Dzīvojamā māja Rīgā. Foto no arhīva

"Kad blakus ir kaimiņi": Latvijas iedzīvotāji pretojas koronavīrusa epidēmijai

59
(atjaunots 19:25 19.03.2020)
Kamēr Latvija ir ārkārtas stāvoklī un valdība meklē iedzīvotāju atbalsta metodes, parasti cilvēki jau nāk palīgā viens otram.

RĪGA, 19. marts – Sputnik. Daudzi Latvijas iedzīvotāji nepaliek vienaldzīgi un piedāvā savu palīdzību tiem, kam tā var noderēt. Lielākoties runa, protams, ir par tiem cilvēkiem, kas šobrīd atrodas pašizolācijā – tie ir sirmgalvji vai hroniski slimnieki, kuru dzīvība ir riska zonā, vai par tiem, kas varēja kontaktēt ar COVID-19 inficētajiem un tagad ir karantīnā.

Sociālo tīklu lietotāji publicē aizkustinošos stāstus par brīvprātīgajiem, kuri piedāvā kaimiņiem palīdzību - aiziet uz veikalu vai izvest pastaigāties suni.

Piemēram, Jeļena Sivačeva pastāstīja, ka savas mājas kāpņutelpā Zolitūdē viņa ieraudzīja sludinājumu no atsaucīgās kaimiņienes Līgas.

"Līdz asarām patīkami. Uzrakstīju viņai personīgu vēstuli. Kad blakus ir šādi kaimiņi, ne no kā nav bail," raksta Jeļena.

Citi aktīvisti pulcē īstas brīvprātīgo kustības un meklē personas, kurām ir nepieciešams atbalsts krīzes situācijā, lai sniegtu viņiem palīdzību.

"Ja jums ir jebkāda informācija par vientuļiem gadagājuma cilvēkiem, kuri patstāvīgi nespēj nopirkt un sagādāt sev pirmās vajadzības pārtikas produktus un t.t., dalāmies grupā voluntieris.lv. Kopā mēs palīdzēsim katram. Meklējam brīvprātīgos kas dzīvo Rīgas mikrorajonos!" teikts grupas Voluntieris.lv sludinājumā.

Arī psihoterapeiti nestāv malā – daudziem cilvēkiem krīze var kļūt par smagu psiholoģisku pārbaudījumu.

Daži Latvijas psihoterapeiti ir gatavi absolūti par brīvu nākt palīgā tiem, kas izjūt grūtības pielāgoties jaunajiem apstākļiem – ir apjukuši, izjūt uztraukumu un ir stresa stāvoklī.

"Mūsu mērķis – atbalstīt, informēt, kā arī organizēt komunikācijas telpu, kur katrs jutīsies spēcīgāks, mierīgāks, stabilāks un … ne vientuļš. Grupa – tas ir spēks, apvienojoties cilvēki spēj tikt galā ar lielākām grūtībām, nekā vienatnē. Šobrīd esam ieplānojuši 3 tikšanās," raksta Facebook ģimenes psihoterapeite un geštalta terapeite Tatjana Kutuzova.

Savukārt Latvijas Sarkanais Krusts un Rīgas sociālais dienests aicina iedzīvotājus, kuri pašizolācijas dēļ izjūt grūtības ar produktu piegādi, vērsties pēc palīdzības pie viņiem.

Lai precizētu, kāda tieši palīdzība ir nepieciešama, iedzīvotājus lūdz zvanīt uz tuvāko Latvijas Sarkano Krustu vai arī uz centrālo biroju pa tālruni 67 336 651 (darbadienās no plkst. 8:30 līdz 17:00) vai rakstīt e-pastā uz secretariat@redcross.lv.

Tāpat var vērsties Rīgas sociālajā dienestā pa tālruni 8000 5055 vai 67 105 048.

Atgādināsim, ka no 13. marta līdz 14. aprīlim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija: atcelti masveida pasākumi, slēgta starptautiskā pasažieru satiksme, savukārt skolas no 23. marta pāriet pie mācībām neklātienē.

59
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Veselības ministrija brīdina: šie līdzekļi nepalīdzēs koronavīrusa gadījumā – kļūs sliktāk
Histērija – tā ir norma: psihologi ar to, kā pārvarēt paniku koronavīrusa dēļ
Šīs zāles nedrīkst lietot pret koronavīrusu! Brīdina Francijas veselības ministrs
Latvijai draud sociālais sprādziens: koronavīruss atklājis iedzīvotāju bēdīgo stāvokli
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

44
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

44
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas