Traktors

Zemnieki pret novadu reformu: 400 traktori bloķē autoceļus visā Latvijā

55
(atjaunots 11:03 05.03.2020)
Traktori, buldozeri un ekskavatori ārkārtīgi lēni brauc pa 15 autoceļiem visā Latvijā, faktiski bloķējot tos; Sputnik korespondents paskatījās, kā veidojās viena no šīm kolonnām un kāds ir protestētāju noskaņojums.

RĪGA, 5. marts – Sputnik. Visā Latvijas teritorijā notiek protesta akcijas pret administratīvi-teritoriālo reformu, kuru 5. marta sēdē Saeimai ir jāapstiprina otrajā lasījumā.

Protesta koordinators no Ikšķiles novada Pēteris Dimants (ZZS) paziņoja, ka uz autoceļiem visā valstī izbrauca aptuveni 400 lauksaimniecības mašīnu: traktori, buldozeri, ekskavatori un tā tālāk. Šī tehnika brauc pa 15 Latvijas autoceļiem ar ātrumu 10 kilometri stundā, bloķējot tos.

Akcijas rīkotāji publicēja protesta dalībnieku pulcēšanās vietu un to ceļu karti, kurus viņi bloķē.

Sputnik korespondenti pavēroja to, kā veidojās viena no šādām te kolonnām.

Aptuveni 70 lauksaimniecības tehnikas vienību sapulcējās Elejā, Jelgavas novadā, netālu no Lietuvas robežas un brauc uz Ozolniekiem, pēc kā viņi apgriezīsies un brauks atpakaļ.

© Sputnik / Sergey Melkonov
Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts

Kolonnu vada Jelgavas mērs Andris Rāviņš (ZZS) ar "Toyota" automobili. Jelgavai paredzēts zaudēt republikas nozīmes pilsētas status un apvienoties ar kaimiņu pagastiem, pret ko iebilst pašvaldības vadība.

Zemnieki ir noskaņoti ļoti apņēmīgi, viņi atzīmē, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") neveido ar viņiem nekādu dialogu, cenšoties sagraut pašvaldību sistēmu, likvidējot tās pašvaldības, kuras atrodas opozīcijas kontrolē – parlamenta opozīcijas, ko pārstāv Zaļo un zemnieku savienība, vai reģionālo partiju kontrolē, tādu kā "Latvijai un Ventspilij".

Tā nav demokrātija, pārliecināti zemnieki.

Мэр Елгавы Андрис Равиньш во время акции протеста 5 марта 2020 года
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov
Jelgavas mērs Andris Rāviņš protesta akcijas laikā, 2020. gada 5. marts

Nākamo akciju viņi sola sarīkot Rīgā – traktori iebrauks galvaspilsētā, kā tas bija 2012. gadā, kad runa bija par dotāciju palielināšanu zemniekiem, un viņi panāca savu.

Šodien, 5. martā, traktori uz Rīgu nebrauks, tā vietā pie Saeimas ēkas pirms sēdes sākuma sapulcējās protestējošo pašvaldību vadītāji un pārstāvji ar plakātiem, kuros attēloti likvidējamo pilsētu ģerboņi un uzraksts "Likvidēt," ministrs Juris Pūce".

 • Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
  © Sputnik / Sergey Melkonov
1 / 3
© Sputnik / Sergey Melkonov
Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, administratīvi-teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa valdības prioritātēm. Saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas plānu, pašvaldību skaits ir jāsamazina no 119 līdz 40: 35 novadiem un piecām republikas nozīmes pilsētām (sākotnēji plāns paredzēja izveidot 36 pašvaldības, taču apspriešanas laikā to skaits palielinājās). Taču pašvaldību funkcijas paliks nemainīgas.

Pamatojot reformu, Pūce atsaucās uz to, ka 104 no 119 esošajām pašvaldībām pastāv uz dotāciju rēķina un tikai 57 pašvaldības var nodrošināt darbu vairāk nekā 40% savu iedzīvotāju. Reformas pretinieki kopumā neiebilst pret tās nepieciešamību, taču uzskata, ka jaunās administratīvo vienību robežas tika uzzīmētas brīvdomīgi, balstoties uz valdošo partiju politiskajām interesēm, kuras vēlētos paplašināt varu novadu līmenī.

Акция протеста против административно-территориальной реформы 5 марта 2020 года
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov
Protesta akcija pret administratīvi-teritoriālo reformu, 2020. gada 5. marts
55
Tagi:
novadu reforma
Pēc temata
Zemnieki Latvijā spiesti pielāgoties klimata pārmaiņām dabā
Gandrīz 200 fermu atteicās no piena: kā Latvija pārdzīvoja Krievijas embargo sesto gadu
Baltijas lauksaimnieki organizēs protestus Briselē
Jaunā māte ar bērnu un autiņbiksēm, foto no arhīva

Alimentus bērniem maksā valsts: kāpēc sievietes Latvijā nevēlas laist pasaulē bērnus

2
(atjaunots 14:26 06.06.2020)
Gandrīz puse laulību valstī izirst, pēc šķiršanās sieviete paliek viena ar bērniem. Tādos apstākļos ir grūti diskutēt par dzimstības palielināšanu.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Radio Baltkom klausītāja paskaidroja ekspertiem, kāpēc dzimstība Latvijā krītas.

Programmā "Vakara interaktīvs. Izolācijas hronikas" tika apspriesta demogrāfijas tēma. Šonedēļ, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā sociologs Jānis Hermanis publicēja datus, kas liecina: 1991. gadā Latvijā bija aptuveni 718 tūkstoši bērnu vecumā līdz 18 gadiem, bet 30 gadus vēlāk – tikai aptuveni 377 tūkstoši, turklāt pēdējos 10 gadus šī rādītāja līmenis gandrīz nemainās.

Sieviete, kas piezvanīja studijai, pastāstīja savas domas: lieta tāda, ka sievietes nav pārliecinātas par savu partneri. Pēc viņas vārdiem, šķiršanās gadījumu skaits valstī ir pārāk liels, un atbildība par bērniem pēc attiecību iziršanas gandrīz pilnībā gulstas uz sieviešu pleciem.

"Man šķiet, visi aizmirst vienu iemeslu, kas ietekmē dzimstību ģimenēs. Cik pie mums šķiras? Apmēram 40%! Kāpēc sievietei dzemdēt bērnus, ja viņa nav pārliecināta par savu laulību. Kad cilvēki šķiras, viss paliek uz mammas pleciem, lielākoties viņa sedz visus materiālos izdevumus. Cik bērnus viņa var laist pasaulē? Nu, vienu vai divus. Kad ir divi vecāki, pat, ja viņi nevar palīdzēt materiāli, viņi morāli rūpēsies par bērnu. Es runāju no savas pieredzes. Abiem maniem bērniem alimentus maksāja valsts, nevis tētis," pastāstīja sieviete.

Georga lentīte
© Sputnik / Владимир Трефилов

Centrālās statistikas pārvaldes dati pat 2017. gadu liecina, ka nabadzības risks visvairāk apdraud vecākus, kuri audzina bērnus vieni. Ja ģimenē ir divi vecāki, risks būtiski mazinās.

Eurostat vēsta, ka pēdējo desmit gadu laikā Latvijā par 16,4% samazinājies ģimeņu skaits ar bērniem. Mājsaimniecības ar bērniem, kurās ir divi laulāti pieaugušie, tikai mazliet pārsniedz pusi (52,6%) no ģimeņu kopskaita – tas ir zemākais rādītājs ES. Pie tam 55% ģimeņu ar bērniem Latvijā ir tikai viens bērns.

2
Tagi:
sociālā aprūpe, Latvija, bērni
Pēc temata
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Demogrāfs: bez ģimenes lietu ministrijas neizdosies paaugstināt dzimstību
Latvijas simtgades antirekords – dzimstības sarukšana
Pasaules brīvie latvieši pieprasa paaugstināt dzimstību
Rīgas mikroautobuss. Foto no arhīva

Lai patiešām būtu komfortabli: atceltas atlaides visiem Rīgas mikroautobusiem

5
(atjaunots 13:09 06.06.2020)
Iepriekš "Rīgas mikroautobusu satiksme" bija astoņi maršruta autobusi ar atlaidēm, tagad nebūs neviena. Tas viss – tikai pasažieru komforta labad, apgalvo uzņēmums.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Atlaides brauciena maksai tiks atceltas visos "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS) maršrutos, informēja Rīgas domes Satiksmes departaments, vēsta Press.lv.

Brauciena maksas atlaides tiks saglabātas tikai I un II grupas invalīdiem.

Iepriekš atlaides bija pieejamas astoņos mikrotautobusu maršrutos.

Uzņēmums paskaidroja, ka pārvietošanās ar mikroautobusiem ir augsta servisa pakalpojums un uzņēmums jau vairākkārt atcēlis atlaides dažos maršrutos.

Tas veikts, lai cilvēki, kuri maksā pilnu brauciena maksu, patiešām varētu ērti pārvietoties pa pilsētu, skaidroja RMS.

Mikroautobusu pārvadājumi Rīgā bija pārtraukti, ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, un vēl līdz šim nav atsākti.

No 27. marta tika atceltas atlaides Rīgas pašvaldības transportā, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju. No 1. jūnija daļa atlaižu atjaunojās. Piemēram, nestrādājošie pensionāri, kuru dzīvesvieta reģistrēta Rīgā, var izmantot bezmaksas braucienus tikai darba dienās no pl. 10:00 līdz 15:00.

5
Tagi:
Rīgas dome, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Rīgas satiksme": vienādojums, kur visi ir nezināmie
Sēdi mājās: Rīgā slēgti maršruta autobusu reisi
Kurš būs ieguvējs sakarā ar atvieglojumu atcelšanu minibusos un cik Rīga ietaupīs
Rīgas dome pastāstīja, kad atjaunosies atlaides pensionāriem sabiedriskajā transportā