Tramvajs Rīgā. Foto no arhīva

var nonākt līdz konfliktiem: Rīga izsēdina no tramvajiem sirmgalvjus un bērnus

93
(atjaunots 09:54 31.03.2020)
Rīgā ieviestās izmaiņas, kas atņem lielam skaitam iedzīvotāju privilēģijas braucieniem sabiedriskajā transportā, rada milzum daudz jautājumu, arī par to, vai bija iespējams cits variants.

RĪGA, 31. marts — Sputnik. Kā zināms, Rīgas pagaidu administrācija ārkārtas situācijas periodā atcēla virkni privilēģiju braucieniem sabiedriskajā transportā. Tas darīts ar mērķi ierobežot koronavīrusa tālāku izplatību. Lēmums pieņemts saskaņā ar epidemiologu rekomendācijām un satiksmes ministra rīkojumu.

Atlaides sabiedriskajā transport atceltas visiem, kam tās bija piešķirtas agrāk, izņemot I un II grupas invalīdus, pirmskolas vecuma bērnus, valsts un pašvaldības policijas darbiniekus un pašvaldības izglītībqas iestāžu pedagogus.

Savukārt galvaspilsētas sociālajiem darbiniekiem un pašvaldības veselības aprūpes iestāžu darbiniekiem, kam piešķirta atlaide 50% apmērā, jāpiešķir 100% atlaide, jo viņu darbībai tagad ir vitāla nozīme, atzīmēja Pagaidu administrācija.

Sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieki paskaidroja avīzei "Segodņa", ka Pagaidu administrācija nav nospraudusi mērķi iekasēt pilnu cenu no visiem pasažieriem, - ir jāsamazina pasažieru skaits transportā.

Taču to bija iespējams panākt citā ceļā – piemēram, vienkārši palielinot transporta skaitu maršrutos.

Būs konflikti

Pie tam nesaprotams ir kontroles process. Neizdosies izvairīties no konfliktiem un sašutušo pensionāru kliedzieniem. Nav vērts pat runāt par distancēšanos strīda procesā. Piedevām par braucienu bez biļetes pasažieriem bez privilēģijām paredzēts sods 20-30 eiro apmērā, tāpēc pārējiem pasažieriem parādīsies iespēja publicēt sociālajos tīklos interesantus ierakstus par skandāliem – kā kontrolieri mēģina izsēdināt no transporta kādu nevarīgu vecenīti vai iekasēt no raudošās sirmgalves soda naudu.

Tikpat grūti kontrolieriem klāsies arī ar skolēniem. Tā kā bērnu līdz 15 gadu vecumam vispār aizliegts izsēdināt no transporta jebkādos apstākļos, izņemot viņa nodošanu policijai vai vecākiem, konstatējot, ka skolēns brauc bez biļetes, pie transporta jāizsauc policija vai jāpieaicina vecāki.

Nav īsti saprotams

Nav skaidrs, kā pasažieru plūsmas samazināšanu ietekmēs atlaižu atcelšana strādājošajiem pensionāriem. Ja viņi joprojām brauks uz darbu un no darba – ar atlaidi vai par pilnu biļeti – viņi tik un tā aizņems savu vietu transportā. Tātad nekāda pasažieru plūsmas samazināšanās, atņemot atlaides strādājošajiem pensionāriem, nenotiks.

Pie tam strādājošie pensionāri, studenti, daudzbērnu vecāki, kam e-talonos ielādētas biļetes ar atlaidēm, varēs izmantot tās līdz "ielādēto" mēnešbiļešu termiņa vai stundu biļešu skaita beigām. Pēc tam jaunās biļetes viņi varēs pirkt tikai par pilnu vērtību.

Starp citu, tās derīgas viena gada laikā no pirkuma brīža. Tātad nekādi netiks panākta tūlītēja pasažieru plūsmas samazināšanās, atņemot atlaides šīm maznodrošināto iedzīvotāju kategorijām. Jā, var jau būt, ka kāds taupības apsvērumu dēļ brauks mazāk, bet citi būs spiesti braukāt tikpat daudz, taču maksās vairāk...

"Ja kāds braukās mazāk, lai braukā mazāk," komentēja sabiedrisko attiecību nodaļā.

Valstī izsludināta ārkārtas situācija, tāpēc Pagaidu administrācijas lēmums par atlaižu atcelšanu stājies spēkā nekavējoties, bez Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apstiprināšanas.

Kontrolieri, aū!

Starp citu, avīzes "Segodņa" redakcija saņēma lasītāja jautājumu: "Dzirdēju no pazīstama kontroliera, ka viņi uz laiku noņemti no sabiedriskā transporta reisiem. Lemj, kā pārbaudīt biļetes un nodrošināt cilvēkus. Kas notiek patiesībā? Kā viņus pasargāt no infekcijas riska?"

"Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča paskaidroja, ka "kontrolieri sabiedriskajā transportā bija, ir un būs, un, ja kādu dienu neesat satikuši kontrolieri, tas nenozīmē, ka viņu nav".

Koronavīruss
Пресс-служба Департамента здравоохранения города Москвы

Pie tam, pēc Bartaševičas vārdiem, nav plānots izsniegt kontrolieriem nekādas speciālas maskas, jo, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, sejas maska no infekcijas neglābj. Tā esot jānēsā tiem, kuri slimo ar jebkādu vīrusa infekciju, lai pasargātu apkārtējos.

Tomēr drošības pasākumi ir izstrādāti. Tagad nav noteikti jāpaņem rokās rīdzinieka karte/e-talons – kontrolieris var vienkārši ieteikt pasažierim pašam pietuvināt biļeti kontroles terminālam, kurā apmaksāta brauciena gadījumā iedegsies apstiprinošs signāls.

Jāpiebilst, ka īsā aptaujā starp avīzes "Segodņa"redakcijas darbiniekiem noskaidrojās, ka pēdējās dienās neviens no viņiem nav redzējis sabiedriskajā transportā nevienu kontrolieri. Tātad teorētiski kaut kur jau viņi ir, bet praktiski – nav. Tikai "zaķiem" par to – ne vārda.

93
Tagi:
pašvaldības lēmumi, sabiedriskais transports, Rīga
Pēc temata
Cilvēki masveidā pameta Rīgu: pie izbraukšanas no pilsētas veidojās milzīgi sastrēgumi
Atsevišķi atveseļojušies Latvijas iedzīvotāji var turpināt izplatīt koronavīrusu
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

7
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

7
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

20
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

20
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes