Naftas termināļi Ventspils brīvostā

"Pieremontēt "Družbu" un palaist reversu: Baltkrievija var atdzīvināt Ventspili

59
(atjaunots 13:24 05.03.2020)
Patlaban daļa naftas cauruļvada "Družba", pa kuru nafta no KF tika nogādāta Ventspils ostā, ir iekonservēta, taču pēc remontdarbu veikšanas it iespēja palaist reversu līdz Baltkrievijai – jautājumi ir tikai attiecībā uz laiku un finansēm.

RĪGA, 5. marts – Sputnik. Latvija un Lietuva meklē laika un finanšu tēriņa ziņā optimālus cauruļvadu sistēmas darbības atjaunošanas ceļus, lai transportētu naftu Baltkrievijas virzienā, vēsta "BelTA".

Baltkrievijas Stratēģisko pētījumu institūtā 4. martā notika ekspertu seminārs, kurā piedalījās Latvijas un Lietuvas dzelzceļu, naftas iekraušanas, loģistikas kompāniju un ostu pārstāvji, kā arī diplomāti. Baltkrieviju pārstāvēja koncerna "Belņeftehim", Baltkrievijas dzelzceļu kompānijas un Eiropas Biznesa asociācijas vadība un eksperti.

Tikšanās laikā eksperti vienojās izpētīt cauruļvadu sistēmas darbspējas atjaunošanas jautājumu, kura ļautu piegādāt naftu no Latvijas un Lietuvas ostām Baltkrievijai. Tuvākajā laikā tiks izveidota darba grupa, kura izvērtēs projekta tehniskās detaļas un juridiskos aspektus. Uz šīs analīzes pamata plānots sagatavot vienošanos un iziet starpvaldību līmenī.

Seminārā tika skatītas arī tehniskās iespējas, konkurences priekšrocības un riski naftas piegāžu organizācijā Baltkrievijā caur Latvijas un Lietuvas tranzīta koridoriem, iespējamie perspektīvie scenāriji efektīvas izejvielas pārstrādes attīstībai Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcās (NPR).

Iepriekš prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka Baltkrievijai jāpērk 40-50% naftas Krievijā, savukārt pa 30% var importēt caur Odesas un Baltijas valstu ostām, no pēdējās izejvielas transportēšanai var uzbūvēt cauruļvadu, tostarp izmantojot lētos Amerikas kredītus. Tāpat viņš paziņoja par nepieciešamību pārdomāt iespēju īstenot savstarpējus projektus ar ārzemju kompānijām – izejvielu īpašniekiem un novērtēt produkcijas noieta perspektīvos tirgus.

"Piegādājot no alternatīviem naftas avotiem caur Ukrainu pa trubu Odesa – Brodi, vienojoties ar Eiropas dienvidaustrumu valstīm, mēs varētu kopā strādāt un piegādāt naftas produktus šajā tirgū. Vienkārši ir jākustas," paskaidroja Lukašenko.

Iepriekš Sputnik Latvija vēstīja, ka pērnā gada nogalē Baltkrievija nenoslēdza līgumus par naftas piegādēm ar Krieviju, un no 1. janvāra naftas piegādes Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām tika apturēta. Janvārī Baltkrievija strādāja pie jauniem naftas piegādes līgumiem. Izdevās vienoties ar naftas kompānijām, kas veido grupas "Safmar" perimetru.

Februāra beigās Baltkrievija vienojusies ar piecām vēl nenosauktām kompānijām no Krievijas par naftas piegādēm šī gada pirmajā ceturksnī par cenām bez tirgus prēmijas. Tāpat "Belņeftehim" piegādās martā caur Klaipēdas ostu divas Krievijas naftas kravas, kas tika nopirkta pie tirgotājiem par cenu bez prēmijas, viens no tankkuģiem jau ir ieradies ostā.

Neskaitot to, Baltkrievijas  Naftas kompānija un NPR meklē alternatīvas Krievijas naftai. Janvāra beigās tika noslēgts līgums par 80 tūkstošu tonnu naftas piegādi no Norvēģijas NPR "Naftan", kas piegādāta caur Klaipēdas ostu.

Azerbaidžānas Valsts naftas kompānija (SOCAR) plāno 5.-6. martā nosūtīt no Turcijas Džeihanas ostas pirmo tankkuģi ar naftu priekš Baltkrievijas ar sekojošu tās transportēšanu pa cauruļvadu Odesa – Brodi. Otrā tankkuģa nosūtīšana tiek plānota pēc 20. marta – no Supsas ostas. Summārais piegāžu apjoms no Azerbaidžānas ir ap 170 tūkstošiem tonnu naftas.

Naftas cauruļvada "Družba" operators Polijā – kompānija "PERN" nolēmis tehniski sagatavot cauruļvadu naftas transportam reversā uz Baltkrieviju. "Belņeftehim" plāno sākt pārrunas ar izejvielas piegādātājiem par tā transportēšanu pa šo maršrutu.

Turklāt ziņots, ka Baltkrievijas valsts apvienības "Belorusņeftj" meitasuzņēmums Krievijā – naftas kompānija "Jangpur" piegādās Baltkrievijas tirgū Krievijā iegūto naftu. "Kompānija "Jangpur" patlaban pārorientēta uz naftas piegādēm Baltkrievijai, savus apjomus tā novirzīs uz Baltkrievijas tirgu," vēstīja "Belņeftehim" preses dienests. 2019. gadā kompānija "Jangpur" plānoja iegūt 206 tūkstošus tonnu naftas. Tās realizācija notiek caur "Transņeftj" sistēmu.

No Krievijas Baltkrievijā tika piegādāti aptuveni 24 miljoni tonnu naftas. Piegādes īstenoja kompānijas "Rosņeft", "Tatņeft", "Gazpromņeft", "Lukoil" un "Surgutņeftegaz". Eksperti atzīmē, ka visas alternatīvās naftas piegādes Baltkrievijai būs dārgākas nekā imports no KF.

59
Pēc temata
Atkal garām Latvijai: Baltkrievija atradusi jaunu naftas tranzīta maršrutu
Latvijai nekas nav ticis: Polija gatava nodrošināt naftas reversu Baltkrievijai
EP deputāti vēlas vienkāršot satiksmi ar Baltkrieviju
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

13
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

13
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

9
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

9
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās