VVC

VVC kaitē Latvijai vairāk, nekā visi koronavīrusi: Ušakovs lūdz informāciju krievu valodā

49
(atjaunots 09:51 13.03.2020)
Frakcija "Saskaņa" Saeimā palūgs Veselības ministrijai nodrošināt informāciju par riskiem, kas saistīti ar koronavīrusa izplatīšanos, ne tikai latviešu valodā, bet arī Latvijā izplatītajās krievu un angļu valodās.

RĪGA, 13. marts – Sputnik. Latvijas valsts iestādes izsūta iedzīvotājiem informāciju par koronavīrusa izplatīšanos un par to, kā sevi pasargāt no saslimšanas, tikai un vienīgi latviešu valodā. Savu sašutumu šajā sakarā izteica gan Nils Ušakovs, gan "Saskaņas" deputāti, gan sabiedriskie aktīvisti.

Bijušais Rīgas mērs un esošais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs asi kritizēja Latvijas varasiestāžu rīcību, kuri neņem vērā krievvalodīgo iedzīvotāju intereses un nesniedz informāciju par jauno vīrusu viņu dzimtajā valodā.

"Cīņa ar koronavīrusu latviski. Igaunijā informāciju par vīrusu izplata trīs valodās - igauņu, angļu un krievu. Latvijā - protams tikai latviešu. Dažbrīd šķiet, ka visi koronavīrusi kopā nodara mazāku kaitējumu valstij, kā viens Valsts valodas centrs," uzrakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Iepriekš informācijas par koronavīrusu krievu valodā trūkumam pievērsa uzmanību sabiedriskais aktīvists Degi Karajevs.

"Brīdinājumu saistībā ar koronavīrusu atsūtīja gan nodokļu inspektori, gan ceļu satiksmes drošības dienesta darbinieki. Taču pat Slimību profilakses un kontroles centram nav informācijas krievu valodā," uzrakstīja viņš savā Facebook lapā.

"Nāves riskam īpaši pakļauto savu iedzīvotāju – sirmgalvju – interešu ignorēšana – tas ir noziegums. Jūs varat cik vien jums tīk stāstīt par latviešu valodas zināšanas nozīmi, bet… lai gan, priekš kam saukt palīgā sirdsapziņu, ja valsts aparātā tās nevienam nav," uzrakstīja viņš, vēršoties pie Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas vadītāja Andreja Judina.

Savukārt Saeimas deputāts Valērijs Agešins frakcijas "Saskaņa" deputātu vārdā nosūtīja vēstuli veselības ministrei Ilzei Viņķelei ar piedāvājumu nodrošināt informāciju par riskiem, kas saistīti ar vīrusa izplatīšanos, arī krievu un angļu valodās.

"Vienpadsmitajā martā Veselības ministrija izplatīja informāciju Latvijas iedzīvotājiem par to, kā jārīkojas COVID-19 vīrusa epidēmijas apstākļos. Informācija divu lappušu instrukcijā ir tikai latviešu valodā. Koronavīrusa epidēmija – tas ir drauds katra cilvēka dzīvībai un veselībai. Slimība neizvēlas upurus pēc dzimtās valodas vai pilsonības pazīmes, vīrus neiedala cilvēkus tautībās. Piemēram, kaimiņu Igaunijā to labi saprot: informācija iedzīvotājiem šobrīd tiek sniegta trijās valodās – igauņu, krievu un angļu. Epidēmijas apstākļos informācijas trūkums nes draudus ne tikai cilvēka dzīvībai un veselībai, kuri neprot valsts valodu pietiekamā līmenī, bet visai sabiedrībai. Tādēļ šodien "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputātu vārdā nosūtīju attiecīgu vēstuli veselības ministrei I. Viņķelei ar piedāvājumu nodrošināt informāciju par riskiem, kas saistīti ar vīrusa izplatīšanos, ne tikai valsts valodā, bet arī Latvijā izplatītajās krievu un angļu valodās," paziņoja viņš savā Facebook lapā.

49
Tagi:
koronavīruss, valoda, VVC
Pēc temata
"Latviešu diskriminācija": Austrumu slimnīcas zvanu centru izkritizēja par krievu valodu
Iznīcināt vai latviskot: krievu "vatruškas", "tabļetki" un "kiļku" vēlas "izbarot" VVC
"Oficiāla divvalodība": pircēju šokējusi krievu valoda aptiekā
Naudaszīmes, foto no arhīva

Latvija veidos fondu ar 100 miljonu eiro kapitālu krīzē cietušajiem uzņēmumiem

2
(atjaunots 01:46 08.07.2020)
Eiropas Komisija atzinīgi novērtējusi Latvijas plānus veidot fondu 100 miljonu eiro apmērā, kas ar kredītu un ar akcijām saistītu instrumentu starpniecību ieguldīs naudu no Covid-19 cietušajos uzņēmumos.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā darbiniece Kristīne Liepiņa pastāstīja, ka valsts informējusi EK par plāniem veidot fondu vismaz 100 milj. eiro apmērā koronavīrusa krīzē cietušo lielo Latvijas uzņēmumu likviditātes nodrošināšanai un kapitāla atbalstam, stāsta Press.lv.

Atbalsts tiks sniegts subsidējama parāda un rekapitalizācijas instrumentu formā. Valsts investēs fondā 50 miljonus eiro, komerciāli pārvaldītais Latvijas pensiju investīciju fonds – vēl tikpat daudz, teica Liepiņa.

Vienlaikus topošā fonda mērķis būs arī privāto investīciju piesaistīšana. Visiem investoriem, kuri ieguldīs līdzekļus fondā, būs jāievēro vieni un tie paši noteikumi risku sadales, atalgojuma un citu partnerības vienošanās noteikumu aspektā. Fondu vadīs Attīstības finanšu institūcija Altum.

Eiropas Komisija nolēmusi, ka Latvijas ieplānotais atbalsta pasākums atbilst ES pagaidu regulējumu noteikumiem. EK secinājusi, ka pasākums ir samērojams, piemērots un nepieciešams nopietnu problēmu novēršanai Latvijas ekonomikā.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss, Eiropas Komisija
Pēc temata
Labāk saņemt pabalstu, nekā šķirot zivis par 680 eiro: cilvēkiem nav motivācijas strādāt
"Pēkšņā un pāragrā nāvē". Par Latvijas ekonomikas galveno nozaru likteni
Ārvalstu investīciju summa Latvijā sarukusi divkārt
Tiesībsargs Juris Jansons, foto no arhīva

Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz mediķu algu dēļ

4
(atjaunots 01:28 08.07.2020)
2020. gada budžets neatbilst veseliem diviem Satversmes punktiem, norāda tiesībsargs savā prasībā Satversmes tiesai.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Tiesībsargs Juris Jansons iesniedzis Satversmes tiesā pieteikumu par nepietiekamu darba atalgojuma pieaugumu mediķiem 2020. gadā, vēsta Latvijas Avīze.

J.Jansons norādīja, ka likumā par valsts budžetu 2020. gadam nav ņemts vērā Saeimas Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredzētais veselības aprūpes darba samaksas pieaugums 2020. gadā par 20%.

Tiesībsargs uzskata, ka šāda rīcība neatbilst Satversmes 1. pantam, kas paredz: Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, un 66. pantam: ja Saeima pieņem lēmumu, kas saistīts ar budžetā neparedzētiem izdevumiem, tad likumā jāparedz arī līdzekļi, ar kuriem segt šos izdevumus.

Iepriekš J.Jansons nosūtīja vēstuli Saeimai, kurā aicināja parlamentu līdz 1. jūnijam likumā "Par valsts budžetu 2020. gadam" veikt grozījumus un rast finansējumu pilnā apmērā veselības nozarei atbilstoši likumā noteiktajam.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atbildes vēstulē tiesībsargam atzina, ka Saeimas rīcība ir antikonstitucionāla, pieņemot likumu, bet neparedzot finansējumu pilnā apmērā mediķu darba samaksas paaugstināšanā. Valdībai uzdots nekavējoties sākt jautājuma risināšanu. Jūlijā komisija tiksies ar atbildīgo ministriju pārstāvjiem un ekspertiem, lai turpinātu meklēt risinājumu.

Jūnija beigās mediķi vērsās pie tiesībsarga ar lūgumu aizsargāt viņu tiesības ST. Neilgi pirms tam ST piekrita citai tiesībsarga prasībai – par to, ka Latvija nevar uzskatīt sevi par sociāli atbildīgu valsti un vienlaikus garantēt cilvēkiem tika 64 eiro mēnesī.

Pērn pieņemtais likums paredz mediķu algu pieaugumu 2020. gadā vidēji par 20%, tomēr finanses šiem mērķiem nebija piešķirtas. Izdevies atrast tikai aptuveni pusi nepieciešamo līdzekļu, turklāt politiķi vienojās izmantot tos, lai paceltu par 20% zemākās rezidentu algas un par 10% - pārējo medicīnas darbinieku algas.

Jūnija sākumā mediķu organizācijas aicināja valdību jau šogad pieņemt lēmumu par darba atalgojuma palielināšanu par 10%, nākamgad – par 20%, tomēr veselības ministre Ilze Viņķele 30. jūnijā preses konferencē paziņoja: neziņa par to, cik ātri ekonomika atgūsies pēc Covid-19 krīzes, neļauj droši teikt, ka jau šogad mediķu algas pieaugs par 10%.


4
Tagi:
Jansons, mediķi, alga, Latvija
Pēc temata
Kariņš apsolījis palielināt algas mediķiem nākamgad
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas
Ilzei Viņķelei jāsagatavo jauns mediķu algu modelis
 RT un starptautiskās ziņu aģentūras Rossija segodņa galvenā redaktore Margarita Simoņana, foto no arhīva

Simoņana komentēja Igaunijas vēlmi aizliegt telekanālu RT

0
(atjaunots 12:12 08.07.2020)
Tallina izvērtē iespēju pēc Latvijas piemēra aizliegt RT translāciju valstī, informēja valsts ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

RĪGA, 8. jūlijs - Sputnik. RT un starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" galveno redaktori Margaritu Simoņanu nepārsteidz Igaunijas vēlme aizliegt kanāla translāciju valstī.

Pirmdien Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu paziņoja, ka atbalsta Latvijas soli attiecībā pret RT un valdība izvērtē iespējas pēc Latvijas piemēra aizliegt RT translāciju valstī. Šim nolūkam Igaunijā tiks veikta analīze, kam jāapstiprina, vai kanāla translācijas ierobežojumi ir pareiza rīcība ar mērķi īstenot finansiālās sankcijas.

"Gandrīz nedēļu vēlāk arābu un spāņu valodā runājošo iedzīvotāju aizsardzības akcijai no RT pievienojusies Igaunija. Tagad mūsu kanālu var aizliegt arī tur. Latvijas un Lietuvas pēdās. Ko vajadzēja pierādīt," teica Simoņana. Viņas vārdus citēja RT vietne.

Aizvadītajā nedēļā Latvija aizliedza kanālu RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV translāciju, aizbildinoties ar to, ka tie piederot ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam, pret ko vērstas Eiropas Savienības sankcijas. Pēc Latvijas, ar tādu pašu pamatojumu, nodomu aizliegt RT translāciju pauda Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs.

Kā zināms, starptautiskā ziņu aģentūra "Rossija segodņa" un RT ir divas atsevišķas juridiskas personas, šī informācija ir publiski pieejama.

Pret RT galveno redaktori Margaritu Simoņanu nekādas ES sankcijas nav attiecinātas. Kiseļovs atzīmēja, ka Latvijas regulatora norādītais aizlieguma iemesls nav juridiski pamatots, tāpēc Latvijai ir nekavējoties jāatjauno RT translācija ēterā un jāatvainojas.

Iepriekš Sputnik Igaunija darbinieki bija spiesti lauzt līgumus ar redakciju valsts varasiestāžu spiediena rezultātā. 2019. gada nogalē Igaunijas Policijas un robežsardzes departaments nosūtīja viņiem vēstules ar ultimātu: ja žurnālisti nepārtrauks sadarbību ar Krievijas aģentūru, pret viņiem tiks ierosinātas krimināllietas saskaņā ar pantu "Eiropas sankciju neievērošana". Tā Tallina interpretē ierobežojumus, kas 2014. gadā vērsti pret Kiseļovu. Pie tam pati aģentūra Sputnik nav minēta nevienā sankciju sarakstā.

Krievijas Ārlietu ministrija uzskata Baltijas valstu varasiestāžu darbības par informācijas telpas tīrīšanu bailēs no jebkāda Krievijas izcelsmes satura. Maskava atzīmēja, ka Krievijas mediju vajāšana Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē ir vērti demagoģiskie izteikumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem".


0
Tagi:
Simoņana, Igaunija, RT
Pēc temata
Igaunija var aizliegt RT kanālu translāciju pēc Latvijas piemēra
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi