Aleksandrs Filejs

"Aizstāvamies krieviski" Latvijā: Filejs runā par tiesu un atkal noliedz "okupāciju"

75
(atjaunots 06:59 13.03.2020)
Latvijas Krievu savienības valdes loceklis Aleksandrs Filejs noliedz visas apsūdzības un stāsta, kā viņš aizstāv sevi tiesā, ņemot vērā to, ka lietai ir tikai un vienīgi politisks raksturs.

RĪGA, 13. marts – Sputnik. Ceturtdien, 12. martā, Rīgas Apgabaltiesā, Abrenes ielā 8 sākās process Latvijas Krievu savienības (LKS) valdes locekļa, "Totālā diktāta" organizatora Rīgā Aleksandra Fileja lietā, kurš 2019. gada 17. jūlijā savā Facebook lapā neapdomīgi apsveica Latvijas iedzīvotājus kārtējā Sarkanās armijas ievešanas Latvijas teritorijā gadadienā.

Fileja "baiso" kļūdu pamanīja "Jaunās Vienotības" pārstāvis Dmitrijs Golubevs un nekavējoties iesniedza sūdzību par viņu Valsts drošības dienestam (VDD). Neskaitot Golubevu, šoku piedzīvoja arī latviešu žurnāliste Elita Veidemane, kura nolēma, ka aktīvists "ienīst Latviju" un arī pasūdzējās "kur nākas".

Член партии «Новое Единство» Дмитрий Голубев, написавший заявление в СГБ на Александра Филея
© Sputnik / Sergey Melkonov
Partijas "Jaunā Vienotība" loceklis Dmitrijs Golubevs, kurš uzrakstīja iesniegumu VDD par Aleksandru Fileju

"Kur nākas", jeb, precīzāk sakot, Valsts drošības dienestā, nopietni ķērās klāt LKS aktīvista "aizdomīgajai" publikācijai un nonāca pie secinājuma, ka savā apsveikumā Filejs atļāvās "attaisnot genocīdu, noziegumu pret cilvēci, noziegumus pret mieru un kara noziegumu", kā arī "publisku slavēšanu", "noliegšanu" un "rupju pārkāpumu".

Starp citu, Golubevs un Veidemane uzstājas tiesā apsūdzības liecinieku kārtā.

"Aizstāvamies krieviski"

Uzreiz pēc tiesas klausīšanās Filejs komentēja situāciju Sputnik Latvija un pastāstīja, uz kā balstās viņa aizstāvība, kā arī kādēļ viņš ir pārliecināts, ka uzvarēs tiesā. Turklāt Filejs paskaidroja, kādēļ aizstāvas krievu valodā, ņemot vērā, ka viņš teicami prot latviešu valodu.

"Dzimtās valodas faktors vienmēr ir jāņem vērā. Aizstāvamies krieviski," uzsvēra Filejs.
Александр Филей со своим адвокатом
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aleksandrs Filejs ar savu advokātu

Viņš pastāstīja, ka pilnībā noliedz visas viņam izvirzītās apsūdzības. Pēc viņa sacītā, apsūdzību jēga ir absolūti nekorekta, jo tās liecības, uz kurām balstās viņš, ir patiesas un atbilst vēsturiskajai patiesībai. Turklāt katrs viņa izteiciens var tikt apstiprināts ar konkrētiem vēstures datiem.

"Lietai ir pārsvarā politisks raksturs, nevis juridisks," vērš uzmanību Filejs.

Tāpat viņš pastāstīja, ka vērību izrādījušie Golubevs un Veidemane, iespējams, uzrakstīja aptuveni vienādus ziņojumus VDD, taču ar dažādiem formulējumiem. Turklāt Filejs norādīja, ka tas viss izskatās nedaudz naivi. Savukārt par to, kādi bija viņu mērķi, sūdzoties par viņa publikāciju Facebook, labāk pavaicāt viņiem pašiem, atzīmēja Filejs.

Tāpat aktīvists paziņoja, ka apsūdzībām pret viņu vispār nav nekāda pamata, tur nav ne vārda par okupāciju. Un tiesā viņš strīdēsies, balstoties uz vēstures faktiem, kuri neapšaubāmi būs objektīvāki, nekā VDD prātojumi, kur savās interesēs kriminalizē vēsturi.

Filejs uzsvēra, ka ir pārliecināts par savu taisnību un uzvaru tiesā.

Александр Филей пришел на заседание суда
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aleksandrs Filejs atnāca uz tiesas sēdi

Situāciju komentēja arī Latvijas Sabiedrisko organizāciju padomes koordinators Viktors Guščins. Pēc viņa sacītā, ja seko Latvijas varasiestāžu loģikai, tad puse ANO valstu ir okupanti, bet otra puse – okupētie. Pie tam, kā atgādina Guščins, tēze par "Latvijas okupāciju" nekad netika atzīts starptautiskā līmenī. No tā vien var izdarīt secinājumus attiecībā uz tiesvedību pamatotību pret Fileju, bet ja runā precīzāk, par to absolūto nepamatotību.

75
Tagi:
Filejs, okupācija, tiesa, Latvija
Pēc temata
Aug jauna Latvijas nīdēju paaudze? Kāpēc tas nav kauns – runāt krieviski
"Nedrīkst kaitināt titulēto nāciju": Lindermans un skaļākie skandāli Latvijā
Ieraudzījis publikāciju par "valsts okupāciju": Golubevs pastāstīja, kā ziņojis par Fileju
Politiķis novērtējis Fileja lietu: cenšas panākt, lai ciestu gadiem ilgi

Rīdzinieki plūst uz restorānu terasēm: aculiecinieki sašutuši un prasa paskaidrojumus

17
(atjaunots 17:28 10.05.2021)
Ne velti restoratori runāja par ažiotāžu, kāda vērojama galdiņu rezervēšanā: Twitter lietotājs publicēja fotogrāfiju, kurā iemūžināti masu prieki pie atklātās terases Vecrīgā.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Pēc Latvijas valdības lēmuma atļaut apmeklēt restorānu un kafejnīcu terases, restoratori ziņoja, ka galdiņi tiek rezervēti ļoti lielā apjomā. Jau piektdien, 7. maijā laimīgie rīdzinieki organizēja improvizētus tautas svētkus galvaspilsētas centrā, vēsta Mixnews.lv.

Vienlaikus pieaug Covid-19 infekcijas gadījumu skaitls, un nevar apgalvot, ka iedzīvotājus šī problēma neuztrauktu. Par to liecina lietotāja Naura sašutuma pilnais tvīts – viņš publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju no Vecrīgas, kur pie resotorāna terases sapulcējušies vairāk nekā 40 cilvēki.

Ilgi gaidītā iespēja apmeklēt restorānu spārnojusi, rīdzinieki pavisam piemirsuši sociālo distanci un citus ierobežojumus.

​"Vai pagātne atkārtosies?" viņš jautāja, atsaukdams atmiņā pērno koncertu Tērbatas ielā.

Naura jautājums piesaistīja uzmanību – uz to reaģēja Saeimas deputāts Krišjānis Feldmanis un Rīgas domes deputāte Linda Ozola. Politiķi lūdza policijas skaidrojumus.

Pie tam Feldmanis atgādināja, ka par ierobežojumu pārkāpumiem paredzēti naudas sodi.

"Cik man zināms, sodus 2k€ FP un 5k€ JP neviens nav atcēlis. Beidzot ir jāsāk runāt par ierobežojumu kontroles trūkumu. Skaidrs, ka tikai apzinīgās sabiedrības daļas ierobežošana nedod nekādu efektu. To pierādīja infekcijas rādītāju stagnācija augstā līmenī pēdējās nedēļās," viņš rakstīja.

​Kafejnīcu un restorānu terases lemts atvērt no 7. maija, taču pie tam saglabājas virkne epidemioloģisko ierobežojumu, kas jāievēro, apmeklējot tās.

​Pirmkārt, ierobežots terašu darba laiks – no 6.00 līdz 21.00. Otrkārt, pie viena galdiņa var sēdēt ne vairāk kā desmit cilvēki no divām mājsaimniecībām, tostarp – ne vairāk kā četri pieaugušie. Treškārt, stakrp galdiņiem jābūt starpsienai vai vismaz 2 metru attālumam. Personālam un apmeklētājiem jāvalkā maskas.

Tomēr, spriežot pēc pūļa pie Pulvertorņa un Jēkaba kazarmām Vecrīgā, rīdzinieki visus noteikumus ir aizmirsuši.

17
Tagi:
sociālie tīkli, ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Cilvēki sāk pirkt traktorus: piegādes dienesti strādā dienām un naktīm
"Normālā" valstī Kariņš būtu demisionējis: politologs par Saeimas un MK domstarpībām
Kā strādās restorānu terases Latvijā un kā būs ar alkohola tirdzniecību
Eksperts: cilvēki pandēmijas laikā sakrājuši daudz naudas un būs gatavi to tērēt
Jānis Lemežis

Pie latviešu dziedātāja pēc uzstāšanās Krimā ķersies Latvijas VDD

16
(atjaunots 17:20 10.05.2021)
Latvijas Valsts drošības dienests izmantos dziedātāju Jāni Lemežu, kurš uzstājās Krimā ar dziesmu latviešu valodā, lai parādītu, ka nevajag braukāt uz Krievijas pussalu.

RĪGA, 10. maijs — Sputnik. Latviešu dziedātāja Jāņa Lemeža uzstāšanos starptautiskajā mūzikas festivālā "Ceļš uz Jaltu" Krimā pamanīja arī Latvijas Valsts drošības dienests (VDD), vēsta Mixnews.lv.

Atgādināsim, ka Lemežis nodziedāja "Balādi par karavīru", ko pats pārtulkojis latviski, un pat iekaroja festivāla sudraba balvu – ar savu priekšnesumu viņš ierindojās otrajā vietā.

Дорога на Ялту: музыканты из 15 стран исполнят военные песни на родных языках
Пресс-служба музыкального фестиваля "Дорога на Ялту"

Tagad VDD vērtēs "incidentu" savas kompetences ietvaros. Latviešu valodas popularizācija pasaulē, acīmredzot, netiks ņemta vērā.

Vēl vairāk, izmantojot Lemeža piemēru, VDD, spriežot pēc visa, gatavojas parādīt, ka uz Krievijas Krimu braukāt nevajag, jo Latvija neuzskata to par Krievijas teritoriju.

Specdienests aicināja Latvijas iedzīvotājus neapmeklēt Krimu un aptvert, ka par ES sankciju pārkāpumu paredzēta kriminālatbildība.

Jāpiebilst, ka kara dziesmas festivālu Jaltā, kas aizritēja no 29. aprīļa līdz 1. maijam, apmeklēja rekordliels dalībnieku skaits no visas pasaules. Konkurss saņēma vairāk nekā 300 pieteikumus no 51 valsts. Pusfinālā izgāja izpildītāji no 15 valstīm.

Krima un Krievija

Atgādināsim, ka Krima atgriezās Krievijas teritorijā pēc referenduma 2014. gadā. Tautas balsojumā 96,77% Krimas Republikas vēlētāju un 95,6% Sevastopoles iedzīvotāju atbalstīja iestāsanos Krievijas Federācijas sastāvā. Referendums notika pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februārī.

Saskaņā ar ES direktīvu, no 2014. gada ES juridiskajām personām aizliegts pārdot ES rezidentiem ceļojumus uz Krimu. Par tādiem pārkāpumiem seko brīdinājums vai pat naudas sods – tas atkarīgs no vietējo likumu stingrības.

Latvijas Ārlietu ministrija aicina atturēties no braucieniem uz Krimu, norādot uz saspringro situāciju drošības jomā Krimas pussalā, ko uzskata par nelikumīgi anektētu Ukrainas teritoriju, kā arī uz to, ka šajos apstākļos ceļotāji var nesaņemt konsulāro palīdzību.

Tomēr ārvalstu delegāti daudzkārt apciemojuši Krimu. Viņi nonākuši pie viena secinājuma – Krimas pussala kļuvusi par Krievijas daļu uz tautas likumīgas gribas izpausmes pamata. Krimiešu izvēle referendumā – pievienoties Krievijai – saistīta ar reģiona iedzīvotāju interesēm.

16
Tagi:
Drošības dienests, latvieši, Krima, Krievija
Pēc temata
Igaunijas Puškina biedrības locekļi devušies braucienā pa Krimu
Krimā ieradusies delegācija no ASV
Latvija ieradusies Krimā: Sevastopolē atklāts pirmais latviešu restorāns