Sēdiet mājās: infektologs pastāstīja, Latvija var izvairīties no Itālijas scenārija

70
(atjaunots 13:38 21.03.2020)
Latvijā nav tik liels iedzīvotāju blīvums un, piemēram, nav metro, tādēļ pastāv iespēja pārņemt kontroli pār vīrusu, tiesa, ja iedzīvotāji ievēros noteiktus nosacījumus, atzīmēja infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 21. marts – Sputnik. Visai Latvijas sabiedrībai ir jāmobilizējas, lai situācija ar koronavīrusu Latvijā nesāktu attīstīties pēc Itālijas scenārija, paziņoja TV3 intervijā Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Viņš uzsvēra, ka galvenais līdzeklis pret bīstamās infekcijas izplatīšanos ir fiziska distancēšanās. Speciālists vēlreiz atgādināja, ka tiem, kas pēdējo divu nedēļu laikā ir atgriezušies Latvijā no ārzemēm, ir jāievēro pašizolācijas režīms 14 dienu garumā.

"Visiem jābūt savās mājās, jāseko līdzi savai veselībai, jāmēra temperatūra. Ja ir klepus, temperatūra vai kādas citas pazīmes, jāzvana pa tālruni: 8303.

Tas ir ļoti izšķiroši, ja viņi ies ārā, tiksies ar citiem cilvēkiem, mums pastāv risks, ka inficēsies vēl cilvēki," norādīja Dumpis.

Tāpat infektologs pastāstīja, ar ko situācija Latvijā atšķiras no citām valstīm.

"Mēs neesam pārapdzīvota valsts. Mums nav metro, mums nav lielas pārvietošanās sabiedriskajos transportos – salīdzinoši. Ja mēs tiekam galā ar iebraucēju plūsmu, ka viņi nosēž mājās, neiet uz sporta klubiem, netiekas ar draugiem un tiešām ziņo par simptomiem, tad mēs šādā veidā ar dažiem gadījumiem varētu, visu laiku diagnosticējot un izmeklējot kontaktus, turpināt dzīvot, mācīties dzīvot, varbūt pat attīstās bizness," uzsvēra Uga Dumpis.

Kā jau rakstīja Sputnik, no 13. marta līdz 14. aprīlim Latvijā ir izsludināts ārkārtas situācijas režīms saistībā ar jaunā koronavīrusa COVID-19 saslimšanas izplatīšanos. Slēgta starptautiskā pasažieru satiksme, atcelti masveida pasākumi, ieviesti jauni noteikumi veikalu apmeklēšanai.

Valdība apstiprinājusi pasākumu kompleksu atbalsta sniegšanai biznesam un iedzīvotājiem, tostarp ieviesa tā saucamo dīkstāves pabalstu.

70
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (682)
Pēc temata
Atņēma iedzīvotājiem 400 miljonus: Švecova asi kritizē atbalsta programmu
"Staigājošie miroņi": Latvijas tūrisma bizness noasiņo
"Informāciju par saslimušajiem slēpj": Dombrava pieprasa likvidēt Datu valsts inspekciju
Covid-19 eksprestesta veikšana, foto no arhīva

Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki

0
(atjaunots 12:47 28.09.2020)
Saskaņā ar SPKC datiem, 13 cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, četri cilvēki – ārzemēs (Ukrainā un Indijā), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī veikti 1398 koronavīrusa testi, atklāts 21 jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 13 gadījumos inficēšanās avots ir noteikts, četri cilvēki atbraukuši no ārzemēm (Ukraina, Indija), par atlikušajiem četriem informācija tiek noskaidrota.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 312 230 Covid-19 izmeklējumi, 1697 cilvēkiem diagnoze apstiprinājās, no kuriem 1304 izveseļojās, bet 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti četri cilvēki ar Covid-19. Kopumā stacionāros ārstējas 11 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā pēc ārstēšanās no koronavīrusa infekcijas no slimnīcas ir izrakstīti 226 pacienti.

Pārresoru koordinācijas grupa šodien, 28. septembrī, apspriedīs situāciju ar Covid-19 izplatību, paziņoja grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Pēc viņa sacītā, pagaidām netiek apspriesta iespēja pārskatīt epidemioloģiskās drošības pasākumus saslimstības pieauguma Latvijā dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,3 miljoni inficēšanās gadījumu, mirušo skaits pārsniedzis miljonu, savukārt izveseļojušies vairāk nekā 24,6 miljoni cilvēku.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas
Ja ministrs saslims, visi būs apdraudēti: Latvijas valdība turpinās strādāt attālināti
Gandrīz 20% reģistrēto Covid-19 gadījumu bija bez simptomiem
Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, foto no arhīva

Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim

1
(atjaunots 11:37 28.09.2020)
Svarīgi sabalansēt ar Covid-19 saistītos ierobežojumus ar Latvijas ekonomiskajām interesēm, uzskata ekonomikas ministrs.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas ekonomika ir gatava jaunam Covid-19 uzliesmojumam, paziņoja Latvijas Radio intervijā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Septembrī vairāk nekā puse ES valstu paziņoja par ar Covid-19 inficēto skaita pieaugumu. Epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās dēļ Eiropā ieviesa jaunus ierobežojošus pasākumus. Latvijā vakar tika ziņots par 22 jauniem Covid-19 saslimšanas gadījumiem, divi pacienti tika stacionēti.

Vitenbergs uzskata, ka Latvijas ekonomika tiks galā ar šo pārbaudījumu.

"Pirmais vilnis bija jauns notikums gan veselības aprūpei, gan ekonomikai, taču tagad mēs esam sagatavotāki," sacīja viņš.

Taču, pēc viņa sacītā, veselības aprūpei ir jābūt pirmajā vietā, jo runa ir par cilvēku dzīvību, bet ir svarīgi arī sabalansēt ierobežojumus ar ekonomiskajām interesēm.

"Mans pienākums - lai cilvēkiem būtu darbs un viņi varētu nodrošināt līdzekļus sev, nevis ietu un cerētu uz valsti. Ja mēs sabiedrības veselības interesēs upurējam kādu no nozarēm, tad ir nepieciešams attiecīgs atbalsts," sacīja Vitenbergs.

Viņš pozitīvi novērtēja uzņēmēju pūliņus, kuri organizē darbu tā, lai cilvēki pēc iespējas mazāk saskaras viens ar otru.

Pēc Vitenberga sacītā, viņš negribētu pieļaut, ka Latvijā tiek ieviesti jauni būtiski ierobežojumi.

Ministrs piebilda, ka tūrisma nozare necer uz īpašiem atbalsta mehānismiem, taču palīdzība ir nepieciešama, tostarp, lai maksātu par apkuri ziemas sezonā. Tādēļ plānots pārskatīt spēkā esošos atbalsta mehānismus, kā arī vienoties ar bankām, lai nesākas masveida uzņēmumu maksātnespēja.

Iepriekš veselības ministre Ilze Viņķele uzstājās pret Vitenberga ideju par kumulatīvās divu nedēļu Covid-19 saslimstības robežas paaugstināšanu. Pēc viņas sacītā, Latvijas IKP tūrisms sastāda vien 2,5%, un ir nepieciešams izvēlēties starp Latvijas iedzīvotāju drošību un vienas nozares labklājību.

1
Tagi:
Latvija, koronavīruss, ekonomika, Jānis Vitenbergs
Pēc temata
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Elksniņš: ostas stāv, tranzīts izsīcis, bet Latvijas varasiestādes iedzen valsti ellē
Ekonomists: Latvijas valdībai būtu jāsagatavo mūs jaunajam Covid-19 vilnim