Grāmatas latviešu valodā, foto no arhīva

"Ļaunums un trulums ir viņu vadmotīvs": latviešus šokē latviešu skola

73
(atjaunots 15:47 02.04.2020)
Stāsti par skolotāju-sadisti, par zēnu dzimumorgānu salīdzināšanu, kaķēnu pārdošanu tirgū, kurus tēvs centās noslīcināt, – tie ir nebūt ne visi materiāli no latviešu mācību grāmatām, kuri izraisa vecāku neizpratni.

RĪGA, 11. marts – Sputnik, Jūlija Granta. Kamēr krievu bērnus ar varu dzen iekšā latviešu izglītības vidē, valsti veidojošās tautības pārstāvji ir sašutumā par mācību grāmatu un skolu mācību programmu kvalitāti.

Kārtējo diskusiju Facebook iesāka Saeimas deputāts Aldis Gobzems, kurš ieskatījās 3. klases mācību grāmatā ar stāstu par ļauno fizkultūras skolotāju Čakstes kundzi. Viņa ir "milzīga, kā milzis", "necieš bērnus", "kliedz, bet kad kādreiz nekliedz un mēģina runāt kā gluži normāls cilvēks, vārdi no viņas cieši sakniebtās mutes skan ļauni un dzēlīgi".

"Mūsu izglītības sistēma vienā lappusē. Latviešu valoda 3. klasei. Ļaunums, šausmas un ciešanas. Un tad mēs brīnamies, ka pie varas nonāk orangutāni ar Pandoras lādēm. Tā ir izglītības sistēma. Un to neizmainīs orangutānu partija, jo visa viņu politika balstīta uz trulumu, ļaunumu un to, ka viņi neko skaistu dzīvē nav redzējuši. Ļaunums un trulums ir viņu vadmotīvs, viņi cer, ka, jo trulāka un ļaunāka sabiedrība, jo viņiem labāk veiksies. P.S. Šo foto man atsūtīja kāds vecāks, kura bērns, ka ienīst latviešu valodu, jo tur māca tikai ļaunumu," raksta Gobzems.

Pēc komentāriem kļūst skaidrs, ka stāsts atspoguļo ainu no 1930. gadu, "Ulmaņa zelta laiku" skolas, un tas vēl nav pats sliktākais.

Nākamais sižets no mācību grāmatas ir zēnu dzimumorgāna izmēra apspriešana, viens no kuriem uzskata savu "krāniņu" par pārāk lielu, bet cits – par pārāk mazu.

"Jautāju Skolā 2030, par to, kas ir atbildīgs par mācību grāmatu saturu? Atbilde "Labdien! Par saturu mācību grāmatā ir atbildīga katra konkrētā izdevniecība pati," paziņoja māte, kura atsūtīja sižetu.

Два мальчика делятся переживаниями по поводу размера своих половых органов. Фотография из латышского учебника.
© Photo Facebook
Komentāra ekranuzņēmums

"Man visvairāk patika matemātikas uzdevums, kas sākās apmēram tā: "Ozolā auga 9 āboli... " piebilst Argnis Ge.

"Kad mēs augām… izglītība bija normāla," atzīmē Iveta E.

"Ar skolas lietām ir ļoti liela atšķirība kā mācīja 20 gadus atpakaļ un tagad. Problēma jau nav tikai mācību saturā, bet arī pašos jaunajos (tagadējos) vecākos, kuri neko savādāku jau nav redzējuši. Pat pieklājīgi sasveicināties no rīta nemāk," piekrīt lietotājs Smilts Ērkšķis Sula.

"Mans bērns arī mācās 3. klasē, patiesi, dažkārt liekas, ka tekstus sacerējis un mācību literatūrā salicis kāds garīgi slims cilvēks. Vēl nesen, kad pati mācījos, lasījām par dzīvnieciņiem, dabu, par skaisto, cēlo, par vērtībām..." sūdzas Inga.

Par dzīvniekiem jaunās latviešu mācību grāmatas stāsta ļoti neparastā veidā:

"Mūsu kaķenei Pūkai piedzima četri kaķēni. Tētis gribēja tos sūtīt uz jūrskolu, bet man kļuva žēl. Tad viņš teica, ka nedēļas laikā man no tiem ir jātiek vaļā. Draugs ieteica atnākt uz tirgu. Ja neviens nepirks, tad atdāvināšu. Šorīt jau vienu kaķēnu pārdevu par eiro. Domāju, ka man izdosies veiksmīgi pārdot visus kaķēnus. Par iegūto naudu jau nopirku Pūkai zivtiņas. Viņa tagad mājās tik skumji ņaud un meklē savus bērniņus."

Šī Zigurda stāsta apspriešanai ar klasesbiedriem piedāvā šādus jautājumus: Kāpēc tirgojas rakstos pieminētie bērni? Kā viņi iegūst naudu? Vai viņu tirgošanās ir likumīga? Kāpēc?

Рассказ о мальчике, продающем на рынке котят, которых его отец хотел утопить. Фотография из латышского учебника
© Photo Facebook
Komentāra ekrānuzņēmums

"Cik slimais galvai ir jābūt, lai ko tādu izdomāt? Un vēl saka, ka PSRS skolā bija "otstoj". Vemt gribas," pauž sašutumu Sanita.

"Ar šādiem "šedevriem" ir pilna, katras klases uzdevumi un mācībviela!" secina Kaspars.

Jānim ir savas atmiņas: "Pāris gadus atpakaļ, kad kārtoju saimniecības ēku, uzgāju savas bērnības, Margaritas Stārastes zīmētās bilžu grāmatas! Sirms vecis, bet apraudājos! Ne tikai dēļ sirsnīgām atmiņām, bet arī dēļ tā, ka mūsu mazbērni nekad to vairs neredzēs! Tik reāli uzausa atmiņā, kā es, bērnībā, vēroju Stārastes zīmējumus un iztēlojos skaisto meža dzīvnieku dzīvi, ko viņi runā, domā!"

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Vecākiem un vecvecākiem neviens neaizliedz iepazīstināt bērnus un mazbērnus ar patiesām vērtībām! Grāmatas tiek izdotas atkārtoti, un nevajag visu gaidīt no skolas!" traucē nostalģiskajam noskaņojumam Ruta.

Taču kaut ko cilvēki vienalga gaida.

"Tikko izlasīju, ka 4. klases bērniem pārbaudīs "lasīšanas kompetenci". Izskatās, ka reāli tiek atzīts, ka 4. klasē var lasīt ne pārāk tekoši…" pauž izbrīnu Māra.

Arī sabiedriskā viedokļa aptaujas par izglītības kvalitāti rāda, ka cerību kļūst arvien mazāk: pie stūres ir "IZM debīlisma pakāpē".

73
Tagi:
skola, Latvija, izglītība
Latvijas karogs, foto no arhīva

Latvija iet pa iznīcības ceļu, raksta latviešu mediji

18
(atjaunots 14:24 09.08.2020)
Izlauzuši, pārdevuši, nojaukuši, sagrāvuši, uzbūvējuši bankas un supermārketus. Kur tā noticis? Kāpēc Latvijai nekāds karš nebūs vajadzīgs?

Portāla Pietiek.com autors stāsta par kādu valsti. Tās nosaukums gan nekur nav pieminēts. Tomēr, šķiet, vērīgs lasītājs pats novilks dažas paralēles un uzminēs, par kādu valsti ir runa (publicēts saīsinājums).

Lauzt ir vieglāk nekā celt

Ar "Pasaules valdības" un pašmāju kangaru palīdzību tika ievazāta "demokrātijas" sērga – pie varas "likumīgi" nokļuva mazskaitlīgi (pilnīgi pietiek ar 200 indivīdiem) bandītiski mafiozi grupējumi – "partijas", kuras pašu izdoto "likumu" aizsegā uzurpēja varu, nesodīti izlaupīja valsts īpašumus un dabas bagātības, nežēlīgi izmantoja un radīja neciešamus eksistences apstākļus vienkāršajiem iedzīvotājiem.

Jau "demokrātijas" ieviešanas pirmajos mēnešos mākslīgi radīja masveidīgu bezdarbu – apturēja ražošanas objektu darbu, izlaupīja un izdemolēja faktiski visus smagās un vieglās rūpniecības uzņēmumus (izņemot vienu metalurģisko rūpnīcu, kurai bija ieplānots atbildīgs uzdevums – pārkausējot, neatgriezeniski iznīcināt visu likvidēto ražotņu tehnoloģiskās iekārtas un aprīkojumu).

Tāds pats liktenis piemeklēja praktiski visas fabrikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumus. Iznīcināja arī vairums gaļas un lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu, piena kombinātus, lauku pienotavas.

Pēc tam likvidēja vairumu pārtikas un pirmās nepieciešamības preču ražotņu – maizes kombinātus, olu ražošanas fermas, visas sērkociņu un visas cukura fabrikas. Izzāģēja milzīgas mežu platības un koksni par grašiem pārdeva ārzemniekiem. Sagrieza lūžņos kuģus. Izlaupīja un iztirgoja visu kaut cik pieejamo krāsaino un melno metālu krājumus – līdz pat elektrolīniju vadiem un lietus ūdens kolektoru restēm.

Nekavējoties iznīcināja aizsardzības sistēmas rūpnīcas, likvidēja karaklausību un izformēja kaut cik kaujas spējīgu armiju. Sāka pārdot ārzemniekiem katrai tautai pašu dārgāko – zemi.

Mafijas pārziņā

Faktiski visa valsts iedzīvotāju apgāde ar pārtikas un rūpniecības precēm kļuva atkarīga no importa piegādēm, kuras kontrolēja tie paši mafiozie grupējumi. Masveidā tika uzslieti saliekamie karkasa tipa "lielveikali", kuros par dempinga cenām tirgoja importētos, ar veselībai kaitīgām vielām piesātinātos un ģenētiski modificētos pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības, faktiski "vienreizējās lietošanai" paredzētās (pārsvarā plastmasas) rūpniecības preces.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Degvielu, smērvielu un kurināmā piegādi, kā arī to tirdzniecību, nosakot spekulatīvas cenas, kontrolēja mafija.

Sagrāva izglītības sistēmu un devalvēja skolotāja profesiju. Sagrāva veselības aizsardzības sistēmu, ārstu darba apmaksu nostādīja "ārpus likuma".

Vecākās paaudzes cilvēki, saņemot pensiju zem "iztikas minimuma", palika bez medicīniskās palīdzības – nesamaksājot speciālistu konsultācijām astronomiskas summas. Uz daļēji valsts kompensētām ārstnieciskām manipulācijām bija jāgaida daudzi mēneši, bet uz operācijām – pat vairāki gadi. Tāds pats liktenis piemeklēja arī pārējos iedzīvotājus.

Laukos iznīcināja visas algotās darbavietas, likvidēja daudzas skolas, feldšeru punktus, bibliotēkas, veikalus, banku un pasta nodaļas, tautas namus un citu iedzīvotājiem vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Vairākkārtīgi paaugstinot braukšanas maksu, vienlaicīgi daudzkārt samazināja sabiedriskā transporta reisu skaitu starp rajonu pilsētām un lauku apdzīvotajām vietām.

Daži saglabājušies lauksaimniecības produkcijas un piena pārstrādes uzņēmumi, kuri arī atradās mafijas rokās, noteica tik zemas produktu iepirkuma cenas, ka praktiski visas zemnieku saimniecības pārtrauca ražošanu un izputēja.

Laucinieki masveidā meklēja darbu pilsētās, jaunākie un uzņēmīgākie darba meklējumos devās uz ārzemēm, bet vecākie un nespējīgākie, palikuši praktiski bez eksistences līdzekļiem un medicīniskās aprūpes, apmira turpat uz vietas.

Zēla un plauka "prihvatizācija", kuru visai veikli izmantoja bijušā režīma funkcionāri, tā radot pamatu savam legālajam (un ne tikai) "biznesam". Līdzīgā veidā radās arī "baņķieri" un "miljonāri", kuru izvirtušo dzīvesveidu sīki jo sīki "apgaismoja" un slavēja neskaitāmie "glancētie" žurnāli un televīzija.

Praktiski visi masu informācijas līdzekļi  atradās vai nu pašmāju, vai ārzemju mafijas klanu rīcībā, kas tos izmantoja savu savtīgo mērķu īstenošanai un "demokrātisko" vērtību sludināšanai. Paaudžu paaudzēs glabātās un laika pārbaudi izturējušās nacionālās vērtības – tauta, ģimene, cieņa pret sievieti, bērnu audzināšana, uzvedības normas ģimenē, skolā un sabiedriskās vietās tika izsmietas un nozākātas. Visā informatīvajā sfērā valdīja visatļautības, vardarbības, narkomānijas, izvirtības un nesodāmas noziedzības gaisotne.

"Neatkarīga" valsts

Tātad tika izdarīts viss, lai likvidētu gan tautiskumu, gan "valsts" politisko neatkarību, gan ekonomisko patstāvību. Lai šī "valsts" (pagaidām) varētu pastāvēt tikai no lielvalstīm atvēlētajās robežās.

Tātad šis mākslīgais veidojums (saukts par "neatkarīgu valsti") faktiski bija tikai nolietotu automašīnu, lētas un veselībai bīstamas sintētiskās pārtikas noieta tirgus.

Protams, ka aiz jebkuru ievesto plaša patēriņa preču spilgti krāsainā iepakojuma slēpās štancēts, neremontējams plastmasas daikts ar maksimāli īsu kalpošanas laiku, lai pēc iespējas ātrāk tas atkal būtu jāpērk jauns. Un pats galvenais – šīs „valsts” iedzīvotāji kļuva par ārkārtīgi lēta un bezpalīdzīga darbaspēka avotu (faktiski – balto vergu tirgu).

Sākās masveidīga emigrācija – simtiem tūkstoši jaunākie, stiprākie un uzņēmīgākie, sevis un savas ģimenes iztikas meklējumos, devās svešumā.

Autors raksta, ka visi šie notikumi ir atsevišķas grāmatas vērti. Taču tiks darīts viss iespējamais, lai neviens ne tikai tādu grāmatu neizdotu, bet pat neuzrakstītu! Tie, kuri mēģinās tādu grāmatu uzrakstīt, tiks izsmieti un noķengāti. Kas notiks ar sevišķi ietiepīgajiem? Viņi var neuzmanīgi izkrist pa logu, vai nokļūs zem auto riteņiem… Kam tad patiktu lasīt savu nekrologu?

18
Tagi:
nabadzība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Eksperts: Bordāns karantīnā noteikti negarlaikojas - jau Latviju padarījis par PSRS donoru
Iznīcinot PSRS pēdas, Latvija aizskārusi biznesu: Lindermans par latvisko
Kur bijušajā PSRS ir laba dzīve: Latvija izceļas pēcpadomju republikās
KF atsvaidzināja Kariņa atmiņu, kurš apsūdzēja PSRS latviešu diskriminēšanā
Bērns pie datora, foto no arhīva

Bērnu aizsardzība no "tālmācībām" un dators uz valsts rēķina: sākta parakstu vākšana

18
(atjaunots 12:02 09.08.2020)
Attālināto mācību situācijā personālais dators kļūst par izglītības infrastruktūras neatņemamu daļu, tātad tas bērniem jāiegādājas uz valsts vai pašvaldības rēķina, uzskata iniciatīvas autori.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss sākta parakstu vākšana petīcijai "Par izglītības ieguves formu brīvu izvēli", kas ierosina rūpīgāk reglamentēt skolēnu attālināto mācību jautājumu.

Iniciatīvas autori uzskata, ka bērnu tiesības attālināto mācību kontekstā nav pietiekami noteiktas likumdošanā. Viņi atzīmē, ka jaunā koronavīrusa pandēmijas periodā informācijas tehnoloģiju pielietošanas pieaugums skolu izglītībā bija piespiedu pasākums.

"Nenoliedzami, ka digitālās tehnoloģijas paver jaunas iespējas izglītības organizācijā un personalizācijā. Arī turpmāk skolām, pedagogiem, skolēniem un ģimenēm jābūt tiesībām izmantot un eksperimentēt ar jaunām tehnoloģijām mācību procesā. Tomēr jaunas tehnoloģijas nes arī riskus – palielina nevienlīdzību izglītībā un var novest pie noteikta veida zināšanu vai kompetenču neapgūšanu.

Lai nodrošinātu labu izglītību visiem un izglītības sistēmas pielāgošanos mūsdienu izaicinājumiem, tehnoloģijām ir jābūt pieejamām, bet to izmantošanai – brīvprātīgai.

Tiem, kas grib un spēj, ir jānodrošina attālinātu mācību iespējas. Tiem, kas tam nav gatavi, ir jāgarantē tradicionālas izglītības ieguves formas.

Izglītības likumos ir jānodrošina izglītības ieguves formu brīva izvēle!" raksta iniciatīvas autori.

Lai aizsargātu bērnu un pedagogu tiesības, ieteikts izdarīt grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā. Pirmkārt, nepieciešams precīzāks klātienes izglītības formulējums, paredzot, ka tā ir izglītības ieguves forma, kuras ietvaros zināšanas tiek nododas ar personisku kontaktu, atrodoties vienā telpā. Otrkārt, petīcijas autori iesaka ieviest klātienes-attālinātu izglītības ieguves formu, kuras ietvaros apvienojas mijiedarbība klātienē un tālmācības metodes ar informācijas tehnoloģiju starpniecību.

Tāpat ieteikts piešķirt katram skolēnam tiesības apgūt mācību programmu klātienes formā. Vienlaikus skolēniem un viņu vecākiem ir jābūt tiesībām pāriet uz klātienes-attālinātām mācībām, bet skolām jābūt iespējai piedāvāt tādu formu ar plašu brīvību mācību procesa organizēšanā un adekvāta finansējuma garantijām.

Nav piemirsti arī skolēni, kas pandēmijas laikā nevarēja normāli mācīties attālināti, jo viņiem nebija laba datora. Autori iesaka paredzēt likumā, ka tālmācību situācijā personālais dators pieder pie izglītības pamata infrastruktūras un bērniem tas jāiegādājas uz valsts vai pašvaldības līdzekļu rēķina.

"Iznākumā izglītības sistēma attīstīsies vienmērīgi, ļaujot saglabāt esošās labās lietas un kvalitatīvi ieviest inovācijas. Tad katrs skolēns un katra ģimene varēs atrast sev piemērotu izglītības ieguves formu," teikts petīcijā.

1. septembrī skolas atsāks darbu ierastajā režīmā, tomēr tām jābūt gatavām pāriet pie tālmācībām, ja epidemioloģiskās situācija pasliktināsies.

18
Tagi:
izglītība, attālinātās mācības, Latvija
Pēc temata
Esi gatavs: vecāko klašu audzēkņus varētu sagaidīt attālinātās mācības
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām