Aleksandrs Filejs

"Aizstāvamies krieviski" Latvijā: Filejs runā par tiesu un atkal noliedz "okupāciju"

56
(atjaunots 06:59 13.03.2020)
Latvijas Krievu savienības valdes loceklis Aleksandrs Filejs noliedz visas apsūdzības un stāsta, kā viņš aizstāv sevi tiesā, ņemot vērā to, ka lietai ir tikai un vienīgi politisks raksturs.

RĪGA, 13. marts – Sputnik. Ceturtdien, 12. martā, Rīgas Apgabaltiesā, Abrenes ielā 8 sākās process Latvijas Krievu savienības (LKS) valdes locekļa, "Totālā diktāta" organizatora Rīgā Aleksandra Fileja lietā, kurš 2019. gada 17. jūlijā savā Facebook lapā neapdomīgi apsveica Latvijas iedzīvotājus kārtējā Sarkanās armijas ievešanas Latvijas teritorijā gadadienā.

Fileja "baiso" kļūdu pamanīja "Jaunās Vienotības" pārstāvis Dmitrijs Golubevs un nekavējoties iesniedza sūdzību par viņu Valsts drošības dienestam (VDD). Neskaitot Golubevu, šoku piedzīvoja arī latviešu žurnāliste Elita Veidemane, kura nolēma, ka aktīvists "ienīst Latviju" un arī pasūdzējās "kur nākas".

Член партии «Новое Единство» Дмитрий Голубев, написавший заявление в СГБ на Александра Филея
© Sputnik / Sergey Melkonov
Partijas "Jaunā Vienotība" loceklis Dmitrijs Golubevs, kurš uzrakstīja iesniegumu VDD par Aleksandru Fileju

"Kur nākas", jeb, precīzāk sakot, Valsts drošības dienestā, nopietni ķērās klāt LKS aktīvista "aizdomīgajai" publikācijai un nonāca pie secinājuma, ka savā apsveikumā Filejs atļāvās "attaisnot genocīdu, noziegumu pret cilvēci, noziegumus pret mieru un kara noziegumu", kā arī "publisku slavēšanu", "noliegšanu" un "rupju pārkāpumu".

Starp citu, Golubevs un Veidemane uzstājas tiesā apsūdzības liecinieku kārtā.

"Aizstāvamies krieviski"

Uzreiz pēc tiesas klausīšanās Filejs komentēja situāciju Sputnik Latvija un pastāstīja, uz kā balstās viņa aizstāvība, kā arī kādēļ viņš ir pārliecināts, ka uzvarēs tiesā. Turklāt Filejs paskaidroja, kādēļ aizstāvas krievu valodā, ņemot vērā, ka viņš teicami prot latviešu valodu.

"Dzimtās valodas faktors vienmēr ir jāņem vērā. Aizstāvamies krieviski," uzsvēra Filejs.
Александр Филей со своим адвокатом
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aleksandrs Filejs ar savu advokātu

Viņš pastāstīja, ka pilnībā noliedz visas viņam izvirzītās apsūdzības. Pēc viņa sacītā, apsūdzību jēga ir absolūti nekorekta, jo tās liecības, uz kurām balstās viņš, ir patiesas un atbilst vēsturiskajai patiesībai. Turklāt katrs viņa izteiciens var tikt apstiprināts ar konkrētiem vēstures datiem.

"Lietai ir pārsvarā politisks raksturs, nevis juridisks," vērš uzmanību Filejs.

Tāpat viņš pastāstīja, ka vērību izrādījušie Golubevs un Veidemane, iespējams, uzrakstīja aptuveni vienādus ziņojumus VDD, taču ar dažādiem formulējumiem. Turklāt Filejs norādīja, ka tas viss izskatās nedaudz naivi. Savukārt par to, kādi bija viņu mērķi, sūdzoties par viņa publikāciju Facebook, labāk pavaicāt viņiem pašiem, atzīmēja Filejs.

Tāpat aktīvists paziņoja, ka apsūdzībām pret viņu vispār nav nekāda pamata, tur nav ne vārda par okupāciju. Un tiesā viņš strīdēsies, balstoties uz vēstures faktiem, kuri neapšaubāmi būs objektīvāki, nekā VDD prātojumi, kur savās interesēs kriminalizē vēsturi.

Filejs uzsvēra, ka ir pārliecināts par savu taisnību un uzvaru tiesā.

Александр Филей пришел на заседание суда
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aleksandrs Filejs atnāca uz tiesas sēdi

Situāciju komentēja arī Latvijas Sabiedrisko organizāciju padomes koordinators Viktors Guščins. Pēc viņa sacītā, ja seko Latvijas varasiestāžu loģikai, tad puse ANO valstu ir okupanti, bet otra puse – okupētie. Pie tam, kā atgādina Guščins, tēze par "Latvijas okupāciju" nekad netika atzīts starptautiskā līmenī. No tā vien var izdarīt secinājumus attiecībā uz tiesvedību pamatotību pret Fileju, bet ja runā precīzāk, par to absolūto nepamatotību.

56
Tagi:
Filejs, okupācija, tiesa, Latvija
Pēc temata
Aug jauna Latvijas nīdēju paaudze? Kāpēc tas nav kauns – runāt krieviski
"Nedrīkst kaitināt titulēto nāciju": Lindermans un skaļākie skandāli Latvijā
Ieraudzījis publikāciju par "valsts okupāciju": Golubevs pastāstīja, kā ziņojis par Fileju
Politiķis novērtējis Fileja lietu: cenšas panākt, lai ciestu gadiem ilgi
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

3
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

3
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts