Pircējs veikalā, foto no arhīva

Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas

94
(atjaunots 09:35 07.03.2020)
Jaunumi par koronavīrusa izplatīšanos liek iedzīvotājiem pirkt ilgi uzglabājamus produktus. Visvairāk pieprasīti ir milti, putraimi un konservi.

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Latvijai tuvākajā nākotnē, domājams, nedraud karantīna, tomēr daudzi drošības pēc sarūpē ilgstoši uzglabājamus pārtikas produktus. Tirdzniecības uzņēmumi nespēj tik ātri aizvietot izpirktos produktus, un atsevišķos veikalos redzami pilnīgi tukši plaukti, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Tamlīdzīgas masu psihozes tirgotāji Latvijā jau pieredzējuši. 2004. gadā no veikalu plauktiem dažu dienu laikā pazuda vārāmā sāls. Toreiz par iemeslu kļuva bažas, ka Eiropas Savienība atļaus pārdot tikai jodēto sāli. Ažiotāžas dēļ sāls cena pieauga trīskārt. Sešus gadus vēlāk par deficīta preci kļuva griķi, un to cena tuvojās 3 eiro par kilogramu.

Šoreiz ažiotāžu radījušas bažas par koronavīrusa parādīšanos. Cilvēki izpērk makaronus, miltus, konservus, sausās zupas un atstāj tukšus plauktus veikalos.

SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine pastāstīja, ka februārī būtiski pieaudzis plaša patēriņa preču un konservu pieprasījums. "Tā kā šie produkti ir ilgstoši uzglabājami, acīmredzot pircēji vēlas būt droši, ka viņu dzīvesvietā atrodas pietiekami daudz ēdiena, ja gadījumā mājās nāksies pavadīt ilgāku laiku. Produktu piegādes ir regulāras, un preču atlikumi gan veikalos, gan piegādātāju noliktavās ir pietiekami lieli, tādēļ pārtikas preču deficīts tuvākajā laikā neveidosies!" sacīja L. Vārtukapteine. Viņa piezīmēja, ka pieprasīti ir griķi, gaļas konservi, milti, makaroni. Mazliet vairāk pieprasīts cukurs. Nav mainījies konservētās kukurūzas pieprasījums, retāk pērk zaļos zirnīšus. No zivju produkcijas audzis konservētu tunču pieprasījums, toties kritušies šprotu pārdošanas apjomi.

"Acīmredzot šprotes kļuvušas par gardēžu segmenta produktu, ko pērk izsmalcinātu ēdienu gatavošanai, nevis ikdienas patēriņam," sacīja Vārtukapteine.

Arī SIA "Maxima Latvija" iepirkuma departamenta direktors Edvīns Lakstīgala apstiprināja, ka atsevišķos veikalos novērots lielāks noteiktu produktu pieprasījums. Uzņēmums pastiprināti seko preču pieprasījuma izmaiņām un jau palielinājis piegādes apjomus noteiktām preču grupām, piemēram, griķiem, makaroniem, ingveram un roku dezinfekcijas līdzekļiem.

Arī "Rimi" ziņoja par augošu pieprasījumu pēc graudaugiem, konserviem un citiem produktiem ar ilgu uzglabāšanas termiņu, tomēr visi šie produkti Rimi veikalos joprojām pieejami.

Savukārt tīkla "CITRO"  veikalos konstatēts, ka pieprasījums pēc miltu maisījumiem audzis par 23%, griķu un rīsu produktiem – par 16%, makaronu izstrādājumiem – par 13%, savukārt pieprasījums pēc dažādu veidu graudaugu pārslām audzis par 8%, bet dzīvnieku barībai – par 17%. Tīkls informēja, ka rada produktu krājumus atbilstoši pieprasījumam un aicināja iedzīvotājus nepakļauties panikai un saprātīgi vērtēt savas produktu rezerves.

Lai neiedzīvotos uz ažiotāžas rēķina

Lai pārrunātu situāciju Latvijas pārtikas tirgū, kā arī kontrolējošo institūciju jau līdz šim paveikto un plānotos prevencijas pasākumus saistībā ar jaunā koronavīrusu "Covid-19" izplatīšanos pasaulē, ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro ceturtdien, 5. martā, sasauca sanāksmi, kurā piedalījās iesaistīto ministriju un kontrolējošo iestāžu pārstāvji un Latvijas lielāko tirgotāju un uzņēmēju organizāciju pārstāvji, vēsta LSM.

Sanāksmes dalībnieki secināja, ka pagaidām Latvijas mazumtirgotāji nav negodprātīgi izmantojuši situāciju un nepamatoti cēluši kādām preču grupām cenas. Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs uzsver, ka pārtika no veikalu plauktiem nepazudīs.

"Tirdzniecībā problēmu nav. Mums preces ir pietiekošā sortimentā un daudzumā. Panikai nav pamata. Piegādes tiek pastāvīgi diversificētas. Par cenām mēs konstatējām, ka nekādu aizdomu nav. Protams, ir atsevišķas preces, piemēram, maskas, kurām jau piegādātājs ir būtiski pacēlis cenu un loģiski, ka tās tirgū būs daudz dārgākas nekā līdz šim. Jāsaka arī, ka mēs redzam tādas interesantas lietas, ka cilvēki nepērk makaronus no Itālijas, bet no Indijas, jo tur vīrusa nav. Jāsaka, ka produkti ir termiski apstrādāti un tajos vīruss nevar būt," teica Danusēvičs.

Viņš uzsvēra, ka Latvijā netrūkst pārtikas ražotāju un nav problēmu pabarot iedzīvotājus. Danusēvičs uzskata, ka Latvijā nenotiks tik vērienīga vīrusa izplatīšanās kā Ķīnā. "Pat ja būs, tad tas neaizliegs iepirkties un mums ir arī preču piegāde uz mājām. Darbojas e-veikali. Neviens nepaliks bez precēm. Ārkārtas situācijas tiek zīmētas. Iespējams, kāds grib pārbaudīt, kas notiktu, ja būtu karš, bet nevajadzētu tā dēļ sabiedrībai radīt papildu bailes par šo vīrusu," skaidroja Danusēvičs.

Lai novērotu un kontrolētu, vai tirgotāji nepamatoti nepaaugstina precēm cenas, Patērētāju tiesību aizsardzības centram uzdots veikt monitoringu. Arī iedzīvotāji tiek aicināti ziņot, ja pamana pēkšņu cenu kāpumu.

94
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (791)
Pēc temata
Lietuviešu ārsts iesaka: iedzīvotājiem nav jākrīt panikā un jāpērk griķi
Pensijas, lidojumi, pasts un piegādes: koronavīruss jau ietekmējis Latvijas ekonomiku
Mītiņš izglītības krievu valodā atbalstam. 2018. gada 24. februārī, Rīgā

Nepilsoņu tiesības, krievu skolas un viendzimuma laulības: ko rīdzinieki par to visu domā

7
(atjaunots 11:00 18.01.2021)
Spriežot pēc rīdzinieku atbildēm, visvairāk Latvijā tiek ievērotas latviešu tiesības; kāpēc nepilsoņiem nevajadzētu rēķināties ar tiesību paplašināšanu, bet pensionāru un invalīdu stāvoklis var nedaudz uzlaboties.

RĪGA, 18. janvāris – Sputnik, Andrejs Solopenko. Pēc partijas "Latvijas Krievu savienība" pasūtījuma pagājušā gada nogalē Pētījumu centrs SKDS rīkoja Rīgas iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu viņu viedokli par dažādu iedzīvotāju grupu tiesību ievērošanu un identificētu to vērtību orientācijas. Izrādījās, ka rīdzinieki ir konservatīvi laulības jautājumos, vēlas, lai valsts palīdz saviem iedzīvotājiem, turklāt viņu viedokļi atšķīrās jautājumā par to, vai Latvijā ir jādod iespēja mazākumtautībām mācīties dzimtajā valodā un vai jāpiešķir nepilsoņiem balsstiesības vēlēšanās.

Ievērojamā vienotība

Gandrīz puse (45%) aptaujāto rīdzinieku tā vai citādi uzskata, ka valstij ir jāsniedz palīdzība un jāatbalsta valsts iedzīvotāji, bez valsts atbalsta izdzīvot nav iespējams. Pārsvarā tam piekrīt personas ar zemiem ienākumiem un pamatizglītības līmeni. Pretējam apgalvojumam – iedzīvotājiem nav jāgaida palīdzība no valsts un jārūpējas par sevi pašiem – piekrita tikai 11% rīdzinieku, bet 38% piekrita abiem apgalvojumiem.

Iedzīvotāju konservatīvisms bija skaidri redzams laulības jautājumos. Absolūtais vairākums rīdzinieku uzskata, ka laulība ir vīrieša un sievietes savienība, bet viendzimuma savienība valstij nav jāatzīst. Šeit vienprātīgas bija visas galvenās rīdzinieku grupas – gan jaunieši, gan seniori, gan latviski runājoši, gan krievvalodīgie. Tā domā rīdzinieki neatkarīgi no viņu ienākumu līmeņa, izglītības un dzīvesvietas, lai gan pilsētas iedzīvotāji tomēr vairāk tiecas atbalstīt viendzimuma laulību legalizāciju.

Domstarpības

Tiesa gan, ir jautājumi, kuros rīdzinieki nav tik saliedēti. Piemēram, jautājumā par apmācības valodu skolās un bērnudārzos vērojamas būtiskas domstarpības. Ja 31% aptaujāto uzskata, ka izglītībai jābūt latviešu valodā, tad 37% nosliecas uz to, ka bērniem jāmācas dzimtajā valodā. Turklāt ceturtdaļa respondentu piekrīt abiem viedokļiem un, šķiet, dod priekšroku kādam citam, jauktās izglītības variantam.

Protams, viedokļi sadalījās atbilstoši valodai, kurā runā ģimenē. Vairākums latviski runājošo rīdzinieku (59%) dod priekšroku apmācībai vienīgi valsts valodā. Tieši tāda pati krievvalodīgo daļa, pretēji, vēlas lai viņu bērnu un mazbērnu izglītība būtu dzimtajā valodā, tādējādi skaidri norādot, ka negrasās atteikties no krievu valodas un vēlas saglabāt savu identitāti.

Līdzīga šķelšanās vērojama arī jautājumā par Latvijas nepilsoņu tiesībām piedalīties pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tikai 15% latviešu runājošo uzskata, ka nepilsoņiem ir arī jābalso, savukārt krievvalodīgo vidū tā domā 62% respondentu.

Valodu grupu pozīcijas atšķiras arī jautājumā par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu vai saglabāšanu. Tiesa gan, jāatzīmē, ka kopumā lielākā daļa Rīgas iedzīvotāju tomēr vēlētos, lai tas paliek savā vietā.

Diskriminējamās grupas

Polārus viedokļus respondenti demonstrē arī nepilsoņu tiesību ievērošanas jautājumā. Kopumā tikai 40% aptaujāto rīdzinieku uzskata, ka viņu tiesības vairāk vai mazāk tiek ievērotas, taču latviski runājošo vidu tādu ir absolūtais vairākums. Tas skaidri norāda, ka tuvākajā laikā nav vērts gaidīt balsstiesību piešķiršanu nepilsoņiem, nemaz nerunājot par automātiskas pilsonības piešķiršanu, jo valdošais politiskais spēks, kas orientējas uz savu vēlētāju, nepārprotami pretosies šādai iniciatīvai.

Pensionāri un invalīdi var gaidīt zināmu dzīves līmeņa uzlabošanos. Pēc aptaujas datiem, šīs iedzīvotāju grupas ir visvairāk diskriminētākas. Tam, ka pensionāru tiesības netiek ievērotas, piekrīt 51% aptaujāto, tam, ka netiek ievērotas invalīdu tiesības – 57%. Spilgti izteikta atšķirība šeit nav vērojama arī sociāli demogrāfiskajā griezumā, kas liecina par vienādu pozīciju dažādos rīdzinieku slāņos.

Ļoti atšķiras viedokļi jautājumā par ģimeņu un bērnu tiesību ievērošanu. Te Latvijas galvaspilsētas iedzīvotāji sadalījās aptuveni divās vienādās daļās – 43% uzskata, ka šādu ģimeņu tiesības netiek ievērotas, bet 45% – apgalvo pretējo. Turklāt galvenais noteicošais faktors ir ienākumu līmenis. Jo turīgāki respondenti, jo vairāk viņi sliecas uzskatīt, ka ar šīs grupas tiesībām viss ir kārtībā.

Aizsargātie slāņi

Tāpat atšķiras rīdzinieku viedokļi par seksuālo minoritāšu tiesību ievērošanu. Taču te galvenais faktors ir vecums. Jaunie respondenti vairāk nekā vecākie uzskata, ka šo cilvēku tiesības netiek ievērotas. Tomēr lielākā daļa visās sociāli demogrāfisko grupu uzskata, ka seksuālo minoritāšu tiesību jomā  Latvijā vairāk vai mazāk valda kārtība.

Vairāk nekā puse rīdzinieku domā, ka krievu tiesības samērā tiek ievērotas, lai gan atbildes ievērojami atšķiras atkarībā no respondentu sarunvalodas ģimenē. Krievvalodīgie izjūt diskrimināciju daudz vairāk nekā latviski runājošie respondenti. Tāpat vairākums respondentu uzskata, ka Latvijā tiek ievērotas gan jauniešu, gan sieviešu un vīriešu tiesības.

Interesanti, ka te vērojamas atšķirības respondentu izglītības un ieņēmumu griezumā. Jo mazāk turīgi un izglītoti ir respondenti, jo vairāk viņi tiecas domāt, ka šīs grupas ir diskriminētas.

Vienlaikus par visaizsargātāko iedzīvotāju slāni rīdzinieki uzskata latviešus. Pārliecība, ka viņu tiesības tiek ievērotas, dominē visās sociāli demogrāfiskajās grupās, kas skaidri norāda, kā intereses Latvijā ir prioritāras.

7
Tagi:
SKDS, aptauja, iedzīvotāji, Rīga
Pēc temata
Likums paredz pensiju palielināšanu janvārī, faktiski seniori savu naudu saņems vēlāk
No 2021. gada Latvijā samazināsies sociālās iemaksas: jauni noteikumi
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ziemassvētku stāsts Dikensa garā. Izrādās, Latvijā ir savs Salatētis
Lidosta Rīga

Neielaida jau lidostā: darbojas prasība uzrādīt Covid-19 testu

23
(atjaunots 22:50 17.01.2021)
Dažiem pasažieriem Rīgas lidostā jau liegta iespēja iebraukt Latvijā, jo viņi nav uzrādījuši negatīvu koronavīrusa testu, informēja Civilās aviācijas aģentūra.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Kopš 15. janvāra Latvijā ir stājusies spēkā prasība uzrādīt negatīvu Covid-19 testu visiem, kuri iebrauc valstī, stāsta Mixnews.lv.

Nepieciešamais tests ir jāveic ne ātrāk kā 72 stundu laikā pirms ierašanās valstī. Tāpat aviopārvadātājam var uzrādīt ārsta izziņu, izziņu par antiķermenīšiem vai citu medicīnisku dokumentu, kas apstiprina – cilvēks nav inficēts. Pretējā gadījumā cilvēkam būs liegts iebraukt Latvijā.

Piektdien, 15. janvārī policisti, robežsargi un lidostas drošības dienests kopīgiem spēkiem pārbaudīja Rīgas starptautiskajā lidostā ieviesto noteikumu darbību.

Civilās aviācijas aģentūras sabiedrisko sakaru speciālists Aivis Vincevs pastāstīja, ka jau 15. janvārī vairākiem cilvēkiem nav ļauts iebraukt Latvijā. Viņš atzīmēja, ka precīzākas ziņas tiks sniegtas vēlāk, kad aviokompānijas apkopos savus datus. Tomēr pagaidām zināms, ka tādu gadījumu skaits nav liels.

Atgādināsim, ka Covid-19 analīzes nav jānodod bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas vakcinējušās no Covid-19, pārvadātāju darbiniekiem un apkalpojošajam personālam, jūrniekiem, kuri dodas reisā vai atgriežas mājās, tranzīta pasažieriem, kuri paliek lidostas tranzīta zonā, kā arī diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.

Jāpiebilst, ka Pasaules Veselības organizācija ieteikusi valstīm nepieprasīt no iebraucējiem sertifikātus par Covid-19 vakcīnas saņemšanu, jo daudzās pasaules valstīs vakcīnas pieejamība ir ļoti ierobežota un to efektivitāte tiek pētīta.


23
Tagi:
koronavīruss, lidosta Rīga
Pēc temata
Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem
Latvija aizliegusi lidojumus uz trim valstīm un atjaunoja satiksmi ar Lielbritāniju
Kur cēlies koronavīruss SARS-CoV-2? Nulles pacienta meklējumi
Latvijā strauji kritis jauno gadījumu un Covid-19 testu skaits
Zenītraķešu komplekss S-400 Triumf, foto no arhīva

Krievijas sistēmas S-400 "iekaro" vēl vienu valsti. Kas gaidāms nākotnē?

0
(atjaunots 11:41 18.01.2021)
Krievijā ražoto zenītraķešu sistēmu S-400 miermīlīgā ekspansija pārņem jaunas Eirāzijas valstis. Pēc Ķīnas, Turcijas un Indijas arī Baltkrievija plāno apbruņot ar "Triumf" Gaisa spēkus un pretgaisa aizsardzības sistēmu.

Sistēmu S-400 iepirkuma procesu sākusi Irāka, Katara un Maroka (Āfrikas ziemeļrietumi). ZRS S-400 sekmīgi izplatās, pateicoties savām unikālajām īpatnībām, kam nav tuvu analogu, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Baltkrievijas Gaisa kara spēku un pretgaisa aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Igors Golubs nesen informēja par PGA vienību gaidāmo pārapbruņošanu ar jaunākajām sistēmām S-400 "Triumf", kas piedevām izstrādātas, speciāli ņemot vērā ASV Gaisa spēku piektās paaudzes iznīcinātāju F-22 un F-35 iespējas (NATO plāno dislocēt simtiem F-35 Eiropā).

Līdztekus armijā turpinās pirmslīguma darbs – karavīri apgūst zenītraķešu-lielgabala kompleksu "Pancir S". Noslēgti kontrakti par daudzfunkcionālo trieciena helikopteru MI-35 un iznīcinātāju Su-30SM otrās partijas piegādēm. 2021. gadā Baltkrievijas BS saņems jaunos radarus "Protivnik G" un "Vostok". Iepriekš gaisa telpas apsardzi Baranoviču rajonā uzņēmās jaunais Krievijā ražotais S-diapazona trašu radiolokācijas komplekss "Sopka 2". Rietumu sankciju un ekonomisko grūtību dēļ Krievija kļuvusi par bruņojuma piegādātāju Baltkrievijai bez alternatīvām.

Baltkrievijas debesis kļūst par nepārvaramu robežu jebkuram agresoram. GKS un PGA vienības mācās risināt uzdevumus sarežģītākajos apstākļos, ņemot vērā Sīrijā, Lībijā un Kalnu Karabahā gūto pieredzi par pretinieka raķešu un bezpilota lidaparātu pielietošanu.

Optimistiska dinamika

Aktīvā militāri tehniskā sadarbība ar Krieviju stiprina piecdesmit pasaules valstu, tostarp – arī NVS valstu drošību un suverenitāti. Ārvalstu speciālisti uzskata, ka Krievijā ražotās kara lidmašīnas un PGA sistēmas ir efektīvākie aizsardzības instrumenti.

Zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pirmā pasūtīja Ķīna. Ziņas par Krievijas un Ķīnas līgumu par divu ZES S-400 pulka komplektu iepirkumu parādījās 2014. gada novembrī. Komplekts ietver mobilo komandpunktu, divus starta iekārtu divizionus, radiolokācijas stacijas un vairāk nekā 120 jaunās divu tipu vadāmās zenītraķetes. S-400 izmēģinājumi Ķīnā sekmīgi aizritēja 2018. gada decembrī – aptuveni 250 km attālumā šāviņi likvidēja ballistisko mērķi, kas pārvietojās ar 3000 m/sek. ātrumu. Sistēmu S-400 otro pulka komplektu Ķīna saņēma 2019. gada decembrī. Ķīnas speciālisti uzskata, ka Krievijas "Triumf" galvenā priekšrocība ir darbības rādiuss līdz 400 km (to nespēj neviena "zeme-gaiss" tipa raķešu sistēma pasaulē), spēju likvidēt pretinieka tālās darbības radiolokācijas lidmašīnas, novēršot informācijas noplūdi karadarbības laikā un spiegošanu lielā attālumā. Sistēmas S-400 ļauj droši kontrolēt ĶTR perifēriju un strīdīgos rajonus.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Krievija un Turcija vienojās par ZRS S-400 "Triumf" piegādēm 2017. gadā, līguma cena – 2,5 miljardi dolāru. Līgums radīja nopietnu krīzi ASV un Turcijas attiecībās. Vašingtona piedraudēja ar sankcijām un Turcijas izslēgšanu no amerikāņu iznīcinātāju F-35 ražošanas programmas – valsts pieprasīja atteikties no darījuma un iegādāties tikai amerikāņu kompleksus Patriot. Ankara neizpildīja ASV ultimatīvās prasības, un 2019. gada vasarā saņēma četrus ZRS S-400 divizionus (pirmo komplektu).

Turcija plāno iegādāties vēl vienu komplektu un veidot drošāko un mūsdienīgāko PGA sistēmu svarīgu objektu aizsardzībai valstī. Ankaras apkaimē izvērstā sistēma S-300 izmēģinājumu gaitā fiksēta iznīcinātāju F-16 Fighting Falcon pie RLS darbības zonas robežas – 600 km attālumā. Tātad kaujas dežūras režīmā, kad mērķu reģistrācija un likvidācija notiek automātiski. "Triumf" spēs likvidēt F-16 Fighting Falcon 400 kilometru attālumā no Ankaras. Principiāla vienošanās par ZRS S-400 otrā komplekta piegādēm Turcijai tika panākta 2020. gada jūnijā.

2018. gada oktobrī Indija parakstīja līgumu 5,43 miljardu dolāru vērtībā par piecu S-400 pulka komplektu piegādēm. Deli ir noskaņota apņēmīgi, neskatoties uz  ASV neredzēto spiedienu. Izdevums "The Times of India" pastāstīja, ka Krievijas "Triumf" tiks dislocēti Indijas rietumu, ziemeļu un austrumu reģionos (ņemot vērā Ķīnas un Pakistānsa radīto draudu spektru) un radīs īstu revolūciju valsts PGA. Līdz janvāra beigām 100 speciālisti no Indijas – pirmā grupa – ieradīsies Krievijā, lai apgūtu ZRS S-400 ekspluatāciju un militāro pielietojumu. Pirmo "Triumf" pulka komplektu Indija plāno pieņemt bruņojumā 2021. gada beigās. Visus piecus ZRS S-400 pulka komplektus Krievija plāno piegādāt līdz 2025. gadam.

Triumfālas perspektīvas

Pārrunas par "Triumf" iegādi sākusi Maroka, Katara, Irāka. Iepriekš par Krievijas ZRS iegādes iespējām interesējās Alžīra, Vjetnama, Ēģipte, Saūda Arābija un citi – kopā vairāk nekā 12 valstis.

Pieprasījums ārvalstīs pārsniedz eksportētāja piedāvājumu (prioritāte tomēr ir Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem). Lai arī saskaņā ar Likumu par pretestību ASV pretiniekiem ar sankciju starpniecību (to prezidents Donalds Tramps parakstīja 2017. gada augustā), pret šīm valstīm iespējamas sankcijas, tās nemulsina valstis, kas vēlas saņemt labāko lielā darbības rādiusa PGA sistēmu pasaulē.

Sistēmas "Triumf" maina pasauli. Ja ZRS S-400 iegādāsies, piemēram, Irāna, ASV aviācijas bāzes kuģi Persijas līča zonā kļūs par absolūti bezjēdzīgām spēļmantiņām. Vašingtonai noteikti nāksies koriģēt pasaules uzskatu un pārvērtēt savu stilu dialogā ar Irānu. Tas jau notiek Irākā.

ASV vēstniecība un armijas bāzes Irākā nereti saskaras ar raķešu apšaudēm. Amerikāņu zenītraķešu kompleksi nespēja atvairīt raķešu uzbrukumus.  Reaktīvie lādiņi regulāri sprāgst Bagdādes "zaļajā zonā", tāpēc ASV bija spiestas evakuēt lielāko daļu diplomātiskās pārstāvniecības personāla un iznomāt no irākiešiem Krievijas ZRLK "Pancir S".

Tomēr atgriezīsimies pie ZRS S-400. "Triumf" ir svarīgas priekšrocības – RLS panorāmas redzesloks un iespēja elastīgi izmantot četru tipu raķetes (veidot vairāku līmeņu PGA). Dažādu tipu raķetes ļauj efektīvi likvidēt hiperskaņas mērķus, kara aviāciju, dronus, spārnotās, taktiskās un ballistiskās raķetes visā pieejamajā augstuma diapazonā – no 5 metriem līdz 30 kilometriem un attālumā no 400 km līdz 2 km. Vienā "Triumf" baterijā var būt līdz 72 notēmētas raķetes, tā var apšaudīt līdz 36 mērķus, kuru ātrums sasniedz 4800 m/sek. Sistēma S-400 spēj integrēt dažādu tipu ZRK (S-300, Pancir S1, Tor M1) un vadīt dažāda darbības rādiusa PGA līdzekļu tīklu jebkādos radioelektroniskās pretdarbības apstākļos.

Jāpiebilst, ka jau 2021. gadā Krievijas bruņotie spēki saņems mūsdienīgo sistēmu S-500, kas gatava karam līdz 200 km augstumā. Krievijas partneriem laiks atkal stāties rindā.

0
Tagi:
krievu ierocis, Krievija, S-400
Pēc temata
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
Maketi pa ādu nesados. ASV armija iznīcinājusi it kā S-400 un it kā Su-34
S-400 "Triumf" darbībā: interesants ieraksts no izmēģinājumiem
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā