Sieviete viesnīcas Costa Adeje Palace logā, foto no arhīva

Rozentāle: mēs esam gatavi stāties pretī koronavīrusam

18
(atjaunots 13:37 03.03.2020)
Latvijas reģionālās slimnīcas un galvaspilsētas universitātes slimnīcas ir izgājušas pārbaudi ar gripas epidēmijām un nenobīsies no koronavīrusa.

RĪGA, 3. marts – Sputnik. Latvijas medicīna ir gatava koronavīrusa uzliesmojumam, taču iemeslu panikai pagaidām nav, paziņoja radio Baltkom ārkārtas izlaidumā Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle.

Vakar Latvijā tika reģistrēts pirmais koronavīrusa saslimšanas gadījums – tā ir Rīgas iedzīvotāja, kura ar bērnu ieradās ar reisu BT226 no Milānas caur Minheni Rīgā 29. februārī, plkst. 15:55. Uz lidmašīnas klāja kopumā atradās 145 pasažieri. Patlaban viņa kopā ar bērnu ārstēšanās un karantīnas nolūkos ir ievietota Infektoloģijas centrā. Pārējie viņas ģimenes locekļi atrodas mājas karantīnā.

Rozentāle uzskata, ka vārdi par "pirmo gadījumu" var arī neatbilst patiesībai – drīzāk, runa ir par pirmo atklāto gadījumu.

"Jāsaka, ka šis te pirmais gadījums, varbūt, arī nav pirmais. Jo tie ir cilvēki, kas sauca ātro palīdzību pie nelieliem saaukstēšanās simptomiem. Mediķi atbrauc un paņem uztriepi no mutes dobuma un deguna gļotādas, tā tiek atvesta uz Infektoloģijas centra Nacionālo mikrobioloģijas laboratoriju. Ja atbilde ir pozitīva, tad par to tiek paziņots pacientam un Veselības ministrijai. Pēc tam neatliekamā medicīniskā palīdzība nogādā pacientu uz slimnīcu, lai novērtētu saslimšanas smaguma pakāpi," sacīja viņa.

Taču Rozentāle atgādināja, ka koronavīruss ir daudz mazāk lipīgs, nekā, piemēram, gripa (no kuras, atgādināsim, šosezon vien Latvijā nomiruši 14 cilvēki).

"Gripas gadījumā, ja cilvēks iekāpj un nobrauc vienu pieturu, tad puse autobusa var inficēties. Savukārt koronavīrusa gadījumā ir nepieciešams attālums ne vairāk par diviem metriem, ja vīrusa avots atrodas tālāk, tad infekcija nevar izplatīties. Viens cilvēks var inficēt ne vairāk kā divus cilvēkus cieša kontakta gadījumā," sacīja Rozentāle.

Pēc viņas sacītā, vieglas Covid-19 formas nerada lielus draudus, neskatoties uz vīrusa izplatīšanās ātrumu, taču cilvēkiem riska grupā situācija var izskatīties citādāk.

"Ja pārsvarā būs vieglas formas, tad, neraugoties uz izplatību, tas nebūs liels drauds. Cilvēki, kuriem ir smagas hroniskas sirds un asinsvadu saslimšanas, kā arī tie, kam ir vāja imūnsistēma, tie, kam ir hroniskas plaušu slimības, cukura diabēts, tie, kas saņēmis ķīmijterapiju, tie, kam ir pārstādīti orgāni, ir riska zonā," atzīmēja viņa.

Un visbeidzot, Rozentāle pauda pārliecību, ka Latvija ir gatava stāties pretī koronavīrusam.

"Mums Latvijā ir bijušas lielas gripas epidēmijas. Kad nedēļas laikā saslima 1500 – 2000 cilvēku. Tikai 0,3-0,5% no tiem bija nepieciešama stacionāra terapija. Jāsaka, ka reģionālās slimnīcas ir gatavas šādai notikumu gaitai. Pirmkārt, tām ir izolatori, otrkārt, tām ir infekcijas nodaļas atsevišķās ēkās. Treškārt, personālam ir individuālie aizsarglīdzekļi. Neskaitot to, mums Rīgā ir universitātes klīnikas, Austrumu slimnīca, Stradiņa slimnīca, kur var uzņemt smagi slimus, ja tas būs nepieciešams," uzsvēra Rozentāle.

Saskaņā ar PVO datiem, ar Covid-19 inficējušos skaits kontinentālajā Ķīnā pārsniedzis 80 tūkstošus cilvēku, miruši 2943, izārstējušies 47,2 tūkstoši. Inficēto skaits ārpus ĶTR robežām pārsniedzis 8,7 tūkstošus, miruši vairāk nekā 120 cilvēki. Pagājušās nedēļas beigās pa vienam koronavīrusa gadījumam tika reģistrēts Lietuvā un Igaunijā.

18
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (816)
Pēc temata
Latvijā reģistrēts pirmais koronavīrusa inficēšanās gadījums: detaļas
Pensijas, lidojumi, pasts un piegādes: koronavīruss jau ietekmējis Latvijas ekonomiku
Reisā kopā ar koronavīrusa slimnieku pārsvarā bija Latvijas iedzīvotāji
"Neklapējiet ar ausīm". Virusologs devis padomu Baltijai cīņā ar koronavīrusu

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

30
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

30
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!
9. maija svinēšana Rīgā

Ušakovs: Latvijas veterāni saņems no Briseles dāvanas par godu 9. maijam

26
(atjaunots 13:39 20.04.2021)
Latvijā oficiālās personas neapsveic Lielā Tēvijas kara veterānus; EP sociālistu un demokrātu frakcijā sarūpēja dāvanas tiem, kuri uzvarēja nacismu.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā apmaksāja apsveikuma komplektus Lielā Tēvijas kara veterāniem Rīgā, paziņoja EP deputāts, bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs. Politiķis aicina brīvprātīgos palīdzēt ar dāvanu piegādi.

"Rīgā dzīvo aptuveni 500 Sarkanās armijas veterāni. Es tagad vēršos pie rīdziniekiem, pirmkārt, jauniešiem. Man un maniem biedriem ir nepieciešama palīdzība - 9. maijā nogādāt apsveikumus veterāniem Rīgā. Apsveikuma komplekti jau ir gatavi. Komplektā ietilpst viena liela silta vilnas sega un saldi našķi – tēja, medus, cepumi, konfektes," rakstīja Ušakovs savā Facebook lapā.

Ušakovs pasūrojās, ka amatpersonas neapsveic Latvijas veterānus, bet medijos "patīk ironizēt gan pār pašu Uzvaras dienu, gan pār tiem, kuri to svin 9. maijā, gan par tiem, kuri atbrīvoja Eiropu no nacisma."

"Mēs Latvijā esam pieraduši dzīvot, gūt panākumus, risināt problēmas — par spīti valdībai un valstij, nevis pateicoties tām. Un savus svētkus — no Pareizticīgās Lieldienas līdz Uzvaras dienai — mēs sev organizējam patstāvīgi. Tāpēc mums visiem ir tik svarīgi 9. maijā radīt svētku sajūtu tiem, kuri uzvarēja nacismu.

Nedaudz par tehniskajām niansēm. Apsveikuma komplekti pēc manas iniciatīvas apmaksāja sociālistu un demokrātu frakcija Eiropas Parlamentā. Es domāju, ka tas ir pareizi, ka mūsu veterāni saņems apsveikumus arī no Briseles - vienotās Eiropas galvaspilsētas," teikts Ušakova publikācijā.

9. maijā Latvijā oficiāli tiek atzīmēta Eiropas diena, taču daudzi cilvēki, pirmām kārtām krievvalodīgie iedzīvotāji, atzīmē Uzvaras dienu. Devītais maijs Rīga, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir lieli – tautas – svētki. Katru gadu pie pieminekļa Atbrīvotājiem atnāk aptuveni 150 tūkstoši cilvēku, lai noliktu viedus un pagodinātu to cilvēku piemiņu, kuri cīnījās pret fašismu. Tiek rīkoti koncerti ar zvaigžņu piedalīšanos, savukārt vakarā tiek rīkots liels salūts.

Tāpat 2015. gadā Latvija pievienojās akcijai "Nemirstīgais pulks". 2019. gadā ar frontes cīnītāju portretiem Rīgas gājienā piedalījās aptuveni 20 tūkstoši cilvēku.

Pērn koronavīrusa pandēmijas dēļ masveida pasākumi tika atcelti, taču Uzvaras parku individuālā kārtībā vienalga apmeklēja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, kuri atnāca nolikt ziedus.

26
Tagi:
Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments, Uzvaras diena
Pēc temata
Atmaskojot Solovjovu, Latvija atmaskojusi sevi: nacistu līdzskrējēji izrādījušies svētuļi
Dombrava cer, ka Uzvaras pieminekli nojauks ar armijas palīdzību
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi

MiG-31 "gaisa cīņa" virs Klusā okeāna

0
(atjaunots 06:53 21.04.2021)
Piloti izspēlēja manevrēšanas elementus ar lielu pārsveres un sānsveres leņķi. "Ienaidnieka iznīcināšanai" tika izmantotas "gaiss-gaiss" tipa raķetes.

Iznīcinātāju MiG-31BM ekipāžas izspēlēja "gaisa cīņas" ar nosacītā pretinieka lidmašīnām mācībās virs Klusā okeāna akvatorijas. Video savā YouTube kanālā publicēja Krievijas Aizsardzības ministrija.  

Ierakstā redzams, kā Klusā okeāna flotes lidmašīnas paceļas gaisā un pilnveido gaisa tuvcīņas taktiskos paņēmienus.

AM atzīmēja, ka piloti izspēlējuši arī manevrēšanas elementus ar lielu pārsveres un sānsveres leņķi.

"Ienaidnieka iznīcināšanai" tika izmantotas "gaiss-gaiss" tipa raķetes.

Lidmašīna MiG-31 paredzēta gaisa mērķu pārtveršanai un likvidācijai minimālā, vidējā un lielā augstumā, jebkurā diennakts laikā, jebkādos meteoroloģiskajos apstākļos, aktīvo un pasīvo radiolokācijas traucējumu un termisko viltus mērķu pielietošanas apstākļos.

0