NATO dalībvalstu karogi, foto no arhīva

"Staigājošie miroņi": Latvijas tūrisma bizness noasiņo

59
(atjaunots 09:36 21.03.2020)
Restorānu nozare piedzīvojusi aptuveni 80% kritumu, tūrisma nozare sagaida jaunus zaudējumus vasarā.

RĪGA, 21. marts – Sputnik. Tūrisma nozare Latvijā atrodas kritiskā stāvoklī, pastāstīja tūrisma kompāniju pārstāvji LTV7 Krievu apraides diskusijas raidījumā "Punkti virs i".

Iepriekš ANO Pasaules Tūrisma organizācija (UNWTO) paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas ietekme pasaules valstu ekonomikās padarījusi tūrismu par īpaši ievainojamu sektoru. Turklāt, tā kā 80% tūrisma nozares – tie ir mazie un vidējie uzņēmumi, nestabilā stāvoklī nokļūst miljoniem iztikas avotu.

Aizvakar Latvijas valdība publicēja ekonomiskā atbalsta programmu uzņēmumiem un iedzīvotājiem, tostarp dīkstāves pabalsta izmaksas uzņēmumu darbiniekiem, kas cietuši no šīs krīzes, 75% apmērā no darba algas, taču ne vairāk par 700 eiro mēnesī, kas netiek aplikti ar nodokli. Tāpat uzņēmumiem ir solītas kredītu garantijas un nodokļu brīvdienas. Prognozējamā šo pasākumu vērtība valsts budžetam ir 2 miljardi eiro.

"Tie, kas skatījās seriālu "Staigājošie miroņi", var iedomāties, kā mums klājas. Mēs bijām pirmie, kas uztvēra triecienu. Sākot no marta, nozare noasiņo," saka kompānijas "Baltic Travel Group" vadītājs Vlads Korjagins.

"Tūrisma bizness Latvijā līdzinās saldējuma pārdošanas biznesam – gan pirmais, gan otrais ir sezonāli. Ja otrajā gadījumā pārdošanas augstākai punkts ir jūlijā-augustā, jo ziemā un rudenī saldējumu pērk maz, tad tūrisma bizness pelna no maija līdz septembrim. Pārējos mēnešus tas pārtiek no vasaras laikā nopelnītā. Tādējādi jaunajā sezonā mēs ienākam novājināti, iztērējuši iepriekš uzkrātos "tauciņus". Un vairumam ir negatīva bilance.

Šogad vasaras sezonas nebūs.
Un, ja situācija ar koronavīrusu nebeigsies tuvāko pāris mēnešu laikā, tūristi atgriezīsies vien nākamgad," prognozē Korjagins.

Tūrisma aģentūras "Tez Tour" vadītājs Latvijā Konstantīns Paļgovs atzīmēja, ka tūrisma nozarē ir nodarbināti aptuveni 10% Latvijas darbaspēka, un pagaidām viņa kompānija nav atlaidusi nevienu darbinieku.

"Ja cilvēki zaudēs darbu, tas notiks praktiski vienā acu mirklī un kļūs par spēcīgu triecienu arī valsts budžetam, jo visi šie cilvēki dosies uz darba biržu un viņiem pienākas pabalsts. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai visi šie pasākumi, kurus apstiprinājusi valdība, būtu apstiprināti pēc iespējas drīzāk. Mēs savu darbu izpildījām ātri. Organizējām čarterreisus un spējām atvest mājās aptuveni 99% tūristu. Tas maksāja lielu naudu. Un tagad mums ir jāsaprot, kā mēs strādājam tālāk – vai nu par savu naudu, vai arī valsts saprot situāciju un pieņem lēmumu, lai šos 10% darbavietu saglabātu," atzīmēja Paļgovs.

Komentējot piedāvājumu par pabalstu izmaksu darbiniekiem līdz 700 eiro, abi tūrisma firmu vadītāji paziņoja, ka viņu darbinieku algas ir augstākas.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis pastāstīja par to, kā krīzi pārdzīvo viesmīlības un sabiedriskās ēdināšanas nozare.

"Tā kā šobrīd ir spēkā ārkārtas situācijas režīms, pie mums neviens nebrauc, savukārt viesnīcām nav darba. Tur ir divi varianti – vai nu visus atlaist, vai arī vienkārši vajag pabalstu. Runājot par restorāniem, nozare jau ir piedzīvojusi kritumu par aptuveni 70-80%. Un daudzas iestādes arī ir spiestas slēgties. Un tām ir jāizlemj, ko darīt ar darbiniekiem," pateica Pinnis.

Viņš atzīmēja, ka viesnīcu un restorānu nozarē pabalsts tiek vērtēts kā labs atbalsts. Jo pavāriem, viesmīļiem, istabenēm un administratoriem noteiktais pabalsta apmērs attiecīgi sedz viņu algu.

"Tālāk daudz būs atkarīgs no tā, kas būs ar aizsardzību no kreditoriem un nodokļu brīvdienām. Un ne mazāk svarīgs ir tas, kas notiks, kad tas viss beigsies un nozare sāks attīstīties. Šobrīd tiek darīts viss, lai glābtu nozari, lai tā nenomirtu. Taču var runāt arī par tādiem pasākumiem, kā PVN samazināšana, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumiem," uzskata Pinnis.

59
Tagi:
tūrisms, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (629)
Pēc temata
Latvijas Banka brīdina par ārkārtīgi nopietnām izmaiņām valsts ekonomikā
Burovs: Rīgas domei ir jāpalīdz uzņēmējiem
NVA: vēl trīs uzņēmumi informējuši par kadru samazināšanu
Bailes izgaiņās cilvēkus pa mājām: Zaiceva novērtēja epidēmijas seku mērogus
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

7
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
7
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

9
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

9
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

0
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

0
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju