Zelta stienis, foto no arhīva

"Rīgas satiksmes" lietā parādījušies zelta stieņi

62
(atjaunots 11:43 09.03.2020)
KNAB arestētajos lietas figurantu aktīvos atrodami arī pieci zelta stieņi. Pagaidām gan netiek ziņots, kam tāda bagātība pieder.

RĪGA, 9. marts - Sputnik. Pieci zelta stieņi, kuru kopējā vērtība sasniedz aptuveni 100 tūkstošus eiro, arestēti sakarā ar lietu par "Rīgas satiksmes" iepirkumiem, raksta jauns.lv. Patlaban netiek ziņots, kam tieši no lietas figurantiem pieder zelta stieņi.

2020. gada sākumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesu ietvaros arestēja 19 nekustamos īpašumus, 5 zelta stieņus, kā arī naudas līdzekļus, automašīnas un vērtspapīrus par kopsummu 4,4 milj. eiro vērtībā.

Ziņots, ka pieņemti 39 lēmumi sešās krimināllietās par arestu ne tikai Latvijā, bet arī aiz tās robežām. Pēc ārvalstu lūguma pieņemti 4 lēmumi par nekustamo īpašumu arestu.

Lietas būtība

Pērnā gada nogalē KNAB ierosināja kriminālprocesu par kukuļošanu un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju sakarā ar trim "Rīgas satiksmes" iepirkumiem, kuros iesaistīti piegādātāju pārstāvji Čehijā un Polijā, kā arī Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" amatpersonas.

Kriminālprocess attiecas uz zemas grīdas tramvaju iepirkumu 2016. gadā par 62,6 milj.eiro, trolejbusu iepirkumu 2013. gadā par 131,646 milj.eiro un autobusu iepirkumu 2013. gadā par 75,8 milj.eiro.

2018. gada decembrī KNAB darbinieki veica kratīšanas Rīgas domē un "Rīgas satiksmē". Toreiz Vidzemes priekšpilsētas tiesa sankcionēja sešu no septiņiem lietā aizdomās turamo personu arestu. Viņi tiek turēti aizdomās par kukuļošanu un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Kas iekritis

Viņu vidū ir uzņēmējs Alerksandrs Krjačeks, "Rīgas satiksmes" Infrastruktūras un attīstības departamenta vadītājs Igors Volkinšteins, "Rīgas satiksmes" bijušais valdes loceklis Leons Bemhens, uzņēmējs Māris Martinsons, čehu uzņēmuma "Škoda Transportation" amatpersona Vladislavs Kozaks un uzņēmējs Edgars Teterovskis.

Aizdomas turamā likvidētā uzņēmuma "Tram Servis Riga" valdes locekle Elīna Kokina netika arestēta.

Patlaban aizturētie no aresta ir atbrīvoti, drošības līdzekļi aizvietoti pret citiem, ar brīvības atņemšanu nesaistītiem, ķīlas kopējā summa sasniedza 870 tūkstošus eiro.

2018. gada jūnijā aizdomās turamā statuss tika piemērots arī Rīgas bijušajam mēram Nilam Ušakovam. Kratīšanas laikā viņa kabinetā tika atrasts kāds priekšmets, kam kompetentas iestādes piešķir stratēģisku nozīmi.

Vēlāk Ušakovs savā lapā Facebook atklāja, ka tā bijusi paštaisīta ieraksta iekārta, kas atradusies plauktā ar suvenīriem un dāvanām.

62
Tagi:
Rīgas Satiksme, KNAB
Pēc temata
"Rīgas satiksme": vienādojums, kur visi ir nezināmie
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
"Rīgas satiksme" samaksāja 322 000 eiro fiktīvai firmai par padomiem par uzpildes stacijām
"Rīgas satiksme" vērtē iespējas atcelt atlaides dažu kategoriju rīdziniekiem
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

2
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

2
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

7
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

7
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts