Artis Pabriks

"Kāds kauns": Latvijas iedzīvotājus šokējis aizsardzības ministra lūgums ziedot naudu

4503
(atjaunots 09:30 07.04.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks aicināja lielveikala "Sky" apmeklētājus ziedot naudu mediķiem – Latvijas iedzīvotāji, izskatās, uztvēruši to kā ņirgāšanos un skarbi izkritizēja politiķi.

RĪGA, 7. aprīlis – Sputnik. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstibai/Par!") aizvadītajās brīvdienās publicēja Twitter mikroblogā aicinājumu materiāli atbalstīt tos, kas šobrīd izrādījies cīņas ar koronavīrusa uzliesmojumu priekšgalā – medicīnas nozares darbiniekus.

Taču Latvijas iedzīvotāji, izskatās, nenovērtēja politiķa cēlo aicinājumu – viņu dusmas izraisīja gan ziedojumu vākšanas metode (ar lielveikala starpniecību, kurš pozicionē sevi kā premium klases tirdzniecības centrs), gan tas fakts, ka to dara tās pašas valdība koalīcijas pārstāvis, kura pirms pusgada "piemānīja" mediķus, atsakoties izpildīt likuma priekšnosacījumu par algas palielināšanu nozares darbiniekiem par 20%, sākot ar 2020. gadu.

"Sky veikalu ķēdē, lieliska iespēja noziedot mūsu mediķiem. Maksājot rēķinu ar karti vienkārši pieskaitiet kādu eiro. Atbalstīsim tos, kuri par mums rūpējās!" aicināja aizsardzības ministrs Artis Pabriks Twitter vietnē.

​Sociālo tīklu lietotāji uzreiz valdības koalīcijas loceklim atsauca atmiņā atteikšanos izpildīt savus solījumus.

​"Arti, Jūs nudien varējāt ar saviem koalīcijas partneriem nomazgāt savu kauna traipu un atteikties no partijām piešķirtās naudas par labu mediķiem, kuri stāv sardzē par mūsu un Jūsu veselību," aicina politiķi lietotāja ar segvārdu Mežroze.

​"Ārprāts, kāds kauns!" lakoniski pauž sašutumu Raivo Šteinbergs.

​"Pabrik, Tu tiešām sāc jūgties? Bezkaunības paraugstunda?" vaicā politiķim Aivis.

​"Cilvēkiem, kas reāli spēj ietekmēt budžeta izlietojumu nav jāaicina ziedot mediķu algām, nav jāpiedalās visādās dod5 akcijās Vecrīgā utml., jo tieši jūs esat tie, kas spēj šo visu sakārtot valstiskā līmenī. Šis te parāda, cik šķībi ir saliktas prioritātes budžetā," atzīmē Igors Prokofjevs.

​"Šodien SKY veikalos laba cena mīdijām. Rindu arī nav. Pērkot 3 Moetus, tiek ziedota viena bahila mediķim. Bet lietota, no Skandināvijas. Tās vislabāk atbilst mūsu purvainajai videi," sarkastiski komentē ministra tvītu Edijs Majors.

​"Tas ir cinisma kalngals – visšaubīgākās Aizsardzības ministrijas ministrs ar vistreknāko un nepamatotāko budžetu, kurš tiek zagts no pa labi un pa kreisi, aicina "ziedot pa kādam eiro mediķiem" visdārgāko lielveikalu tīklā, kur pa ieirkšanās ir pa kabatai tikai ierēdņiem," sašutumu pauž nāriņa-kāriņa.

Nepalika malā arī politiķi. Rīgas domes "Gods kalpot Rīgai" frakcijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko arī nepalaida garām iespēju pakritizēt aizsardzības ministru, nosaucot Pabrika rīcību par divkāršu cinismu.

"Sākumā šī valdība gada budžetā "piemānīja" mediķus ar iepriekš izsludināto algu palielināšanu. Turklāt pats ministrs Pabriks bija pret algu palielināšanu mediķiem. Pēc tam ministrs Pabriks, kura iestāde nesaprotami kam tērē vairāk nekā 663 000 000 eiro gadā, aicina ziedot mediķiem, veicot pirkumus ne tajā lētākajā veikalā SKY. P.S. Marija Antuanete ar savām kūkām devās atpūtā," rezumēja deputāts.

4503
Tagi:
nauda, Artis Pabriks, Latvija
Pēc temata
Aizbēdzis no slimnīcas un draudējis visus inficēt: Latvijā aizturēts "terorists"
Vai kareivjiem nevajag izolēties? Kāpēc Zemessardze turpina mācības
Pabriks pastāstīja, kā ārkārtas situācijas režīmā tiek sargātas Latvijas robežas
Lielbritānijas BTR, foto no arhīva

Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas

6
(atjaunots 21:00 26.10.2020)
Latvijas un Lielbritānijas līgums par lietotu bruņumašīnu iegādi bija parakstīts jau 2014. gadā, un visas 123 mašīnas bija plānots piegādāt jau līdz 2020. gada aprīlim.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Latvijai piegādātas visas 123 kāpurķēžu bruņumašīnas, ko Lielbritānijai saskaņā ar 2014. gadā noslēgto līgumu bija jāpiegādā valsts Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz 2020. gada aprīlim, stāsta Mixnews.lv. Sagaidāma arī vēl viena bruņumašīna saskaņā ar 2019. gadā noslēgto līgumu.

Bruņumašīnu iepirkums izmaksāja Latvijas budžetam 250 miljonus eiro, pie tam patīk tehnika maksāja 40 miljonus, pārējie līdzekļi piešķirti infrastruktūrai, personāla apkalpošanai, bruņutehnikas munīcijai un apkalpošanai.

Pirmās mašīnas no partijas tika nogādātas valstī 2015. gada rudenī, visas bruņumašīnas tika aprīkotas ar prettanku raķešu kompleksiem.

Aizsardzības ministrija atzīmēja, ka 116 armijas mašīnas piegādātas modernizētas, bet 7 bruņumašīnas, kas paredzētas Latvijas kara mehāniķu apmācībām, piegādātas bez kapitālā remonta.

Jāpiebilst, ka morāli novecojušas, pie tam vēl lietotas tehnikas iepirkumi no NATO partneriem, rada speciālistu neizpratni.

Iepriekš jau vēstīts, ka Latvijas Aizsardzības ministrija apturējusi vieglo un vidējo 4x4 mašīnu iegādi, kas izmaksātu valstij 200 miljonus eiro, - resors nolēmis pievērsties bruņumašīnu 6x6 Patria izstrādei un ražošanai. Tomēr projekts, kas sākotnēji tika iecerēts sadarbībā ar Somiju un Igauniju, nesen zaudējis savu partneri. Igaunija nolēmusi pārtraukt dalību projektā tā augsto izmaksu dēļ.

6
Pēc temata
Lielbritānija turpina savlaicīgi piegādāt Latvijai lietotus bruņutransportierus
Latvija saņēmusi lietotu bruņutehniku no Lielbritānijas
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Times: Lielbritānija plāno atteikties no tankiem
Latvijas pilsoņa pase, foto no arhīva

Ja būs problēmas, nopērciet Latvijas pasi: vai iespējama pilsonības tirdzniecība

4
(atjaunots 20:19 26.10.2020)
Telekanāls Al Jazeera pieminējis Latviju skandalozā dokumentālajā filmā par Kipras "zelta pasēm". Latvijas PMLP visu noliedz un piesauc latviešu valodu. Saeimas spīkere Ināra Mūrniece ir aizvainota un pārliecināta – Latvijas pilsonība nav nopērkama.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Telekompānija Al Jazeera uzņēmusi filmu, kurā Latvija pieminēta garāmejot, tomēr nepatīkamā rakursā. Žurnālisti organizējuši izmeklēšanu par Kipras "zelta pasēm", stāsta Rus.lsm.lv.

Kā zināms, Kipra dod "cietējiem" pilsonību apmaiņā pret vērā ņemamām investīcijām.

Al Jazeera filmā žurnālists, stādoties priekšā kā Ķīnā par naudas atmazgāšanu notiesāta biznesmeņa pilnvarotais, lūdz Dimitri Siluri, tagad jau bijušo Kipras parlamenta spīkeri, palīdzēt viņa patronam saņemt pasi. Jāpiebilst, ka oktobrī pēc skandāla ap programmu pilsonības piešķiršanai apmaiņā pret investīcijām Siluris atkāpās no amata.

Investīcijas jau ir laba lieta, tomēr notiesātajiem Kipras pilsonības saņemšanas oficiālais ceļš ir slēgts. Tomēr Siluris pieļāva, ka jautājumu būtu iespējams atrisināt par labu uzņēmējam. Un šajā kontekstā viņš piemin Latviju. Sak, ja ar Kipru radīšoties problēmas, pasi varēšot nopirkt tur.

Siluris saka, ka viņam esot sakari ar citiem spīkeriem citās valstīs, un arī tur viņš varot šo to panākt.

"Es pazīstu visu parlamentu priekšsēdētājus. Es nerunāju par Zviedriju vai Dāniju. Es pazīstu Maltu, Latviju, Slovēniju," privātā sarunā paziņoja ierēdnis.

Latvija ir sašutusi un aizvainota.

Latvija reaģēja asi. Šī nianse radīja Latvijas Saeimas spīkeres Ināras Mūrnieces sašutumu. Viņa paziņoja, ka bijusi ļoti sarūgtināta, dzirdot, ka Latvija pieminēta tik neglītā kontekstā.

Hošiminas iedzīvotāji. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Вильф

Mūrniece apliecināja, ka Latvijas pilsonību nopirkt nav iespējams, un viņa personīgi kategoriski noliedz visu Sullira teikto.

Sarunā iesaistījās arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Tās pārstāvji uzsvēra, ka esot neiespējami nelikumīgā ceļā, apejot pieņemtās normas, saņemt Latvijas pilsonību.

Pieņemto naturalizācijas kārtību var apiet tikai tie, kam Saeima piešķīrusi pilsonību par īpašiem nopelniem. Pie tam šai procesa gaitai ikviens var sekot, jo process ir atklāts.

Vēl vairāk PMLP rūpīgi un regulāri pārbauda jaunizcepto pilsoņu datus – visus dokumentus un pierādījumus, arī latviešu valodas zināšanas.

Skandāls Kiprā

Kad klajā nāca Al Jazeera izmeklēšana, kurā Kipras augstākie ierēdņi apsūdzēti par pilsonības pārdošanu citu valstu noziedzniekiem, izcēlās milzīgs politiskais skandāls.

Līdz ar Siluri pa ādu dabūja vairāki citi pazīstami politiķi. Pat Kipras parlamenta vadītājs slēptās kameras uzņemtajos kadros sola atbalstīt pilsonības piešķiršanu minētajam neesošajam uzņēmējam no Ķīnas.

Galu galā Kiprā notika pirmais deputātu streiks vēsturē – viņi protestēja pret spīkera darbībām. Pats Siluris atkāpās no amata.

Vienlaikus Eiropas Komisija ieteica pārbaudīt, vai programmas, kas ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas likumdošanas normām.

Maltas un Kipras valdībām divu mēnešu laikā jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošas atbildes, iespējams, pret šīm valstīm tiks ieviestas sankcijas.

4
Tagi:
skandāls, Latvija, termiņuzturēšanās atļauja
Pēc temata
EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi
Latvija var pārskatīt vīzu izsniegšanas kārtību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem
Gribi dzīvot Latvijā? Maksā 500 tūkstošus eiro