Naftas termināļi Ventspils brīvostā

"Pieremontēt "Družbu" un palaist reversu: Baltkrievija var atdzīvināt Ventspili

56
(atjaunots 13:24 05.03.2020)
Patlaban daļa naftas cauruļvada "Družba", pa kuru nafta no KF tika nogādāta Ventspils ostā, ir iekonservēta, taču pēc remontdarbu veikšanas it iespēja palaist reversu līdz Baltkrievijai – jautājumi ir tikai attiecībā uz laiku un finansēm.

RĪGA, 5. marts – Sputnik. Latvija un Lietuva meklē laika un finanšu tēriņa ziņā optimālus cauruļvadu sistēmas darbības atjaunošanas ceļus, lai transportētu naftu Baltkrievijas virzienā, vēsta "BelTA".

Baltkrievijas Stratēģisko pētījumu institūtā 4. martā notika ekspertu seminārs, kurā piedalījās Latvijas un Lietuvas dzelzceļu, naftas iekraušanas, loģistikas kompāniju un ostu pārstāvji, kā arī diplomāti. Baltkrieviju pārstāvēja koncerna "Belņeftehim", Baltkrievijas dzelzceļu kompānijas un Eiropas Biznesa asociācijas vadība un eksperti.

Tikšanās laikā eksperti vienojās izpētīt cauruļvadu sistēmas darbspējas atjaunošanas jautājumu, kura ļautu piegādāt naftu no Latvijas un Lietuvas ostām Baltkrievijai. Tuvākajā laikā tiks izveidota darba grupa, kura izvērtēs projekta tehniskās detaļas un juridiskos aspektus. Uz šīs analīzes pamata plānots sagatavot vienošanos un iziet starpvaldību līmenī.

Seminārā tika skatītas arī tehniskās iespējas, konkurences priekšrocības un riski naftas piegāžu organizācijā Baltkrievijā caur Latvijas un Lietuvas tranzīta koridoriem, iespējamie perspektīvie scenāriji efektīvas izejvielas pārstrādes attīstībai Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcās (NPR).

Iepriekš prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka Baltkrievijai jāpērk 40-50% naftas Krievijā, savukārt pa 30% var importēt caur Odesas un Baltijas valstu ostām, no pēdējās izejvielas transportēšanai var uzbūvēt cauruļvadu, tostarp izmantojot lētos Amerikas kredītus. Tāpat viņš paziņoja par nepieciešamību pārdomāt iespēju īstenot savstarpējus projektus ar ārzemju kompānijām – izejvielu īpašniekiem un novērtēt produkcijas noieta perspektīvos tirgus.

"Piegādājot no alternatīviem naftas avotiem caur Ukrainu pa trubu Odesa – Brodi, vienojoties ar Eiropas dienvidaustrumu valstīm, mēs varētu kopā strādāt un piegādāt naftas produktus šajā tirgū. Vienkārši ir jākustas," paskaidroja Lukašenko.

Iepriekš Sputnik Latvija vēstīja, ka pērnā gada nogalē Baltkrievija nenoslēdza līgumus par naftas piegādēm ar Krieviju, un no 1. janvāra naftas piegādes Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām tika apturēta. Janvārī Baltkrievija strādāja pie jauniem naftas piegādes līgumiem. Izdevās vienoties ar naftas kompānijām, kas veido grupas "Safmar" perimetru.

Februāra beigās Baltkrievija vienojusies ar piecām vēl nenosauktām kompānijām no Krievijas par naftas piegādēm šī gada pirmajā ceturksnī par cenām bez tirgus prēmijas. Tāpat "Belņeftehim" piegādās martā caur Klaipēdas ostu divas Krievijas naftas kravas, kas tika nopirkta pie tirgotājiem par cenu bez prēmijas, viens no tankkuģiem jau ir ieradies ostā.

Neskaitot to, Baltkrievijas  Naftas kompānija un NPR meklē alternatīvas Krievijas naftai. Janvāra beigās tika noslēgts līgums par 80 tūkstošu tonnu naftas piegādi no Norvēģijas NPR "Naftan", kas piegādāta caur Klaipēdas ostu.

Azerbaidžānas Valsts naftas kompānija (SOCAR) plāno 5.-6. martā nosūtīt no Turcijas Džeihanas ostas pirmo tankkuģi ar naftu priekš Baltkrievijas ar sekojošu tās transportēšanu pa cauruļvadu Odesa – Brodi. Otrā tankkuģa nosūtīšana tiek plānota pēc 20. marta – no Supsas ostas. Summārais piegāžu apjoms no Azerbaidžānas ir ap 170 tūkstošiem tonnu naftas.

Naftas cauruļvada "Družba" operators Polijā – kompānija "PERN" nolēmis tehniski sagatavot cauruļvadu naftas transportam reversā uz Baltkrieviju. "Belņeftehim" plāno sākt pārrunas ar izejvielas piegādātājiem par tā transportēšanu pa šo maršrutu.

Turklāt ziņots, ka Baltkrievijas valsts apvienības "Belorusņeftj" meitasuzņēmums Krievijā – naftas kompānija "Jangpur" piegādās Baltkrievijas tirgū Krievijā iegūto naftu. "Kompānija "Jangpur" patlaban pārorientēta uz naftas piegādēm Baltkrievijai, savus apjomus tā novirzīs uz Baltkrievijas tirgu," vēstīja "Belņeftehim" preses dienests. 2019. gadā kompānija "Jangpur" plānoja iegūt 206 tūkstošus tonnu naftas. Tās realizācija notiek caur "Transņeftj" sistēmu.

No Krievijas Baltkrievijā tika piegādāti aptuveni 24 miljoni tonnu naftas. Piegādes īstenoja kompānijas "Rosņeft", "Tatņeft", "Gazpromņeft", "Lukoil" un "Surgutņeftegaz". Eksperti atzīmē, ka visas alternatīvās naftas piegādes Baltkrievijai būs dārgākas nekā imports no KF.

56
Pēc temata
Atkal garām Latvijai: Baltkrievija atradusi jaunu naftas tranzīta maršrutu
Latvijai nekas nav ticis: Polija gatava nodrošināt naftas reversu Baltkrievijai
EP deputāti vēlas vienkāršot satiksmi ar Baltkrieviju
Kauņas panorāma, foto no arhīva

Eurolines atjaunos pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm

3
(atjaunots 12:00 05.06.2020)
Starptautiskā pasažieru pārvadātāja Eurolines autobusi tiks aizpildīti tikai uz pusi, turklāt pasažierus lūgs ceļot maskās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. No šīsdienas autobusu pasažieru pārvadājumus no Rīgas uz Kauņu atsāks starptautiskais pasažieru pārvadātājs Eurolines, vēsta Tvnet.

No 15. jūnija plānots atsākt arī reisus uz Viļņu, Varšavu, Gdaņsku un Tallinu.

Eurolines vadītājs Edmunds Pavlovs pastāstīja, ka autobusu reisi tiks atsākti pakāpeniski.

Viņš atklāja, ka vispirms sāksies braucieni uz Lietuvu, no jūnija vidus atjaunosies reisi uz Tallinu, Varšavu, Gdaņsku. Pavlovs uzsvēra, ka uzņēmums novēros un novērtēs situāciju, jo tagad katra nedēļa atšķiras no iepriekšējās.

Uzņēmuma vadītājs piebilda, ka cilvēki vēlas ceļot un šī vajadzība nekur nav pazudusi.

Eurolines uzsvēra, ka, atsākot braucienus, liela uzmanība tiks veltīta drošībai – autobusi tiks dezinficēti un vēdināti pirms un pēc katra brauciena.

Pasažieriem autobusos būs pieejami dezinficējošie līdzekļi. Biļetes tiks pārdotas tikai uz katru otro vietu, tātad tiks garantēts drošs attālums starp pasažieriem. Viņu ķermeņa temperatūra tiks mērīta ar bezkontakta termometriem, bet autobusa vadītāji strādās maskās. Eurolines aicina pasažierus izmantot maksas brauciena laikā.

Iepriekš pasažieru pārvadājumus starp Baltijas valstīm atjaunoja kompānijas Ecolines un Lux Express. Tiek atjaunota arī aviosatiksme starp Baltijas valstīm.

3
Tagi:
Baltija, pasažieru pārvadājumi, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Lux Express" autobusi atkal savienos Rīgu un Tallinu
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Ērce, foto no arhīva

Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku

4
(atjaunots 11:33 05.06.2020)
Šogad ērces Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Latvijas infektoloģijas centra speciāliste Irēna Anna Damberga LR4 programmā "Doma laukums" pastāstīja, kādu risku šogad sagādā ērces. Tās Latvijā "pamodušās" pārāk agri, turklāt noskaidrojies, ka to vidū ir liels encefalīta pārnēsātāju skaits, vēsta Rus.lsm.lv.

Damberga pastāstīja, ka, iespējams, ērču skaits nav lielāks nekā pērn. Mājās tās pārsvarā ienes mājdzīvnieki. Tomēr 3-4% ērču ir inficētas ar encefalītu, lai arī 2019. gadā slimības pārnēsātāju skaits nepārsniedza 1%.

Latvijas infektoloģijas centra dati liecina, ka pirmo ērci šogad izmeklēšanai atnesa jau 8. janvārī. Pēc tam 2020. gada pirmajos piecos mēnešos LIC saņēmis 551 ērci. 4,5% to vidū izrādījās inficētas ar encefalītu.

Pie tam Latvijas teritorijā izplatās relatīvi jauna ērču suga, tā saucamā pļavu ērce, kas bīstama gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Tās mīt aizaugušās pļavās.

Iepriekš vēstīts, ka līdz 7. maijam Latvijā bija diagnosticēti trīs ērču encefalīta gadījumi un 13 Laima slimības gadījumi.

Vēl joprojām iespējams vakcinēties pret ērču encefalītu, taču vakcīnu pret Laima slimību un erlihiozi nav, tāpēc ērces koduma gadījuma noteikti vismaz mēnesi jānovēro sava pašsajūta un pirmo simptomu gadījumā jāvēršas pie speciālistiem.

Iepriekš jau vēstīts, kādas sekas cilvēcei var nest globālā sasilšana. Tā var ne tikai skart bīstamu slimību un vīrusu izplatību, bet arī būtiski ietekmēt celtniecības nozari un infrastruktūru, lauksaimniecību un mežsaimniecību, veselības aprūpi un daudzas citas nozares.

4
Tagi:
ērce, Latvija
Pēc temata
Ne tikai encefalīts, arī Laima slimība: ar ko draud ērces kodiens Latvijā
Ērces atkal gatavojas uzbrukt Latvijai
Ērces, govis un zibens: kas draud Latvijas iedzīvotājiem vasarā
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits