Celtnieki. Foto no arhīva

Žurnāliste: atsaucīgie latvieši pāriet uz krievu valodu ar migrantiem, bet jāglābj valsts

50
(atjaunots 13:53 06.03.2020)
Uz Latviju katru gadu brauc arvien vairāk darba migrantu no trešajām valstīm, kuri nerunā valsts valodā un padara valsti par nelatvisku, paziņoja Elita Veidemane.

RĪGA, 6. marts – Sputnik. Latvijā iebraucošie darba migranti izskalo nacionālo identitāti. Viņi nerunā valsts valodā un padara Latviju nelatvisku, paziņoja telekanāla RigaTV24 ēterā žurnāliste Elita Veidemane.

Pazīstamā ar savām raizēm par nacionālajiem jautājumiem Veidemane  minēja statistikas datus: pāris gadu laikā izsniegto darba atļauju skaits palielinājies gandrīz divas reizes – no 8 līdz 15,3 tūkstošiem, un tie ir tikai oficiālie dati. Vēl ir zināms skaits viesstrādnieku, kas strādā Latvijā bez oficiālās atļaujas noformēšanas. Pēc Veidemanes domām, tas ir drauds "latviskajai Latvijai", jo gandrīz visi šie cilvēki nerunā valsts valodā un negrasās to mācīties.

"Pieaug cilvēku skaits, kuri nerunā latviski, viņi aizpilda tukšās vietas, un Latvija kļūst nelatviska. Mani tas ļoti uztrauc," sacīja Veidemane.

Pēc viņas teiktā, bieži vien sarunas valoda ar šādiem migrantiem ir krievu, un integrēt viņus ir grūti.

"Latvieši ir ļoti atsaucīgi. Latvietis drīzāk pāries uz krievu valodu – mēs taču visi to šeit saprotam, – vienkārši, lai cilvēks saprot. Atbrauc pie mums ukrainis vai baltkrievs – lai viņš saprastu, lai labāk justos šeit. (…) Nevienu mēs neintegrējam. Šie cilvēki, kas atbraukuši šeit, nekad neintegrēsies, viņi vienkārši aizpilda tukšās vietas," sacīja Veidemane.

Latvija rosina samērā stingru politiku ārvalstu darbaspēka piesaistīšanas jomā. Patlaban iekārtoties darbā strādnieku profesijās ir grūtāk, nekā tajās, kur nepieciešams augsti kvalificēts darbaspēks. Deficīta profesijās ir 237 pozīcijas, tādās nozarēs kā zinātne, fizika, ķīmija, matemātika, statistika, IT, pārstrādes rūpniecība, elektrotehnika, celtniecība, finanšu analīze, zvejniecības kuģu, lidmašīnu vadīšana un citas.

Lai piesaistītu strādnieku profesijā, kas nav šajā sarakstā, darba devējam sākumā ir jāievieto vakance uz 30 dienām Nodarbinātības Valsts aģentūras portālā. Vēl viena prasība darba devējiem attiecībā uz ārzemnieku noalgošanu – viņiem ir jānodrošina alga, kas nav mazāka par vidējo algu valstī iepriekšējā gadā. Šo nosacījumu ir grūti ievērot tajās nozarēs, kur vidējā alga ir zemāka, nekā vidējā alga valstī, piemēram lauksaimniecībā un zivju saimniecībā un pārstrādes rūpniecībā. Uzņēmēji uzstājas par to, lai viesstrādniekiem maksātu nevis vidējo algu valstī, bet vidējo algu nozarē.

Arī starptautiskie eksperti iesaka Latvijai atvērt darba tirgu.

Taču daudzi Latvijas politiķi uzstājas pret strādnieku profesiju pārstāvju piesaistīšanu. Tradicionāli pret darba spēka ievešanu iestājas konservatīvās VL-TB/LNNK partijas locekli. Pēc tieslietu ministra Dzintara Rasnača sacītā, kamēr Latvijā pie varas atrodas Nacionālā apvienība, tās pārstāvji darīs visu iespējamo, lai nepieļautu viesstrādnieku ievešanu Latvijā.

50
Tagi:
viesstrādnieki, migranti, latviešu valoda, Latvija
Pēc temata
Indieši publicē YouTube padomus, kā iekārtoties kebabnīcās darbā Latvijā
Baņķieris paskaidroja, kādēļ Latvija nekad nepanāks Eiropu dzīves līmeņa ziņā
Viesstrādniekus Latvijā nelaidīs: Iesalnieks sola aizstāvēt valsts nākotni
Latvija slīgs nabadzībā, ja neatnāks viesstrādnieki no Baltkrievijas un Ukrainas
Aldis Gobzems

"Patiesi idioti vai arī viņiem par to maksā?" Gobzems kritizē valdību un iedzīvotājus

4
(atjaunots 16:01 05.12.2020)
Saeimas deputāts Aldis Gobzems nosaucis valdības lēmumus par "debīliem", tos, kuri tiem seko – par līdzskrējējiem, un prognozējis, ka viss beigsies ar masu nemieriem.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Masu nemieri Latvijā – lūk, pie kā var novest valdības "debīlie" lēmumi, uzskata Saeimas deputāts Aldis Gobzems. Iepriekš viņš paziņoja, ka viņu nevajagot glābt no Covid-19, ja viņš saslims, kā arī aicināja atcelt masku obligāto valkāšānu. Šajā kontekstā viņu atzina par vainīgu deputāta ētikas pārkāpumos, un politiķis pat saņēma sodu – rakstisku aizrādījumu.

Oktobrī Gobzems organizēja Rīgā protesta akciju, kurā piedalīties aicināja visus, kas neapmierināti ar varu Latvijā. Savukārt tagad viņš saplosījis lupatlēveros valdības lēmumus par ierobežojumiem ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību un paziņojis, ka masu nemieri vairs nav aiz kalniem. Vienlaikus politiķis apšaubīja savu kolēģu spējas. Savas pārdomas par minētajiem jautājumiem Gobzems publicējis mikroblogā Twitter.

"Es patiesi nevaru saprast, vai tie varas  līdzskrējēji ir patiesi idioti un neko neredz un nesaprot vai arī viņiem par to maksā. Nu kā var neredzēt, ka tuvojas masu nemieri. Kā var neredzēt, ka tiek pieņemti debīli lēmumi? Kā var neredzēt, ka valsti vada nulles?" deputāts pieminēja vairākus jautājumus, kas viņam neliek mieru.

​Iepriekš sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss bija publicēta petīcija "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" par obligātā masku režīma atcelšanu jaunāko klašu skolēniem. Vienas dienas laikā tā saņēma vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu. Petīcijas iesniegšanai Saeimā pietiek ar 10 tūkstošiem. Tagad to skaits pārsniedzis 25 tūkstošus.

Savukārt izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus. Viņš bija īpaši sašutis par saimniecības preču veikalu slēgšanu brīvdienās.

Virkne pretenziju izskanēja arī par citiem ierobežojumiem, kuru mērķis ir apturēt koronavīrusa izplatību – tos valdība ieviesusi no 3. decembra. Cita starpā pieņemtas stingrākas sanitārās prasības veikalu, skolu, slimnīcu un kultūras iestāžu darbam, aizsargmaskas tagad jāvalkā jebkurās telpās, izņemot mājokli.

4
Tagi:
Aldis Gobzems, ierobežojumi, ārkārtējā situācija
Pēc temata
"Man, latvietim, bija kauns": Gobzems pastāstīja, par ko nākas sarkt Latvijā
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
"Latvieši, karš ir sācies!": sociālie tīkli par infekcijas jauno antirekordu Latvijā
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

9
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

9
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos