Koronavīruss

Vairāk nekā 80 eiro par analīzi: Latvijā piedāvā veikt koronavīrusa maksas testu

97
(atjaunots 11:19 28.02.2020)
Iedzīvotāji var veikt koronavīrusa infekcijas testu E.Gulbja laboratorijā vairāk nekā par 80 eiro, ja atgriezušies no inficētajiem reģioniem un nav saslimuši. Ja ir saslimuši, "sekcija parādīs".

RĪGA, 28. februāris— Sputnik. Ja nesen esat atgriezies no valsts, kur plosās koronavīruss Covid-19, un raizes dara iespējamā inficēšanās, vērsieties "E. Gulbja laboratorijā" un veiciet analīzi par 80,40 eiro.

SIA "E. Gulbja Laboratorija" ir lielākā klīniskā laboratorija Latvijā, dibināta 1993.gadā. Vidēji tā apkalpo 5600 acientus diennaktī, 2019.gadā tika apstrādāti 8,6 miljoni analīžu.

Laboratorijas vietne vēsta, ka Brīvības ielā 366, Rīgā atrodas labi iekārtots kabinets šī testa materiāla pieņemšanai.

Tests par 80,40 eiro paredzēts pacientiem, kuri pēdējās 14 dienās atgriezušies no vīrusa skartajām teritorijām, taču viņiem nav nekādu akūtas elpceļu infekcijas pazīmju.

Ja novērojamas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, jāsazinās ar NMPD pa tālruni 113.

Lai nodotu analīzi laboratorijā Brīvības ieā 333, nepieciešams iepriekš pieteikties pa telefonu 67801112. Pacienti tiek pieņemti darba dienās no 10:00 – 16:00. Testa cena ir 80,40 eiro: 75,00 eiro par testu un 5,40 EUR par materiāla savākšanu un apstrādi. Izmeklējamais materiāls tiek ņemts no rīkles un deguna. Ierodoties laboratorijā, jāuzliek maska.

Analīze būs efektīva, ja pacientiem nav infekcijas pazīmju. Tā var būt efektīva cilvēkiem, kuri atgriezušies no Ķīnas, Dienvidkorejas, Lombardijas un Veneto reģioniem Itālijā, Irānas un citām valstīm, kur fiksēta koronavīrusa infekcija.

Cilvēkiem, kuri atgriezušies no minētajiem reģioniem, jāseko savam veselības stāvoklim 14 dienas pēc atgriešanās. Ķermeņa temperatūra jāmēra vismaz divreiz dienā.

Ja šajā periodā parādās augšējo elpceļu infekcijas simptomi – augsta temperatūra, klepus, sāpes kaklā, apgrūtināta elpošana utt., jāierobežo kontakti ar ģimenes locekļiem un citiem cilvēkiem, jāvēršas NMPD un jāpaziņo ārstam par simptomiem un braucienu uz bīstamo reģionu.

Bērnu vecākiem, kuri apmeklējuši koronavīrusa skartās valstis, jāsazinas ar ģimenes ārstu un 14 dienas jāierobežo bērna saziņa ar vienaudžiem un skolas apmeklējumi.

Ja neesat ceļojuši, taču esat saslimuši

Ja infekcijas pazīmes ir, taču pacients nav bijis koronavīrusa skartajās valstīs, var nodot gripas testu. Tas izmaksās 12,70 eiro.

Tāpat var nodot citu izplatītu elpceļu vīrusu infekciju grupas analīzi. Tā izmaksās 12,70 eiro. Vīrusu un baktēriju ierosināto respiratoro infekciju panelis izmaksās 122,30 eiro.

Ceturtdien, 27.februārī kļuva zināms, ka Baltijas valstīs fiksēts pirmais inficēšanās gadījums ar jauno koronavīrusu. Saslimušais Irānas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Igaunijā ievietots Rietumtallinas centrālajā slimnīcā.

97
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (682)
Pēc temata
Viņķele: mēs novērosim Latvijas iedzīvotājus, kuri bijuši Itālijā
Tūkstoti tūristu izolēja Tenerifes viesnīcā koronavīrusa dēļ
Lietuvā no Itālijas atlidojušos pasažierus sagaidīja strēlnieku divīzija
Sēdiet mājās un esiet gatavi: valdība apsprieda koronavīrusu
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

1
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

1
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu
Mušmires, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji ēd sarkanās mušmires

8
(atjaunots 13:58 28.09.2020)
Toksikologi katru gadu arvien mazāk sastopas ar saindēšanās gadījumiem ar meža sēnēm, izņemot sarkanās mušmires.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas toksikologi noraizējušies par bīstamo tendenci – cilvēki arvien biežāk ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos, vēsta raidījums "TV3 ziņas".

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem saindēšanās ar sēnēm tika konstatēta 60 cilvēkiem sezonā, tad pēdējos gados mediķu palīdzība ir nepieciešama vidēji pieciem – cilvēki sākuši labāk orientēties sēnēs. Tomēr toksikologus uztrauc tas, ka atsevišķi cilvēki arvien biežāk ēd atpazīstamas indīgās sēnes – sarkanās mušmires – nevis kļūdas pēc, bet gan speciāli.

Sarkanā mušmire (Amanita muscaria) satur ļoti stiprus halucinogēnus un spēj izraisīt ļoti spēcīgas halucinācijas. Daudzās valstīs tās ir atļauts tirgot, un šo iespēju izmanto, piemēram, Lietuvas mušmiru lasītāji – viņu preci iegādājas gan ārstnieciskos, gan izklaides un pat reliģiskos nolūkos.

"Tā ir zināma tendence pēdējos piecus gadus, un šo pacientu skaits noteikti ir ar tendenci pieaugt. Sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli, jo darbojas uz tiem pašiem receptoriem," skaidro toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis.

Dažkārt cilvēki ēd mušmires uzreiz mežā, taču sēņu halucinogēnā ietekme ir tik spēcīga, ka tās pagaršojušie sēņotāji pēc tam nespēj iziet no meža.

"Nokrīt nevarīgs, bezspēcīgs bezsamaņā, mežā ir slapjš un auksts, viņš tur var arī nosalt un iet bojā. Gandrīz katru gadu mums regulāri tiek atvesti pacienti no meža. Šie saindēšanās gadījumi līdz šim nav beigušies ar pacientu invaliditāti un nāvi, tā ka tas ir pozitīvi," stāsta Stašinskis.

Saindēšanās ar mušmirēm sezona nebeidzas pat ziemā – kaltēšana saglabā sēņu toksiskās īpašības.

8
Pēc temata
Meža vietā – uzarts lauks: sēņotāju uzvedība Latvijā pārkāpj likumus
Latviju jau ir pārņēmis sēņu drudzis
"Liekas, ka karš notika": Latvijas sēņotāju barbarisms šokē
Darba nav: Latvijas lauku iedzīvotājus glābj sēnes un ogas