Gripas ārstēšana, foto no arhīva

"Latvijā jau ir daudz cilvēku ar koronavīrusu": inficētā latvieša secinājums

443
(atjaunots 16:20 20.03.2020)
Latvietis inficējās ar koronavīrusu Barselonā, taču nezināja par to. Saprata, ka kaut kas nav labi, kad atgriezās Latvijā. Pēc viņa sacītā, simptomi ir dīvaini, un daudzi valsts iedzīvotāji var nezināt, ka jau ir slimi.

RĪGA, 20. marts – Sputnik. Latvijas iedzīvotājs Mārtiņš Jēkabsons 9. martā paviesojās Barselonā, savukārt, kad bija atgriezies mājās, pēc dažām dienām saprata, ka viņam kaut kas kaiš, vēsta Rus.lsm.lv.

Lūk, kā Mārtiņš apraksta savas sajūtas: sāka sāpēt kakls, parādījās temperatūra, parādījās spiediena sajūta krūškurvī.

Vīrietis vērsās Infektoloģijas centrā un nodeva analīzes koronavīrusa testam. Viņš stāsta, ka pēc tam no rīta viņam piezvanīja ģimenes ārste, savukārt vēl pēc 15 minūtēm piezvanīja cita ārste – viņa ievāca informāciju par viņu un informēja par to, kā atvērt slimības lapu un kā rīkoties tālāk.

Jēkabsons atzīmē, ka ģimenes ārste bijusi manāmi nobijusies – viņa pirmo reizi saskārās ar koronavīrusu. Ieteica sūkāt parastas tabletes pret sāpēm kaklā, dzert standarta zāles, kuras tiek lietotas saaukstēšanās gadījumā. Temperatūru mazināt neieteica, jo tā nepārsniedza 37 grādus.

Nekādas īpašas, speciālas zāles vīrietim neizrakstīja.

Šobrīd Jēkabsons sēž karantīnā. "Ir ļoti dīvaini," norāda viņš. Pēc viņa teiktā, gripas un saaukstēšanās simptomi ir izteiktāki. Savukārt viņa gadījumā temperatūra te paceļas, te nokrīt, klepus - te ir, te nav un sajūta krūtīs tāda, "it kā akmens uz sirds".

Vīrietis uzskata, ka Latvijā jau daudzi varēja inficēties ar koronavīrusu, bet viņi vienkārši nezina par to. Veselības aprūpes sistēmai nav iespēju pārbaudīt visus, tādēļ atliek tikai gaidīt, kad viss beigsies.

Informējam, ka šodien Latvijā ir atklāti vēl 25 jauni COVID-19 inficēšanās gadījumi. Slimību profilakses un kontroles centrā atzīmē, ka tagad valstī ir 111 saslimušie.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika pārbaudīti 528 cilvēki, savukārt kopumā visā laika periodā pārbaudīti 3205 cilvēki ar aizdomām par koronavīrusu.

Turklāt inficēšanās gadījumi ir reģistrēti visā Latvijā, vairums saslimušos ar koronavīrusu atrodas Rīgā.

Rīgā darbojas Infektoloģijas centra mobilā laboratorija, kur katrs, kurš atklājis simptomus, kas līdzinās bīstamās saslimšanas izpausmei, var par brīvu nodot analīzes. Koronavīrusa testi laboratorijā ir bez maksas tiem, kam ir simptomi.

Pierakstīties bezmaksas testa veikšanai var pa tālruni 8303, kurš strādā katru dienu no plkst. 8:00 līdz 18:00. Katrs zvans tiek ierakstīts un reģistrēts.

Tāpat valsts apmaksātu koronavīrusa testu Latvijā var veikt "E.Gulbja laboratorijā", Brīvības gatvē 366. Lai to izdarītu, jāpierakstās pa tālruni 67 801 112. Telefonlīnija darbojas katru dienu no plkst. 8:00 līdz 20:00.

443
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (615)
Pēc temata
Krievijā sākuši izmēģināt vakcīnu pret koronavīrusu
Latvija no valsts budžeta apmaksās koronavīrusa analīzes privātā laboratorijā
Drīkst, bet uzmanīgi: PVO atļāva koronavīrusa slimniekiem lietot ibuprofēnu
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

3
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

3
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts