Kāpostu ražas novākšana, foto no arhīva

Koronavīruss izredzes Latvijai: pandēmija traucē ražotājiem Eiropā

29
(atjaunots 22:04 09.04.2020)
Kad produkcijas ražošana Eiropā apstājās, Latvijas uzņēmumiem parādījās izredzes aizpildīt vietējo veikalu plauktus, uzskata "Zemnieku saeimā".

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Biedrības "Zemnieku saeima" vadītājs Juris Lazdiņš uzskata, ka koronavīrusa pandēmija var nākt par labu vietējiem ražotājiem Latvijā, lai cik dīvaini tas izklausītos, vēsta Rus.lsm.lv.

Pēc Lazdiņa domām, ražotāji Eiropā var ierobežot importu, ņemot vērā pasākumus, kas vērsti pret koronavīrusa izplatību. Un šajā brīdī uz skatuves jāiznāk ražotājiem no Latvijas – tā ir iespēja viņiem palielināt pašmāju produkcijas daļu iekšzemes tirgū.

Tiesa, atzīmēja Zemnieku saeimas vadītājs, jau šodien valstij vajadzētu garantēt Latvijas zemniekiem, ka viņu produkcija Latvijā būs pieprasīta tuvāko 12 mēnešu laikā.

Pagaidām nav zināms, pie kādiem ierobežojumiem varētu ķerties citas Eiropas valstis, taču jau tagad ir skaidrs, ka Rietumeiropai trūkst 100 tūkstošu cilvēku darba spēka, Skandināvijā – 15 tūkstošu. Savukārt tas nozīmē, ka Rietumeiropā nevarēs novākt jau nobriedušo ražu. Rezultātā iespējami piegāžu traucējumi.

Savukārt Latvijai, kur ražu ievāc vienu reizi gadā, to vajadzētu piegādāt tikai iekšzemes tirgū. Tad iedzīvotāji varēs nopirkt vietējos kartupeļus, burkānus un kāpostus pat janvārī un februārī.

Tomēr iespējams, ka imports no Eiropas pēc kāda laika atjaunosies, tāpat turpināsies arī eksports, un viss ritēs tāpat kā pirms krīzes, tāpēc ražotājiem Latvijā nepieciešamas garantijas – viņu preces tiks pirktas. Galu galā, raža ir jāsaglabā visu gadu, un tas prasa izdevumus.

Tiesa, ir arī pretējs viedoklis. Ziņots, ka bez iespējām eksportēt piena produkciju uz Rietumeiropu Latvijas zemnieki būs spiesti palielināt cenas. Ražotāji Latvijā jau vairākkārt ir ziņojuši, ka spēj paēdināt valsti. Tomēr piena produktu cenas ir atkarīgas no iespējas pārdot tos ārzemēs, paskaidroja "Zemnieku saeimas" eksperts Mārtiņš Trons.

Atgādināsim, ka "Zemnieku saeima" iepriekš ieteica Zemkopības ministrijai iejaukties tirgū valdošajā situācijā un atbalstīt sadarbības līgumu noslēgšanu starp mazumtirdzniecības tīkliem un zemniekiem par vietējo dārzeņu un augļu piegādēm. Pretējā gadījumā augļi un dārzeņi no Latvijas var tikt eksportēti.

29
Tagi:
ražošana, Latvija, Eiropa, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (860)
Pēc temata
Latvijas zemnieki: mums vajadzīgas atvērtas robežas eksportam
The Guardian: studentus un bēgļus aicina uz ražas vākšanu
Logs ar restēm, foto no arhīva

Restes uz logiem palūgs noņemt Rīgas būvvalde pārbaudīs visas ēkas

11
(atjaunots 00:14 17.05.2021)
Rīgā ieplānota dzīvojamo mikrorajonu māju pārbaude – ja speciālisti atradīs restes uz logiem, tās lūgs demontēt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Vasaras sezonas gaitā Rīgas būvvalde plāno pārbaudīt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgā – speciālisti meklēs restes uz logiem. Ja atradīs, piespiedīs demontēt, vēsta Rus.lsm.lv.

Tāpat inspekcija pievērsīs uzmanību lodžiju stiklojumam, kondicionētāju un satelīta antenu izvietojuma likumībai, logu montāžai.

Restes "nogrēkojušās" – tās neatbilst ugunsdrošības normām, paskaidroja Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Ugunsdzēsēji atzīmēja, ka restes kavē viņu operatīvo darbu – vajadzīgs laiks un speciāli instrumenti, lai salauztu konstrukciju. Glābēji zaudē dārgās sekundes un pat minūtes, cenšoties noņemt restes, bet šajā laikā, iespējams, tiks glābta kāda dzīvība.

Ar ugunsdrošības jautājumu, šķiet, viss skaidrs. Bet ko darīt, lai pasargātu savu mantību? Restes uz logiem uzstāda, lai dzīvoklī nevarētu iekļūt ļaundari.

Policisti iesaka restu vietā uzstādīt signalizāciju un videonovērošanu. Turklāt, izejot no mājām, ir jāpārbauda, vai visi logi ir aizvērti.

Rīgas būvvalde sāks pārbaudi no galvaspilsētas centra, pēc tam inspekcija dosies uz mikrorajoniem.

Cilvēkiem, kuru mājokļos tiks konstatēti pārkāpumi, nosūtīs attiecīgas vēstules ar brīdinājumu. Sola, ka sodu saņems vienīgi tie, kas nenovērsīs problēmu noteiktajā laikā.

11
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Zādzība caur logu: policijas darbinieki Rīgā aizturēja sērijveida dzīvokļu zagļus
Apmest un piekrāsot: "hruščovku" balkoniem liels remonts nav vajadzīgs
Piemineklis Ļeņinam, foto no arhīva

Latvijā dzīvo Ļeņina idejas? Par ko rakstīja latviešu mediji

25
(atjaunots 23:04 16.05.2021)
Valsts drošības dienests seko mēģinājumiem atjaunot komunisma idejas Latvijā, stāsta dienesta vadītājs.

RĪGA, 17. maijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta priekšnieks Normunds Mežviets intervijā izdevumam Diena pastāstīja par Latvijai un ES ierastajām "briesmām", ko rada Krievija un Ķīna. Tiesa, viņš pieminēja arī jaunus, atklāti sakot, pat eksotiskus draudus.

Savā ikgadējā pārskatā VDD norādīja, ka atsevišķi cilvēki mēģinot izplatīt un popularizēt sociālisma un komunisma ideoloģiju jauniešu vidē, jo jaunieši nav informēti "par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem". Kādām metodēm tiek popularizētas šīs idejas, painteresējās žurnālists.

Mežviets atklāja, ka VDD redzeslokā ir atsevišķas personības, "kuras Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešu vidē, cenšas izplatīt sociālisma un komunisma idejas.

VDD analīze liecina, ka atsevišķu jauniešu pievēršanās minētajām ideoloģijām pamatā saistāma ar sevis meklējumiem. "Taču vienlīdz nozīmīgs faktors ir izpratnes trūkums par komunistiskās iekārtas pastrādātajiem noziegumiem. Šis izpratnes trūkums ir saistāms arī ar to, ka rietumvalstu informatīvajā telpā daudz vairāk uzmanības tiek pievērsts nacistu pastrādātajiem noziegumiem, uzsverot to smagumu un atstātās sekas," konstatēja Mežviets.

Diemžēl, sūkstījās VDD priekšnieks, "komunisma ideoloģijas vārdā pret cilvēci veiktajiem noziegumiem diemžēl tiek piešķirta mazāka nozīme". Viņš uzskata, ka tas ir viens no iemesliem, kuru dēļ Eiropas valstu jaunākās paaudzes pilsoņus var uzrunāt komunisma un sociālisma saukļi.

25
Tagi:
Drošības dienests, drošība, Latvija
Pēc temata
"Atgādina Ļeņina mauzoleju": rīdziniekus šokē Okupācijas muzeja rekonstrukcija
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
Ļeņins un atlētisms
Andrejs Mamikins ieteicis DP vadītājam vadīt pārraidi "Baumas"
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības