Latvijas sabiedriskais aktīvists Degi Karajevs, foto no arhīva

Panikas nav: Karajevs pastāstīja par ārkārtas stāvokļa īpatnībām Rīgā

59
(atjaunots 11:16 17.03.2020)
Latvijas iedzīvotāji saskārušies ar jaunu realitāti un meklē nestandarta risinājumus ārkārtas stāvokļa kontekstā, atzīmēja sabiedriskais aktīvists Degi Karajevs.

RĪGA, 17. marts – Sputnik. 12. martā Latvijas valdība izsludināja ārkārtas stāvokli sakarā ar jaunā tipa koronavīrusa izplatību. Jaunākie dati liecina, ka valstī fiksēti 34 saslimušie – 3% no kopējā testu skaita (1147 analīzes).

Pēc ārkārtas stāvokļa izsludināšanas panika Rīgā nav vērojama, taču cilvēki ir satraukti, atzīmēja sabiedriskais aktīvists Degi Karajevs.

"Nav gluži saprotams, vai valdības pieņemtie pasākumi ir adekvāti un savlaicīgi. Nākas meklēt jaunus nestandarta risinājumus, jo bērnus ieteikts turēt mājās un daudziem pieaugušajiem kompānijas ieteikušas strādāt tālvadībā. Mēs esam izrādījušies jaunā realitātē, un pagaidām nav skaidrs, pie kā tas viss novedīs," Karajevs pastāstīja Sputnik Latvija.

Pēc viņa vārdiem, tīmeklī atrodamas tukšu plauktu fotogrāfijas. "Es pats pievērsu uzmanību tam, ka plaukti nav tik bagātīgi piekrauti ar precēm, taču līdz pēdējam brīdim veikalos bija viss," viņš konstatēja.

Sputnik sarunbiedrs atzīmēja, ka katra cilvēka noskaņojums pārsvarā atkarīgs no viņa dzīves pieredzes un viedokļa par realitāti.

"Pagaidām sarunas internetā neliecina par paniku, pārsvarā cilvēki aukstasinīgi vērtē nepieciešamību pielāgoties jaunajai realitātei, meklē tālākas attīstības ceļus tagadējos apstākļos. Ja ārkārtas režīms ievilksies, tas ietekmēs daudzas ekonomikas nozares. Aizliegti publiskie pasākumi, tātad koncerti un izstādes, kinoteātri un teātri, diskotēkas un izklaides iestādes drīz sajutīs finanšu plūsmas trūkumu... Negribētos, lai tas ilgtu vairāk nekā mēnesi," teica Karajevs.

Laboratorija, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Пятаков

No 13. marta Latvijas valdība ieviesa virkni ārkārtas pasākumu, kuru mērķis ir ierobežot koronavīrusa izplatību. Varasiestādes uzdevušas izolēties uz divām nedēļām visiem, kuri ieradušies no jaunā vīrusa izplatīšanās reģioniem. Skolās, pulciņos un sekcijās izsludināta karantīna, aizliegti publiski pasākumi, kuros piedalās vairāk nekā 200 cilvēki.

Vakar Saeima paplašināja pasākumu sarakstu. Mājas karantīnā 14 dienas jāuzturas visiem, kuri ieradušies no ārzemēm. Bērnudārzos strādās tikai dežurējošās grupas. No 17. marta tiek apturēti visi organizētie starptautiskie pasažieru pārvadājumi. Neorganizēto sapulču dalībnieku skaits kultūras, izklaides, sporta un reliģisko pasākumu vietās nevar pārsniegt 50 cilvēkus, tamlīdzīgu pasākumu noslēguma laiks – līdz pl.23:00.

Sākotnējie dati liecina, ka ārkārtas stāvoklis Latvijā ilgs līdz 14. aprīlim.

59
Tagi:
karantīna, Rīga, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (615)
Pēc temata
Šīs zāles nedrīkst lietot pret koronavīrusu! Brīdina Francijas veselības ministrs
Latvijā strauji pieaudzis ar koronavīrusu inficēto skaits
Raimonds Pauls palūdza žurnālistiem nebiedēt Latviju ar koronavīrusu
Eksperts: Ķīnai ir zīmīgs arguments par labu tam, ka ASV ir koronavīrusa avots
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

6
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

6
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

10
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

10
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts