latviju? Ūdens līmenis Baltijas jūrā strauji ceļas