Jānis Iesalnieks

Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē

82
(atjaunots 10:26 07.03.2020)
Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Iesalnieks atskaitījās saviem lasītājiem par NA jauno uzvaru pār kārtējo padomju atavismu. Lasītāji "sasniegumu" nenovērtēja.

RĪGA, 7. marts - Sputnik. Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Jānis Iesalnieks priecīgi pastāstīja par sekmēm, kādas gūtas administratīvi teritoriālās reformas frontēs. Tās ietvaros Saeima 5.martā nolēma aizvietot terminu "republikas pilsētas" pret "lielajām pilsētām" un samazināt to skaitu gandrīz uz pusi.

Par pēdējo Jānis Iesalnieks gaišredzīgi nolēma paklusēt, toties palielījās ar termina "republikas pilsētas" likvidāciju.

"Beidzot esam tikuši vaļā no vēl viena padomju terminoloģijas atavisma - "republikas pilsētas". Saeima tikko atbalstīja VL/TBLNNK deputāta Aleksandra Kiršteina priekšlikumu "republikas pilsētas" turpmāk dēvēt par "lielajām pilsētām"," savā lapā Twitter pastāstīja Jānis Iesalnieks.

​Tomēr lietotāji, šķiet, neizprata politiķa sajūsmu un izsmēja par tādu "sasniegumu".

 "Vareni! Diženi un vareni! Ko mēs bez jums iesāktu! Tā turpināt, cīņai sveiks!" politiķi sarkastiski uzlielīja Mārtiņš.

​"Kāds sasniegums," politiķi izsmēja apmeklētāja ar lietotājvārdu "lady_inRed".

​​"Nu malači! Šī tiešām bija prioritāra problēma, kas kavēja valsts attīstību, demogrāfiju, veicināja korupcciju un politprostitūciju! Cepuri nost. Liels darbs ir paveikts, nu laiks prēmijām!" par lielīgo publikāciju pasmējās Elvis.

​"Smieklīgi klausīties deputātu strīdu par terminiem, kad valstī ir citas patiešām nopietnas problēmas! Nav jums ko darīt - tā visas šodienas debates saucas!" sadusmojās apmeklētāja ar lietotājvārdu "rilekta".

​"Nacionālajai apvienībai ir būtiski izskaust padomju režīma paliekas, pat ja tās ir tikai simboliskas," mēģināja taisnoties Jānis Iesalnieks.

​Taču lasītājiem politiķa vārdi nešķita pārliecinoši. Vēl vairāk, deputātu kritizēja par motociklistu biedrība "Dieva suņi" – viņi savā lapā pulicēja politiķa tvita uzņēmumu un paskaidroja, ka vārds "republika" cēlies no izteikuma latīņu valodā "Res publica".

"Lielāks idiotisms ir tikai tā otrā vārda maiņa no novadiem uz apriņķiem, labi, ka tas netika cauri. Latvija ir Republika, kas vainas republikas pilsētām?" par gaidāmajām reformām bija sašutusi Linda.

​"Pārdēvējat kuces par suņu meitenēm un tagad esat dikti laimīgi... Ar katru dienu mans ilggadējais atbalsts Saeimas @VL_TBLNNK rūk un rūk..." vīlies paziņoja NA vēlētājs Toms Jordans.

​​"Jā zūd pēdējie Latvijas Republikas principi. Republika vairs nav, kā saka,- topā, un demokrātija vairs tikai muļķīgs diktatoru lozungs..." piezīmēja V. Gricaičuks-Puriņš.

​Savukārt Agris Šostaks vienkārši veltija Jānim Iesalniekam anekdoti, kas spilgti ilustrē NA darbu.

"Anekdote: Atbrauc uz kolhozu rajona partijas sekretārs. Jautā, kā sokas? Viņam atbild, ka govis slimo. Šis - man ir laba ideja, pārkrāsojiet kūti zaļu! Sacīts, darīts. Pēc laika atbrauc vēl. Nu kā?  Slikti - visas govis nomirušas. Šis - žēl, bet man vēl ir daudz labu ideju!"

​​Atgādināsim, ja 7.novembrī Saeima pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, taču daudzas pašvaldības uzskata reformu par sastyeigtu un nepārdomātu.

Tās pieprasa atsākt konsultācijas ar iedzīvotājiem un sniegt izvērstu, ekonomiski argumentētu pamatojumu pašvaldību skaita samazināšanai no 119 līdz 39 (tagad jau 40).

Reforma paredz saglabāt piecas republikas pilsētas – Rīgu, Jūrmalu. Rēzekni, Liepāju un Daugavpili. Savukārt Jelgava, Valmiera, Jēkabpils un Ventspils šo statusu zaudēs, jo tās sapludinās ar palielinātajiem kaimiņu novadiem.

Debatēs negaidītu atbalstu guva piedāvājums aizvietot "republikas pilsētas" ar terminu "lielās pilsētas", tātad līdz pēdējam, trešajam lasījumam, tas tiks iekļauts grozījumos.

82
Tagi:
Iesalnieks, Saeima, Latvija
Pēc temata
Pēc novadu reformas Latvijā kļūs mazāk deputātu
Nacionālā apvienība piedāvā neapvienot Ventspili ar novadu
Reforma iztukšos Latvijas pierobežu. Aizsardzības ministrs nesaskata problēmu
Zemnieki pret novadu reformu: 400 traktori bloķē autoceļus visā Latvijā
Skolas tāfele, foto no arhīva

Skolnieka tēvs kļuva par skolotāju: Rīgas skolā ar grūtībām atrada matemātikas skolotāju

0
(atjaunots 21:25 18.09.2020)
Divpadsmit skolas Rīgā joprojām meklē matemātikas skolotājus, viena no tām palīgā nācās saukt kāda skolēna tēvu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Sakarā ar matemātikas skolotāju trūkumu Rīgas 40. vidusskolas sestās klases skolēniem nenotika neviena mācību stunda šajā priekšmetā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Informātikas stunda skolā, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Tiesa, pagaidu risinājums ir atrasts – matemātiku pasniegs kāda skolēna tēvs. Atbilstoša izglītība viņam ir, mācību stundas atsākās jau piektdien.

Skolas direktore Jeļena Vediščeva paskaidroja, ka pedagogu trūkums nav tikai šīs skolas problēma. Rīgā 12 skolas joprojām meklē matemātikas skolotājus, tikpat daudz skolu meklē mūzikas, datorzinību pasniedzējus un citus pedagogus.

"Citi meklē privāto skolotāju, citi matemātikas pulciņu apmeklē. Bet ikvienam ir tiesības uz izglītību, to Satversme nosaka, un bez maksas. Par to nav jācīnās!" uzskata skolēna māte Vita Ozera.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau ilgus gadus. Statistika rāda, ka lielākais kadru trūkums vērojams starp latviešu valodas un svešvalodu, kā arī matemātikas pasniedzējiem. Slodze tiek sadalīta starp esošajiem skolotājiem, kuri rezultātā ir spiesti strādāt daudz vairāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir lielpilsētās.

Aleksandrs Ļivčaks
© Photo Из личного архива Александра Ливчака

Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem, Latvijas skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, savukārt vairāk nekā puse skolotāju (51%) ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē nāksies atjaunot aptuveni pusi skolotāju sastāva.

Pērn Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja jaunu pedagogu piesaistes programmu skolās. Paredzēts, ka skolotāja profesiju vien viena gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir kāda cita augstākā izglītība.

0
Tagi:
skola, skolotāji, Latvija
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings
Fizika un matemātika joprojām "pieklibo": kā Latvijas skolēni nokārtojuši eksāmenus
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

3
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

3
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā