Dobes, foto no arhīva

Bez pabalsta palikušie Latvijas iedzīvotāji: "nāksies pāriet uz naturālo saimniecību"

120
(atjaunots 14:06 04.04.2020)
Latvijā katru dienu pieaug Covid-19 krīzes dīkstāves pabalsta pieteicēju skaits, taču daudzi pretendenti izrādās nepatīkami pārsteigti – viņiem atsaka palīdzības sniegšanā.

RĪGA, 4. aprīlis – Sputnik. Saņemt palīdzību no valsts puses izrādījies tik sarežģīti, ka Latvijas iedzīvotāji drīzāk cer uz saviem dārziem.

Saistībā ar ārkārtas epidemioloģisko situāciju Latvijas valdība pieņem pasākumu paketi, kuru mērķis ir sniegt atbalstu gan biznesam un makroekonomikai, gan valsts iedzīvotājiem.

Likums "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kurš tika pieņemts šī gada 20. martā, paredz virkni nodokļu atbalsta pasākumu uzņēmumiem, to darbiniekiem, pašnodarbinātām personām, autortiesību honorāru saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem.

Taču daudzi, kas vēlējās saņemt pabalstu, izrādās, neiekļaujas Ministru kabineta normās, kuras izstrādājusi Finanšu ministrija.

Bez atbalsta paliekušie Latvijas iedzīvotāji stāstā par savu situāciju sociālajos tīklos.

Daugavpils populārās kafejnīcas "Artilērijas pagrabi" īpašnieks, uzņēmējs Andrejs Faibuševičs stāsta kādas firmas stāstu.

​"Uzņēmuma stāsts:

- iesniegts pieteikums dīkstāves pabalstam 3 darbiniekiem, no kuriem 2 tas ir vienīgais ienākums;

- 2020.g janvārī VIDs valdes loceklim ir piespriedis 350,-EUR sodu par no pirksta izzīstiem "grāmatvedības pārkāpumiem";

- uz šī pamata pabalsts DARBINIEKIEM atteikts."

Viņš piebilda, ka par darbiniekiem tika maksāti visi nodokļi, savukārt "idiotiskais lēmums" par janvāra sodu netika apstrīdēts, jo bija žēl tērēt tam laiku.

Pašnodarbinātā fotogrāfe Antra Oša šādā bezizejas situācijā priecājas tikai par vienu – drīz būs pavasaris un varēs pāriet uz naturālo saimniecību.

"Patenmaksātājs, kuram darbi apstājušies + darba ņēmējs, kuru atlaiž dīkstāves dēļ pārbaudes laikā un valdes loceklis SIA - jā es protu iekļauties visus tajos izņēmuma gadījumos, kuros pabalsts nepienākas. Nu ko lai saka, drīz jau būs ogas un sēnes," cenšas nekrist izmisumā Antra.

​"Man tas pats. Labi, ka sapirku sēklas dārzeņiem," piekrīt vēl viena "veiksminiece" Agnese.

​​​​"Jā, mēs arī paspējām sapirkt sēklas un sāku jau audzēt stādus Lucavsalas mazdārziņam. Būs jāpāriet uz pilnīgu naturālo saimniecību," piebilst Antra.

Kārlis stāsta neliela uzņēmuma stāstu, kur darbinieki arī izrādījušies bez pabalsta.

"Radagabalam mazais uzņēmums. 9 gadus cītīgi strādā, 3 darbinieki, grafiskais dizains. Uzrakstīja pieteikumu par dīkstāves pabalstiem, no pusfebruāra pilnīgs tukšums. Pabalstu piešķīra tikai vienam. Valdes loceklim nepienākoties, viņam laikam ēst nevajag. Slima valsts pārvalde," pauž neizpratni Kārlis.

​"Ja finanšu ministrs, ka mantru atkārto, ka mikrouzņēmumi 100% shēmotāji. Nav brīnums, ka ieredņi neiedzilinās un nesaprot, ka valdes loceklis ir pirmkārt tas pats 100% uzņēmuma darbinieks, kas strādā viens pats vai vēl ar 2-3 kolēģiem kopā..." skaidro stāvokli Eduards Bukovskis.

Advokāts Jānis Tiesnieks nosauca dīkstāves pabalsta piešķiršanas politiku par ļoti dīvainu.

​"Valdības dīkstāves pabalstu politika ir stipri dīvaina. Paredzams, ka darbinieku interesēs pareizi rīkojās airBaltic un citi, kas atlaida darbiniekus. Jo tad darbinieki saņems bezdarbnieka pabalstu, kas pie bruto 2000+, vismaz 4 mēnešus būs lielāks par dīkstāves pabalstu," raksta Jānis Tiesnieks.

Savukārt pabalstus privātpersonām izstrādāja cilvēki, kuri ir atrauti no realitātes, uzskata advokāts.

​"Pašnodarbinātie būs spiesti melot - norādīt, ka nav bijuši ienākumi, lai tikai saņemtu šo pabalstu, jo, protams, gandrīz visiem ienākumi ir būtiski kritušies. Turpmākos ienākumus apzināti slēps. Ar valsts atbalstu daudzi pāries pilnīgā ēnu ekonomikā. Tāds mērķis Ministru kabinetam?" uzdod retorisku jautājumu Jānis Tiesnieks.

Atgādināsim, ka trešdien, 1. aprīlī, Hotel Rome viesnīcas vadītāja Linda Mūrniece paziņoja, ka daļu viesnīcas darbinieku pēc VID lēmuma par pabalsta nepiešķiršanu nācies atlaist.

​"Liela daļa manējo pēc VID lēmuma aizgāja bezdarbniekos, ko es atbalstīju. Jo cilvēkiem gribas ēst šodien nevis tad, kad VID atļaus..." uzrakstīja Mūrniece Twitter.

Pēcāk viņa paziņoja, ka valsts atbalstu kompānija nesaņems.

"Uzminiet, vai mani darbinieki un uzņēmums saņems valsts atbalstu? Nē, protams. Kas nozīmē uzņēmuma likvidāciju ar visu no tā izrietošajām sekām. Kas nozīmē papildus 55 bezdarbniekus, ko valsts uzturēs ilgāk nekā maksātu pabalstu. Kas nozīmē, ka uzņēmums neatsāks darbību un viens liels nodokļu maksātājs valstij būs zudis," atzīmēja Mūriece Facebook.

120
Tagi:
pabalsts, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (766)
Pēc temata
Piga dīkstāves pabalsta vietā: kā ar viltīgiem filtriem atņemt cilvēkiem naudu
Ekonomiste: valsts aparātam jāpiešķir dīkstāves pabalsti – ietaupīsies līdz 300 miljoni
Pabalsts un konsultācijas: kas jāzina par kolektīvo atlaišanu Latvijā
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

12
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

12
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

9
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

9
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās