Latvijas Antinacistiskās komitejas līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens, foto no arhīva

Korens: nacionālisti lēca vai no biksēm laukā, taču leģionāru gājiens nenotika

48
(atjaunots 10:11 17.03.2020)
Nacionālā apvienība visiem spēkiem vēlas demonstrēt, ka "Latvijas saimniekiem" neko pavēlēt nevar ne koronavīruss, ne valdība, norādīja "Latvijas Antinacistiskās komitejas" līdzpriekšsēdētājs Josifs Korens.

RĪGA, 17. marts – Sputnik. Waffen SS leģionāru tradicionālais gājiens Rīgā nenotika, ņemot vērā ārkārtas pasākumus, ko Latvijas valdība ieviesusi sakarā ar koronavīrusa izplatību.

Latvijas antifašisti priecājas par to, ka gājiens Rīgā tika atcelts, taču nepriecājās par to, ka lēmums pieņemts koronavīrusa dēļ, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja "Latvijas Antinacistiskās komitejas" līdzpriekšsēdētājs, starptautiskās kustības "Pasaule bez nacisma" prezidija loceklis un reģionālās nodaļas "Latvija bez nacisma" vadītājs Josifs Korens.

"Ja Latvijas valdība tomēr būtu uzklausījusi saprāta balsi un atcēlusi gājienu, tas būtu pavisam citādi. Bet tagad ir tāda situācija, ka nelaime palīdzējusi tur, kur laimes nav," atzīmēja Korens.

Viņš atzīmēja, ka Nacionālā apvienība aicinājusi leģiona piekritējus ierasties Rīgas centrā, neskatoties uz valdības aizliegumu.

"Nacionālās apvienības deputāti pieturas pie dogmas, ka Latvijas saimnieks var būt tikai latvietis. Viņi lec vai no biksēm laukā, lai parādītu, ka viņi šeit ir saimnieki, ka koronavīruss un valdība viņiem nav nekādi pavēlētāji," teica Korens.

Aktīvists uzsvēra, ka NA audzina jauniešus nacistisku ideju garā. "Tam vairs nav nekāda sakara ar pozitīvu nacionālismu. Latviešu jauniešiem iedzen galvās, ka viņiem jāizspiež no valsts viss nelatviskais, bet tas netieši saistīts ar nacismu," paskaidroja Korens.

Viņš piezīmēja, ka 16. marta rītā pie Brīvības pieminekļa ieradās Nacionālās apvienības līderi un nolikuši pie tā Waffen SS leģiona zīmi no ziediem.

"Pēc tam pienāca atsevišķi cilvēki, lika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Nacionālā apvienība klāsta, ka godā mirušos kareivjus, taču neviens no viņiem neieradās kapos, lai noliktu ziedus pie kapa, - atnāca uz Rīgas centru, lai visiem paskaidrotu, ka Waffen SS leģionāri esot Latvijas valsts lepnums," atzīmēja Korens.

Iepriekš Rīgas dome saskaņoja nacionālistiskās biedrības "Daugavas Vanagi" pieteikumu gājienam no Jāņa baznīcas līdz Brīvības piemineklim. 12. martā valdība ieviesa ārkārtas stāvokli koronavīrusa dēļ un cita starpā aizliedza masveida pasākumus, kuros piedalās vairāk nekā 200 cilvēki.

Ikgadējā pasākuma dalībnieki Rīgā godā SS latviešu leģiona piemiņu. Tas tika saformēts no divām grenadieru divīzijām Otrā pasaules kara gados okupētās Latvijas teritorijā. Heinriha Himlera pavēle no 1943. gada 24. marta definēja: "latviešu leģions" ir vispārējs nosaukums latviešiem, kuri dien visos Waffen SS latviešu militārajos formējumos, ieskaitot policijas bataljonus.

Nirnbergas procesā – tiesā pār galvenajiem nacistiskajiem kara noziedzniekiem SS līdz ar SD, gestapo un nacionālsociālistisko vācu partiju tika atzīta par noziedzīgu organizāciju. Tāpat par noziegumu pret cilvēci tika atzīta koncentrācijas nometņu izveide, ko citu starpā veidoja arī SS spēki.

Iepriekš Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks nosauca SS leģionārus par latviešu tautas lepnumu, aicināja godāt viņus un neļaut nevienam nomelnot latviešu leģiona locekļu piemiņu.

Maskava jau vairākkārt norādījusi, ka SS latviešu leģiona dalībnieku un viņu sekotāju gājieni ir ņirgāšanās par karavīriem, kuri krituši cīņā pret nacismu. Krievijas ĀM atzīmēja, ka Latvijas valdība pieļauj atklātu neonacisma atdzimšanu, antisemītisma un rusofobijas plešanos plašumā.

48
Tagi:
Rīga, gājiens, SS Latviešu leģions
Pēc temata
Putins: vietējie līdzskrējēji Eiropā savā nežēlībā pārspēja nacistu saimniekus
Minhenes sazvērestība: kāpēc Eiropa "aizmirst" savas vēstures kaunpilnās lappuses
Par Latviju stāsta šausmu lietas: ārlietu ministrs pastāstīja, kā "piesedz" valsti
Gasparjans: Latvija cītīgi kalpoja nacismam, bet tagad "māca" Krievijai vēsturi

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

1
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

1
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

8
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

8
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam