Bioloģiskie izmeklējumi laboratorijā, foto no arhīva

Lidoja ar vienu reisu: Latvijā apstiprināti seši koronavīrusa gadījumi

32
(atjaunots 11:24 09.03.2020)
Kopš 29. janvāra Latvijā veiktas 244 pārbaudes, diennakts laikā – 22. Rezultātā apstiprinājušies seši inficēšanās gadījumi.

RĪGA, 9. marts – Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centrs saņēmis informāciju par trim jauniem koronavīrusa "Covid-19" inficēšanās gadījumiem. Visi saslimušie 7. martā ar reisu BT-630 ieradušies no Milānas.

Sieviete inficējās ar vīrusu Červinijas kūrortā Itālijā, netālu no Šveices robežas, kur viņa atpūtās tūristu grupā no 29. februāra līdz 7. martam.

Kopā ar viņu lidoja 39 cilvēki, 24 – Latvijas valstspiederīgie. SPKC atradis visus minētā reisa pasažierus un ekipāžas locekļus. Viņiem ieteikts divas nedēļas uzturēties mājās, karantīnā, ģimenes ārsta uzraudzībā.

No lidostas sieviete devās mājup automašīnā kopā ar diviem ģimenes locekļiem, vismaz viens no viņiem tāpat ir inficējies.

​Pirmais jaunā tipa koronavīrusa gadījums Latvijā tika reģistrēts marta sākumā. 29. februārī sieviete ar bērnu ieradās Rīgā no Milānas ar apstāšanos Minhenē. SPKC departamenta vadītājs ieteica viņai uzturēties 14 dienas mājās un vērīgi sekot veselības stāvoklim.

No 28. februāra Latvijā ieviesti īpaši drošības pasākumi personām, kas ierodas no Itālijas, Rumānijas, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas. Vakar, 8. martā, Eiropas valstu sarakstā, kur fiksēts koronavīruss, parādījusies arī Luksemburga un Portugāle. Nacionālā aviokompānija airBaltic drošības apsvērumu dēļ pārtraukusi reisus uz Milānu un Veronu līdz aprīļa beigām.

Šodien, 9. martā, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš piedalīsies Krīzes pārvaldes padomes sapulcē sakarā ar koronavīrusa "Covid-19" izplatību Eiropā.

2019. gada 31. decembrī Ķīnas varasiestādes informēja PVO par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņā, Hubejas provincē (valsts centrālā daļa).

Speciālisti noteica slimības ierosinātāju – tas ir koronavīruss 2019-nCoV. PVO atzina uzliesmojumu par starptautiskas nozīmes ārkārtas situāciju un piešķīra saslimšanai oficiālu nosaukumu – COVID-19. Jaunākie dati liecina, ka inficēto skaits kontinentālajā Ķīnā sastāda 80 735 cilvēkus, miruši 3119, izārstējušies 58 600 cilvēki.

32
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (682)
Pēc temata
Liktenīgais reiss: ar koronavīrusu inficējušos igauņu skaits ir palielinājies divas reizes
Tā nav mācību trauksme: PVO vadītājs pastāstīja jaunums par koronavīrusu
Itālijas ziemeļos ieviesti ierobežojumi koronavīrusa dēļ
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

0
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

0
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu
Mušmires, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji ēd sarkanās mušmires

6
(atjaunots 13:58 28.09.2020)
Toksikologi katru gadu arvien mazāk sastopas ar saindēšanās gadījumiem ar meža sēnēm, izņemot sarkanās mušmires.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas toksikologi noraizējušies par bīstamo tendenci – cilvēki arvien biežāk ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos, vēsta raidījums "TV3 ziņas".

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem saindēšanās ar sēnēm tika konstatēta 60 cilvēkiem sezonā, tad pēdējos gados mediķu palīdzība ir nepieciešama vidēji pieciem – cilvēki sākuši labāk orientēties sēnēs. Tomēr toksikologus uztrauc tas, ka atsevišķi cilvēki arvien biežāk ēd atpazīstamas indīgās sēnes – sarkanās mušmires – nevis kļūdas pēc, bet gan speciāli.

Sarkanā mušmire (Amanita muscaria) satur ļoti stiprus halucinogēnus un spēj izraisīt ļoti spēcīgas halucinācijas. Daudzās valstīs tās ir atļauts tirgot, un šo iespēju izmanto, piemēram, Lietuvas mušmiru lasītāji – viņu preci iegādājas gan ārstnieciskos, gan izklaides un pat reliģiskos nolūkos.

"Tā ir zināma tendence pēdējos piecus gadus, un šo pacientu skaits noteikti ir ar tendenci pieaugt. Sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli, jo darbojas uz tiem pašiem receptoriem," skaidro toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis.

Dažkārt cilvēki ēd mušmires uzreiz mežā, taču sēņu halucinogēnā ietekme ir tik spēcīga, ka tās pagaršojušie sēņotāji pēc tam nespēj iziet no meža.

"Nokrīt nevarīgs, bezspēcīgs bezsamaņā, mežā ir slapjš un auksts, viņš tur var arī nosalt un iet bojā. Gandrīz katru gadu mums regulāri tiek atvesti pacienti no meža. Šie saindēšanās gadījumi līdz šim nav beigušies ar pacientu invaliditāti un nāvi, tā ka tas ir pozitīvi," stāsta Stašinskis.

Saindēšanās ar mušmirēm sezona nebeidzas pat ziemā – kaltēšana saglabā sēņu toksiskās īpašības.

6
Pēc temata
Meža vietā – uzarts lauks: sēņotāju uzvedība Latvijā pārkāpj likumus
Latviju jau ir pārņēmis sēņu drudzis
"Liekas, ka karš notika": Latvijas sēņotāju barbarisms šokē
Darba nav: Latvijas lauku iedzīvotājus glābj sēnes un ogas