Vīrietis ar beisbola nūju

Vardarbībai patīk klusums: Čakša pastāstīja par pašizolācijas sekām

44
(atjaunots 18:08 06.04.2020)
Daudzām sievietēm Latvijā vardarbība ģimenē var izrādīties bīstamāka par koronavīrusu, uzskata bijusī ministre.

RĪGA, 6. aprīlis – Sputnik. Piespiedu pašizolācijas dēļ ģimenēs var pieaugt vardarbības līmenis, paziņoja radio Baltkom ēterā bijusī veselības ministre, Saeimas deputāte Anda Čakša.

"Mēs vienmēr sakām – vardarbībai patīk klusums. Un šis ir tāds laiks, kad cilvēki ir ieslēgti savās mājās, vardarbība var izpausties lielākos apjomos. Un tādēļ ir ļoti svarīgi, lai tie cilvēki, kuriem ir aizdomas, ka kas tamlīdzīgs notiek kaimiņos, ziņo par to policijai," sacīja Čakša.

Pēc bijušās ministres teiktā, policijas izsaukumu skaits jau ir pieaudzis.

"Mēs dzirdam, ka šādās situācijā palielinās izsaukumu skaits. Šie cilvēki var zvanīt arī uz krīzes centriem, piemēram, "Skalbe" vai "Marta". Tur sniegs palīdzību telefoniski, vai ir pat varianti saņemt citu palīdzību," sacīja Čakša.

Tāpat viņa norādīja, ka Latvijas valdībai būs jāizdomā papildu pasākumi cilvēku aizsardzībai no vardarbības ģimenē.

"Ir skaidrs, ja pirms krīzes bijusi vardarbības tendence, tad šie apstākļi tikai pastiprinās to. Cilvēki atrodas mazā platībā, viņiem tā ir jauna pieredze. Francijā aptiekās var ziņot par vardarbības gadījumiem. Es uzskatu, ka mums arī būtu vērts padomāt, kā palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no vardarbības. Jāpadomā arī par bērniem. Mācības mājās – tas ir liels stress priekš viņiem," paziņoja Čakša.

Francijas iekšlietu ministrs Kristofs Kastanērs paziņoja, ka pēc ierobežojošo pasākumu ieviešanas policistu iejaukšanās skaits vardarbības ģimenēs gadījumos ir palielinājies par 36%, vēsta CNN.

Francijas valdība paziņoja, ka apmaksās 20 tūkstošus nakšu viesnīcu numuros vardarbības ģimenē upuriem un atvērs pagaidu konsultāciju centrus lielveikalos. Tāpat Francijas, Spānijas un Itālijas varasiestādes ieviesa jaunu palīdzības sniegšanas shēmu: ja upuris iet uz aptieku un nevar atklāti paziņot par savu problēmu, tam ir jānosauc farmaceitam atslēgas vārds "maska 19".

Pagājušajās nedēļā šo iespēju izmantoja Nansī pilsētas iedzīvotāja Francijā. Viņas vīru arestēja policija.

Pēc koronavīrusa uzliesmojuma Austrālijā Google reģistrēja šajā valstī pēdējo piecu gadu laikā lielāko meklēšanas pieprasījumu skaitu par palīdzību vardarbības ģimenē gadījumos – to skaits ir pieaudzis par 75%. Rezultātā valsts valdība piešķīra 150 miljonus Austrālijas dolāru (92 miljoni ASV dolāru) sadzīves, ģimenes un seksuālās vardarbības upuru atbalstam.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs koronavīrusa pandēmijas izraisītās masveida izolācijas fonā aicināja valdības pastiprināt vardarbības ģimenē apkarošanu.

​Viņš atgādināja, ka nesen aicināja izbeigt militārās darbības visos pasaules bruņotajos konfliktos, lai saliedētos cīņā pret Covid-19.

"Taču vardarbība nebeidzas cīņas laukā. Daudzas sievietes un meitenes sastop draudus tur, kur viņām būtu jābūt vislielākajā drošībā. Viņu pašu mājās. Tādēļ šodien es vēršos ar jaunu aicinājumu – lai ir miers mājās," sacīja Guterešs.

Pēc viņa sacītā, pēdējo nedēļu laikā, ekonomiskajam un sociālajam spiedienam pieaugot, notiek "baiss globāls vardarbības ģimenē uzliesmojums". Atsevišķās valstīs sieviešu skaits, kuras vēršas pie atbalsta dienestiem, ir dubultojies.

"Es aicinu visas valdības iekļaut punktus par vardarbības novēršanu attiecībā pret sievietēm un zaudējumu atlīdzināšanu, kas sievietēm tiek radīts šādas vardarbības rezultātā, savos nacionālajos Covid-19 apkarošanas plānos kā vienu no to pamatdaļām," paziņoja ģenerālsekretārs.

44
Tagi:
vardarbība, ANO, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (806)
Pēc temata
Ārste pastāstīja par slimības attīstību bērniem ar Covid-19
Latvijas Bankas darbinieks iesaka valdībai izdalīt vairāk naudas, lai izvairītos no kraha
Miljoniem masku un respiratoru netika piegādāti Latvijai noteiktajā laikā
Ko darīt, kad beigsies nauda: Latvijas iedzīvotāji apspriež, kā izdzīvot pašizolācijā
Alkohola tests, foto no arhīva

Sodiem nav jēgas: IeM grib atjaunot arestu par braukšanu reibumā

7
(atjaunots 15:00 28.02.2021)
Ir jāpieņem stingrāks sods par sēšanos pie stūres alkohola reibumā – soda naudas problēmu neatrisina, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

RĪGA, 28. februāris - Sputnik. Latvijā jāatjauno administratīvā aresta pielietošana sodam par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, paziņoja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, vēsta rus.tvnet.lv.

Administratīvais arests, jeb brīvības atņemšana uz laiku līdz 15 diennaktīm, 2020. gada 1. jūlijā tika svītrots no pasākumiem, kas tiek vērsti pret iereibušiem autovadītājiem. Patlaban par braukšanu dzērumā tiek piespriests sods līdz 2 tūkstošu eiro apmērā, kā arī autovadītāja tiesību atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ģirģens uzskata, ka situācija ar iereibušajiem autovadītājiem ir katastrofāla un aicināja no jauna ieviest iespēju pielietot administratīvo arestu cīņai ar sēšanos pie stūres reibumā. Ministrs konstatēja, ka ar sodiem problēmu atrisināt neizdosies: lai ietekmētu dzērājšoferus, sodu politikai jābūt efektīvai un konsekventai.

Latvijas valstij jāmeklē efektīvi risinājumi iereibušu braucēju problēmas risināšanai, norāda arī Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Viņš uzsvēra, ka arests vairs netiek piemērots, bet tendence nav pozitīva. Pēc viņa domām, tas ir viens solis līdz traģēdijai, jo iereibis vadītājs ir potenciāli bīstams.

Iepriekš jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā reģistrēti 733 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti iereibuši vadītāji. Par vadīšanu alkohola reibumā noformēti protokoli pret 2789 cilvēkiem, un 211 protokoli – par vadīšanu narkotiku reibumā.

Gadu iepriekš aizturēto iereibušo automīļotāju skaits sasniedza 3,5 tūkstošus cilvēku, pie tam trešā daļa no ceļu inspekcijas darbinieku apturētajiem vadītājiem jau zaudējuši tiesības par tādu pašu pārkāpumu.

7
Tagi:
automašīnas, IeM, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Korekcijas kursi: Latvijā tiks pārskatīts sods dzērājšoferiem
Autovadītājiem pastāstīja, kā izvairīties no dubulta soda
Diennakts laikā Latvija notikuši 100 CSNg, ir bojāgājušie
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Bērni un vecāki, foto no arhīva

500 eiro pabalsti bērniem var radīt problēmas ģimenēs

36
(atjaunots 22:11 27.02.2021)
Ģimeņu asistenti skaidro nelabvēlīgajām ģimenēm, kā iztērēt pabalstu bērniem.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. Valsts lēmums piešķirt pabalstus bērniem var sagādāt ģimenēm jaunas grūtības, vieni nekad nav turējuši rokās tādu naudu, citi nespēs to sadalīt, stāsta TV3 ziņas.

Aizvadītajā nedēļā koalīcija nolēma piešķirt vienreizējo pabalstu 500 eiro apmērā par katru bērnu ģimenē. Apspriežot šo pasākumu, daži deputāti pauda bažas, ka tik liela summa varot izrādīties bīstama ģimenēm. Šāds arguments radīja sašutumu, taču sociālie dienesti, šķiet, piekrīt politiķu bažām.

Vairāku pašvaldību sociālie dienesti jau sākuši izglītot nelabvēlīgās ģimenes par to, kā pabalstu lietderīgāk izmantot savu bērnu interesēs – daudziem nekad iepriekš nav bijuši brīvi tērējami 500 eiro, tāpēc vajadzīgs sociālo darbinieku padoms lietderīgākam izlietojumam.

"Tā naudas summa par četriem bērniem var būt iespaidīga. Ja tev 2000 eiro iekrīt makā pēkšņi, tā eiforija var būt absolūti jebkuram cilvēkam," skaidro Latvijas Sociālo darbinieku biedrības vadītāja Una Lapskalna.

Rīgas sociālais dienests jau ir apzinājis potenciālās riska ģimenes, kurām ir problēmas ar finanšu pratību.

"Patlaban ģimenes asistenti ir tie, kas vecākiem skaidro vēl un vēl to, kā vajadzētu tērēt šo naudiņu. Ģimenes asistenti būs tie, kas sekos līdzi, vai tiešām tā nauda ir iztērēta bērna vajadzībām, bērna interesēs, ģimenes labklājības celšanai,” sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Linda Sausā.

Sankcijas par pabalsta nelietderīgu izlietošanu sociālie darbinieki gan nevar piemērot.

"Protams, nav izslēgts, šāds risks pastāv, ka būs ģimenes, kas izlietos saņemto naudu ne ģimenes labklājības celšanai, ne bērna interesēm, bet citiem mērķiem. Taču sociālais dienests sekos līdzi ģimenēm, turpinās veikt pārrunas," apliecināja Linda Sausā.

Šķirtajās ģimenēs jau ir sākusies cīņa starp pieaugušajiem, kā sadalīt pabalstu. Nonācis pat līdz tiesvedībām. Advokātiem arī lūdz padomus, kā rīkoties, ja šķirtais vecāks 500 eiro dēļ tagad atsakās īslaicīgi maksāt uzturlīdzekļus.

"Tagad, zinot, ka šis viens vecāks saņems no valsts tūlīt 500 eiro, parādās arguments – nu, klau, varbūt tad es tev tagad nemaksāju 2,5 mēnešus. Šie 500 eiro tad ir nevis kā papildu bonuss, bet kļūst par uzturlīdzekļu aizvietotāju, kas nav pareizi. 500 eiro lielās kompensācijas mērķis bija ģimenes finansiālā stāvokļa papildu uzlabošana," pauda zvērināta advokāte Dana Rone.

Par pabalstu izmaksu atbildīgā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nevar iesaistīties strīdu risināšanā par pabalsta sadalīšanu abiem vecākiem. Šķirtajām ģimenēm vienīgais variants – pieaugušie paši savā starpā vienojas vai vēršas tiesā. 

"Pilnīgi noteikti būs ģimenes, kas nespēj savā starpā vienoties. Naudas summa ir pietiekami liela, lai par to uzsāktu tiesas procesu, vai par naudas atmaksu vai arī, ja pāris mēnešus nebūs samaksāti uzturlīdzekļi, tad par uzturlīdzekļu parādu piedziņu," teica Rone.

Daudzi uzskata, ka pabalstu izmaksās reizē ar ģimenes valsts pabalstu vai bērna kopšanas pabalstu ierastajos datumos – vienreizējais maksājums gaidāms marta beigās.

"Vēršam uzmanību vecākiem, ka nebūs tā, ka kontā, ja ir trīs bērni, būs uzreiz 1500 eiro vienā maksājumā. Būs tā, ka vienā dienā iemaksās vienus 500 eiro, un otrā dienā būs divi maksājumi par diviem citiem bērniem atsevišķi 500 eiro. Tātad nebūs uzreiz viens maksājums par visiem bērniem kopā," informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine.

Iepriekš tiesu izpildītāji lūdza parādniekus, kam ir bērni, savlaicīgi informēt, ka viņi gaida pabalsta izmaksas, lai šī nauda netiktu ieturēta uz parādu dzēšanas rēķina.

36
Tagi:
ģimene, pabalsts, Latvija
Pēc temata
Pensionāriem piešķirs 100 miljonus eiro, bet pabalstus saņems ne visi: kādi ir varianti
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas
Latvijā rosināts izmaksāt pensionāriem un invalīdiem vienreizēju 200 eiro pabalstu
Restorāni un frizieri Latvijā zaudē klientus, bet NVA klientu pulks pieaug
Alus veikals, foto no arhīva

Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas

0
(atjaunots 15:29 28.02.2021)
Valsts ieņēmumu dienests aicina alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu apgrozījumā iesaistītos tirgotājus veikt inventarizāciju no 1. marta.

RĪGA, 28. februāris — Sputnik. No 1. marta Latvijā augs alkoholisko dzērienu cenas, ņemot vērā akcīzes likmju pieaugumu, atgādināja Valsts ieņēmumu dienests (VID) savā vietnē.

No 1. marta akcīze alum sastādīs vismaz 15,20 eiro par 100 litriem (tagad – 14,40 eiro), vīnam akcīze pieaugs no 106 līdz 111 eiro par 100 litriem, pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem – no 1642 līdz 1724 par 100 litriem absolūtā alkohola (100% spirta).

VID novērtēja akcīzes likmju pieauguma iespējamo ietekmi uz alkoholisko dzērienu cenām mazumtirdzniecībā, - ieskaitot akcīzi un pievienotās vērtības nodokli (PVN), tā sastādīs 0,01 eiro alum (5%, 0,5 litra), vīnam (0,75 litra) – 0,05 eiro, bet degvīnam (40%, 0,5 litra) – 0,2 eiro.

Akcīzes nodokļa likmes pieaugums cigaretēm liks augt cenai par cigarešu paciņu par 0,12 eiro (paciņa maksā 3,50-3,60) vai 0,13 eiro (ja cigaretes maksā 3,30). Akcīzes nodokļa likme cigāriem un cigarillām pieaugs no 95,20 līdz 104,70 eiro (par 1000 gab.), tāpēc paciņa (10 gab.) tādu tabakas izstrādājumu tagad maksās par 0,11 eiro vairāk.

Akcīzes likmes tabakas izstrādājumiem pieaugs arī nākamajos divos gados.

0
Tagi:
akcīzes nodoklis, Latvija
Pēc temata
Latvijas alus darītāji raizējas par "akcīzes kara" iespējamību ar Lietuvu
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Finanšu ministrija pakāpeniski palielinās alkohola akcīzi
Neatkarīgā deputāte apsūdz politiķus tabakas lobēšanā