Ražas novākšana. Foto no arhīva

Latvijas laukos nav kas strādā: cerību uz jauno paaudzi nav, 90% tehnikas salauzts

72
(atjaunots 08:03 05.03.2020)
Pērn Latvijā savākta rekordliela labības raža, taču vai tas liecina par to, ka lauksaimniecība zeļ un plaukst.

RĪGA, 5. marts – Sputnik. Pērn Latvijā savāktā labības raža, salīdzinot ar 2018. gadu, palielinājusies par 53,8%, jeb par 1,1 miljonu tonnu, sastādot 3,163 miljonus tonnu, kas ir augstākais rādītājs Latvijas vēsturē, raksta avīze "Bizness Segodņa". Šādus provizoriskos datus pirms dažām dienām sniedza Centrālā statistikas pārvalde (CSP).

Raža laba, efektivitāte – nē

Saskaņā ar CSP informāciju, vidējais viena hektāra labības ražīgums pērn sastādīja 42,6 centnerus, kas ir otrs lielākais ražīgums Latvijas vēsturē pēc 2015. gada, kad ražīgums sastādīja 44,9 centnerus hektārā. Labības produktu eksports arī bija rekordliels, sastādot 2,8 miljonus tonnu un kopējo summu 518 miljonu eiro apmērā. Kā galveno iemeslu labai ražai lauksaimnieki norāda laikapstākļus.

Taču LR lauksaimniecības panākumi labībā īpaši neiespaidoja starptautisko Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (ESAO), par kuras locekli Latvija kļuva 2016. gada jūnijā. ESAO norādīja republikai uz zemo darba efektivitāti nozarē, neattīstīto kooperāciju saimniecību starpā, inovatīvo eksporta produktu slikto izplatību.

Šādi ir ikgadējā Latvijas lauksaimniecības "audita" rezultāti. No kā var secināt, ka lauksaimniecība Latvijā pakāpeniski attīstās, taču lēnāk, nekā citas ekonomikas nozares. Un tas, neraugoties uz to, ka nozare sastāda 3% no IKP, 17% eksporta un tajā ir aizņemti 8% iedzīvotāju.

Lielākā daļa Latvijas lauksaimniecības produkcijas ir labība un piena lopkopība. Piensaimniecības parasti ir mazākas, nekā vidēja ES, savukārt saimniecības, kas nodarbojas ar labību, parasti un lielas un ir orientētas uz eksportu.

Labība ir viena no galvenajām eksporta grupām Latvijā, taču tai pat laikā puse saimniecību principā nepārdot nekādus lauksaimniecības produktus, kas arī bremzē ekonomisko attīstību. Lauksaimnieciskās ražošanas efektivitātes veicināšanas nolūkos ESAO iesaka piešķirt finansējumu nevis atbilstoši saimniecības platībai un ražošanas apjomiem, bet efektivitātes veicināšanai: izglītībai, vadības uzlabošanai, investīcijām un kooperācijas attīstībai.

Tāpat ir jāpalielina atbalsts preču ražošanai ar augstu pievienoto vērtību. Ir jāvienkāršo īpašuma pārvaldes un zemes nomas kārtība, lai zemes tirgus labi funkcionētu.

Sākumā ienākumi, pēc tam arī dīgsti

Atsevišķā problēmā lauksaimniecības dalībnieki izceļ kadru deficītu. Tā jau ir hroniska problēma un ir guvusi jaunas formas. Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācijā paziņoja, ka šodien 90% tehnikas un lauksaimniecības iekārtu ir salūzušas nemākulīgās ekspluatācijas dēļ. To cilvēku skaits, kuri prot strādāt ar mūsdienu iekārtām, kļūst arvien mazāk un mazāk, un viņu vecums arvien biežāk pārsniedz 50 gadus. Un nav nekādu cerību uz to, kāpēc kāda laika viņus nomainīs jauni un perspektīvi speciālisti.

Patlaban Latvijā pastāv 8 izglītības iestādes, kur var apgūt lopkopības, dārzkopības tehniķa un lauksaimniecības tehniķa specialitāti. Taču drīzumā tās varētu slēgt abiturientu trūkuma dēļ. Tajās nesalasās pat 500 audzēkņu, ko pieprasa profesionālās kompetences centriem. Un diez vai tuvākajā nākotnē šie skaitļi var tikt sasniegti.

Īsāk sakot, Latvijas zeme nelaiž pasaulē pietiekamu skaitu kadru, lai paceltu lauksaimniecību? Lai gan receptes, protams, ir, taču diez vai tās der Latvijai. Lūk, ko saka Kens Ešs, ESAO Tirdzniecības un lauksaimniecības direktorāta vadītājs: "Lai apturētu cilvēku aizbraukšanu no lauku rajoniem un piesaistītu jauniešu interesi, jāparūpējas, lai šis teritorijas kļūst pievilcīgākas. Tāpat ir jānodrošina augsts ienākumu līmeni. Pašiem zemniekiem ir jāizdara tā, lai neatkarīgi no viņu klātbūtnes vai prombūtnes saimniecība strādātu bez traucējumiem. Savukārt ierobežojumi tirgus apmēram palīdzēs pārvarēt inovāciju attīstību un zinātnisko sadarbību."

72
Tagi:
lauksaimniecība, Latvija
Pēc temata
Ekologi brīdina: Dņestra var izsīkt
Klimata pārmaiņas: kas sagaidāms Latvijā
Par cilvēkiem un vardēm: ko apdraud glifosāts
Krišjānis Kariņš

Kariņa recepte: sadalīt divus miljardus eiro

5
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Lēmumu par valsts budžeta divu miljardu eiro sadali pieņēma nevis valdībā un ne Saeimā, bet gan Satversmē nenorādītā veidojumā, kurš saucas Koalīcijas partiju sadarbības padome.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc koalīcijas padomes sēdes, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka krīzes seku pārvarēšanai un ekonomikas atdzīvināšanai tuvāko divu gadu laikā būs pieejami divi miljardi eiro.

Valdības vadītāja paziņojums, protams, atstāja iespaidu publikā, taču radīja ne mazumu jautājumu un aizdomu. Sākot ar to, ka lēmumu par valsts budžeta naudas sadali pieņēma nevis valdībā vai Saeimā, bet gan absolūti nekonstitucionālā veidojumā ar nosaukumu Koalīcijas partiju sadarbības padome. Sekojot līdzi loģikai, šāda līmeņa jautājumi bija jāpieņem valdībai un jāapstiprina Saeimai. Taču vienoties nolēma "aiz aizvērtām durvīm" padomē.

Tomēr pat valdošajā koalīcijā, cik var nospriest pēc izteiktajiem paziņojumiem, nav pilnas saskaņas par pieņemtajiem lēmumiem. Premjers paziņoja, ka debates koalīcijas sēdē "bijušas interesantas un saspringtas". Bet tomēr izdevās vienoties par sekojošo gadu stratēģiskajām investīcijām.

Koalīcija pieņēma lēmumu tuvāko divu gadu laikā novirzīt ekonomikas atveseļošanai divus miljardus eiro. "Ja pagājušajā nedēļā pieņēmām lēmumu par to, kā naudu ieguldīt, tad tagad būs konkrēti par kategorijām. Nauda būs sadalīta aptuveni trīs vienādās daļās starp pabalstiem, infrastruktūru un modernizāciju. Domāju, ka varēsim ieviest skaidrību par to, kā varēs pārvarēt krīzi," atzīmēja premjers Kariņš.

Pēc valdības vadītāja sacītā, katrai no minētajām kategorijām tiks piešķirti aptuveni 660 miljoni eiro. Šeit ietilpst arī 32 miljoni eiro, kas iepriekš tika paredzēti kultūrai, kā arī 42 miljoni eiro – zinātnes attīstībai. Pēc premjera sacītā, līdzekļi tiks piešķirti arī tūrisma attīstībai "un citiem procesiem". "Lielā politiskā diskusija, kas aizkadrā ilgusi vairākas nedēļas, veiksmīgi noapaļota. Risinājums ir labs valstij un tautsaimniecībai. Katram ministram un politiskajam spēkam tur būs, ko uzrādīt," paziņoja Krišjānis Kariņš.

Papildinot valdības vadītāja sacīto, Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Gatis Eglītis paziņoja, ka, neskaitot minētās kultūru un zinātni, "daudzi miljoni eiro" tiks piešķirti sportam. Tāpat nauda ir paredzēta namu siltināšanas programmas attīstībai, valsts fonda "Altum" finansēšanai, ar kura starpniecību uzņēmumi saņems atbalstu, kā arī demogrāfijas uzlabošanai un citiem pasākumiem. Taču Gatis Eglītis norādīja arī uz domstarpībām koalīcijā: "Novērots, ka publiski runājam par lieliem cipariem, bet tikmēr varam vairākas stundas koalīcijā pavadīt, strīdoties par 300 000 eiro." Kādiem mērķiem tika paredzēta šī summa, palicis nezināms.

"Attīstībai/Par!" frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts pēc pārrunām atzīmēja, ka šogad nepieciešams līdz galam atrisināt jautājumu par veselības aprūpes nozares darbinieku algas paaugstinājumu, "kura virzība iepriekš ievilkās". Tāpat viņš pozitīvi novērtēja panāktās vienošanās par ieplānoto veselības aprūpes sistēmas finansējumu tuvākajam pusotram gadam. Rīcības plāns, pēc Pavļuta sacītā, ietver sevī slimnīcu tīkla reformu, lai pakalpojumi tiktu sniegti pilnā atbilstībā ar iedzīvotāju vajadzībām un budžetam optimālā viedā. Kopumā, valdība grasās atbalstīt veselības ministres Ilzes Viņķeles izstrādāto dažāda līmeņa slimnīcu izveidošanas plānu. Līdz gada beigām Ministru kabinets grasās ieviest pilnu skaidrību attiecībā uz to, kur kādas slimnīcas paliks un kādus pakalpojumus tās sniegs.

Paralēli tam, kad valdības ēkā notika koalīcijas padomes sanāksme, Saeimā Budžeta un finanšu komisijas sēdē tika apspriesti grozījumi, kurus valdība piedāvājusi likumprojektam par krīzes seku pārvarēšanu. Šis dokuments tiks iesniegts izskatīšanai kādā no tuvākajām Saeimas sēdēm.

Komisijā opozīcija uzstājās pret grozījumiem – tā iemesla pēc, ka tie paredz varas koncentrēšanos premjerministra un finanšu ministra rokās tik svarīgos jautājumos, kā valsts līdzekļu sadale, papildu naudas piesaistīšanas nepieciešamības jautājumu lemšana, izmantojot aizdevumus un citus veidus. Būtībā, Saeima no šādu lēmumu pieņemšanas tiek atstādināta. Jo īpaši Saeimas opozīcija.

Ieviestā attālinātā balsošanas sistēma "e-Saeima" faktiski atņēmusi opozīcijai iespējas ietekmēt Saeimas koalīcijas vairākuma lēmumu pieņemšanu. Politiskajās aprindās šīs sistēmas ieviešanu jau iesaukuši par "elektronisko parlamenta demontāžu".

Opozīcijā ir pilnībā pārliecināti, ka valdības politika, visticamāk, koncentrēsies uz ierēdņu aparāta un lielo kompāniju, nevis parasto iedzīvotāju vajadzībām. To apstiprina arī dīkstāves pabalsti 4 eiro apmērā mēnesī, kurus saņēma atsevišķi bezdarbnieki. Tā ir arī koalīcijas nevēlēšanās piešķirt katram darbu zaudējušajam cilvēkam ikmēneša papildu pabalstu vismaz 180 eiro apmērā. Tikmēr vienīgais nozares uzņēmums – airBaltic (jā, nacionālā lidsabiedrība, valsts lepnums un t.t.) – saņēma 280 miljonus eiro. Tātad, būtībā, jau lielu daļu no sekojošo divu gadu budžeta.

"Mums ir pienākums palīdzēt ne visiem, kas elpo, bet tiem, kas maksā nodokļus," aptuveni šādu frāzi Saeimas tribīnē izteica koalīcijas deputāts Atis Zakatistovs. Tajā, pēc opozīcijas domām, slēpjas visa valdības partiju valsts atbalsta sadalīšanas būtība. Tas arī sniedz pamatu ar zināmu neuzticību izturēties pret paziņojumiem par pārdomātu divu miljardu eiro sadali no valsts budžeta.

5
Tagi:
Krišjānis Kariņš, koalīcija, ekonomika
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Laiks beidzot ķerties pie kultūras: ministrs izdomājis, kā uzsildīt ekonomiku
Latvijas Aizsardzības ministrija

Viņiem pielaidi nevajag: organizācija ar ārvalstu sponsoriem pēta AM iepirkumus

15
(atjaunots 12:39 02.06.2020)
Izrādās, ka organizācijām ar ārvalstu finansējumu nav obligāti saņemt pielaidi valsts noslēpumam, lai visdetalizētākajā veidā izpētītu ziņas par Latvijas Aizsardzības ministrijas iepirkumiem ārkārtējās situācijas periodā.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Lai saņemtu pielaidi aizsardzības iestādes iepirkumu dokumentācijai, parastiem mirstīgajiem, piemēram, uzņēmējiem, jāiziet sarežģīta pārbaudes procedūra un jāsaņem individuālās drošības sertifikāts. Savukārt organizācijai "Delna", kura saņem ārvalstu finansējumu, šim nolūkam pietika ar vienkāršu sadarbības līgumu, vēsta Neatkarīgā

Šī gada aprīlī sabiedrība par atklātību "Delna" un Aizsardzības ministrija noslēdza sadarbības līgumu par iepirkumu uzraudzību ārkārtējās situācijas periodā. Līgums ļauj organizācijai, kura saņem ārzemju finansējumu, saņemt brīvu pieeju Aizsardzības ministrijas informācijai, "tai skaitā grāmatvedības un finanšu dokumentiem, iepirkumu dokumentācijai un noslēgtajiem līgumiem, šo līgumu ietvaros veiktajiem maksājumiem, kā arī citiem ar iepirkumu saistītajiem dokumentiem, informācijai, telpām un citām materiālām vērtībām" saistībā ar individuālo aizsarglīdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu iegādi. "Delna" ir saņēmusi tiesības piedalīties Iepirkumu komisijas sēdēs un aptaujās ministrijas amatpersonas.

Uz jautājumu par to, vai "Delna" pārstāvjiem nav jāsaņem pielaide valsts noslēpumam, pirms viņi sāk pētīt aizsardzības iestādes iepirkumus, ministrijas Publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins paziņoja, ka līgums ar "Delna" nav saistīts ar valsts noslēpumu.

"Arī pats iepirkumu process un ar to saistītie dokumenti nav informācija, kas satur valsts noslēpumu, kā arī darbam ar tiem jautājumiem, kuri ir iepirkumu darba grupas kompetencē, nav nepieciešama pielaide valsts noslēpumam," paziņoja Galkins.

Viņš uzsvēra, ka "Delna" pārstāvji nevar saņemt piekļuvi objektiem, kas satur valsts noslēpumu, jo neatrodas telpās, kur šie objekti tiek glabāti, apstrādāti vai apspriesti.

Neatkarīgā vērsās arī Satversmes Aizsardzības birojā, lai noskaidrotu, vai kādam no "Delna" darbiniekiem ir pielaide valsts noslēpumam.

Birojā paziņoja, ka jautājums par pielaidi valsts noslēpumam Aizsardzības ministrijā vai NBS nav SAB kompetencē, bet gan Militārās izlūkošanas un drošības dienesta kompetencē.

"SAB neizsniedz speciālās atļaujas nevalstisko organizāciju pārstāvjiem," atzīmēja iestādē.

Saskaņā ar pēdējo pieejamo "Delna" atskaiti par 2018. gadu, ziedojumus organizācijai veikušas gan juridiskās personas, gan privātpersonas. Starp juridiskajām personām visvairāk līdzekļu tai ieskaitījusi ārzemju organizācija Transparency International, kas ir saistīta ar Džordžu Sorosu (75 465 eiro), un Vācijas vēstniecība (15 437 eiro).

15
Tagi:
Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Pabriks pastāstīja, kā ārkārtas situācijas režīmā tiek sargātas Latvijas robežas
Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Zemessargi apgūs kaujas iemaņas Rīgas ielās: bez ieročiem