Operators pie Brīvības pieminekļa, foto no arhīva

Antiseptiskais līdzeklis, maskas, analīzes: Latvija cīnās ar deficītu

43
(atjaunots 18:58 19.03.2020)
Pat ja Latvija sāktu gatavoties koronavīrusa epidēmijai vienu gadu pirms tās, paredzēt, cik masku būs nepieciešams, būtu neiespējami, uzskata ātrajā palīdzībā; pagaidām tās ietaupa uz atlikto operāciju rēķina, taču vai krājumu pietiks ilgam laikam?

RĪGA, 19. marts – Sputnik. Līdzīgi citām valstīm, Latvijā par lielu deficītu kļuvušas maskas, antiseptiskie līdzekļi un citi individuālās aizsardzības līdzekļi pret koronavīrusu – faktiski tos nav iespējams nopirkt nevienā aptiekā. Turklāt cilvēki sūdzas, ka ļoti ilgi nākas gaidīt gan analīžu nodošanu, gan to rezultātus, vēsta LTV.

Papildu ražošana

Roku dezinficēšana pēc mazgāšanas kļuvusi par rutīnu daudziem cilvēkiem, taču speciālus līdzekļus šim nolūkam ir kļuvis ļoti grūti iegādāties. Tādēļ "Rīgas farmaceitiskā fabrika" nolēma iesaistīt papildu jaudu antiseptiskā līdzekļa ražošanai. Taču darbi vēl nav sākti, jo pietrūkst nepieciešamo komponentu.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško paziņoja, ka, saskaņā ar ministrijas datiem, medicīnas iestādēs dezinfekcijas līdzekļi ir.

"Mēs ceram to sakārtot, lai dezinfekcijas līdzekļus sāk ražot šīs nedēļas laikā, un nākamnedēļ tos var sākt piegādāt," informē Mūrmane-Umbraško.

Tā kā krājumi ātri izsīkst, ministrija varētu atļaut ražot antiseptiskos līdzekļus aptiekām, vismaz savām vajadzībām, un nepieprasīs reģistrēt šos līdzekļus un iziet visas formālās procedūras.

Vienalga nepietiktu

Arī masku un citu individuālo aizsarglīdzekļu nepietiek. Tos taupa uz atcelto operāciju rēķina.

Mūrmane-Umbraško uzskata, ka masku pagaidām pietiek un pietiks vēl vairākām dienām vai nedēļai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule atzīst, ka ātrajā palīdzībā pret šo situāciju attiecas ar zināmu uztraukumu.

"Mēs īstenībā sākām jau uzkrājumus veidot tad, kad sākās viss Uhaņā, tas bija no janvāra. Tas patēriņš ir ļoti, ļoti liels, un es domāju, pat, ja mēs būtu ļoti gatavojušies jau gadu iepriekš, it kā nezinot uz ko, mēs nekad nevarētu pateikt, cik daudz šie līdzekļi būs vajadzīgi," paziņoja Cipule.

Arī cilvēku nepietiek

Nepietiek arī darbaroku. Jau šobrīd rindā uz koronavīrusa analīzēm stāv simtiem cilvēku, un gaidīšanas laiks pārsniedz sākotnēji pieteikto diennakti, neraugoties uz to, ka palīgā nākusi arī E. Gulbja laboratorija.

Ātrā palīdzība nepaspēj izbraukt uz visiem izsaukumiem, tādēļ kopš 13. marta ir iespējams atnākt un nodot analīzes vienā no Infektoloģijas centra teltīm. Kopš 17. marta vēl vienu šādu mobilo punktu atvēra pie Biķernieku trases, vēl divi var parādīties Stradiņa slimnīcas un Austrumu slimnīcas teritorijā. Drīzumā tās atvērs arī reģionos – Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē un Valmierā.

Patlaban Veselības ministrija risina jautājumu par personālu, kurš nodarbosies ar analīžu vākšanu, un vietām, kur to varēs organizēt. Kad šie jautājumi tiks atrisināti, analīzes tiks paņemtas ātrāk un vairāk.

Tāpat ierēdņi noskaidro, kādas zāles cilvēkiem ir nepieciešamas. Tiem, kas agrāk pasūtīja medikamentus ārzemēs, Veselības ministrija iesaka mēģināt pasūtīt tās pie vairumtirgotājiem vai pie aptiekām Latvijā.

Ķīnas varasiestādes 31. decembrī paziņoja par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņā. Par slimības ierosinātāju izsludināja jauna tipa koronavīrusu, kurš ieguva nosaukumu COVID-19. Saskaņā ar sākotnējo versiju, par inficēšanās avotu kļuva savvaļas dzīvnieku gaļa, tostarp sikspārņu gaļa, kas tika pārdota Uhaņas tirgū.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā atzina saslimšanas uzliesmojumu par pandēmiju.

43
Tagi:
medicīna, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (859)
Pēc temata
Koronavīrusa infekcijai ir smagas sekas
Gluži kā kino: mobilais analīžu nodošanas punkts Rīgā
Latvijas iedzīvotājus aicina neskriet uz veikaliem un bez iemesla nezvanīt pa tālruni 113
Latvijai draud sociālais sprādziens: koronavīruss atklājis iedzīvotāju bēdīgo stāvokli

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

5
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

5
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

5
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

5
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"