Memoriāls komunistiskā terora upuru piemiņai Torņakalnā. Šajos vagonos 1941. gada 14. jūnijā uz attālākajiem PSRS rajoniem tika izvesti 15 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju

Bijušais deputāts krievu valodā "ņirgājies" par latviešu deportācijām: VDD prasa tiesu

99
(atjaunots 17:30 09.04.2020)
Par "ņirgāšanos" Latvijas Valsts drošības dienests uzskata vēsturisku notikumu traktējumu, kas neatbilst Latvijas varasiestāžu ieskatiem. Kā jau ierasts, ķecerība sameklēta Facebook lapās.

RĪGA, 9. aprīlis — Sputnik. Valsts drošības dienests (VDD) pieprasa sākt Stopiņu novada domes bijušā deputāta Jurija Vasiļjeva kriminālvajāšanu, vēsta BВ.lv. Iemesls – Vasiļjeva komentāri sociālajā tīklā Facebook par Latvijas iedzīvotāju deportācijām.

"Ņirgājies" par latviešiem

"Baismīgā ņirgāšanās" notikusi 2019.gadā, komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā. VDD norāda, ka šajā dienā kāda persona (nenorādot ne uzvārdu, ne vārdu) sociālajā tīklā Facebook publicējusi komentāru, kurā apgalvojusi, ka 1941.gada 14.jūnijā un 1949.gada 25.martā 57 549 Latvijas iedzīvotāji "izvesti skoloties, turklāt bez maksas".

Tāpat publikācijas autors norādīja, ka visi, kas atgriezās Latvijā, saņēma lielākus pabalstus nekā pensijas, taču "ne visi gribēja atgriezties, jo Sibīrijā viņiem šķita labāk".

VDD šajos izteikumos saskatīja PSRS deportāciju noliegšanu, kas, saskaņā ar Starptautiskās krimināltiesas Romas statūtiem tiek uzskatīts par noziegumu pret cilvēci. Vēl vairāk, pēc VDD domām, persona esot traktējusi latviešu tautai traģiskas dienas kā tai labvēlīgus notikumus, tādējādi par to ņirgājoties".

Ņemot to visu vērā, bija ierosināta krimināllieta, kas nodota Rīgas apgabaltiesas prokuratūrai. Tagad, ja Vasiļjevs tiks atzīts par vainīgu, viņam draud brīvības atņemšana uz laiku līdz 5 gadiem, piespiedu darbi vai naudas sods par PSRS pastrādāto noziegumu noliegšanu.

Lieta ir saķepināta

Atgādināsim, ka tas nav vienīgais gadījums Latvijā, kad cilvēks tiek vajāts par vēsturisko notikumu traktējumu, kas neatbilst vietējo varasvīru priekšstatiem.

Piemēram, 2019,gadā partijas "Latvijas Krievu savienības" valdes loceklis Aleksandrs Filejs publicēja Facebook rakstu, kas sākās ar vardiem "17.jūnijs. Apsveicu svētkos".

Aleksandrs Filejs
из личного архива Александра Филея

Toreiz Filejs apsveica Latvijas iedzīvotājus, uzrakstot, ka "tieši pirms septiņdesmit deviņiem gadiem Latvijā, kurā valdīja diktatora režīma, kurš balstījās uz nežēlīga nacionālisma principiem, tika ievests ierobežota skaita Sarkanās armijas kontingents. Šis akts noveda pie drīzas padomju varas iestāšanās".

Tagad pret Fileju ierosināta krimināllieta saskaņā ar Krimināllikuma 741.pantu par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošanu. Viņam draud cietumsods līdz pieciem gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Atbilstoši līdzīgam pantam 2013.gadā Lietuvā notiesāts politiskais ieslodzītais Aļģirds Paleckis. 2013.gadā viņam piesprieda soda naudu 10 400 litu apmērā, ko saziedoja sabiedrība.

Savukārt Latvijā pirmais mēģinājums izmantot pantu izgāzās. 2014.gadā jurists Illarions Girss publicēja rakstu "Pilsoniska pretestība neonacistiskajai latviešu dogmai", pats uzrakstīja "atzīšanos nevainībā" un iesniedza to Ģenerālprokuratūrai. Rezultātā pie Girsa notika kratīšanas, pret viņu tika vērsti dažādi pasākumi, taču pierādīt viņa vainu tiesai neizdevās.

99
Tagi:
krievu valoda, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
Gapoņenko: aizliegts iebilst, ja deputāts apsaukā krievus par "utīm"
Lietuvā deputātam piesprieda naudassodu par "mežabrāļa" aizvainošanu
Prokuratūra vēlas "piebeigt" Girsa lietu par "kurināšanu" Latvijas Augstākajā tiesā
Aizvainoja latviešus un bija rupjš pret leģionāriem: nāksies atbildēt par komentāru
Jurijs Perevoščikovs

Perevoščikovs: slimnīcas ir pārpildītas, ierobežojumus neatcels

5
(atjaunots 08:35 22.01.2021)
Ierobežojošo pasākumu ievērošana varētu palīdzēt novērst jaunu vīrusa štammu izplatīšanos, un būtu pāragri tos atcelt.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Latvijā septiņu dienu periodā samazinājies slimnīcās stacionēto Covid-19 pacientu skaits, taču ierobežojumu atcelšanai nav pamata, pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs, vēsta Tvnet.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē epidemiologs informēja: septiņu dienu laikā stacionēti 759 cilvēki, par 18% mazāk nekā iepriekšējā periodā. Neskatoties uz to, joprojām daudziem pacientiem nepieciešama stacionēšana, tāpat nepieņemami liels ir aizpildīto gultasvietu rādītājs.

"Vēl sliktāk ir tas, ka starp šiem stacionāros ievietotajiem pieaug to pacientu skaits, kuriem ir īpaši smags veselības stāvoklis. Pēdējie dati liecina, ka ir virs 90 cilvēkiem, turklāt šiem īpašiem smagā stāvoklī esošiem pacientiem ir nepieciešams ilgāk pavadīt laiku stacionārā," paskaidroja Perevoščikovs.

Epidemiologs atzīmēja, ka citās ES valstīs stingrie pasākumi palīdzējuši mazināt inficēšanās gadījumus, taču, tiklīdz pasākumi tika mīkstināti, tas noveda pie jauna Covid-19 skaita pieauguma.

"Pat Francija ar saviem stingrajiem ierobežojošajiem pasākumiem turpina tos ieviest pie tāda saslimstības līmeņa, kas ir divas reizes zemāks nekā patlaban Latvijā. Līdzīgi ir arī Vācijā, kur saslimstība ir divas reizes zemāka nekā patlaban Latvijā," viņš uzsvēra.

Epidemiologi ir noraizējušies arī par jaunu, "lipīgāku" vīrusa štammu parādīšanos Eiropā.

"Tie dramatiskie scenāriji saistībā ar jauno koronavīrusa paveidu ir redzami Īrijā, kur vērojams trešais pacēlums, kas vairākas reizes pārsniedz gan pirmo, gan otro vīrusa pacēlumu. Līdzīgas tendences vērojamas Portugālē, kur, visticamāk, ievests Brazīlijas celms," piebilda Perevoščikovs.

Latvijā jau reģistrēti pieci "britu" vīrusa štamma gadījumi.

Perevoščikovs paskaidroja, ka speciālisti turpina strādāt ar konkrēiem gadījumiem, un piebilda: ļoti iespējams, ka ir vēl nereģistrēti gadījumi.

Speciālists uzskata, ka ierobežojošo pasākumu ievērošana var palīdzēt novērst jauno koronavīrusa štammu izplatību, taču daļa iedzīvotāju vēl joprojām tos neievēro.

Tāpat Perevoščikovs atgādināja veselības ministra Daniela Pavļuta teikto par to, ka ierobežojumu pakāpenisku mīkstināšanu valstī varēšot apspriest, ka divu nedēļu kopējā saslimstība saruks no 689 gadījumiem līdz apmēram 200 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

5
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Koronavīruss meklē jaunu saimnieku: eksperts paskaidroja, kas būs pēc pandēmijas
Covid-19 dēļ Latvijā sākas problēmas ar morgiem
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Zīdainis. Foto no arhīva

Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā

26
(atjaunots 16:13 21.01.2021)
2020. gada beigās Latvija ir pārspējusi pati savu simts gadus veco antirekordu: decembrī valstī dzimuši tikai 1273 bērni. Gada laikā aizgājēju skaits apsteidzis jaundzimušo skaitu vairāk nekā par 11 tūkstošiem.

RĪGA, 21. janvāris — Sputnik. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstību pēdējo 100 gadu laikā, ziņots CSP vietnē.

Kopā aizvadītajā gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).

​Pie tam, CSP atzīmēja, kopš 2020. gada jūlija jaundzimušo skaits ar katru mēnesi kritās. Pērnā gada otrajā pusē jaundzimušo skaits bija par 11,4% mazāks nekā 2019. gada jūlijā-decembrī. 2020. gada decembrī civilā stāvokļa reģistrācijas iestādes fiksēti 1273 jaundzimušie – par 17,2% mazāk nekā 2019. gada decembri. Tas ir mazākais jaundzimušo skaits decembrī pēdējā gadsimta laikā.

Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

26
Tagi:
demogrāfija, mirstība, dzimstība
Pēc temata
Oto Ozols: drīz Latvijā nebūs jaunu cilvēku
Bezdarba statistika Latvijā: Covid-19 krīze ieskāvusi pilsētas un pasaudzējusi laukus
Kad Latvijā varētu sākties jauns masveida atlaišanas gadījumu vilnis
Decembrī mirstība Latvijā pieaugusi par ceturtdaļu

Hilarija Klintone pārmet Trampam sakarus ar Putinu. Kāpēc?

0
(atjaunots 08:57 22.01.2021)
ASV atkal meklē "krievu pēdas". Šoreiz uzbrukumā Kapitolijam. Bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone paziņoja, ka tajā ir iesaistīta Krievija.

ASV atkal meklē "krievu pēdas". Šoreiz uzbrukumā Kapitolijam. Bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone paziņoja, ka tajā ir iesaistīta Krievija.

Saskaņā ar leģendu Donalds Tramps šajā dienā sazvanījies ar Vladimiru Putinu. Vai Klintonei ir pierādījumi?

Kāpēc ASV atkal meklē ārpusē attaisnojumus savām problēmām? Un par ko amerikāņu miljardiera bijušo politisko sāncensi iesaukuši par "atriebīgu dāmu"? Atbildes uz šiem jautājumiem – mūsu video.

0