Atminēšanas līdzekļu Husky nodošanas Zemessardzei ceremonija, foto no arhīva

Vai kareivjiem nevajag izolēties? Kāpēc Zemessardze turpina mācības

47
(atjaunots 13:57 25.03.2020)
Pat gadījumā, ja koronavīruss tiks fiksēts arī armijā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks mācības nepārtrauks.

RĪGA, 25. marts — Sputnik. Aizvadītās nedēļas nogalē Zemessardzes bataljoni organizēja mācības visā Latvijas teritorijā ar mērķi pārbaudīt personāla gatavību sniegt atbalstu valsts un pašvaldību institūcijām koronavīrusa izplatības ierobežošanā. Šonedēļ manevri turpināsies. Šis lēmums rada zināmu neizpratni sabiedrībā, piemēram, par to, vai Zemessardzei nav jāievēro sociālā distancēšanās un vai tas nevar par vīrusa izplatības perēkli padarīt pašus bruņotos spēkus. Jautājumu noskaidroja Latvijas radio

Latvijas armijas savā lapā Facebook publicēja videoierakstu, kurā redzams, kā Zemessardzes Latgales brigādes 36. kaujas atbalsta bataljona karavīri pilnveido prasmes kaujas šaušanas apmācībā ar pašgājējhaubicēm M109.

Mācības novēroja arī brigādes ģenerālis Egils Leščinskis. Viņš paskaidroja, ka mācībās Zemessardzes bataljoni savā teritorijā pārbaudīja aprīkojumu, lai būtu gatavība reaģēt krīzes situācijās.

"(..) Nebija konkrētu uzdevumu. Mums pagaidām šādi uzdevumi nav doti, bet mums ir uzdevums nācis no [Aizsardzības] ministrijas, Nacionālo bruņoto spēku vadības apzināt mūsu pieejamos resursus un pārbaudīt mūsu gatavību. Mēs pārbaudījām telpas, ģeneratorus, personālsastāva gatavību reaģēt. Pārbaudījām arī mūsu iestrādātās shēmas atbalstam robežsardzei, nostiprināt mūsu robežas," stāstīja Leščinskis.

Leščinskis apgalvoja, ka mācībās piedalījies ierobežots skaits karavīru.

"Mēs nepulcējāmies vairāk kā 20 cilvēku. Visās darbībās mēs strikti ievērojām visus uzstādītos ierobežojumus," viņš uzsvēra.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") devis pavēli bruņotajiem spēkiem pārbaudīt gatavību vīrusa apkarošanas apstākļos.

"Visās iespēju robežās armijai ir jābūt gatavai. Mēs arī paralēli iepērkam iespēju robežās drošības līdzekļus, lai tie būtu arī mūsu karavīriem, zemessargiem," klāsta Pabriks. "Mēs izmantojam šo laiku, kamēr bruņotie spēki nav tieši iesaistīti šajā konkrētajā vīrusa izraisītajā krīzē, lai mēs pēc iespējas labāk sagatavotos," atzīmēja Pabriks.

Pagaidām Bruņotajos spēkos vīruss vēl nav fiksēts, taču pat atklāšanas gadījumā valsts aizsardzību tas neapdraudētu, apgalvo Pabriks. Viņš sola mācības turpināt.

"Šāda veida mācības iespēju robežās, ievērojot visus drošības pasākumus, tai skaitā arī ar vīrusu, notiek, jo neviens jau nav atcēlis pārējos drošības apdraudējumus pasaulē. (..)

Arī šādos vīrusa radītos apstākļos var notikt arī cita veida apdraudējumi, līdz ar to mums arī tiem ir jābūt gataviem. Tas notiek paralēli," apgalvoja ministrs.

Leščinskis piebilda, ka mācības un rīcības koordinācijas lietas notiek ne tikai klātienē.

No trešdienas līdz sestdienai militāras mācības notiks Ādažu poligonā, kur Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu karavīri un militārā tehnika pilnveidos Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku sadarbību un savietojamību un vingrināsies tanku un bruņutehnikas kaujas šaušanā.

47
Tagi:
Artis Pabriks, Zemessardze, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (565)
Pēc temata
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Latvijas aizsardzības ministrs gribēja palielīties un sameloja par koronavīrusa analīzēm

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

10
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

10
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam