Mobilais analīžu nodošanas punkts Rīgā

Inficēto izsekošana, jauni aizliegumi: Latvijā pastiprināja Covid-19 apkarošanas pasākumus

75
(atjaunots 09:26 30.03.2020)
Ar koronavīrusu inficēto Latvijas iedzīvotāju pārvietošanos turpmāk uzraudzīs mobilie operatori. Pulcēties vairāk par diviem nedrīkst nekur. Arvien vairāk Latvijas ārstu saslimst ar Covid-19.

RĪGA, 30. marts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība svētdien notikušajā ārkārtas sēdē pieņēma jaunus pasākumus Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai. Vienlaikus valstī tiks pastiprināta inficēto personu kontrole, kurām ir noteikts sēdēt karantīnā.

"Divi un divi"

Ja agrāk divu metru sociālā distance bija sava veida stingra rekomendācija, tad tagad tā ir kļuvuši par likumīgu prasību.

Visās publiskās vietās ir aizliegts pulcēties vairāk nekā diviem cilvēkiem ar minētās "sociālās distances" pārkāpšanu. Atrasties tuvāk viens otram publiskās vietās, gan iekštelpās, gan uz ielas varēs tikai ģimenes locekļi vai cilvēki, kas dzīvo vienā mājā, kā arī viņu nepilngadīgie bērni. Tāpat divu metru noteikums nedarbojas attiecībā uz personām, kuras veic dienesta pienākumus.

Attiecīgi grozījumi vakar tika ieviesti likumā "Par ārkārtas situācijas izsludināšanu", par ko preses konferencē pēc valdības sēdes beigām paziņoja Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Premjers nosauca jaunos ierobežojumus par "divi un divi", tādējādi apzīmējot to būtību. Viņš atzīmēja, ka valdība cenšas rīkoties proaktīvi, apsteidzot situācijas attīstību, ierobežojot iespējamos notikumus un vīrusa izplatību.

Grozījumu punkts, kurš regulē darbinieku uzvedību, veicot savus pienākumus, kuriem ir jāstrādā grupā, izskaidroja veselības ministre Ilze Viņķele. Pēc viņas sacītā, par darbinieku drošību būtu jārūpējas viņu darba devējiem, izpildot epidemiologu rekomendācijas.

Par noteikumu pārkāpšanu, ministre atzīmēja, tiks paredzēta vai nu administratīvā, vai pat kriminālatbildība. Pienākums kontrolēt likuma ievērošanu ir uzdots Valsts policijai, darbam var tikt piesaistīti arī Pašvaldības policijas darbinieki.

Patlaban par ārkārtas situācijas noteikumu pārkāpšanu ir paredzēts naudas sods līdz 350 eiro. Savukārt kriminālatbildība var iestāties gadījumā, ja karantīnas noteikumu neievērošana ir novedusi pie būtiskiem zaudējumiem valsts interesēm vai privātpersonām. Maksimālais cietumsods par šādu noziegumu ir 8 gadi.

Inficētos izsekos

Valdības sēdē tika pieņemts vēl viens lēmums, kura mērķis ir pastiprināt kontroli saistībā ar to, kā ar Covid-19 inficētās personas ievēro viņiem noteiktās karantīnas nosacījumus (pašizolāciju mājās).

Mobilo sakaru operatoriem tiek uzdots pienākums kontrolēt inficēto atrašanās vietu un ziņot par iespējamo karantīnas pārkāpumu.

Valsts policija pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pieprasījuma varēs saņemt informāciju no operatoriem par konkrētām personām, kas ir inficētas ar Covid-19. Šie dati tiks nodoti Slimību profilakses un kontroles centram un tiks izmantoti epidemioloģiskās izmeklēšanas pasākumos, kā arī, lai pārbaudītu informāciju, ko par sevi sniedz iedzīvotāji.

"Šie dati nav izmantojami tikai tādēļ, ka kādu interesē, kā cilvēki pārvietojas. Šie dati tiks sniegti tikai pēc epidemiologu pieprasījuma Valsts policijai tikai un vienīgi epidemioloģiskās izmeklēšanas veikšanai," paskaidroja ministre Viņķele.

Apkopojot jaunāko informāciju, var izcelt divas lietas. Pirmkārt, valdība kārtējo reizi rīkojās "liberālāk", nekā sociālajos tīklos domāja daudzi komentētāji. Jo iepriekš pāršalca vesels baumu vilnis par to, ka valdība, pēkšņi sasaucot sēdi brīvdienā, varētu pilnībā aizliegt pārvietoties pa pilsētu.

Otrkārt, personu grupas pārvietošanās kontrole ar mobilo operatoru starpniecību izskatās saprātīgi šajā gadījumā, lai gan daļēji pārkāpj iedzīvotāju tiesības. Iepriekš piekļuvi šādai informācijai varēja saņemt tiesībsargājošās iestādes ierosinātas krimināllietas ietvaros. Tagad saņēmēju loks ir paplašināts, taču, ņemot vērā situāciju, samērā pamatoti.

Saslimst mediķi

Preses konferencē uzstājās arī Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs. Viņš informēja par visnotaļ uztraucošiem datiem par Covid-19 izplatīšanās dinamiku tieši medicīnas darbinieku vidū.

Neskaitot iepriekš zināmos gadījumus – ārsts-onkologs Rīgas Stradiņa slimnīcā, trīs medicīnas darbinieki Rēzeknes slimnīcā, kā arī divi zobārsti Rīgas klīnikās – Covid-19 ir konstatēts "vēl dažiem nozares pārstāvjiem".

Tostarp, kā norādīja Perevoščikovs, SPKC saņēmis ziņas par vēl diviem zobārstiem, kas inficējušies ar Covid-19. Pēc speciālistu domām, medicīnas darbinieki varēja inficēties vienā no pasākumiem, kurā piedalījās viesi no ārvalstīm.

Tāpat ir saņemta informācija par medmāsu "vienā no ambulatorajām slimnieku aprūpes iestādēm". Ar vīrusu tika inficēts arī viens no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītājiem.

75
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (572)
Pēc temata
Krievijā izgudrots preparāts koronavīrusa Covid-19 ārstēšanai
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
PVO: neraugoties uz traģiskajiem mirstības skaitļiem, neaizmirsīsim atveseļojušos skaitu
Uzrunāja latviski un krieviski: Latvijas mediķi aicina neiziet no mājas
Latvijas armija

"Jūs esiet Latvijas lepniem!": Latvijas armija svin 101. dibināšanas gadadienu

3
(atjaunots 15:21 11.07.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrija uzsākusi akciju "Pasveicini karavīru!" par godu Latvijas armijas dzimšanas dienai.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Latvijas armija 10. jūlijā svin 101. gadadienu. Par godu armijas dzimšanas dienai Latvijas Aizsardzības ministrija aicina visus piedalīties akcijā "Pasveicini karavīru!" ar tēmturi #pasveicinikaravīru.

"Ja Tavs radinieks, draugs, kaimiņš vai cits pazīstams cilvēks ir Latvijas armija karavīrs vai zemessargs, iepriecini viņu armijas dzimšanas dienā ar sirsnīgu sveicienu! Tie var būt labi vārdi īsziņā, telefona zvans, sociālā tīkla profilā ievietots sveiciens, sen neredzēta cilvēka apciemojums vai jebkurš cits patīkams pārsteigums pēc Tavas izvēles," piedāvā Aizsardzības ministrijas Facebook lapā.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš uzrakstīja Twitter vietnē apsveikumu karavīriem, zemessargiem un jūrniekiem, atzīmējot, ka ir ļoti gandarīts ar viņu profesionālo ieguldījumu Latvijas armijas kaujas iespēju stiprināšanā.

​Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks savā mikroblogā bija ļoti īss savos apsveikumos.

"Sirsnīgi sveicu Latvijas Armiju dzimšanas dienā! Jūs esiet mūsu Latvijas lepnums!" uzrakstīja viņš.

​Uz aicinājumu apsveikt Latvijas armiju jau ir atsaukusies Lietuvas ĀM. Twitter vietnē diplomāti uzrakstīja: "Brāļi Lietuvā sveic Latvijas armiju 101. gadadienā!" Šo publikāciju brāļi no Lietuvas dāsni papildināja ar karogiem un tēmturi #WeAreNATO.

​Arī Ziemeļatlantijas alianse nepalika malā stāvam.

"10. jūlijā Latvijas armija atzīmē 101 gadu. Turpinot labo tradīciju akcijas "Pasveicini karavīru!" rīkošanā, piedāvājam visiem uzrakstīt siltus vārdus, kas būs veltīti Nacionālo bruņoto spēku dienošajiem," uzrakstīja Latvijā izvietoto alianses spēku Twitter mikroblogā.

3
Tagi:
NBS, armija
Pēc temata
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas ienesīgā militarizācija: jaunākie sasniegumi
Jebkāda informācija par padošanos – meli! AM laidusi klajā bukletu kara gadījumam
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Autobusa vadītājs. Foto no arhīva

Latvijā 8 jauni Covid-19 gadījumi: SPKC meklē autobusa Liepāja-Rīga pasažierus

7
(atjaunots 13:56 11.07.2020)
Aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 1870 koronavīrusa testi un atklāti 8 jauni inficēšanās gadījumi. Slimību profilakses un kontroles centrs veic izmeklēšanu.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika atklāti 8 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

Pēdējās diennakts laikā valstī veikti 1870 izmeklējumi. Visā epidēmijas laikā ir veikti 167 480 Covid-19 testi. Kopumā ir atklāti 1173 inficētie, 1019 cilvēki ir izveseļojušies, 30 – miruši.

​Slimnīcās joprojām atrodas trīs cilvēki ar apstiprinātu koronavīrusa diagnozi. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita. Kopš epidēmijas sākuma no slimnīcām izrakstīti 183 pacienti ar Covid-19.

​SPKC cenšas noskaidrot katra Covid-19 gadījuma izcelsmi. Tur tiek meklēti autobusa pasažieri ar reisa numuru 7937, kurš brauca maršrutā Liepāja-Saldus-Rīga.

Viens no pasažieriem ar apstiprinātu Covid-19 brauca ar šo reisu. Visus, kas brauca šajā maršrutā kopā ar viņu, lūdz nekavējoties sazināties ar SPKC speciālistiem pa tālruni 67 271 738 un sākt ievērot pašizolācijas režīmu.

​Piektdien, 10. jūlijā, Ministru kabinets pieņēma lēmumu par sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laika saīsināšanu ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus.

Turklāt, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kuri vienlaikus drīkst atrasties iestādē, apmeklētājiem redzamā vietā (pie ieejas un pie kases).

Tāpat līdz 1. septembrim plānots pagarināt ierobežojumus cilvēku skaitam, kuri drīkst vienlaikus atrasties sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Pie viena galdiņa iestādē varēs sēdēt ne vairāk par četriem cilvēkiem, ja viņi nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt terasē – ne vairāk par 8 cilvēkiem.

7
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (572)
Pēc temata
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi