Latvijas Antinacistiskās komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens, foto no arhīva

Korens: nacionālisti lēca vai no biksēm laukā, taču leģionāru gājiens nenotika

50
(atjaunots 10:11 17.03.2020)
Nacionālā apvienība visiem spēkiem vēlas demonstrēt, ka "Latvijas saimniekiem" neko pavēlēt nevar ne koronavīruss, ne valdība, norādīja "Latvijas Antinacistiskās komitejas" līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens.

RĪGA, 17. marts – Sputnik. Waffen SS leģionāru tradicionālais gājiens Rīgā nenotika, ņemot vērā ārkārtas pasākumus, ko Latvijas valdība ieviesusi sakarā ar koronavīrusa izplatību.

Latvijas antifašisti priecājas par to, ka gājiens Rīgā tika atcelts, taču nepriecājās par to, ka lēmums pieņemts koronavīrusa dēļ, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja "Latvijas Antinacistiskās komitejas" līdzpriekšsēdētājs, starptautiskās kustības "Pasaule bez nacisma" prezidija loceklis un reģionālās nodaļas "Latvija bez nacisma" vadītājs Josifs Korens.

"Ja Latvijas valdība tomēr būtu uzklausījusi saprāta balsi un atcēlusi gājienu, tas būtu pavisam citādi. Bet tagad ir tāda situācija, ka nelaime palīdzējusi tur, kur laimes nav," atzīmēja Korens.

Viņš atzīmēja, ka Nacionālā apvienība aicinājusi leģiona piekritējus ierasties Rīgas centrā, neskatoties uz valdības aizliegumu.

"Nacionālās apvienības deputāti pieturas pie dogmas, ka Latvijas saimnieks var būt tikai latvietis. Viņi lec vai no biksēm laukā, lai parādītu, ka viņi šeit ir saimnieki, ka koronavīruss un valdība viņiem nav nekādi pavēlētāji," teica Korens.

Aktīvists uzsvēra, ka NA audzina jauniešus nacistisku ideju garā. "Tam vairs nav nekāda sakara ar pozitīvu nacionālismu. Latviešu jauniešiem iedzen galvās, ka viņiem jāizspiež no valsts viss nelatviskais, bet tas netieši saistīts ar nacismu," paskaidroja Korens.

Viņš piezīmēja, ka 16. marta rītā pie Brīvības pieminekļa ieradās Nacionālās apvienības līderi un nolikuši pie tā Waffen SS leģiona zīmi no ziediem.

"Pēc tam pienāca atsevišķi cilvēki, lika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Nacionālā apvienība klāsta, ka godā mirušos kareivjus, taču neviens no viņiem neieradās kapos, lai noliktu ziedus pie kapa, - atnāca uz Rīgas centru, lai visiem paskaidrotu, ka Waffen SS leģionāri esot Latvijas valsts lepnums," atzīmēja Korens.

Iepriekš Rīgas dome saskaņoja nacionālistiskās biedrības "Daugavas Vanagi" pieteikumu gājienam no Jāņa baznīcas līdz Brīvības piemineklim. 12. martā valdība ieviesa ārkārtas stāvokli koronavīrusa dēļ un cita starpā aizliedza masveida pasākumus, kuros piedalās vairāk nekā 200 cilvēki.

Ikgadējā pasākuma dalībnieki Rīgā godā SS latviešu leģiona piemiņu. Tas tika saformēts no divām grenadieru divīzijām Otrā pasaules kara gados okupētās Latvijas teritorijā. Heinriha Himlera pavēle no 1943. gada 24. marta definēja: "latviešu leģions" ir vispārējs nosaukums latviešiem, kuri dien visos Waffen SS latviešu militārajos formējumos, ieskaitot policijas bataljonus.

Nirnbergas procesā – tiesā pār galvenajiem nacistiskajiem kara noziedzniekiem SS līdz ar SD, gestapo un nacionālsociālistisko vācu partiju tika atzīta par noziedzīgu organizāciju. Tāpat par noziegumu pret cilvēci tika atzīta koncentrācijas nometņu izveide, ko citu starpā veidoja arī SS spēki.

Iepriekš Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks nosauca SS leģionārus par latviešu tautas lepnumu, aicināja godāt viņus un neļaut nevienam nomelnot latviešu leģiona locekļu piemiņu.

Maskava jau vairākkārt norādījusi, ka SS latviešu leģiona dalībnieku un viņu sekotāju gājieni ir ņirgāšanās par karavīriem, kuri krituši cīņā pret nacismu. Krievijas ĀM atzīmēja, ka Latvijas valdība pieļauj atklātu neonacisma atdzimšanu, antisemītisma un rusofobijas plešanos plašumā.

50
Tagi:
Rīga, gājiens, SS Latviešu leģions
Pēc temata
Putins: vietējie līdzskrējēji Eiropā savā nežēlībā pārspēja nacistu saimniekus
Minhenes sazvērestība: kāpēc Eiropa "aizmirst" savas vēstures kaunpilnās lappuses
Par Latviju stāsta šausmu lietas: ārlietu ministrs pastāstīja, kā "piesedz" valsti
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

44
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

44
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas