Gājiens krievu skolu atbalstam, foto no arhīva

Atvieglojiet bērniem tālmācības: LKS pieprasa atjaunot mācības krievu valodā

30
(atjaunots 12:08 03.04.2020)
Krievu bērni izrādījušies dubultas pārejas apstākļos: tālmācība un latviešu valoda kā galvenā mācību valoda. Šajos apstākļos ir nepieciešams atjaunot mācības dzimtajā valodā, paziņoja Latvijas Krievu savienība atklātajā vēstulē Ministru kabinetam.

RĪGA, 3. aprīlis - Sputnik. Partija "Latvijas Krievu savienība" vērsusies pie valdības ar atklātu vēstuli, kurā pieprasa atcelt aizliegumu krievu valodas lietojumam mazākumtautību skolās attālināto mācību apstākļos.

"Mācības var glābt tikai dzimtā valoda!" ir pārliecināti LKS līdzpriekšsēdētāji Tatjana Ždanoka un Miroslavs Mitrofanovs.

Politiķi atzīmēja, ka nesagatavotā pāreja pie attālinātajām mācībām, ko skolas bija spiestas organizēt koronavīrusa pandēmijas apstākļos, rada problēmas visās valstīs.

"Taču Latvijā ir bērni, kam attālinātās mācības rada īpašus, bieži – nepārvaramus šķēršļus. Runa ir par krievu skolu skolēniem, kuri nokļuvuši dubultas pārejas apstākļos – pie attālinātajām mācībām un pie latviešu valodas kā galvenās mācību valodas," uzsvērts vēstulē.

Šīs grūtības vēlreiz apstiprina, ka LKS principiālais viedoklis ir pamatots – bērniem jāmācās dzimtajā valodā.

LKS saņem ziņas par grūtībām, ar kādām saskārušās daudzas ģimenes, jo bērni nevar patstāvīgi izpildīt rakstiskos uzdevumus latviešu valodā, bet pedagogi attālinātas mijiedarbības apstākļos ne vienmēr paspēj aptvert, kurš skolēns nav paspējis pabeigt vai saprast uzdevumu. Pie tam ne visi bērni var saņemt vecāku palīdzību, jo viņi, piemēram, atrodas darbā.

"Rezultātā skolēni manāmi atpaliek mācībās, atsakās pildīt rakstiskos uzdevumus, zaudē ne tikai laiku un zināšanas, bet arī cieņu pret sevi," uzsvēra Ždanoka un Mitrofanovs.

Šajos apstākļos efektīvas attālinātās mācības pamatskolā (1.-9. klase) nav iespējamas bez dzimtās valodas plaša pielietojuma, arī vidusskolas skolēniem (10.-12. klases) plašāks dzimtās valodas pielietojums varētu uzlabot izglītības kvalitāti.

"Latvijas Krievu savienība pieprasa atcelt visus ierobežojumus bērnu dzimtās valodas lietošanai Latvijas skolās. Tas īpaši nepieciešams ārkārtas situācijas un attālināto mācību apstākļos," uzsvērts vēstulē.

LKS lūdz ņemt vērā, ka internetā ir liels apjoms kvalitatīvu mācību materiālu krievu valodā, un jāsniedz atļauja to lietošanai.

"Tikai atceļot visus ierobežojumus to lietošanai un aizliegumus dzimtās valodas izmantošanai ārkārtas situācijas apstākļos nodrošinās Satversmes garantētās tiesības uz izglītību Latvijas mazākumtautību skolu audzēkņiem," secināja Ždanoka un Mitrofanovs.

Iepriekš vēstīts, ka attālinātās mācības tika ieviestas skolās no 23. marta. Izglītības ministre Ilga Šuplinska atzīmēja, ka daudziem vecākiem, it īpaši tiem, kam joprojām nākas strādāt, pašreizējā situācija rada īstu izmisumu.  

30
Tagi:
Latvija, krievu skolas, apmācība, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (761)
Viņķele, Kariņš, Levits

Politologs: Kariņa konflikts ar Viņķeli iesēja paniku sabiedrībā

5
(atjaunots 08:57 02.12.2020)
Latvijas iedzīvotāji nejūt, ka valdībai ir kaut kāds skaidrs plāns, taču zina, ka premjerministram ir konflikts ar Veselības ministrijas vadītāju.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Ieviešamo ierobežojumu neskaidrība un konflikti valdībā rada Latvijas sabiedrības noskaņojumā panikas elementu, paziņoja radio Baltkom ēterā Latvijas Universitātes profesors, politologs Juris Rozenvalds.

Premjerministra Krišjāņa Kariņa ārkārtas uzrunu tautai svētdien draudzīgi izkritizēja gan par panikas sēšanu, gan par konkrētu piedāvājumu trūkumu.

Pēc Rozenvalda domām, runa nav pašā premjera uzstāšanās reizē – rodas iespaids, ka Kariņam nav noteikta plāna nākotnei un viņš pietura pie pavasara stratēģijas, kura nostrādāja pirmā Covid-19 viļņa laikā.

"Tāda izjūta, ka Kariņš pats īsti neiztēlojas, ko viņš grib darīt, taču demonstrē stingru pozīciju. Man liekas, tas ir turpinājums valdības pieejai, kura nospēlēja pozitīvu lomu pavasarī. Taču pēc tam viņi atslābinājās, un vasaras mēneši tika palaisti vējā. Vismaz šobrīd nevar just, ka valdībai ir kaut kāds skaidrs plāns. Protams, tā kaut ko dara, taču viss ir atkarīgs no tās. Skaidrs, ka nedrīkst viņiem pārmest visu, bet ir izjūta – ko pieminēja arī premjers – ne visi pasākumi ir saprotami," sacīja Rozenvalds.

Politologs atzīmēja, ka noteiktu ierobežojumu neskaidrības dēļ Latvijas iedzīvotāji var sākt krist panikā, jo nesaprot, ko un kādu iemeslu pēc no viņiem pieprasa valdība.

"Man joprojām nav skaidrs, kāpēc frizieris var elpot man pakausī, bet ja kādai dāmai ir nepieciešams iztaisīt manikīru, viņa nekādā gadījumā nevar to izdarīt. Šīs neskaidrās lietas ne pārāk labi ietekmē sabiedrību. Rodas zināms panikas elements," sacīja viņš.

Viņš piebilda, ka šie noskaņojumi saasinājās līdz ar premjera un Latvijas veselības ministres Ilzes Viņķeles konfliktu. Novembra sākumā Kariņš paziņoja, ka nav apmierināts ar Veselības ministrijas vadītājas darba tempu un ka viņa pārāk daudz paļaujas uz cilvēku "labo gribu".

5
Tagi:
Krišjānis Kariņš, Ilze Viņķele, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (761)
Pēc temata
Veselības ministrija sagatavojusi bezprecedenta vakcinācijas plānu
Šuplinska uzstājas pret ziemas brīvlaika pagarināšanu sākumskolas klasēm
Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
 Lidosta Rīga

Rīgā rekonstruēs lidostu NATO karaspēku apkalpošanas nolūkos

9
(atjaunots 07:17 02.12.2020)
Otrdien, 1. decembrī, Latvijas valdība atbalstīja vairāk nekā pusmiljona eiro ieguldīšanu lidostas "Rīga" rekonstrukcijai, lai tā spētu apkalpot NATO lidmašīnas un militāro sastāvu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā paskaidroja, ka, lai atbilstoši valsts aizsardzības koncepcijā noteiktajam nodrošinātu piemērotus resursus, infrastruktūru un teritorijas, kas nepieciešamas uzņemošās valsts atbalsta sniegšanai, ir jāturpina darbs pie infrastruktūras pielāgošanas militārajām prasībām, raksta BВ.lv.

Lai Latvija spētu sniegt uzņemošās valsts atbalstu NATO sabiedroto spēkiem miera laikā vai krīzes laikā, ir svarīgi nodrošināt noteiktus resursus, teritoriju un infrastruktūru, kā arī sniegt nepieciešamo piekļuvi valsts ostām, autoceļiem un lidostām.

Šajā jautājumā īpaša nozīme ir Rīgas lidostai, kurai ir stratēģiski nozīmīga loma gan no uzņemošās valsts atbalsta puses, gan citu uzdevumu izpildē, kas saistīti ar valsts aizsardzību.

Aizsardzības ministrija un VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" nonāca pie secinājuma, ka ir jāveic lidostas teritorijas rekonstrukcija, lai nodrošinātu tās spējas pieņems sabiedroto militāros gaisa kuģus. Un šim mērķim ir jāpiešķir papildu finansējums.

Vakar valdība slēgtā plenārsēdē atbalstīja lēmumu par to, ka lidostas infrastruktūras rekonstrukcijas darbiem no Aizsardzības ministrijas 2020. gada budžeta tiks piešķirts finansējums 530 000 eiro apmērā.

9
Tagi:
karaspēks, NATO, lidosta Rīga
Pēc temata
Nariškins: uz Baltkrievijas Rietumi izmēģina Krievijas "sašūpošanas" metodes
Latvijas aizsardzība pieprasa savilkt jostas ciešāk: AM saņems vairāk nekā 2% no IKP
Putins pastāstīja par "pirmo triecienu" un Krievijas iespējām izmantot kodolieročus
Varēs uzņemt trīs vilcienus ar 300 tankiem: Rail Baltica aprīkos laukumus NATO