RĪGA

Vairāk par diviem nepulcēties, netuvoties: jauni ierobežojumi Latvijā

35
(atjaunots 13:38 30.03.2020)
Ārkārtas sēdes laikā, kas tika sasaukta saistībā ar koronavīrusa izplatīšanos Latvijā, valdība pieņēma virkni ierobežojošu pasākumu.

RĪGA, 30. marts – Sputnik. Svētdien, plkst. 14:40, Latvijas valdība sarīkoja ārkārtas sēdi.

Šāds lēmums tika pieņemts saistībā ar koronavīrusa infekcijas izplatīšanos valstī. Jo vakar vien diennakts laikā Latvijā ar Covid-19 saslima 42 cilvēki un to kopējais skaits sasniedza 347 cilvēkus.

Katvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka sēdes laikā tika pieņemts likums, kurš aizliedz Latvijas iedzīvotājiem pulcēties kopā vairāk par diviem cilvēkiem, izņemot vienas ģimenes locekļus vai darba kolēģus. Premjers uzsvēra, ka pulcēties nedrīkst nedz mežā, nedz veikalā, nedz kur citur.

Turklāt ir jāievēro divu metru distance vienam no otra.

Tāpat premjers atzīmēja, ka Latvija atšķirībā no citām valstīm izvēlas rīkoties proaktīvi – pirms sākas nopietnāka krīze. Tādēļ ir nolemts pieņemt šādus pasākumus.

Savukārt Veselības ministrijas vadītāja Ilze Viņķele paskaidroja, ka šie pasākumi palīdzēs apturēt slimības izplatīšanos. Un tie tika pieņemti, ņemot vērā šī brīža epidemioloģisko situāciju.

Viņa atzīmēja, ka ir arī labas ziņas: Latvijā slimības testēšanu veic biežāk, nekā kaimiņvalstīs. Un saslimušo līkne ir pietiekami mērena.

Taču ievērot ierobežojumus ir ārkārtīgi svarīgi, paziņoja veselības ministre. Jo valstī, neraugoties ne uz ko, jau ir sākusies vīrus iekšējā cirkulācija.

"Šobrīd ir vienalga, kādā inficēšanās intensitātes krāsā jūs redzat kartē savu pašvaldību, šie ierobežojumi ir burtiski un strikti jāievēro vēl vismaz līdz ārkārtējas situācijas beigām," uzsvēra Viņķele, runājot par pašvaldību karti, kur ir atzīmēti Covid-19 gadījumi Latvijā.

Atgādināsim, ka policisti seko līdzi tam, lai Latvijas iedzīvotāji nepārkāpj noteikumus, kas ir noteikti koronavīrusa izplatīšanās novēršanai.

Rīdziniekus lūdz nestaigāt sabiedriskās vietās, nenodarboties ar sportu Lucavsalā, Mežaparkā, Vecāķos, Ķengaraga promenādē un citās līdzīgās vietās. Aicina izvairīties arī no bērnu laukumu apmeklēšanas.

Likumsargi vērš uzmanību fiziskās distancēšanās nozīmei. Tāpat ir jāizvērtē, vai pastāv nepieciešamība izmantot sabiedrisko transportu.

Lūdz neapmeklēt tirdzniecības vietas bez vajadzības. Bet ja tomēr jums ārkārtīgi nepieciešams aiziet uz veikalu, vēlams sastādīt pirkumu sarakstu, lai viss notiek maksimāli operatīvi.

Mediķi aicina Latvijas iedzīvotājus vispār neiziet no mājas.

35
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (521)
Pēc temata
Aizvērtas durvis vēl nenozīmē atteikšanos ārstēt: kā tagad strādā ģimenes ārsti
Latvijā ieviesti jauni pasākumi Covid-19 izplatīšanās novēršanai
Apturēt koronavīrusu: policija braukās apkārt Rīgai un meklēs pārkāpējus
Distanci neievēro, neko nesaprot: koronavīrusu iznēsājuši gandrīz pa visu Latviju
Videonovērošanas kameras, foto no arhīva

Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

5
(atjaunots 14:15 03.06.2020)
Latvijas Valsts drošības dienests uzskata, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras var attālināti vākt informāciju.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienests brīdinājis, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras varētu būt bīstamas, raksta Press.lv.

VDD uzskata, ka Ķīna ar kameru palīdzību var attālināti savākt informāciju, pieslēdzoties un sekojot attēlam. Šī iemesla dēļ dienests iesaka nepirkt ar drošību saistītus produktus un pakalpojumus no piegādātājiem ārpus Eiropas Savienības un NATO.

Iepriekš arī Lietuvas Nacionālās drošības centrs nāca klajā arī līdzīgu informāciju par to, ka caur Ķīnā ražotajām videonovērošanas kamerām varot ļoti vienkārši attālināti pieslēgties attēlam, savukārt Lietuvas militārās izlūkošanas dienesta vadītājs pulkvedis Remiģijs Baltrens paziņoja, ka it kā "Ķīnas likumdošana uzdod kompānijām piedalīties spiegošanā, ja tas būs aktuāli".

Par IT drošības sfērā iespējamo incidentu novēršanu atbildīgais Latvijas dienests Cert.lv savukārt informēja, ka, pieslēdzot Hikvision un Dahua kameras pie tīkla, noteikti jāveic papildu drošības pasākumi.

5
Tagi:
Drošības dienests, Ķīna, Latvija
Pēc temata
Eiropa cīnās ar dempingu – ķīniešu preces varētu kļūt dārgākas
Tramps pastāstījis Apple, kā izvairīties no Ķīnas nodevām
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu
Jelgava iesoļojusi nākamajā gadsimtā: kā valstī izmanto videonovērošanas kameras

Rīgā guļ tonnām atkritumu: kas vēl nav noslēdzis līgumu

9
(atjaunots 14:05 03.06.2020)
Dažas fiziskas un juridiskas personas kaut kādu iemeslu dēļ vēl nav noslēgušas līgumus par atkritumu izvešanu.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus Rīgā noslēguši 85% klientu. Labāk process ritējis fiziskajām personām, aktīvākie bija iedzīvotāji Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā, kur līgumi ir teju visiem, stāsta Latvijas Radio.

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā stājās spēkā 20. maijā. Tā paredz, ka turpmāk pilsēta sadalīta četrās zonās, kurās pakalpojumus nodrošina uzņēmumi "Clean R", "Eco Baltia vide" un pilnsabiedrība "Lautus vide", kurā apvienojušās kompānijas "Lautus" un "Pilsētvides serviss".

Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva
© Sputnik / Юлия Грант

Daudziem rīdziniekiem atkritumu apsaimniekotājs ir mainījies. Piemēram, Jāņa Medena gružus Pudiķa ielā izved ne vairs "Clean R", bet gan "Eco Baltia vide". Jaunā kompānija norunātajā datumā izvedusi šķirojamos atkritumus, bet sadzīves kopējo gružu konteiners iztukšots dienu pēc norunātā laikā. Taču rīdzinieks ir neziņā, vai par dalītajiem atkritumiem tiešām būs jāmaksā.

Kompānija "Eco Baltia vide" paskaidroja, ka Pudiķa ielas namsaimniekam par šķiroto atkritumu izvešanu nebūs jāmaksā, jo tos gan noteiktajā grafikā, gan ārpus tā savāc bez maksas.

Arī "Clean R" informēja, ka šķirotos atkritumus visiem klientiem izved par velti. Jaunos līgumus noslēguši ap 90% klientu, un rādītājs esot vērtējams kā apmierinošs.

Tomēr tonnām rīdzinieku mēslu izvesti vēl netiek. To apliecināja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Liels skaits privātmāju un juridisko personu vēl nav noslēgušas attiecīgos līgumus, pārsvarā – tie privātmāju īpašnieki, kuru atkritumi tiek izvesti reti, un uzņēmumi, kam Rīgā ir tikai oficiālā adrese, bet ne telpas, savukārt citi šajā laikā darbu apturējuši, līdz ar to atkritumus nemaz neradot. Taču šur tur atkritumi krājas.

Rīgas dome aicināja galvaspilsētas namu apsaimniekotājus problēmu gadījumos tās risināt pašiem, nevis mudināt iedzīvotājus vērsties pie atkritumu kompānijas, jo, pirmkārt, tas ir apsaimniekotāja pienākums, bet, otrkārt, skaitliski liels sūdzību skaits kavē to apstrādi.

Iepriekš vēstīts, ka strīdi par atkritumu apsaimniekošanu lika pamatu Rīgas domes atlaišānai. Galvaspilsētas vadība plānoja uzticēt uz 20 gadiem atkritumu izvešanu AS "Tīrīga", taču Konkurences padome darījumu aizliedza un lika pagarināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošaas līgumus, savukārt valdība izsludināja ārkārtas situāciju Rīgā līdz decembrim un vēlāk pagarināja līdz marta vidum.

Tikai 5.martā Rīgas dome un Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrija vienojās par atkritumu izvešanas noteikumiem, lai to apsaimniekošana atsāktos agrākajā režīmā. Tomēr tagad ir skaidrs, ka pāreja nav bijusi gluda.

9
Tagi:
atkritumu izvešana, Rīga
Pēc temata
Pagaidu saimnieki gatavojas darbam Rīgas domē: ko pateica jaunais "mērs"
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas