Mobilā laboratorija koronavīrusa analīžu nodošanai, foto no arhīva

Infektologs: mēs nevaram eksperimentēt ar Latvijas iedzīvotājiem

56
(atjaunots 16:42 23.03.2020)
Centieni panākt dabiskās imunitātes veidošanos pret koronavīrusu var novest pie nāves gadījumu skaita, kas pielīdzināms vidējas Latvijas pilsētas iedzīvotāju skaitam.

RĪGA, 23. marts — Sputnik. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis asi kritizēja "kolektīvās imunitātes" teoriju koronavīrusa kontekstā sarunā ar Nekā Personīga.

Iepriekš Lielbritānijā bija populāra sekojoša koronavīrusa apkarošanas stratēģija: senioriem, diabētiķiem, astmatiķiem un cilvēkiem, kuri cieš no sirds slimībām, bija ieteikts pašizolēties. Valdīja uzskats: jo lielāks skaits iedzīvotāju ārpus riska grupas izslimos koronavīrusu vieglā formā, jo ātrāk sabiedrība izstrādās kolektīvo imunitāti.

Dumpis uzskata, ka teorija, saskaņā ar kuru 70% vai 50% iedzīvotāju pārslimos un pēc tam viss būs kārtībā, ir maz ticama.

"Es neticu, ka mēs jebkad varētu pieņemt ideju, ka nomirs 10 000 cilvēku dažos mēnešos, lai mēs iegūtu kaut kādu tur dabisko pūļa imunitāti. Šāda metode, es nekad neesmu viņu izpratis. Es domāju, ka tā ir ne tikai ciniska, bet arī nepārdomāta, jo nav arī skaidrs, cik tā imunitāte būs ilga, un vai viņa vispār būs, jo tā nav darīšana, piemēram, ar gripu, slimību, ko mēs pazīstam," saka eksperts.

Epidemiologs vērtē, ka tādā gadījumā izraisīto nāves gadījumu skaits būtu pielīdzināms vidējas Latvijas pilsētas iedzīvotāju skaitam.

"Vienkāršs aprēķins, – 50% cilvēku saslimst, 1% no viņiem nomirst. Tas 10 000 cilvēku dažu mēnešu laikā, tā nu tas galīgi nav scenārijs, uz ko mēs varētu būt gatavi," viņš norādīja.

Eksperts ir pārliecināts, ka labākais ceļš ir pasargār cilvēkus no riska grupas.

"Tas būs milzīgs izaicinājums, kādā veidā šo riska grupu aizsargāt. Bet es domāju, ka tā mums būs jādara, jo mēs nevaram atļauties kaut kādus eksperimentus ar Latvijas tautu. Pat vairāk, ja galīgi, tad es teiktu, 20 000 cilvēku nāve. Ja ir slikta veselības aprūpe, nepieejama, tad ir 2% mirstība un pat augstāka," Latvijai sliktāko scenāriju ieskicēja mediķis.

Lielbritānija atteicās no mēģinājumiem veidot valstī kolektīvo imunitāti, kad Londonas Karaliskās koledžas līdzstrādnieki pierādīja: šādas stratēģijas rezultātā uz valsts veselības aprūpes sistēmu gulsies slodze, kas astoņkārt pārsniegs maksimālo.

Patlaban pasaulē izplatītākā stratēģija ir mēģinājumi mazināt maksimumu: ar stingriem karantīnas pasākumiem un iedzīvotāju pašizolāciju panākt, lai slimības izplatība palēninātos un mazinātos veselības aprūpes sistēmas slodze – tas palīdzēs uzlabot izdzīvošanas statistiku smagos slimības gadījumos.

56
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (574)
Pēc temata
Noteikts vidējais koronavīrusa inkubācijas periods
Krievija sūta uz Itāliju labākos kara virusologus
Veselības ministrija brīdina: šie līdzekļi nepalīdzēs koronavīrusa gadījumā – kļūs sliktāk
Lielbritānijas valdība uzdos pašizolēties 1,5 milj. cilvēku
Rundāles pils

Militārpersonas pārbauda Rundāles pils teritoriju

1
(atjaunots 09:52 12.07.2020)
Gatavošanās Dārza svētkiem Rundāles pils teritorijā tika pārtraukta atmīnēšanas darbu dēļ, kurus veic Zemessardze un profesionālā dienesta karavīri.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Zemessargi Rundāles pils teritorijā notiek mācības situācijā, kas ir pietuvināta kaujas situācijai, vēsta Rus.lsm.lv.

Gatavošanās Dārza svētkiem, kurus iecerēts rīkot 2021. gadā, tika pārtraukta 23 zemessargu un profesionālā dienesta karavīru darbu dēļ.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse paskaidroja, ka gatavošanās laikā svētku norisei tika atklāti lādiņi. Turklāt jau šī gada pavasarī tika ziņots, ka uz austrumiem no pils jau tika atklāti divi lādiņi.

Beigās atbrauca sapieri un sāka milimetru aiz milimetra pārbaudīt pils teritoriju ar mīnu meklētājiem.

Muzejam tas nozīmē piespiedu pārtraukumu aktuālajos darbos, bet karavīriem – īstas mācības.

Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Inženieru rotas komandieris Dainis Kravals uzsvēra, ka šajā apkārtnē, kur notika kaujas gan Pirmajā, gan Otrajā pasaules karā, katrs mīnu meklētāja signāls var nozīmēt, ka zem zemes guļ īsts kaujas lādiņš.

Kravals pastāstīja, ka karavīri pārbauda augsnes virsslāni – līdz 25 centimetriem. Dziļāka pārbaude ir jau citu speciālistu pārziņā, jo tā jau būs augsnes sanācija.

Pagaidām izdevies atrast vairāk nekā 20 metāla priekšmetu. Taču par laimi tie ir tikai būvgruži.

1
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Karavīri nav atraduši Igaunijā nokritušo raķeti
Zeme ir pārpilna ar lādiņiem: aizsardzības ministrs publicējis aicinājumu cilvēkiem

SPKC pievieno vēl vienu valsti, no kuras ierodoties jāievēro pašizolācija

6
(atjaunots 09:46 12.07.2020)
Situācija ar Covid-19 gadījumu skaita izaugsmi pasaulē pastāvīgi mainās, tādēļ Slimību profilakses un kontroles centrs regulāri atjaunina "sarkano" valstu sarakstu, pēc kuru apmeklēšanas jāpavada divas nedēļas pašizolācijā.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Sakarā ar Covid-19 saslimstības izaugsmi atsevišķos reģionos, valstu saraksts, pēc kuru apmeklēšanas nāksies ievērot divu nedēļu pašizolāciju, mainās. Šonedēļ Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paplašināja sarakstu, iekļaujot tajā vēl vienu valsti, raksta Press.lv.

Tagad pēc Horvātijas apmeklēšanas tūristiem nāksies pavadīt divas nedēļas pašizolācijā, ziņo SPKC.

Toties kopš piektdienas, 10. jūlija, no saraksta tika izslēgtas Monako un Lielbritānija.

​Pašlaik saslimstība Latvijā sastāda 2,3 gadījumus uz 100 tūkstošiem cilvēku. Pēdējās dienās valstī vērojams jaunu Covid-19 gadījumu uzliesmojums. Netiek izslēgts arī pasākumu pastiprināšana, kas ir saistīti ar vīrusa izplatības ierobežošanu.

Atgādināsim, ka SPKC un Veselības ministrija joprojām neiesaka bez vajadzības izbraukt ārpus Latvijas robežām, jo epidemioloģiskā situācija pastāvīgi mainās.

Pirmajā vietā ES un EEZ valstu vidū joprojām ir Zviedrija – tur ir atzīmēti 103,4 Covid-19 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Otrajā vietā iet Luksemburga ar 90,7 gadījumiem uz 100 tūkstošiem cilvēku, trešajā vietā Portugāle – 47,7 gadījumi uz 100 tūkstošiem.

6
Tagi:
karantīna, koronavīruss, SPKC
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (574)
Pēc temata
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
Latvijā 8 jauni Covid-19 gadījumi: SPKC meklē autobusa Liepāja-Rīga pasažierus