Latvijas valsts vadītājs Egils Levits

Vīrusu pārvarēs tikai latvieši: sociālie tīkli izsmej prezidenta izteikumus

358
(atjaunots 15:01 23.03.2020)
Sociālo tīklu apmeklētāji pievērsuši uzmanību tam, ka valsts prezidents Egils Levits, komentējot situāciju ar koronavīrusu, vērsies tikai pie latviešiem.

RĪGA, 23. marts - Sputnik. Nesen Latvijas valsts vadītājs Egils Levits Latvijas televīzijas programmā "Panorāma", pārliecinoši apgalvoja, ka Saeima ir rīcībspējīga un var turpināt darbu attālinātā režīmā.

Līdztekus prezidents vairākkārt pievērsa skatītāju uzmanību tam, ka latvieši ir ļoti disciplinēta tauta, vajag saliedēties, bet noslēgumā piebilda, ka latviešiem izdosies pārvarēt šo situāciju.

"Kopā mes visi, latvieši, šo situāciju pārvarēsim, noteikti. Un, ņemot vērā mūsu tautas īpašības – pašdisciplīnu, pašorganizācijas spēju, - es domāju, ka salīdzinoši mēs to labāk izdarīsim nekā citi. Par to es esmu pilnīgi pārliecināts," optimistiski secināja valsts prezidents.

Tīkla zobgaļi nekavējoties pievērsa uzmanību prezidenta neveiklo izteikumu un sāka smieties.

​​"Levits apstiprina, ka Latvijā letālu gadījumu nebūs," raksta Edgars Bāliņš.

​"Latvieši. Krievi nē," atzīmēja Lauris.

​"Latvieši arī kā nācija, Latvijas tauta," mēģināja atšifrēt prezidenta vārdus Ainārs Leijejs.

​"Kāpēc tad tā arī neteikt, "Latvijas tauta" aizņem tikpat daudz sekundes ierakstā, bet neatsvešina pusi  iedzīvotāju, kas arī maksā nodokļus," atzīmēja Patrick Bateman.

​"Sanāk, ka mums tagad ir pašiem sava Vanga? Levita kungs, vai varat ieskatīties nākotnē, kas man sagaidāms šajā atlikušajā gadā? Vai vinnēšu čeku loterijā?" sarkastiski vaicāja Arvis Budrevičs.

​"Politiķa starter kit jeb must have frāžu paka!" pasmējās Raitis Zgirskis.

​"Nu, izņemot tad, ja latviešiem uznāks mirtgriba, protams," prezidentu izzoboja Gaismonis, izmantojot vārdu mirtgriba" kā antonīmu Levita iemīļotajam vārdam "valstsgriba". 

​"Krievi go home, tikai latvieši pārvarēs koronu," par prezidenta runu- продолжает зубоскалить над речью президента Patrick Bateman.

​"Tak tepat tviterī nesen bija lieli kari par vārdu "latvieši", kur no visām pusēm tika norādīts, ka tā apzīmē Latvijas iedzīvotājus," mēģināja taisnoties Līva.

​"To sauc par asimilāciju, un, jā, daudzi  valdošie to gribētu, Kariņam pat bija intervija, kurā viņš teica, ka krievu bērnus vajag asimilēt," attrauca Patrick Bateman.

​"Hmmm a ja nu viņš domāja to kā visus Latvijas iedzīvotājus? Es ceru, ka tā, jo tad tas ir ļaunprātīgs nacionālisms no Levita puses..." atzīmēja apmeklētājs ar lietotājvārdu ツ.

​"Nu gan jau, ka domāja par visiem tajā brīdī, bet tāda neapzināta cilvēku atsvešināšana sanāk. Un tas ir amatā, kur vienīgais pienākums pa lielam ir reprezentācija, tātad – cilvēki," piebilda Patrick Bateman.

Atgādināsim, ka tieši prezidents Egils Levits ierosināja mazākumtautību pārstāvju kontekstā izmantot terminu "līdztautieši", nevis "cittautieši".

Viņs uzskata, ka tam esot jābūt draudzīgākam.

Pie tam aģentūras Kantar organizētās aptaujas rezultāti liecina, ka 44% Latvijas iedzīvotāju nav gatavi izmantot terminu "līdztautieši". Vēl 28% šajā jautājumā nav sava viedokļa. Tikai 28% Latvijas iedzīvotāju piekrīt ierosinātajām pārmaiņām.

Tomēr, šķiet, prezidenta nesenā runa liecina, ka pat pats valsts vadītājs vēl nav gatavs sarunāties ar "līdztautiešiem".

358
Tagi:
koronavīruss, Egils Levits
Pēc temata
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Atļauja dota: Saeima atļāva Covid-19 epidēmijas laikā tirgot alkoholu Internetā
Vīrusa ģeogrāfija Latvijā paplašinās: slimība skārusi jau 25 pašvaldības
Latvijas prezidents paziņoja, ka Saeima ir rīcībspējīga un var turpināt darbu attālināti
Latvijas un NATO karogs, foto no arhīva

Latvijas mediji: NATO - demokrātiskā dzīvesveida garants Latvijā?

15
(atjaunots 12:03 18.01.2021)
Politologs Veiko Spolītis apgalvo, ka NATO ir demokrātisku valstu vienotība - labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 2016. gada dažu lielvaru vadītāju divdomīgie spriedelējumi par NATO nākotni rosināja ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu pēc 2019. gada alianses septiņdesmitās jubilejas svinībām paziņot, ka "vecajo padome" sagatavos alianses nākotnes politiskās attīstības redzējumu, Latvijas Avīzē stāsta politologs Veiko Spolītis.

NATO aizsargās "mūsu demokrātisko dzīvesveidu"?

Tagad "daži" lielvalstu vadītāji atkāpjas vēsturē un gandrīz vienlaikus NATO galvenajā mītnē Briselē tika publicēts ziņojums "NATO 2030: vienoti jaunam laikmetam", kas kalpos par stratēģisku priekšrakstu Eiroatlantiskās kopienas turpmākajai attīstībai.

Ziņojuma autori secina, ka pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā no 2014. gada NATO ir nepieredzēti pastiprinājusi kolektīvās aizsardzības militāro komponentu. Lai alianse darbotos militāri nevainojami, NATO ilgtspējai ir nepieciešams politiskais komponents jeb organizatoriskā pieskaņošanās un dalībvalstu vienotība.

"Alianse ir pārdzīvojusi PSRS sabrukumu, Suecas krīzi, dalībvalstu atšķirīgos uzskatus par Vjetnamas karu, militārās huntas alianses dalībvalstīs, spīvas debates par kodolieroču izvietošanu Eiropā, domstarpības par NATO paplašināšanu un Irākas karu. Neskatoties uz to, vienoti principi, demokrātiskās institūcijas un tas, ka visi sabiedrotie ir ieguvēji no kolektīvās drošības, ir ļāvis NATO palikt vienotai."

Spolītis ieskatās 2030. gadā un redz, kā NATO kolektīvā aizsardzība aizsargās Eiroatlantiskās telpas iedzīvotājus no fiziskas drošības apdraudējumiem un aizsargās demokrātisko dzīvesveidu.

Izaicinājumi

Gandrīz uz septiņdesmit lapām uzskaitīti Eiroatlantiskās drošības kopienas izaicinājumi un rekomendācijas to risinājumiem. Apdraudējumi nav sarindoti prioritārā secībā, saraksts ir paredzami iespaidīgs, un pirmo reizi NATO vēsturē tiek minēta Ķīna.

Пресс-служба Минобороны РФ

Citi mūsu izaicinājumi, apgalvo politologs, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs, ir Krievija, nekontrolēta tehnoloģiju attīstība, terorisms, dienvidu puslodē notiekošais, masu iznīcināšanas ieroču kontrole, enerģijas piegāžu drošība, globālā sasilšana un tās sekas, pandēmiju izplatība, cilvēkdrošība, hibrīdie un kiberdraudi, kosmosā notiekošais un visbeidzot stratēģiskā komunikācija un dezinformācijas izplatība.

Izaicinājumu saraksts ir pietiekami plašs, lai pārliecinātos, ka neviena NATO dalībvalsts ar šiem izaicinājumiem nevar tikt galā viena. Līdzīga sapratne ir izveidojusies arī Eiropas Savienībā, un darba dalīšana, lai veicamie uzdevumi nepārklātos, būs viens no institucionālās savietojamības uzdevumiem divu starptautisko organizāciju starpā.

Lai risinātu šos stratēģiskos uzdevumus, dalībvalstu pārvaldes kvalitātes uzlabojumi ar digitālajiem risinājumiem un mākslīgā intelekta palīdzību būs neizbēgami. Tas nozīmē, ka likuma varas nostiprināšana un cīņa ar korupciju dalībvalstīs tiks pastiprināta, jo, lai civilmilitārā kontrole efektīvi darbotos, ir nepieciešama pašpietiekama un izglītota pilsoniskā sabiedrība.

"Situācijā, kur mūsu austrumu kaimiņš ir NATO pasludinājis par galveno ienaidnieku, mums nav jāizgudro jauns ritenis," ir pārliecināts autors. Labākās zāles nedemokrātisku politiķu iedomātai lielvaru sāncensībai, raksta Spolītis, ir demokrātisku valstu vienotība.

Tāpēc ziņojuma autori secina: "Mieram, kuru eiropieši ir baudījuši pēdējos septiņdesmit gadus, ir izņēmuma raksturs, un NATO saglabājas, lai nodrošinātu šo nenovērtējamo sasniegumu."

NATO uzstādījums paliek nemainīgs: "Viens par visiem un visi par vienu," Spolītis noslēgumā atsauca atmiņā musketieru devīzi.

Jā, tas jau ir labāk, nekā "visi pret vietu". Savā iepriekšējā rakstā Latvijas Avīzē Spolītis minēja tādu piemēru, skaidrodams, kāpēc NATO valstīm nevajagot baidīties no Krievijas.

"Lietderīgi atgādināt, ka NATO valstu iedzīvotāju skaits pārsniedz Krieviju deviņas reizes," viņš atzīmēja, acīmredzot, cerībā, ka mūsdienīgi bruņoto lielvalsti varēs ar cepurēm apmētāt... Tiesa gan, autors ir aizmirsis vēsturi – tas nevienam un nekad nav izdevies.

15
Tagi:
Latvija, NATO
Sniegs Rīgā, foto no arhīva

Namīpašniekus Rīgā sodīs par sniegu uz jumtiem

14
(atjaunots 11:50 18.01.2021)
Rīgas dome vērsusies pie namu īpašniekiem un pārvaldniekiem ar lūgumu rūpīgi sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim sniegputeņu laikā. Maksimālais sods par prasību pārkāpumu – 1400 eiro.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Sakarā ar bagātīgajiem sniegputeņiem un mainīgajiem laikapstākļiem Rīgas dome lūdz namu īpašniekus un pārvaldniekus sekot jumtu un pagalma teritoriju stāvoklim atbilstoši normatīvo aktu prasībām, raksta Bb.lv.

Rīgas dome atgādināja, ka teritoriju uzkopšanas un ēku uzturēšanas noteikumi paredz arī sniega un ledus novākšanu no gājēju ietvēm un koplietošanas celiņiem pagalmos. Sniegs jānotīra ik dienas rīta pusē, lai nepakļautu gājējus riskam.

Vienlaikus namu īpašnieki un pārvaldnieki atbild par balkonu, lodžiju un jumtu stāvokli. Sods par minēto objektu neatbilstošu uzturēšanu var sasniegt 1400 eiro juridiskām personām un 350 eiro – fiziskām personām.

Pagalmu un ēku stāvokli pārbauda Rīgas domes administratīvā inspekcija. No 2020. gada decembra tā ierosinājusi jau 31 administratīvā pārkāpuma lietu par pagalmu un ēku neatbilstošu stāvokli ziemas periodā.

Tāpat Rīgas dome atgādināja, ka jumtu tīrīšana jāuzdod profesionāļiem – jumtu tīrīšana saviem spēkiem vai piesaistot privātpersonas nav pieļaujama. Uz jumta var atrasties tikai profesionālis, nodrošināts ar visām nepieciešamajām iekārtām darbu veikšanai augstumā.

14
Tagi:
sniegs, Rīgas dome
Pēc temata
Jaungada dāvana no austrumiem: Latvijai tuvojas sniegputenis