Naftas cisternas, foto no arhīva

Latvija izveidojusi naftas un miltu krājumus: vai valsts spēs pārdzīvot epidēmiju

35
(atjaunots 15:33 05.04.2020)
Latvijas valdība vēl nav izstrādājusi skaidru pilsoņu aizsardzības rīcības plānu, ja koronavīrusa epidēmijai tomēr būs katastrofisks pavērsiens, Latvijas iedzīvotājiem kādu laiku nāksies rūpēties par sevi pašiem.

RĪGA, 5. aprīlis – Sputnik. Gadījumā, ja ārkārtējā situācija Latvijā kļūs nopietnāka un pāraugs ārkārtējā stāvoklī, ja valstī sāksies nekārtības, Latvijas iedzīvotāji vismaz necietīs badu, vēsta Rus.lsm.lv.

Ministru kabinets vēl nav pieņēmis pilsoņu aizsardzības plānu gadījumam, ja Latviju pārņems epidēmija. Taču ir zināms, ka tas ir sagatavots un paliek karājamies kaut kur ministriju nodaļās saskaņošanas stadijā.

Taču pastāv Ministru kabineta noteikumi, kuri nosaka to, kurš atbild par produktu un pirmās nepieciešamības lietu piegādi draudu gadījumā.

Zemkopības ministrijai kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kura vada pašvaldības, ir jānodrošina Latvijas iedzīvotājiem pārtika krīzes gadījumā. Pirmo 72 stundu laikā Latvijas iedzīvotājiem nāksies domāt par savu uzturu patstāvīgi. Jo nekādu lielo pārtikas krājumu glabātavu valstī nav.

Taču vietējie pārtikas produktu ražotāji apstiprina, ka to jaudas pietiks, lai apmierinātu patērētāju pieprasījumu. Tostarp Latvija ražo vairāk nekā 300 tūkstošus tonnu miltu, pārslu un putraimu, taču patērē tikai desmito daļu no tā visa.

Savukārt liela Latvijas pārtikas produktu ražotāja – rūpnīcas "Dobeles dzirnavnieks" – klāstā ir milti, rīsi, makaroni, sviests. Un izejvielu pietiks, lai turpinātu ražošanu pat krīzes gadījumā. Tādēļ Latvijas iedzīvotāji nenonāks postā.

Viss nav tik slikti

Lai gan pagaidām neeksistē pirmās nepieciešamības produktu saraksts, kurā, pēc Zemkopības ministrijas domām, būtu jāiekļauj pārtikas produkti ar lielu derīguma termiņu. Ir zināmas tikai uztura normas dažādām vecuma grupām, kas ir norādītas Ministru kabineta noteikumos.

Tostarp pieaugušo cilvēku pirmās nepieciešamības komplektā ietilpst 2 ziepju gabali, zobu pasta, zobu birste, 100 gabali mitro salvešu, 4 ruļļi tualetes papīra, 2 ruļļi papīra dvieļu, sega. Kā arī sezonāls apģērbs – komplekts, kurš sastāv no apaviem, zeķu pāra, apakšveļas. Trauki: krūze, šķīvis, tējkarote un ēdamkarote, dakša, nazis arī ietilpst komplektā. Izņemot tos, komplektā jābūt lukturītim, radio, divām šķiltavām vai desmit sērkociņu kārbām, 20 sausā spirta tabletēm un 10 svecēm.

Par šiem komplektiem atbild Ekonomikas ministrija, un cilvēkiem jāpietiek ar šīm mantām, lai izturētu mēnesi.

Runājot par enerģētiku, jāsaka, ka valsts jau pērn pārbaudīja ģeneratorus lielākajās slimnīcās un nonāca pie secinājuma, ka viss nav tik slikti, kā pirms 10 gadiem. Slimnīcām ir autonomā darba rezerve.

Turklāt visādam gadījumam Latvija izveidojusi naftas krājumus. Benzīna un dīzeļdegvielas rezervēm jāpietiek 90 dienām.

35
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (726)
Pēc temata
Koronavīrusa krīze: vairāk nekā trešā daļa uzņēmumu Latvijā baidās no slēgšanas
Kā izdzīvot Latvijai koronavīrusa epidēmijas apstākļos? Solīto miljardu nav
"Kad blakus ir kaimiņi": Latvijas iedzīvotāji pretojas koronavīrusa epidēmijai
Koronavīruss Latvijā: kas visvairāk biedē cilvēkus?
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

1
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

1
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

2
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

2
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā