Pusdienas mazturīgajām ģimenēm

Tālmācību laikā pusdienas mājās: maznodrošinātas ģimenes nav atstātas bez palīdzības

14
(atjaunots 17:56 31.03.2020)
Daudziem bērniem skola ir ne tikai mācību vieta, bet arī iespēja saņemt siltu ēdienu. Epidēmijas dēļ skolas ir slēgtas, taču Valkā atrasta iespēja nodrošināt pusdienas maznodrošinātām ģimenēm.

RĪGA, 31. marts — Sputnik. Kopš pagājušās nedēļas skolēni, viņu ģimenes un pedagogi sāka dzīvot jaunajā tiešsaistes apmācību režīmā. Taču daudziem bērniem skola ir ne tikai mācību vieta, bet arī iespēja saņemt siltu ēdienu. Viņu ģimenēm tas ir svarīgs atbalsts. Lai palīdzība turpinātos, vairākas pašvaldības uzsākušas maznodrošināto ģimeņu apgādi ar pārtiku, stāsta TV3.

Iepriekš Latvijas Valkas un Igaunijas Valgas dzīve ritēja kā vienots organisms. Daudzi Latvijas iedzīvotāji pāri robežai strādāja, igauņi brauca iepirkties. Tagad robežas šķērsošana ierobežota, lai ierobežotu Covid-19 izplatību.

Pagaidām koronavīrusa gadījumi Valkā nav fiksēti, tomēr šeit ir spēkā visi tie paši ierobežojumi, kas citviet valstī, tāpēc bērni izmanto tālmācības, bet vecāki spiesti viņus ēdināt paši. Lai palīdzētu maznodrošinātajiem, pusdienas bērniem piegādā mājās.

"Pirmais nosacījums bija tāds, ka tie, kas līdz šim brīdim saņēma brīvpusdienas no sociālā dienesta vai kā daudzbērnu ģimene, trūcīgā ģimene, aizbildņa ģimene – viņiem ir priekšrocība.

Mēs lūdzām tiem, kam vajag, lai piesakās un tad vedīsim silto ēdienu uz mājām," stāsta Valkas novada Sociālā dienesta vadītāja Natālija Dubrovska.

Siltas pusdienas pagatavo vienā no mācību iestādes ēdnīcām. Tas ir arī neliels atvieglojums arī uzņēmumam, kurš bērnus ēdināja ikdienā, bet tagad atrodas piespiedu dīkstāvē.

Pulksten vienpadsmitos pusdienas sāk pildīt vienreizējās lietošanas kastītēs un maisiņos, pēc tam iekrauj automašīnā. Pagaidām pasūtījumu nav daudz, tāpēc process neaizņem ilgu laiku. Maršruts saplānots no tuvākās adreses uz tālāko. Lai nekavētu laiku, katra ģimene laikus, saņem zvanu.

"Ja mums visi mācās, tad pusdienas nav reizēm laika uztaisīt, jāskatās, lai mācītos. Jāvaktē līdzi. Atvieglojums uz doto momentu ir, jā," neslēpj daudzbērnu ģimenes vecāki Mārīte un Raimonds Remicāni, kuru ģimenei piegādā brīvpusdienas.

Pagaidām gatavo 53 porcijas 22 ģimenēm. Tomēr pieprasījumus aug, pastāstīja sociālajā dienestā. Siltās pusdienas piegādā tikai pilsētā.

"Siltu ēdienu aizvest no pilsētas uz pagastu nav reāli, tāpēc domājam, par iespējām kaut kādus produktus, tādā veidā piegādāt, lai vecāki paši gatavotu. Bet tas ir procesā," stāsta Valkas novada Sociālā dienesta darbiniece Lana Paškēvica.

Videokonferencē ar pašvaldību vadītājiem finanšu ministrs pieļāva, ka brīvpusdienu nodrošināšanu visā Latvijā varētu uzņemties valsts. Attiecīgo lēmumu Ministru kabinets varētu pieņemt jau šonedēļ.

14
Tagi:
koronavīruss, izglītība, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (617)
Pēc temata
Kaut nu tik internets izturētu: kā valstī rit attālinātās mācības
Krievu skolu pedagogiem visā pasaulē palīdzēs organizēt mācības tiešsaistē

Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt

1
(atjaunots 12:09 05.08.2020)
Latvijā reģistrēts neliels Covid-19 saslimstības pieaugums, visvairāk inficēto ieradušies no ārzemēm.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 2212 koronavīrusa testi, atklāti 8 jauni inficēšanās gadījumi, paziņoja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, pieci cilvēki, kuriem ir atklāts Covid-19, ieradās no ārzemēm (Lielbritānija, Baltkrievija, Serbija, Nīderlande), vēl ar trīs inficētajiem tiek strādāts, lai iegūtu papildu informāciju un noteiktu inficēšanās ķēdes.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 206 080 Covid-19 izmeklējumi, 1257 testi izrādījušies pozitīvi, 1070 izveseļojās, 32 nomita.

Pēdējo 24 stundu laikā neviens ar Covid-19 inficētais nav nogādāts slimnīcā. Stacionāros turpina ārstēties seši pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. No slimnīcām ir izrakstīts 191 pacients, kurš ārstējās no Covid-19.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē jau ir atklāti vairāk nekā 18,7 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 704 tūkstoši cilvēku nomira un gandrīz 12 miljoni izveseļojās.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (617)
Pēc temata
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
PVO Ārkārtējā komiteja tiksies, lai novērtētu situāciju ar Covid-19 pasaulē
Eiro naudaszīmes un kalkulators

Labklājības ministrija prezentēja GMI līmeņa palielinājuma variantus

3
(atjaunots 11:53 05.08.2020)
Garantēto minimālo ienākumu apmēru Latvijā pacels līdz 109 vai 164 eiro, paziņoja labklājības ministre Ramona Petraviča.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Labklājības ministre Ramona Petraviča Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē prezentēja garantēto minimālo ienākumu palielinājuma variantu. Tomēr deputātu attieksme pret projektu bijusi skeptiska, vēsta Latvijas Radio 4.

Satversmes tiesa (ST) 25. jūnijā nolēma, ka garantēto minimālo ienākumu (GMI) līmenis neatbilst Satversmei. Saskaņā ar tiesas lēmumu, likumdevēji nav atrisinājuši svarīgākos jautājumus, kuri skar GMI, tostarp kādām vajadzībām tas tiek izmaksāts, kā arī nav izstrādāta tā aprēķināšanas metodika.

Apstrīdamā norma tiek atzīta par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra.

Lieta tika izskatīta pēc tiesībsarga Jura Jansona iesnieguma.

Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš pēc tiesas lēmuma paziņoja, ka labklājības ministrei Ramonai Petravičai tagad ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu".

Pēc mēneša Labklājības ministrija prezentē pabalstu palielināšanas scenāriju, tai skaitā garantēto minimālo ienākumu pabalstam.

"Mēs piedāvājam pirmajam ģimenes loceklim ekvivalentu ar koeficientu 1, bet katram nākamajam – ar koeficientu 0,7. Ienākumu mediāna 2018. gadā sastādīja 545 eiro, un riska nabadzības slieksnis maznodrošinātā statusa iegūšanai tiek noteikt 327 eiro apmērā, kas sastāda 60% no ienākumu mediānas. Minimālo ienākumu līmenis tiek noteikts 218 eiro apmērā. Garantēto minimālo ienākumu kārtā mēs piedāvājam divus variantus. Pirmais – 109 eiro, tie ir 20% no vidējo ienākumu mediānas. Otrais variants – 164 eiro, kas sastāda 30% mediānas. Un tas ir tāds pabalsta veids, kurš tiek izmaksāts naudā," paziņoja komisijas sēdē ministre Ramona Petraviča.

Kurš no diviem variantiem tiks realizēts, būs atkarīgs no budžeta iespējām, atzīmēja ministre.

Taču daudzi komisijas locekļi neatbalstija piedāvāto plānu. Tā, deputāte Anda Čakša paziņoja, ka programmā nav noteikts, kam konkrēti ir adresēta palīdzība – nav izpratnes par pabalsta mērķi.

Tiesībsarga biroja paŗstāve Ineta Rezevska paziņoja, ka Labklājības ministrijas projekts ne līdz galam atbilst Satversmes tiesas lēmumam.

"Šobrīd liekas, ka sistēma ir matemātiski aprēķināta. Paskatīsimies uz garantēto minimālo ienākumu rādītāju – tas būs 109 vai 164 eiro. Šie lielumi būtiski atšķiras… Liekas, ka šobrīd notiek mehāniska ciparu palielināšana. Cieņas elements pret cilvēku netiek analizēts. Lai gan Satversmes tiesa atzīmēja, ka nepieciešami nevis parasti naudas lielumi – mazi tie vai lieli, bet ir jāmaina visa sistēma, lai mēs būtu droši, ka šie lielumi nodrošina pienācīgu dzīvi cilvēkam," sacīja viņa.

Ministrija, izpildot Satversmes tiesas lēmumu, būtībā, nav tikusi galā ar savu uzdevumu, uzskata komisijas loceklis, deputāts Andrejs Klementjevs.

"Satversmes tiesa skaidri pateica: pats galvenais – valstij ir jāgarantē cilvēkiem cienīgi dzīves apstākļi. Par to naudu, kuru ministre šodien prezentēja deputātiem… cilvēks nevar normāli dzīvot. Mums ir jāpārskata pabalsta mērķis un mērķi, kurus mēs panākam konkrētam cilvēkam," sacīja deputāts.

Diskusijas sēdē bijušas asas, ministrijas sagatavotais projekts tiks iesniegts izskatīšanai valdībā un tālāk parlamentam.

3
Tagi:
alga, Labklājības ministrija, Ramona Petraviča
Pēc temata
Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei
Iniciatīvas 200 miljonu vērtē: LM atbild sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiķiem
Tiesībsargs: Likumdevējam ir jānodefinē sociālās palīdzības mērķis un ko ar to var nosegt
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?