Latvijas VID, foto no arhīva

ir tāda spēle: VID izskaidroja mācību materiālus ar cilvēkēdājiem

50
(atjaunots 13:03 12.03.2020)
Valsts ieņēmumu dienests pastāstīja, kādēļ vieslekcijā tika iekļauts piemērs ar kanibālismu – tas esot tāds asprātīgs paņēmiens speciālā spēlē.

RĪGA, 12. marts – Sputnik. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mācību materiāls bērniem kurš uzspridzināja Latvijas sociālo tīklu telpu, nav viltojums, bet gan īsta kartiņa no speciālas spēles skolēniem. Saskaņā ar VID datiem, šādas vieslekcijas tika veiktas jau vairākās Latvijas skolās un visas mācību iestādes bija apmierinātas.

Valsts ieņēmumu dienests centās taisnoties par kanibālisko informatīvo materiālu un publicēja savā mājaslapā paplašinātu preses relīzi, kurā steigšus tika apkopoti arī izglītības iestāžu pateicīgās atsauksmes.

"Pagājušā gada martā Valsts ieņēmumu dienests atsaucās nodibinājuma "Iespējamā misija" aicinājumam un iesaistījās nodibinājuma īstenotajā skolu programmā "Dzīvei gatavs". Tās ietvaros dažādu nozaru uzņēmumu un iestāžu eksperti dodas uz vieslekcijām skolās visā Latvijā, lai dažāda vecuma skolēniem palīdzētu ieraudzīt un izprast, kā skolā apgūstamās zināšanas vēlāk noderēs dzīvē," vēsta VID.

Izrādījās, pēc skolu ielūguma saņemšanas VID darbinieki kā lektori apmeklē 8. un 9. klašu skolēnus visā Latvijā, lai sociālo zinību stundās izskaidrotu, kas ir nodokļi, kā arī kādi pastāv plusi un kādi riski, ja tu tos nemaksā.

Asprātīga un viegla forma

"Šīs vieslekcijas ir izstrādātas, balstoties uz skolu mācību programmu konkrētajām vecuma grupām, vieslekcijas materiāli tiek veidoti tā, lai tie ir skolēniem viegli saprotami un atmiņā paliekoši," taisnojas ierēdņi.

"VID vieslekcijas norisē līdztekus teorētisku zināšanu apguvei ir iekļauta spēle, ar kuras palīdzību asprātīgā un vieglā veidā tiek pārbaudītas skolēnu stundā gūtās zināšanas, mudinot jauniešus atpazīt vēlamos, ar nodokļu nomaksu un sabiedrības ieguvumiem saistītus scenārijus," skaidro VID.

Šie scenāriji ir attēloti karikatūriski, lai jaunieši varētu vieglāk atpazīt vēlamās darbības.

"Sociālajos tīklos publicētais attēls ir tikai viena no teju trīsdesmit spēlē iekļautajām izvēlēm saistībā ar nodokļu maksāšanu. Spēles gaitā tiek piedāvātas gan sociāli atbildīgas izvēles, gan acīmredzami aplamas situācijas. Neviena no tām nav analizējama ārpus spēles konteksta. Visas situācijas un izvēles spēles gaitā lektora vadībā tiek pārrunātas nodarbības laikā," mierina šokētos vecākus nodokļu inspektori.

Klāt pie šīs preses relīzes tika apkopoti arī slavējošas atsauksmes no to skolu pārstāvjiem, kur VID izbraukuma lekcijas jau ir notikušas.

Taču beigās VID darbinieki tomēr atzīmēja, ka, ņemot vērā sabiedrības paaugstināto interesi par šajā spēlē aprakstītajiem scenārijiem, tie "tiks pārskatīti un koriģēti, taču saglabājot mūsdienīgu pieeju mācību procesa organizēšanā tik nozīmīgā tēmā kā nodokļi un veicinot skolēnu kritisko domāšanu jebkurā ikdienas situācijā".

Atgādināsim, ka sociālajos tīklos izcēlās īsta vētra pēc vecāku publikācijas par kādu vieslekciju, kuras laikā bērniem tika izsniegti materiāli ar kanibālisma aprakstu.

Ielaminētā kartiņā ar VID logotipu un lozungu "Dzīvei gatavs" var izlasīt sirdiplosošu stāstu par to, kas notiek, ja nemaksā nodokļus: bezpajumtnieks dzīvo pilsētā, kur nav bezmaksas maltīšu un pajumtes trūcīgajiem, jo Ilzītes mamma, kā arī citas mammas, nemaksāja nodokļus.

"Kādā drūmā piektdienas vakarā Aldis bija tik izsalcis, ka apēda Ilzīti," beidzas VID stāsts.

Saskaņā ar komentētāju datiem, šī lekcija notika pirms dažām dienām Salaspils 1. vidusskolā. Un, izskatās, nebūt ne visi vecāki novērtēja šīs spēles autoru asprātīgo radošo pieeju.

50
Tagi:
Latvija, Valsts ieņēmumu dienests, skola
Mediķiem veltītā statuja pie Mākslas muzeja Rīgā, foto no arhīva

Cipule: mediķi ir noguruši un gaida atbalstu

0
(atjaunots 14:18 19.10.2020)
Mediķiem vajadzīgs psiholoģiskais atbalsts, arī no iedzīvotāju puses, kā arī valstī noteikto ierobežojumu ievērošana.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Mediķi Latvijā jau vairāk nekā pusgadu strādā paaugstinātas slodzes apstākļos, atgādināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule intervijā Latvijas Radio.

Viņa atzīmēja, ka pavasarī, sākoties pirmajam Covid-19 vilnim, mediķi juta sabiedrības atbalstu – cilvēki aicināja viens otru palikt mājās, organizēja dažādas akcijas.

Cipule konstatēja, ka tagad vērojams pretējais – attieksme ir pavisam citāda, lai arī pašiem mediķiem ir daudz grūtāk pārdzīvot šo laiku.

Viņa atzina, ka mediķu noskaņojumu pasliktina fakts, ka nav zināms, cik ilgi turpināsies situācija ar Covid-19 un ko tā nesīs. NMPD, stacionāros, pieņemšanas nodaļās un laboratorijās darba apstākļi ir sarežģītāki, mediķi ir spiesti izmantot nopietnākus aizsardzības līdzekļus.

"Mums pašlaik ir vajadzīgs sabiedrības atbalsts – psiholoģisks, morāls, visa veida novērtējums par to, lai mēs varētu tā labi turpināt," teica Cipule.

Viņa norādīja, ka labākais atbalsts mediķiem – nenoliegt ieviesto ierobežojumu efektivitāti un ievērot tos.

Nepieciešamība nēsāt maskas un ievērot citus ar Covid-19 saistītos ierobežojumus patiešām ir sašķēlusi sabiedrību. Baltijas valstu līderi aicināja pilsoņus ievērot sociālo distanci, nēsāt maskas, izmantot dezinfekcijas līdzekļus, mazgāt rokas un ievērot citas higiēnas normas, bet Rīgas mērs Mārtiņš Staķis organizēja konkursu par labāko pašiņu maskā.

Savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems atteicās nēsāt masku un aicināja veselības ministri Ilzi Viņķeli demisionēt. Savukārt sporta pārstāvji pauda neizpratni par ierobežojumiem sporta nodarbībām.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Latviešu izcelsmes ārsts sola mediķu aizplūšanu un pats arī brauc prom
Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas
Vīruss-izspiedējs, foto no arhīva

Valsts policija vēlas algot hakerus. Cik viņiem maksās?

6
(atjaunots 13:28 19.10.2020)
Valsts policijas jaunais priekšnieks Armands Ruks pastāstīja, ka iestādei jāpaplašina potenciāls cīņā ar kibernoziegumiem, tomēr var izrādīties, ka jaunie darbinieki ar sporta normatīviem galā netiks. Ruks nosauca arī algu slieksni.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Aizvadītajā nedēļā amatā ieceltais Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks sola radikālas pārmaiņas organizācijas darbā. Intervijā telekanālam TV3 viņš skāra arī kibernoziedzības apkarošanas jautājumu.

Ruks atklāja, ka jau tagad policijā ir analītiķi, kas prot strādāt ar jaunajām tehnoloģijām, tātad iestāde spēj cīnīties ar noziedzniekiem pat "darknetā". Tomēr viņš gribētu nākotnē paplašināt potenciālu cīņai ar kibernoziedzību, piesaistot hakeru līmeņa speciālistus. Viņiem, iespējams, tiks izvirzītas vājākas prasības no fiziskās sagatavotības viedokļa.

"Mēs nevaram prasīt, lai katrs šāds cilvēks ar tādām zināšanām specifiskām nokārtotu sporta normatīvus. Viņam varbūt ir līka mugura un nav tās fiziskās spējas tik labas, bet galva ir ļoti attīstīta tieši tajā virzienā," konstatēja Ruks.

Viņš piebilda, ka policijai vajadzīga iespēja nodrošināt "baltajiem hakeriem" atbilstošu algu.

"Pēc neoficiālām ziņām tāds labs speciālists ir gatavs strādāt no 2000 uz rokas.

Ar tām vecajām metodēm tikai vairs nevar strādāt. Tās arī ir svarīgas, un viņus arī dod savu pienesumu, viennozīmīgi, bet ir mums interneta vide," paskaidroja Ruks.

Iepriekš jau Aizsardzības ministrija vairākkārt izvērtējusi jautājumu par Latvijas hakeru mobilizāciju darbam valsts labā. Šī gada sākumā ministrs Artis Pabriks pastāstīja, ka plāno veidot informatīvās drošības nodaļu katrā Zemessardzes bataljonā.

6
Tagi:
hakeri, Latvijas policija
Pēc temata
Nāciet iekšā, atvērts: Latvija bezcerīgi atpalikusi kiberaizsardzībā, noskaidroja ANO
Pilsoņu kiberkarš Latvijā
Kiberzemessardze vēlas mobilizēt Latvijas hakerus