Latvijas Sociālistiskās partijas pikets pie Ministru kabineta ēkas pret nabadzību un militarizāciju

Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus

466
(atjaunots 10:12 29.02.2020)
Kā paskaidrot trūcīgam cilvēkam, ka viens prettanku raķetes Spike mācību šāviens līdzinās viņa gada ienākumam, ka Aizsardzības ministrijas iepirktās izlūkošanas mašīnas CVRT līdzinās jaunceltai daudzdzīvokļu mājai. Rīgā notika mītiņš pret nabadzību un militarizāciju.

RĪGA, 29. februāris — Sputnik, Andrejs Tatarčuks. Pret nabadzību un militarizāciju – tādu piketu Latvijas Sociālistiskā partija organizēja iepretim valdības ēkai. Akcijas mērķis – protests pret Latvijas militarizācijas prioritāti par ļaunu iedzīvotāju labklajībai. Lielas iedzīvotāju daļas ienākumi ir zemi, bet izdevumi par labu valsts dalībai NATO tikai pieaug uz dažādu bruņojuma iepirkuma programu, mācību un treniņu rēķina – tāda ir Krišjāņa Kariņa valdības prioritāte.

Kāpēc mēs neesam Austrija?

Aizsardzības ministrijas budžets šogad sasniedzis 663,6 miljonus eiro, gandrīz par 27 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš. Pie tam resora vadītājs Artis Pabriks apgalvo, ka ar 2% valsts IKP militārajām vajadzībām nepietiek – viņaprāt, valstij vajadzīgas pašgājējhaubices (2018.gadā Austrijā tika iepirktas 47 155 mm haubices) un cita tehnika. AM vietnē anonsētais pamata darbs 2020. gadā vērsts uz valsts aizsardzības kompleksas sistēmas izveidi. Saskaņā ar NATO ieteikumiem, vismaz 20% budžeta tiks izmantoti ekipējumam, līdz 50% veidos ar personālu saistītie izdevumi. Plānots atklāt jaunu poligonu "Meža Mackeviči" pie Daugavpils, salīdzinoši netālu no Krievijas un Baltkrievijas robežas un pat laist klajā brošūru valsts valodā iedzīvotājiem – kā rīkoties kara gadījumā.

Пикет Социалистической партии Латвии у кабинета министров против бедности и милитаризации
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latvijas Sociālistiskās partijas pikets pie Ministru kabineta ēkas pret nabadzību un militarizāciju

Kopš Latvijas iestāšanās NATO 2004.gadā AM aktivitātes vietējiem nodokļu maksātājiem jau izmaksājušas vairāk nekā 10 miljardus eiro. Vārdu sakot, gatavošanās karam izmaksā vairāk nekā šī gada valsts budžets un mazliet mazāk par valsts kopējo ārējo parādu. Militārie izdevumi NATO ietvaros ir visu valdību prioritāte pēdējo 15 gadu laikā un neapšaubāma prioritāte Kariņa Ministru kabinetam. Tēriņi bruņojumam stabili pieaug, atšķirībā no sociālajiem izdevumiem. Aptuveni puse pensionāru, apmēram 300 tūkstoši, uz rokas vidēji saņem ne vairāk kā 300 eiro mēnesī, aptuveni 20 tūkstošiem iedzīvotāju garantētās pensijas apmērs nepārsniedz 100 eiro.

Latvijas Sociālistiskās partijas bijušais priekšsēdētājs Alfrēds Rubiks konstatēja, ka augošais līdzsvara trūkums starp gandrīz puses iedzīvotāju nabadzību un NATO programmām, kas saņem dotācijas no valsts budžeta "zaļās ielas" režīmā, ir pārvērtis agrāk plaukstošo valsti par vienu no atpalikušākajām ES jurisdikcijā.

"Kad strādāju Eiropas Parlamentā, man vaicāja: kāpēc, atrodoties uz robežas ar resursiem bagāto Krieviju, ar naftu un gāzi pie sāniem, Latvija nav kļuvusi par plaukstošu valsti, kā Austrija? Ko lai saka, – mums bija vajadzīga NATO. 1940.gada vasarā prezidents Kārlis Ulmanis savā uzrunā radio paziņoja, ka visiem jāpaliek savās vietās. Viņš infromēja, ka Latvijai draudzīgās valsts, Padomju Savienības karaspēka ierobežotais kontingents dodas uz tālākās dislokācijas vietām, kas saskaņotas ar Latvijas valdību. Saskaņā ar mūsdienu terminoloģiju, tā bija Latvijas okupācija. Taču tieši tāpat kā 1940.gadā, Latvijā 2004.gadā ienāca NATO spēki – vai tā nav okupācija? Militārām vajadzībām iztērēti jau vairāk nekā 10 miljardi eiro – milzīga summa valstij, kā viss republikas gada budžets. Par to esam saņēmuši izmirstošu valsti," saka Rubils.

Пикет Социалистической партии Латвии у кабинета министров против бедности и милитаризации
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latvijas Sociālistiskās partijas pikets pie Ministru kabineta ēkas pret nabadzību un militarizāciju

Latvijas PSR Komunistiskās partijas Centrālās komitejas pirmais sekretārs (1990.-1991.gg.) un Rīgas izpildkomitejas priekšsēdētājs (1990.-1991.gg.) Alfrēds Rubiks ir pārliecināts, ka Latvijas militarizācija ir strupceļš valsts attīstībā.

"Nedomāju, ka NATO ārvalstu kareivji ir gatavi mirt Latvijā un par Latviju, lai arī tiktāl nenonāks, - konstatēja Rubiks. – Izdalīt gandrīz 700 miljonus gada militārā budžeta nāvei tuviem vecīšiem un vecītēm – arī tā nav izeja. Tomēr slēgto militāro izdevumu vietā bija iespējams radīt jau desmitiem un simtiem uzņēmumu ar tūkstošiem darba vietu. Tur varētu strādāt nabaga sirmo, trūcīgo iedzīvotāju jaunie tuvinieki, palīdzēt saviem sirmgalvjiem, taču tā vietā jaunieši pamet valsti. Mūsu valsts vadītāji nav Latvijas patrioti, tie ir cilvēki, kuri tiecas pēc pašu labuma, kuri necīnās par valsts uzplaukumu."

Esam iestrēguši World of Tanks

Neviens neiznāca pie piketa dalībniekiem no Ministru kabineta. Ko gan varētu pateikt labklājības ministre Ramona Petraviča? Ka valsts budžetā nav naudas skolotāju un mediķu algu celšanai? Sociālais sektors nav sagaidījis solītās piemaksas, toties Latvijas Nacionālie bruņotie spēki saņem prettanku raķešu sistēmas Spike no Izraēlas saskaņā ar līgumu, kas paliks spēkā līdz 2023.gadam. Līguma summa – 108 miljoni eiro. Raķetes uzstāda uz izlūkošanai paredzētajām kāpurķēžu mašīnām CVRT – Lielbritānijā nopirktas veselas 123 mašīnas. Iepriekš Aizsardzības ministrija noslēdza līgumu ar Zviedrijas iepirkumu aģentūru Fоrsvarets Materielverk par sadarbību munīcijas iepirkumā prettanku ieročiem Carl Gustav tie ir 84 mm rokas granātmetēji, ko ražo zviedru "SAAB Dynamics AB". Rodas iespaids, ka Latvija gatavojas milzīgai tanku cīņai. Un tas nebūt vēl nav pilns AM iepirkumu saraksts.

Пикет Социалистической партии Латвии у кабинета министров против бедности и милитаризации
© Sputnik / Sergey Melkonov
Latvijas Sociālistiskās partijas pikets pie Ministru kabineta ēkas pret nabadzību un militarizāciju

Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs Vladimirs Frolovs iebilst pret Latvijas militarizāciju stratēģisko risku dēļ. "Uz absolūti nepārdomāta militārās infrastruktūras paplašināšanas pamata mēs zaudējam potenciālas darba vietas un tradicionālos tirgus. Viens miljards eiro, faktiski ir ES fondu gada dotācijas Latvijai, ko būtu iespējams atvēlēt triju jūras ostu un Latvijas dzelzeļa attīstībai, jaunu kravu piesaistīšanai un tarifu samazināšanai transporta un loģistikas nozarē, kas padarītu to konkurētspējīgu. Taču nē – Latvijā atlaiž no darba cilvēkus un pērk Rietumos ražotas BTR raķetes.

Savukārt Sociālistiskajai partijai un mūsu koalīcijas partnerim – partijai "Saskaņa" joprojām prioritāri ir soiciāldemokrātiskie projekti un sasniegumi, kas parādījušies pēdējo 10 gadu laikā. Diemžēl iespējams, ka nacionālistu vai liberāļu partijas mēģinās likvidēt, piemēram, trūcīgajiem piešķirtās atlaides.

Пикет Социалистической партии Латвии у кабинета министров против бедности и милитаризации
Sergey Melkonov
Latvijas Sociālistiskās partijas pikets pie Ministru kabineta ēkas pret nabadzību un militarizāciju

Viņi to neslēpj. Bijušais premjerministrs Vilis Krištopāns televīzijas debatēs, atbildot uz jautājumu, ko viņš izdarītu Rīgas mēra postenī, atbildēja, ka atceltu bezmaksas braucienus Rīgas pensionāriem – viņš teica, ka šīs vecmāmiņas nav viņa elektorāts. Mēs redzam, ka vēl joprojām turpinās valsts afēra ar OIK (elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente), kuras ietvaros ar dažādu sastāvu valdību atbalstu nodokļu maksātājiem nozagti gandrīz četri miljardi eiro. Un šo naudu ar OIK vēl joprojām rēķinos nolaupa trūcīgajiem iedzīvotājiem," atgādināja Vladimirs Frolovs.

Viņš atgādināja: lai arī skandālu un nomelnošanas virkne Rīgas domē pēdējā gada laikā var negaidīti ietekmēt vēlēšanu rezultātus, sociāldemokrātu un sociālistu koalīcija pašvaldībā un parlamentā joprojām atbalstīs sociālās programmas. Tās orientētas gandrīz uz 40% valsts iedzīvotāju, kuri stāv uz nabadzības sliekšņa. Kā paskaidrot trūcīgam cilvēkam, ka viens prettanku raķetes Spike mācību šāviens līdzinās viņa ienākumiem vesela gada gadumā, bet Aizsardzības ministrijas iepirktās dažas izlūkošanas mašīnas CVRT līdzinās jaunceltai daudzdzīvokļu mājai. Trīs šāvieni mērķī ar NATO unifikācijas 9 mm patronu Luger/Para – tās ir pusdienas ar trim ēdieniem mazturīgajiem Rīgas iedzīvotājiem. Šaut automātiskajā režīmā – ir gluži kā liegt maizi veselai rindai nabago un izsalkušo.

466
Tagi:
Artis Pabriks, NATO, Latvija
Pēc temata
Sociālās aizsardzības izdevumi Latvijā ir vieni no zemākajiem ES
Mazliet līdzīgas, mazliet atšķirīgas: kāpēc Austrija ir bagātāka nekā Latvija
Politologs: Latvijas iedzīvotāji var necerēt uz varasvīru tēvišķīgām rūpēm
Paaugstinātas gatavības NATO: audzē spēkus un lien naudas maciņos
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

8
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

8
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam

Covid-19 infekcijas gadījumu skaits Latvijā sasniedzis 1124

10
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā valstī fiksēts viens jauns koronavīrusa infekcijas gadījums. Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits nav pieaudzis.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Slimību profilakses un kontroles centrs vēsta, ka pēdējo 24 stundu laikā Latvijā fiksēts viens jauns Covid-19 gadījums. Jau vairākas dienas inficēto skaits valstī pieaug tikai par vienu jaunu gadījumu.

​Diennakts laikā veikti 1042 Covid-19 testi. Kopš pandēmijas sākuma veikti 157 826 izmeklējumi. Kopā Latvijā fiksēti 1124 koronavīrusa infekcijas gadījumi, 1000 cilvēki sekmīgi izveseļojušies, 30 pacienti miruši.

​Slimnīcās ārstējas 5 pacienti ar Covid-19 diagnozi. Vienam no viņiem konstatēta smaga slimības gaita. Kopā no stacionāra izrakstīts 181 pacients.

10
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna
Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

0
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

0
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē