Protesta akcijas pret skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā, foto no arhīva

Latvijas vecāki nosūtīja ECT 133 sūdzības pret skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā

34
(atjaunots 11:46 04.03.2020)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē iedzīvotāji tik organizēti nosūtīja prasības starptautiskajai tiesai pret diskriminējošo likumu; kas notiks ar pēc termiņa sagatavotājām sūdzībām, un kādēļ LKS pārliecināta, ka ar prasību kvalitāti viss ir kārtībā.

RĪGA, 4. marts – Sputnik. Latvijas Krievu savienība apkopojusi sūdzību sagatavošanas ECT pret krievvalodīgās izglītības likvidāciju kampaņas rezultātus.

Kopumā tika nosūtītas 133 individuālās sūdzības, šis ir pirmais gadījums Latvijas vēsturē, kad iedzīvotāji masveidīgi vērsušies tiesā pret diskriminējošo reformu. ECT praksē kas tāds nenotiek bieži, tādēļ tiesa izskatīs krievvalodīgo skolēnu vecāku sūdzības ātrāk, jo masveidīgums pierāda problēmas aktualitāti.

"Šajās prasībās vecāki lūdz atcelt pāreju uz latviešu valodu. Katra prasība ir individuāla, tajās nav Copy+Paste," pastāstīja Sputnik LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

Katrā sūdzībā tiek aprakstīta konkrētā bērna situācija un tās problēmas, kas viņam radušās uzspiestās pārejas dēļ uz mācībām latviešu valodā. Daži dokumentu komplekti ir mērāmi desmitos, bet dažkārt arī simtos lappušu.

Ne visi gribētāji paguva laicīgi sagatavot prasības – sūdzību iesniegšanas termiņš ir seši mēneši pēc reformas stāšanās spēkā. Vairāk nekā simts vecāku pieteikumu tika saņemts pārāk vēlu, taču tās nepazudīs, bet gan tiks nosūtītas ANO Cilvēktiesību komitejai, kur nav tik stingru laika ierobežojumu.

Latvijas Krievu savienībā paskaidroja, ka vecāki tik aktīvi atsaucās uz aicinājumu iesniegt sūdzības starptautiskajā tiesā, jo izglītības reforma izstumj krievu valodu no skolām, kas pazemina krievu skolēnu zināšanu līmeni, iedragā viņu motivāciju mācīties un liek šķēršļus viņu dzimtās valodas un nacionālās identitātes saglabāšanai.

Miroslavs Mitrofanovs uzskata, ka ar tik vērienīga darba noslēgšanu ir jāapsveic tautas tiesību aizstāvis Vladimirs Buzajevs, kurš gatavoja prasības.

"Nebūs pārspīlēti sacīts, ka Vladimirs paveica varoņdarbu, iztērējot vairākus mēnešus juridiskajam pamatojumam un šīs akcijas sarīkošanai," atzīmēja LKS līdzpriekšsēdētājs.

Protams, Vladimiram Buzajevam palīdzēja desmitiem aktīvistu un paši vecāki.

"Darbs ir padarīts kvalitatīvi – patlaban pirmie prasību iesniedzēji jau ir saņēmuši vēstules no Strasbūras, kas apliecina sūdzību piereģistrēšanu. Tas runā par to, ka vismaz formālās kvalitātes līmenī tur viss ir kārtībā," secināja Miroslavs Mitrofanovs.

Viņš ir pārliecināts, ka šādu prasību plūsmu nevarēs ignorēt.

"Eiropas Padomē, EDSO un ANO mēs gaidām godīgu diskusiju par vardarbīgas asimilācijas tēmu Latvijā," atzīmēja politiķis.

Viņš piebilda, ka nedrīkst cerēt tikai uz tiesu, tādēļ masveida protesta akcijas turpināsies.

34
Tagi:
Latvijas Krievu savienība, krievu skolas, latviešu valoda, izglītība
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Latvija pievelk valodas skrūves, Krievija maina Konstitūciju: Lindermans par krieviem
Krievijas pārstāvis EDSO: Baltijā skandalozi pārkāptas krievu valodas lietošanas tiesības
"Tālāk ko – grāmatas dedzināt?" Levits piedāvā ierobežot TV programmas krievu valodā
Krievija UNESCO uzstājās par krievu valodu Latvijā
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

5
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

5
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam

Covid-19 infekcijas gadījumu skaits Latvijā sasniedzis 1124

10
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā valstī fiksēts viens jauns koronavīrusa infekcijas gadījums. Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits nav pieaudzis.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka pēdējo 24 stundu laikā Latvijā fiksēts viens jauns Covid-19 gadījums. Jau vairākas dienas inficēto skaits valstī pieaug tikai par vienu jaunu gadījumu.

​Diennakts laikā veikti 1042 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma veikti 157 826 izmeklējumi. Kopā Latvijā fiksēti 1124 koronavīrusa infekcijas gadījumi, 1000 cilvēki sekmīgi izveseļojušies, 30 pacienti miruši.

​Slimnīcās ārstējas 5 pacienti ar Covid-19 diagnozi. Vienam no viņiem konstatēta smaga slimības gaita. Kopā no stacionāra izrakstīts 181 pacients.

10
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna
Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

0
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

0
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē