Medicīnas masku ražošana

Latvija pārvarējusi krīzi: maskas būs visiem ārstiem

34
(atjaunots 09:03 09.04.2020)
Individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu izdevies pārvarēt, vismaz Latvijas veselības aprūpes iestādēs. Pirmās piegādes ir saņemtas, tālāk jautājumu risinās karavīri – viņi nodrošinas masku un citu līdzekļu piegādi un sadali civilajiem dienestiem.

RĪGA, 9. aprīlis — Sputnik. Par ārstiem un veselības aprūpes personālam nepieciešamo aizsarglīdzekļu pieejamību trešdien, 8.aprīlī informēja Nacionālais veselības dienests un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests savā kopīgajā konferencē, vēsta Mixnews.lv.

Pirms neilga laika medicīnas maskas Latvijā bija deficīts pat veselības aprūpes nozarē. Taču NVD vadītājs Edgars Labsvīrs konstatēja, ka situācija pamazām uzlabojas.

Nesen tika saņemtas divas kravas – maskas un citi aizsarglīdzekļi, kas sadalīti pa slimnīcām un ģimenes ārstiem, kur pastāv liels risks sadurties ar Covid-10. Aizsarglīdzekļus saņēmuši arī sociālās aprūpes centri.

Tuvākajās dienās Latvija gaida vēl divas lidmašīnu kravas no ārzemēm. Tās tiks novirzītas citiem patērētājiem. Patlaban valstij (neskaitot pašvaldības) ir 98 organizācijas, kam nepieciešamas maskas vai citi aizsarglīdzekļi.

Kopumā Latvijai izdevies pārvarēt krīzi, konstatēja Labsvīrs. Slimnīcās un noliktavās atrodas aptuveni mēnesi ilgs patēriņa apjoms, taču tas nav pietiekams. Tāpēc iepirkumi turpināsies trīskāršā apjomā. Tomēr Labsvīrs ir noskaņots optimistiski.

NVD vadītājs norādīja, ka grūti iedomāties apstākļus, kuros slimnīcai pietrūktu masku.

Ar maskām nodarbosies karavīri

VUGD vadītāja vietnieks Mārtiņš Baltmanis aplēsa, ka Latvijai vajadzīgi vairāk nekā 600 tūkstoši medicīnas masku, 200 tūkstoši respiratoru, 100 tūkstoši aizsargkombinezonu nedēļā, kā arī citi aizsarglīdzekļi mazākā skaitā.

Viņš norādīja, ka patlaban individuālās aizsardzības līdzekļi tiek sadalīti saskaņā ar noteiktajām prioritātēm. Pirmajā vietā – veselības aprūpe. Otrajā – Labklājības ministrijas struktūras (sociālās aprūpes centri), pēc tam - pašvaldības.

Veselības aprūpei nepieciešami aptuveni 40% individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu, Labklājības ministrijai – 37%.

Jau tuvākajā nākotnē individuālās aizsardzības līdzekļu sagāde tiks centralizēta Aizsardzības ministrijas paspārnē. AM valsts sekretārs Jānis Garisons informēja, ka 8.aprīlī parakstīti divi līgumi par medicīnas masku piegādēm Latvijai, bet 9.aprīlī, iespējams, Latvija saņems 1,5 miljonus sejas masku.

Ir grūti atrast piegādātājus, jo šīs produkcijas pieprasījums pieaug gandrīz visā pasaulē. Kad Latvija saņems minēto kravu, kā arī vēl vienu piegādi – 50 tūkstošus masku, līdz ar esošajiem krājumiem būs izveidota rezerve aptuveni pusotrai nedēļai.

Saskaņā ar valdības lēmumu visi sejas masku un citu aizsardzības līdzekļu iepirkumi, kas nonāk valsts organizācijās, tiks veikti caur AM Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru.

Karavīri organizēs iepirkumus un preču transportēšanu uz Latviju, loģistiku valsts teritorijā un krājumu glabāšānu savās noliktavās.

AM pārstāvis uzsvēra, ka situācija ar Covid-19 vēlreiz parādījusi dažādu dienestu savstarpējās koordinācijas lielo nozīmi, lai dažādas struktūras no vienas valsts nekonkurētu savā starpā pie viena piegādātāja.

Savukārt Ekonomikas ministrija tuvākajās dienās plāno vienkāršot sertifikācijas sistēmu vietējiem uzņēmumiem, kuri vēlēsies ražot un pārdot ķiruģiskās maskas iekšzemes tirgū.

Produkcijas standarti tuvākajā laikā tiks publicēti Investīciju un attīstības aģentūras mājaslapā, pastāstīja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniece Zaiga Liepiņa. Viņa norādīja, ka šīm precēm nebūs vajadzīgs trešo personu vērtējums, pietiks ar ražotāja apstiprinājumu, produkcijas paraugu un testu laboratorijas apstākļos. Viņa uzsvēra, ka produktiem jāatbilst ES un PTO kvalitātes prasībām.

Liepiņa atklāja, ka daži vietējie uzņēmumi jau apliecinājuši, ka ir gatavi un spēj sākt aizsargmasku un citu individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu ražošanu.

Iespējams, viņi palīdzēs tikt galā ar paaugstināto pieprasījumu no pašvaldību un valsts iestāžu, kā arī privātpersonu puses.

Nav kritiski

Atgādināsim, ka svētdien, 5.aprīlī ziņots, ka krava, kurā iekļauti 4,5 miljoni masku un 970 tūkstoši respiratoru, aizkavējusies, ņemot vērā loģistikas procesu pasliktināšanos pasaulē.

Tomēr NVD pārstāve Sintija Gulbe informēja, ka aizkavēšanās nav kritiska un pagaidām masku skaits valstī ir pietiekams.

Maskas un antiseptiķi, foto no arhīva
Пресс-служба Департамента здравоохранения города Москвы

Jāpiebilst, ka marta beigās Latvijā no Ķīnas ar aviokompānijas "airBaltic" speciālo reisu piegādāti 900 tūkst. medicīnas masku un 80 tūkst. respiratoru.

Aizvadītajā diennaktī Latvijā fiksēti 29 jauni Covid-19 infekcijas gadījumi, vēstīja Slimību profilakses un kontroles centrs. stacionāros ārstējas 39 pacienti, viņu vidū trim slimības gaita ir smaga, 36 – vidēji smaga.

Tomēr jāpiebilst, ka koronavīrusa pacientus, kuri ārstējušies slimnīcās, nav iespējams nogādāt mājās, jo pašvaldības nevar sadalīt savā starpā aizsargkostīmus.

34
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (758)
Pēc temata
"Marodierisms": Latvijas iedzīvotājus šokē zāļu un dezinfekcijas līdzekļu cenu kāpums
Zobu higiēna var pagaidīt: stomatologi lūdz ierobežot pieņemšanu
Palāta slimnīcā. Foto no arhīva

VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas

4
(atjaunots 07:36 27.11.2020)
Latvijas slimnīcās ir 633 gultasvietas Covid-19 pacientiem. Par to, kas notiks, ja hospitalizācija būs vajadzīga lielākam slimnieku skaitam, veselības ministre nepastāstīja.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Latvijas slimnīcās Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu skaits palielināts līdz 633, pateicoties klīniku pārprofilēšanai, pastāstīja veselības ministre Ilze Viņķele Latvijas televīzijas ēterā.

Mēneša sākumā ministre vēstīja, ka veselības aprūpes iestādes Latvijā – Rīgā un reģionos – var vienlaikus pieņemt aptuveni 500 pacientus ar koronavīrusa infekciju. Tagad gultasvietu skaits ir pieaudzis – koronavīrusa pacientiem pieejamas 633 gultasvietas.

Viņķele paskaidroja, ka vietu skaits palielināts, pateicoties slimnīcu darba pārprofilēšanai, uz plānveida medicīnas un dienas stacionāra pakalpojumu rēķina. Politiķe atzina, ka tas paveikts, atliekot pakalpojumus citiem pacientiem.

Pirmā stacionāra pakalpojumus ierobežoja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un piešķīra lielāku skaitu gultasvietu Covid-19 pacientiem. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā reorganizēta fizioterapijas nodaļa. Palīdzēt gatavas arī privātās veselības aprūpes iestādes, vēstīja ministre.

25. novembrī Latvijas slimnīcās ārstējās 434 Covid-19 pacienti. Ministre pieļāva, ka nākotnē ārstēšana stacionārā varētu būt vajadzīga pat tūkstoš pacientiem.

Iepriekš Veselības ministrija atzina, ka ārkārtas apstākļos (MPV iekārtu slodze par 90%) ārsti varēs likumīgi atteikties ārstēt seniorus (vecumā no 75 gadiem) un hroniskos slimniekus. Par tādu scenāriju publiski pirmo reizi informēja bērnu ārsts no Rīgas Artis Žeigurs. Pēc viņa vārdiem, tādu praksi atbalstījusi Latvijas medicīnas asociācijas Ētikas komisija.

4
Tagi:
Ilze Viņķele, veselība, koronavīruss
Pēc temata
Slimnīcas Latvijā ierobežo pakalpojumus
No slimnīcas mājup par 150 eiro: jauna problēma ar Covid-19 pacientiem
Domino efekts: pacienti ar Covid-19 aizveda no Ogres uz Daugavpili
Jāpalīdz mediķiem: kas traucē piesaistīt vairāk brīvprātīgo Latvijas slimnīcās
Лидер партии Согласие Янис Урбанович

Nemēģiniet pataisīt krievus par latviešiem: Urbanovičs atbildēja Saeimas vicespīkerei

29
(atjaunots 18:03 26.11.2020)
Partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs norādīja, ka Saeimas vicespīkeres Dagmāras Beitneres-Le Gallas izteikumi par krievvalodīgajiem ir provokatīvi.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Jānis Urbanovičs vēlreiz uzsvēris, ka nevajag pūlēties visus Latvijā pataisīt par latviešiem, ir jāciena visu mazākumtautību pārstāvji, jāatstāj aizvainojumi pagātnē un jāiet uz priekšu.

19. novembrī Saeimas deputāte no Jaunās konservatīvās partijas Dagmāra Beitnere-Le Galla diskusijā par Sabiedrisko mediju likumu paziņoja, ka "Latvijā nav neviena intelektuāla krievu valodā runājoša personība, kas varētu iedzīvināt pārrunas, dziļākas debates par to, kam īstenībā pieder šie cilvēki, kuriem mājas un dzimtā valoda ir krievu valoda".

Jānis Urbanovičs atzīmēja, ka šie vārdi izskanēja Saeimas tribīnē burtiski nākamajā dienā pēc tam, kad nosvinējām savas valsts dzimšanas dienu, vēlot saules mūžu Latvijai".

"Saeimā tobrīd tika apspriests jautājums par mazākumtautību valodu vietu sabiedriskajos medijos. Bet debates tūlīt fokusējās uz "krieviem".

Pēdējā laikā arvien biežāk tiek pārkāpta tā robeža, kad varētu uzskatīt, ka neveselīgas starpnacionālās attiecības ir tikai tādas sadzīvisku, "tramvaju un tirgus plača" ķīviņu izpausmes.  Par veselīgu attieksmi es nevaru nodēvēt situāciju, kad provokatīvā veidā no augstās Saeimas tribīnes tiek aizskarta kādai tautībai piederīgo pašcieņa, - Urbanovičs rakstīja savā lapā Facebook. – Pretstatīt Latvijas dažādas kopienas  - tas ir ļoti slidens ceļš. Kad prezidents sadala tautu patriotos un ne patriotos pēc tā, kurā datumā viņi atzīmē kara beigas, kad premjers sapņo, kā latvieši asimilēs krievu bērnus, kad kāds ministrs pauž neuzticēšanos karavīriem viņu politisko izvēļu dēļ - vai tas viss stiprina mūsu valsti? 

Trīsdesmit gados pēc neatkarības atjaunošanas latviešu valodas statuss ir nostiprināts gan Satversmē, gan pilsoņu apziņā. Taču pieņemt to par vienīgo valsts valodu nenozīmē noliegt savu tēva un mātes valodu. Mums nevajag censties visus pārtaisīt par latviešiem, un par mankurtiem - vēl jo vairāk ne!  Mums viņus visus - krievus un baltkrievus, ukraiņus, ebrejus, lietuviešus un visus, visus - vajag par draugiem. Jo viņi ir mūsējie.

Kad pirms dažiem gadiem viena latviešu valodā runājoša "intelektuāla personība" atļāvās krievus nodēvēt par "utīm", ko nevar izdabūt no Latvijas kažoka, ļoti cienījamā veidā uz šo izlēcienu atbildēja teātra kritiķe Silvija Radzobe. Bezgalīga pagātnes pāridarījumu atriebšana var atnest arī nākotnes nāvi, viņa rakstīja.

Ir nepieļaujami, ja vienā dienā politiķi liekulīgi vēl saules mūžu Latvijai, bet nākamajā dienā cenšas nogalināt tās nākotni."

29
Tagi:
Jānis Urbanovičs, Saskaņa, krievvalodīgie, latvieši
Pēc temata
Vai patiešām par "okupantiem" nodēvēti pareizie?
Varai ir izdevīgas krievu un latviešu nesaskaņas: Urbanovičs par Levita maldiem
Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
Lielbritānija

Lielbritānija vēsta par spēcīgāko krīzi 300 gadu laikā

0
(atjaunots 08:23 27.11.2020)
Lielbritānijas Budžeta atbildības birojs prognozē, ka 2020. gadā valsts iekšzemes kopprodukts saruks par 11,3%.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Lielbritānijas ekonomika, kas pārdzīvo spēcīgu krīzi koronavīrusa pandēmijas rezultātā, vismaz divus gadus vēl neatgriezīsies 2019. gada līmenī, konstatēja valsts finanšu ministrs Rišijs Sunaks, vēsta RIA Novosti.

"Pat gadījumā, ja izaugsme atsāksies, mūsu ekonomika neatgriezīsies pirmskrīzes līmenī līdz 2022. gada ceturtajam ceturksnim. Un graujošā ietekme ekonomikā turpināsies. 2025. gadā ekonomikas izaugsme būs aptuveni par 3% zemāka nekā bija gaidīts pavasara budžetā," konstatēja ministrs, iepazīstinot parlamentu ar nākamā finanšu gada budžetu.

Londonas panorāma, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Вильф

Lielbritānijas Budžeta atbildības biroja jaunā prognoze liecina, ka 2020. gadā valsts iekšzemes kopprodukts saruks par 11,3%. Sunaks uzsvēra, ka tā ir nopietnākā lejupslīde valsts ekonomikā vairāk nekā 300 gadu laikā.

Eksperti uzskata, ka 2021. gadā ekonomika pamazām atjaunosies un IKP pieaugums sastādīs 5,5%, bet 2022. gadā pieaugums paātrināsies līdz 6,6%, 2023. gadā – 2,3%, 2024. gadā – 1,7%, 2025 gadā – 1,8%.

Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, kopš pandēmijas sākuma pasaulē reģistrēto saslimšanas gadījumu skaits tuvojas 59 miljoniem, vismaz 1,38 miljoni pacientu miruši. Džona Hopkinsa universitātes aplēses rāda, ka Lielbritānija ir viena no infekcijas visvairāk skartajām valstīm. Tur reģistrēti vairāk nekā pusotrs miljons Covid-19 gadījumu, vairāk nekā 55 tūkstoši pacientu miruši.

Patlaban Apvienotajā Karalistē noteikta karantīna. Decembra sākumā tās vietā stāsies stingra trīs līmeņu ierobežojumu sistēma.

0
Tagi:
ekonomiskā krīze, pandēmija, Lielbritānija
Pēc temata
Londonieši stāsta, kā gatavojas otrajai karantīnai
Totāla karantīna? Kas patlaban notiek Eiropas pilsētās
Lielbritānija aicina gatavoties jauniem iebraukšanas un darba noteikumiem
Eiropas Savienībai jābūt gatavai jaunām pandēmijām un ārkārtējām situācijām