Klīniskā stomatoloģija, foto no arhīva

Zobu higiēna var pagaidīt: stomatologi lūdz ierobežot pieņemšanu

32
(atjaunots 23:39 24.03.2020)
Valsts operatīvajā medicīniskajā komisijā iesniegts ierosinājums par plānveida zobārstniecības aizliegumu.

RĪGA, 25. marts — Sputnik. Stomatologu asociācija lūdz atcelt plānveida pacientu pieņemšanu, vēsta raidījums "900 sekundes".

Pie ieejas Stomatoloģijas institūtā pacientiem mēra temperatūru. Ja tā pārsniedz 37 grādus, pacientu iestādē neielaiž. Pie tam apmeklētājiem jāparakstās, ka pēdējās 14 dienās viņi nav bijuši ārzemēs un nav kontaktējušies ar personām, kas pašlaik atrodas karantīnā.

Kopumā apmēram 3% pacientu drošības pārbaudi neiziet.

"Ir pacienti, kuri ar ļoti lielu izpratni izturas. Un ir pacienti, kuri ir agresīvi. Kuri nesaprot, kāpēc viņi netiek ielaisti, ka viņi neatbilst kādam no šiem kritērijiem, ka viņiem ir karantīna noteikta, bet viņi ir atnākuši uz medicīnas iestādi. Ir pacienti, kuri ir ļoti, ļoti agresīvi. Un šīm meitenēm emocionāla slodze ir ļoti liela," pastāstīja Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikas virsmāsa Inita Veidemane.

Pagaidām gan policiju vēl ne reizi nav nācies saukt. Tomēr tuvākajā laikā pacienta anketu papildinās ar rindkopu par administratīvo atbildību par ierobežojumu neievērošanu - viena tāda pacienta dēļ var tikt slēgta visa klīnika.

Stomatologi ir riska zonā – viņi var viegli inficēties ar koronavīrusu.

"Tas ir ārkārtīgi lipīgs un, protams, kad, izmantojot mūsu instrumentus – tās gaisa pistoles, turbīnas, un mikromotoru, tas rada šo te aerosola efektu, kas izplatās pa telpu, līdz ar to drošības mēri, ko mēs šobrīd lietojam, grūti būtu teikt, ka tie simtprocentīgi pasargā gan mūs, gan mūsu pacientus," konstatēja zobu protēzists Kārlis Ozoliņš.

Pašlaik Stomatoloģijas institūtā ir ierobežots pavadošo personu skaits – piemēram, bērnam līdzi var nākt tikai viens vecāks. Pēc katra pacienta apmeklējuma kabinetu rūpīgi dezinficē un vēdina 15 minūtes. Latvijas Zobārstu asociācija iesaka pieņemt ne vairāk kā vienu pacientu divās stundās. Taču arī ar to nepietiek.

Šī iemesla dēļ Valsts operatīvajā medicīniskā komisijā iesniegts priekšlikums aizliegt stomatologiem pieņemt plānveida pacientus. Ārkārtas situācijā zobu higiēna varot pagaidīt, uzskata stomatologi.

"Paliek akūtie pacienti. Akūtie pacienti, protams, tiek pieņemti. Tos pieņem prakses, vai nu tās pasaka, kur jādodas. Protams, īpašākos gadījumos mēs runāsim par Stomatoloģijas institūtu un Stradiņu slimnīcas sejas žokļu ķirurģiju – tie ir tādi smagāki gadījumi. Bet pamatā mēs gribam, lai šīs prakses turpina daļēji strādāt," norāda Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis.

Pie tam nozare lūdz to iekļaut valdības atbalstāmo nozaru sarakstā.

Iepriekš ASV un Izraēlas varasiestādes lūdza pilsoņus atteikties no stomatologu apmeklējuma pandēmijas periodā. Plānveida stomatoloģija ierobežota Baltkrievijā. Igaunijas Stomatologu savienība jau divreiz lūgusi valsti pārtraukt plānveida ārstēšanu ārkārtas stāvokļa laikā un apsolīja pozitīva lēmuma gadījumā atdot veselības aprūpes iestāžu vajadzībām iepriekš iepirktās maskas, tomēr Sociālo lietu ministrija vēl nav pieņēmusi atbilstošo lēmumu.

32
Tagi:
stomatoloģija, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (816)
Pēc temata
Rīdziniece samaksāja 175 eiro par zoba izraušanu: ierēdņi neredz problēmas
"Par ko mēs maksājam nodokļus?": Liepājā bērni divus gadus stāv rindā pie zobārsta
Jelgavā izveidots fonds bērnu stomatologu atbalstam

Atmodies: Bebrenes apkaimē nofilmēts lācēns

3
(atjaunots 13:31 15.04.2021)
Netālu no Bebrenes Augšdaugavas novadā manīts pusaugu lācis. Speciālisti brīdina, ka, pavasarim iestājoties, jāuzmanās pastaigās pa mežu un tā tuvumā – lāči mostas un var tuvoties mājām uztura meklējumos.

RĪGA, 15. aprīlis — Sputnik. Sociālajā tīklā Facebook parādījies video ieraksts par lācēnu Bebrenes apkaimē Augšdaugavas novadā, ko nofilmējis kāds garāmbraucošs automobilists. Lācēns ātri skrien pa lauku, pēc tam pazūd jaunaudzē. Speciālisti ziņo, ka aprīlī pirmie no ziemas miega mostas tēviņi, pēc tam sāk mosties mātītes ar lācēniem. Pieaugušie lāči pēc ilgā miega kādu laiku labprāt pavāļājas saulītē, lai atmostos, bet jaunieši aktīvi spēlējas un dažkārt var iznākt pie cilvēkiem.

Jāpiezimē, ka nesenajā konferencē "Medības 2021" Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais speciālists Jānis Ozoliņš atzīmēja, ka patlaban lielākā daļa ķepaiņu mīt Latvijas dienvidu daļā. Speciālists pastāstīja, ka saskaņā ar četriem galvenajiem kritērijiem – dzīvnieku skaits, izlatība, dzīves vietu stāvoklis un tālākās perspektīvas – veiktais monitorings liecina: lāču stāvoklis Latvijā ir apdraudēts. Pēdējais plašais pētījums veikts 2015.-2018. gg.

Iepriekš ziņots, ka 2020. gadā lāču populācija mazliet pieaugusi Igaunijas darbību rezultātā. Pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai, un tagad viņiem kļuvis šauri valsts teritorijā. Lāči ieradās Latvijā.

Pie tam lāči ne tikai pastaigājas teritorijā gar robežām – viņi dodas tālāk un iekārtojas jaunās vietās.

Lāčus medīt ir aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamiem dzīvniekiem un atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes kontrolē.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā neuzskata par grēku izpostīt biškopju stropus. Tāpēc ieteicams savlaicīgi pasargāt bišu dravas.

3
Tagi:
lācis, dzīvnieki
Pēc temata
Latvijas mežos jau dzīvo līdz 70 lāči, taču sēņotāji bez bailēm dodas "klusajās medībās"
Lācēni Valkas apkaimē atkal kļuvuši par sociālo tīklu zvaigznēm
Nebijis gadījums priekš Latvijas: Madonas novadā lācis uzbruka kumeļam

Lietuva saņēmusi no ASV vienreizējās lietošanas granātmetējus

9
(atjaunots 13:03 15.04.2021)
Bruņojums, ko valstij nodevusi Vašingtona, ir mazāka kalibra un ar mazāku darbības rādiusu nekā prettanku ieroči, ko patlaban izmanto armijā.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. ASV nodevušas Lietuvai vienreizējās lietošanas granātmetējus M72 LAW, ko saņems Nacionalās aizsardzības brīvprātīgo spēku karavīri, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Lietuvas Bruņoto spēku preses dienestu.

Bruņojuma nodošanas ceremonija notika Lietuvas Lielkņaza Ģedimina štāba bataljonā Viļņā. Tajā piedalījās aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks, ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists, Lietuvas BS komandieris ģenerālleitnants Valdemārs Rupšis un citi Lietuvas aizsardzības resora pārstāvji.

Anušausks pateicās partnerim par atbalstu un paziņoja, ka Vašingtonas investīcijas liecina: republika joprojām ir "svarīga aizsardzības politikas prioritāte" ASV acīs.

"Lietuvas armija būs tik stipra, cik stiprs būs katrs Lietuvas kareivis. Ne tikai fiziski un morāli, svarīgi ir arī tas, ar kādiem ieročiem viņš bruņots. ASV atbalsts ar vieglajiem granātmetējiem būtiski stiprinājusi teritoriālās aizsardzības vienības, cēlusi to cīņasspēju, uguns spēku un ļāvusi teritoriālās aizsardzības spēkiem rīkoties pārliecinoši, apņēmīgi un efektīvi. ASV atbalsts stiprina brīvprātīgo karavīru rindas, sauszemes spēkus, Lietuvas armiju un tādējādi nodrošina efektīvāku aizsardzību un ienaidnieka savaldīšanu," teica Rupšis.

Granātmetēji M72 LAW papildinās zviedru granātmetēju Carl-Gustav arsenālu, ko patlaban izmanto Lietuvas Bruņoto spēku kājnieki, kā arī zviedru vienreizējās lietošanas granātmetēju AT-4 arsenālu. Lietuvas BS atzīmēja, ka M72 LAW kalibrs un darbības rādiuss ir mazāks nekā pašlaik armijā izmantojamais bruņojums, taču jaunie ieroči ir daudz vieglāki un kompaktāki.

Granātmetēji M72 LAW tika pieņemti bruņojumā ASV armijā 1962. gadā kā individuālais prettanku ierocis. Patlaban ASV M72 LAW sērijas granātmetēji pārsvarā aizvietoti pret jaunāku un efektīvāku bruņojumu.

Baltijas valstīs pastāvīgi skan runas par "Krievijas draudiem", kuru dēļ it kā vajagot stiprināt sadarbību aizsardzības jomā un piedalīties NATO mācībās. Savukārt Maskava ne vienu vien reizi apliecinājusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja: NATO ļoti labi zināms, ka Maskavai nav nekādu agresīvu plānu, taču tā vienkārši izmanto ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

Militārais eksperts, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins intervijā Sputnik Lietuva iepriekš paziņoja, ka ASV nodod saviem vasaļiem ieročus, kas pašām nav vajadzīgi. Viņš atzīmēja, ka Vašingtona, pēc būtības "atbrīvojas no militārajām drazām", kas šodien nav īpaši efektīvas, un izgāž to Baltijas valstīs un Ukrainā. Viņš uzsvēra, ka neviena sevi cienoša valsts tādus ieročus neiegādāsies.

9
Tagi:
bruņotie spēki, ieroči, Lietuva, ASV
Pēc temata
Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Kādiem nolūkiem Latvijas NBS vienreizējās lietošanas granātmetēji AT4