Lieldienu dekors, foto no arhīva

Vairāk nekā divatā nepulcēties: cilvēki aicināti svinēt Lieldienas mājās

20
(atjaunots 14:41 10.04.2020)
No Covid-19 ir jāpasargā sirmgalvji un cilvēki ar hroniskām slimībām, tāpēc ciemošanās pie tuviniekiem ir jāatliek. Pat Lieldienās.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Veselības ministrija un Tieslietu ministrija atgādināja, ka pat Lieldienas nav pietiekams iemesls ārkārtas situācijas režīma pārkāpšanai.

Anatolijs Alšteins
Фото из личного архива Анатолия Альштейна

Šogad katoļi un luterāņi svin Lieldienas 12. aprīlī, pareizticīgie – 19. aprīlī.

Ārkārtas situācijas režīms Latvijā pagarināts līdz 12. maijam. Cita starpā aizliegti jebkādi privātie pasākumi, ja tajos piedalās cilvēki, kuri nemājo zem viena jumta.

VM atgādināja: tas nozīmē, ka aizliegta jebkāda kopīga Lieldienu svinēšana, braucieni ciemos pie radiem, draugiem, vecmāmiņām un vectētiņiem, kā arī sēdēšana dārzā kopā ar kaimiņiem.

Ministrijas pārstāvi uzsvēra, ka ir īpaši svarīgi pasargāt no infekcijas vecākās paaudzes cilvēkus un hroniskus slimniekus, tāpēc ciemošanās pie gados vecākiem tuviniekiem ir jāatliek. Vecāki nevar brīvdienās sūtīt bērnus uz laukiem pie vecmāmiņas un vectētiņa, viņi nevar nākt ciemos un pieskatīt mazbērnus, ja vien visi nedzīvo kopā zem viena jumta.

Tāpat Veselības ministrija atgādināja, ka uz ielas kopā var atrasties ne vairāk kā divi cilvēki, izņemot gadījumus, ka viņi dzīvo kopā. Piemēram, jaunās māmiņas, kas agrāk kopā pastaigājās ar bērniem, vairs nevar doties kopīgās pastaigās vai arī viņām jāievēro 2 metru distance.

Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns aicināja iedzīvotājus svinēt Lieldienas mājās, ģimenes lokā. Viņš atgādināja, ka reliģisko organizāciju pienākums ir aicināt draudzes locekļus Lieldienu svētkos 10.-12. aprīlī un 17.-19. aprīlī neapmeklēt dievkalpojumus baznīcās un organizēt to pārraidi internetā, radio un televīzijā.

Vienlaikus reliģiskajām organizācijām jānodrošina sociālā distancēšanās baznīcās un dezinficējošie līdzekļi pie to ieejas.

Arī Igaunijas iedzīvotāju lietu ministre Rīna Solmane atgādināja, ka šogad Lieldienu brīvdienām jānorit citādi, vēsta EER.

"Pastāv dažādi rituāli un tradīcijas – krustagājieni, mises, publiskie dievkalpojumi. Tie visi šogad jāatceļ. Vienkārši tāpēc, lai saglabātu veselību un vienam otru," teica Solmane.

Varasiestādes Lietuvā lūdza pašvaldības ierobežot "nevajadzīgu iebraukšanu" pilsētās un citās apdzīvotās vietās Lieldienu brīvdienas.

20
Tagi:
Lieldienas, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (762)
Pēc temata
Mūs var sagaidīt nepatīkami pārsteigumi: Latvijas iedzīvotājus aicina saglabāt distanci
Līdz Lieldienām: Viļņā ieviesta karantīna saistībā ar koronavīrusu
Ārkārtējā situācija Latvijā pagarināta līdz 12. maijam
Ilze Znotiņa

Nevajag daudz liecinieku un ekspertīžu: Latvijā grib ātri tiesāt par naudas atmazgāšanu

7
(atjaunots 16:21 02.12.2020)
Žurnālistu rīcībā nonācis slepena Finanšu izlūkošanas dienesta semināra ieraksts, kurā tiesnešiem skaidroja, ka procesi naudas atmazgāšanas lietās ir jāveic ātri, atturoties no liela skaita liecinieku pieaicināšanas un apjomīgu ekspertīžu nozīmēšanas.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Latvijai ir svarīgi, lai tiesu procesi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas lietās būtu ātri, taču tiesneši var nonākt strupceļā, ja izsauks daudz liecinieku un nozīmēs apjomīgas ekspertīzes, pastāstīja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa tiesībsargu mācību seminārā, raksta db.lv.

Šo apmācību Finanšu izlūkošanas dienests aizvadīja oktobra beigās. Tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, prokurori un tiesneši diskutēja par bāziskajām problēmām izmeklēšanā un tiesvedībās naudas atmazgāšanas lietās.

FID norāda, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošana ir valsts prioritāte. Visbiežāk šādu pārkāpumu risks ir saistīts ar citiem noziegumiem, pirmām kārtām ar korupciju, kukuļņemšanu, izvairīšanos no nodokļu samaksas, akcīzes preču un narkotisko vielu nelegālo apriti, kā arī ar noziegumiem pret īpašumu.

Praksē notiek situācijas, kad FID, izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu domas par pietiekamu pierādījumu apjomu naudas atmazgāšanas lietās atšķiras.

"Es ceru, ka arvien vairāk tiesnešu sapratīs, ka noziedzīgi līdzekļu legalizācijas jomā jūs ļoti lielā, teiksim, tādā strupceļā iebrauksiet, ja sāksiet, piemēram, aicināt uz tiesu milzīgu daudzumu, teiksim, lieciniekus vai sāksiet prasīt kaut kādas milzīgi lielas apjomīgas ekspertīzes, kas ir, protams, jādara, ja mēs runājām par apsūdzībām," saka Znotiņa semināra videoierakstā, kurš nonācis žurnālistu rokās.

Pēc Finanšu izlūkošanas dienesta vadītājas domām, šajos jautājumos ir ļoti svarīgi, lai tiesas process notiek ātri.

"Lai ne tikai, no vienas puses, mēs izņemtu no apgrozības, no ekonomikas nelegālus līdzekļus, bet arī tādēļ, ka tas ir, protams, ļoti nopietns apdraudējums un tāds ierobežojums no cilvēktiesību viedokļa tai personai, kuru mēs turam aizdomās un kuras līdzekļus mēs aizturam," paskaidroja Znotiņa.

Viņa uzskata, ka ir jāstrādā ātri un efektīvi, izmantojot visus tos instrumentus, kuri citās valstīs ir atzīti par iespējamiem. Viņa uzskata, ka pateicoties tam citās valstīs naudas atmazgāšanas apkarošanas temats nav tik problemātisks kā Latvijā.

Plašāku skaidrojumu Finanšu izlūkošanas dienests nesniedza, taču paskaidroja ka šis seminārs bijis paredzēts konkrētai auditorijai – izmeklētājiem, specdienestu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem. Apmācības tika organizētas dienesta vajadzībām, lai apspriestu problemātiskos izmeklēšanas un kriminālvajāšanas jautājumus, nodrošināt pieredzes apmaiņu. Mācību materiāli, ieskaitot prezentācijas un lektoru uzstāšanās, satur ierobežotas piekļuves informāciju, tai skaitā tiesībsargājošo iestāžu dienesta informāciju, tādēļ FID arī nevēlas sniegt plašākus komentārus par šo tēmu un lektoru konkrētajiem paziņojumiem.

7
Tagi:
Finanšu izlūkošanas dienests, nauda
Pēc temata
Kas atbildēs par "sarkano teroru"? Advokāte pastāstīja, kas notiek ar bankām Latvijā
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība
Tirgot ar Latviju nevēlas, taču brauc: ministrs pastāstīja, kas piesaista ārzemju biznesu
Apturēt "Vasiļisas lāstu": bankas piedāvā finanšu sektora "kapitālremonta" remonta plānu
Jurijs Perevoščikovs

Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības

10
(atjaunots 17:48 02.12.2020)
Valdības ieviestie ārkārtējās situācijas režīmu pastiprinošie ierobežojumi ir nepieciešami, uzskata Jurijs Perevoščikovs.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs preses konferences gaitā komentēja valdības ieviestos jaunos ierobežojumus.

No 3. decembra visā Latvijas teritorijā būs atļauts kopā pulcēties ne vairāk kā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), kā arī jāievēro 2 metru distance, savukārt masku lietošana kļūs obligāta visās telpās ārpus jūsu mājas.

Skolās pēc 4. janvāra maskas nāksies valkāt visiem – gan skolēniem, gan skolotājiem – gan mācību stundās, gan starpbrīžos. No 7. decembra visā valstī 5.-6. klašu skolēni pāriet pie tālmācībām.

Tiek atcelti visi privātie pasākumi, ballītes, pulcēšanās, ierobežota veikalu darbība. Tiek pārtraukts ierastais ēdnīcu un kafejnīcu darbs uzņēmumos: tie drīkstēs izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.

Pēc Perevoščikova domām, citu valstu pieredze liecina, ka strikti ierobežojumi ir nepieciešami, ja sabiedrībā nav līdzdalības Covid-19 ierobežošanā.

"Citu valstu pieredze liecina, ka stingri "lokdauni" ir nepieciešami, bet atsevišķās valstīs, piemēram, Somijā vai Zviedrijā darbojas sabiedrības atbildība par to, ko viņi dara, un pastāv līdzdalība kopējos pasākumos. Tātad šeit vajadzētu kombinēt," sacīja viņš.

Viņš atgādināja, ka virknē Eiropas valstu vērojams Covid-19 saslimstības kritums, taču Latvijā un vēl četrās valstīs turpinās kāpums.

Pēc Perevoščikova sacītā, sākumā pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas bijušas stabilizēšanās pazīmes – saslimstības pieaugums kritās nedēļu skatījumā, taču pagājušajā nedēļā saslimstības mazināšanās vairs netika novērota.

Viņš pateica, ka sejas masku lietošanas nepieciešamība darbavietās skaidrojama ar situāciju darba kolektīvos, kur joprojām tiek atklāti infekcijas uzliesmojumi.

"Tas, no vienas puses, ir sociālais burbulis, bet, no otras puses, mēs redzam, ka tur vēl var pastiprināt [ierobežojumus] un dot papildu drošību cilvēkiem darbavietās," atzīmēja Perevoščikovs.

10
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
"Slimnīcas ir pilnas ar inficētajiem": aizsardzības ministrs aicina rīkoties radikāli
Skolotāju arodbiedrība ir gatava pieprasīt Šuplinskas demisiju
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām