Operators pie Brīvības pieminekļa, foto no arhīva

Antiseptiskais līdzeklis, maskas, analīzes: Latvija cīnās ar deficītu

41
(atjaunots 18:58 19.03.2020)
Pat ja Latvija sāktu gatavoties koronavīrusa epidēmijai vienu gadu pirms tās, paredzēt, cik masku būs nepieciešams, būtu neiespējami, uzskata ātrajā palīdzībā; pagaidām tās ietaupa uz atlikto operāciju rēķina, taču vai krājumu pietiks ilgam laikam?

RĪGA, 19. marts – Sputnik. Līdzīgi citām valstīm, Latvijā par lielu deficītu kļuvušas maskas, antiseptiskie līdzekļi un citi individuālās aizsardzības līdzekļi pret koronavīrusu – faktiski tos nav iespējams nopirkt nevienā aptiekā. Turklāt cilvēki sūdzas, ka ļoti ilgi nākas gaidīt gan analīžu nodošanu, gan to rezultātus, vēsta LTV.

Papildu ražošana

Roku dezinficēšana pēc mazgāšanas kļuvusi par rutīnu daudziem cilvēkiem, taču speciālus līdzekļus šim nolūkam ir kļuvis ļoti grūti iegādāties. Tādēļ "Rīgas farmaceitiskā fabrika" nolēma iesaistīt papildu jaudu antiseptiskā līdzekļa ražošanai. Taču darbi vēl nav sākti, jo pietrūkst nepieciešamo komponentu.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško paziņoja, ka, saskaņā ar ministrijas datiem, medicīnas iestādēs dezinfekcijas līdzekļi ir.

"Mēs ceram to sakārtot, lai dezinfekcijas līdzekļus sāk ražot šīs nedēļas laikā, un nākamnedēļ tos var sākt piegādāt," informē Mūrmane-Umbraško.

Tā kā krājumi ātri izsīkst, ministrija varētu atļaut ražot antiseptiskos līdzekļus aptiekām, vismaz savām vajadzībām, un nepieprasīs reģistrēt šos līdzekļus un iziet visas formālās procedūras.

Vienalga nepietiktu

Arī masku un citu individuālo aizsarglīdzekļu nepietiek. Tos taupa uz atcelto operāciju rēķina.

Mūrmane-Umbraško uzskata, ka masku pagaidām pietiek un pietiks vēl vairākām dienām vai nedēļai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule atzīst, ka ātrajā palīdzībā pret šo situāciju attiecas ar zināmu uztraukumu.

"Mēs īstenībā sākām jau uzkrājumus veidot tad, kad sākās viss Uhaņā, tas bija no janvāra. Tas patēriņš ir ļoti, ļoti liels, un es domāju, pat, ja mēs būtu ļoti gatavojušies jau gadu iepriekš, it kā nezinot uz ko, mēs nekad nevarētu pateikt, cik daudz šie līdzekļi būs vajadzīgi," paziņoja Cipule.

Arī cilvēku nepietiek

Nepietiek arī darbaroku. Jau šobrīd rindā uz koronavīrusa analīzēm stāv simtiem cilvēku, un gaidīšanas laiks pārsniedz sākotnēji pieteikto diennakti, neraugoties uz to, ka palīgā nākusi arī E. Gulbja laboratorija.

Ātrā palīdzība nepaspēj izbraukt uz visiem izsaukumiem, tādēļ kopš 13. marta ir iespējams atnākt un nodot analīzes vienā no Infektoloģijas centra teltīm. Kopš 17. marta vēl vienu šādu mobilo punktu atvēra pie Biķernieku trases, vēl divi var parādīties Stradiņa slimnīcas un Austrumu slimnīcas teritorijā. Drīzumā tās atvērs arī reģionos – Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā.

Patlaban Veselības ministrija risina jautājumu par personālu, kurš nodarbosies ar analīžu vākšanu, un vietām, kur to varēs organizēt. Kad šie jautājumi tiks atrisināti, analīzes tiks paņemtas ātrāk un vairāk.

Tāpat ierēdņi noskaidro, kādas zāles cilvēkiem ir nepieciešamas. Tiem, kas agrāk pasūtīja medikamentus ārzemēs, Veselības ministrija iesaka mēģināt pasūtīt tās pie vairumtirgotājiem vai pie aptiekām Latvijā.

Ķīnas varasiestādes 31. decembrī paziņoja par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņā. Par slimības ierosinātāju izsludināja jauna tipa koronavīrusu, kurš ieguva nosaukumu COVID-19. Saskaņā ar sākotnējo versiju, par inficēšanās avotu kļuva savvaļas dzīvnieku gaļa, tostarp sikspārņu gaļa, kas tika pārdota Uhaņas tirgū.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā atzina saslimšanas uzliesmojumu par pandēmiju.

41
Tagi:
medicīna, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (629)
Pēc temata
Koronavīrusa infekcijai ir smagas sekas
Gluži kā kino: mobilais analīžu nodošanas punkts Rīgā
Latvijas iedzīvotājus aicina neskriet uz veikaliem un bez iemesla nezvanīt pa tālruni 113
Latvijai draud sociālais sprādziens: koronavīruss atklājis iedzīvotāju bēdīgo stāvokli
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

12
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

12
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

24
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
24
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

0
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā