Vīrietis ar beisbola nūju

Vardarbībai patīk klusums: Čakša pastāstīja par pašizolācijas sekām

39
(atjaunots 18:08 06.04.2020)
Daudzām sievietēm Latvijā vardarbība ģimenē var izrādīties bīstamāka par koronavīrusu, uzskata bijusī ministre.

RĪGA, 6. aprīlis – Sputnik. Piespiedu pašizolācijas dēļ ģimenēs var pieaugt vardarbības līmenis, paziņoja radio Baltkom ēterā bijusī veselības ministre, Saeimas deputāte Anda Čakša.

"Mēs vienmēr sakām – vardarbībai patīk klusums. Un šis ir tāds laiks, kad cilvēki ir ieslēgti savās mājās, vardarbība var izpausties lielākos apjomos. Un tādēļ ir ļoti svarīgi, lai tie cilvēki, kuriem ir aizdomas, ka kas tamlīdzīgs notiek kaimiņos, ziņo par to policijai," sacīja Čakša.

Pēc bijušās ministres teiktā, policijas izsaukumu skaits jau ir pieaudzis.

"Mēs dzirdam, ka šādās situācijā palielinās izsaukumu skaits. Šie cilvēki var zvanīt arī uz krīzes centriem, piemēram, "Skalbe" vai "Marta". Tur sniegs palīdzību telefoniski, vai ir pat varianti saņemt citu palīdzību," sacīja Čakša.

Tāpat viņa norādīja, ka Latvijas valdībai būs jāizdomā papildu pasākumi cilvēku aizsardzībai no vardarbības ģimenē.

"Ir skaidrs, ja pirms krīzes bijusi vardarbības tendence, tad šie apstākļi tikai pastiprinās to. Cilvēki atrodas mazā platībā, viņiem tā ir jauna pieredze. Francijā aptiekās var ziņot par vardarbības gadījumiem. Es uzskatu, ka mums arī būtu vērts padomāt, kā palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no vardarbības. Jāpadomā arī par bērniem. Mācības mājās – tas ir liels stress priekš viņiem," paziņoja Čakša.

Francijas iekšlietu ministrs Kristofs Kastanērs paziņoja, ka pēc ierobežojošo pasākumu ieviešanas policistu iejaukšanās skaits vardarbības ģimenēs gadījumos ir palielinājies par 36%, vēsta CNN.

Francijas valdība paziņoja, ka apmaksās 20 tūkstošus nakšu viesnīcu numuros vardarbības ģimenē upuriem un atvērs pagaidu konsultāciju centrus lielveikalos. Tāpat Francijas, Spānijas un Itālijas varasiestādes ieviesa jaunu palīdzības sniegšanas shēmu: ja upuris iet uz aptieku un nevar atklāti paziņot par savu problēmu, tam ir jānosauc farmaceitam atslēgas vārds "maska 19".

Pagājušajās nedēļā šo iespēju izmantoja Nansī pilsētas iedzīvotāja Francijā. Viņas vīru arestēja policija.

Pēc koronavīrusa uzliesmojuma Austrālijā Google reģistrēja šajā valstī pēdējo piecu gadu laikā lielāko meklēšanas pieprasījumu skaitu par palīdzību vardarbības ģimenē gadījumos – to skaits ir pieaudzis par 75%. Rezultātā valsts valdība piešķīra 150 miljonus Austrālijas dolāru (92 miljoni ASV dolāru) sadzīves, ģimenes un seksuālās vardarbības upuru atbalstam.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs koronavīrusa pandēmijas izraisītās masveida izolācijas fonā aicināja valdības pastiprināt vardarbības ģimenē apkarošanu.

​Viņš atgādināja, ka nesen aicināja izbeigt militārās darbības visos pasaules bruņotajos konfliktos, lai saliedētos cīņā pret Covid-19.

"Taču vardarbība nebeidzas cīņas laukā. Daudzas sievietes un meitenes sastop draudus tur, kur viņām būtu jābūt vislielākajā drošībā. Viņu pašu mājās. Tādēļ šodien es vēršos ar jaunu aicinājumu – lai ir miers mājās," sacīja Guterešs.

Pēc viņa sacītā, pēdējo nedēļu laikā, ekonomiskajam un sociālajam spiedienam pieaugot, notiek "baiss globāls vardarbības ģimenē uzliesmojums". Atsevišķās valstīs sieviešu skaits, kuras vēršas pie atbalsta dienestiem, ir dubultojies.

"Es aicinu visas valdības iekļaut punktus par vardarbības novēršanu attiecībā pret sievietēm un zaudējumu atlīdzināšanu, kas sievietēm tiek radīts šādas vardarbības rezultātā, savos nacionālajos Covid-19 apkarošanas plānos kā vienu no to pamatdaļām," paziņoja ģenerālsekretārs.

39
Tagi:
vardarbība, ANO, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (726)
Pēc temata
Ārste pastāstīja par slimības attīstību bērniem ar Covid-19
Latvijas Bankas darbinieks iesaka valdībai izdalīt vairāk naudas, lai izvairītos no kraha
Miljoniem masku un respiratoru netika piegādāti Latvijai noteiktajā laikā
Ko darīt, kad beigsies nauda: Latvijas iedzīvotāji apspriež, kā izdzīvot pašizolācijā
Lielbritānijas BTR, foto no arhīva

Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas

3
(atjaunots 21:00 26.10.2020)
Latvijas un Lielbritānijas līgums par lietotu bruņumašīnu iegādi bija parakstīts jau 2014. gadā, un visas 123 mašīnas bija plānots piegādāt jau līdz 2020. gada aprīlim.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Latvijai piegādātas visas 123 kāpurķēžu bruņumašīnas, ko Lielbritānijai saskaņā ar 2014. gadā noslēgto līgumu bija jāpiegādā valsts Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz 2020. gada aprīlim, stāsta Mixnews.lv. Sagaidāma arī vēl viena bruņumašīna saskaņā ar 2019. gadā noslēgto līgumu.

Bruņumašīnu iepirkums izmaksāja Latvijas budžetam 250 miljonus eiro, pie tam patīk tehnika maksāja 40 miljonus, pārējie līdzekļi piešķirti infrastruktūrai, personāla apkalpošanai, bruņutehnikas munīcijai un apkalpošanai.

Pirmās mašīnas no partijas tika nogādātas valstī 2015. gada rudenī, visas bruņumašīnas tika aprīkotas ar prettanku raķešu kompleksiem.

Aizsardzības ministrija atzīmēja, ka 116 armijas mašīnas piegādātas modernizētas, bet 7 bruņumašīnas, kas paredzētas Latvijas kara mehāniķu apmācībām, piegādātas bez kapitālā remonta.

Jāpiebilst, ka morāli novecojušas, pie tam vēl lietotas tehnikas iepirkumi no NATO partneriem, rada speciālistu neizpratni.

Iepriekš jau vēstīts, ka Latvijas Aizsardzības ministrija apturējusi vieglo un vidējo 4x4 mašīnu iegādi, kas izmaksātu valstij 200 miljonus eiro, - resors nolēmis pievērsties bruņumašīnu 6x6 Patria izstrādei un ražošanai. Tomēr projekts, kas sākotnēji tika iecerēts sadarbībā ar Somiju un Igauniju, nesen zaudējis savu partneri. Igaunija nolēmusi pārtraukt dalību projektā tā augsto izmaksu dēļ.

3
Pēc temata
Lielbritānija turpina savlaicīgi piegādāt Latvijai lietotus bruņutransportierus
Latvija saņēmusi lietotu bruņutehniku no Lielbritānijas
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Times: Lielbritānija plāno atteikties no tankiem
Latvijas pilsoņa pase, foto no arhīva

Ja būs problēmas, nopērciet Latvijas pasi: vai iespējama pilsonības tirdzniecība

2
(atjaunots 20:19 26.10.2020)
Telekanāls Al Jazeera pieminējis Latviju skandalozā dokumentālajā filmā par Kipras "zelta pasēm". Latvijas PMLP visu noliedz un piesauc latviešu valodu. Saeimas spīkere Ināra Mūrniece ir aizvainota un pārliecināta – Latvijas pilsonība nav nopērkama.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Telekompānija Al Jazeera uzņēmusi filmu, kurā Latvija pieminēta garāmejot, tomēr nepatīkamā rakursā. Žurnālisti organizējuši izmeklēšanu par Kipras "zelta pasēm", stāsta Rus.lsm.lv.

Kā zināms, Kipra dod "cietējiem" pilsonību apmaiņā pret vērā ņemamām investīcijām.

Al Jazeera filmā žurnālists, stādoties priekšā kā Ķīnā par naudas atmazgāšanu notiesāta biznesmeņa pilnvarotais, lūdz Dimitri Siluri, tagad jau bijušo Kipras parlamenta spīkeri, palīdzēt viņa patronam saņemt pasi. Jāpiebilst, ka oktobrī pēc skandāla ap programmu pilsonības piešķiršanai apmaiņā pret investīcijām Siluris atkāpās no amata.

Investīcijas jau ir laba lieta, tomēr notiesātajiem Kipras pilsonības saņemšanas oficiālais ceļš ir slēgts. Tomēr Siluris pieļāva, ka jautājumu būtu iespējams atrisināt par labu uzņēmējam. Un šajā kontekstā viņš piemin Latviju. Sak, ja ar Kipru radīšoties problēmas, pasi varēšot nopirkt tur.

Siluris saka, ka viņam esot sakari ar citiem spīkeriem citās valstīs, un arī tur viņš varot šo to panākt.

"Es pazīstu visu parlamentu priekšsēdētājus. Es nerunāju par Zviedriju vai Dāniju. Es pazīstu Maltu, Latviju, Slovēniju," privātā sarunā paziņoja ierēdnis.

Latvija ir sašutusi un aizvainota.

Latvija reaģēja asi. Šī nianse radīja Latvijas Saeimas spīkeres Ināras Mūrnieces sašutumu. Viņa paziņoja, ka bijusi ļoti sarūgtināta, dzirdot, ka Latvija pieminēta tik neglītā kontekstā.

Hošiminas iedzīvotāji. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Вильф

Mūrniece apliecināja, ka Latvijas pilsonību nopirkt nav iespējams, un viņa personīgi kategoriski noliedz visu Sullira teikto.

Sarunā iesaistījās arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Tās pārstāvji uzsvēra, ka esot neiespējami nelikumīgā ceļā, apejot pieņemtās normas, saņemt Latvijas pilsonību.

Pieņemto naturalizācijas kārtību var apiet tikai tie, kam Saeima piešķīrusi pilsonību par īpašiem nopelniem. Pie tam šai procesa gaitai ikviens var sekot, jo process ir atklāts.

Vēl vairāk PMLP rūpīgi un regulāri pārbauda jaunizcepto pilsoņu datus – visus dokumentus un pierādījumus, arī latviešu valodas zināšanas.

Skandāls Kiprā

Kad klajā nāca Al Jazeera izmeklēšana, kurā Kipras augstākie ierēdņi apsūdzēti par pilsonības pārdošanu citu valstu noziedzniekiem, izcēlās milzīgs politiskais skandāls.

Līdz ar Siluri pa ādu dabūja vairāki citi pazīstami politiķi. Pat Kipras parlamenta vadītājs slēptās kameras uzņemtajos kadros sola atbalstīt pilsonības piešķiršanu minētajam neesošajam uzņēmējam no Ķīnas.

Galu galā Kiprā notika pirmais deputātu streiks vēsturē – viņi protestēja pret spīkera darbībām. Pats Siluris atkāpās no amata.

Vienlaikus Eiropas Komisija ieteica pārbaudīt, vai programmas, kas ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas likumdošanas normām.

Maltas un Kipras valdībām divu mēnešu laikā jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošas atbildes, iespējams, pret šīm valstīm tiks ieviestas sankcijas.

2
Tagi:
skandāls, Latvija, termiņuzturēšanās atļauja
Pēc temata
EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi
Latvija var pārskatīt vīzu izsniegšanas kārtību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem
Gribi dzīvot Latvijā? Maksā 500 tūkstošus eiro