Medmāsa, foto no arhīva

Latvijas medmāsas mācīs pēc jaunas programmas

35
(atjaunots 16:59 27.02.2020)
Valstī ir tādas slimnīcu nodaļas, kur ir viena medmāsa uz 60 pacientiem, pie tam, ka aptuveni 40% strādājošo medmāsu ir pirmspensijas vai pensijas vecumā.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Latvijas medmāsu izglītības programma drīzumā tiks mainīta, raksta Jauns.lv

Sākot no 2022. gada medmāsas profesiju varēs apgūt tikai pēc profesionālā bakalaura mācību programmas.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore Inga Millere pastāstīja, ka esošais medmāsu izglītības un kompetences līmenis apgrūtina veselības aprūpes darba organizēšanu. Turklāt līdz šim katrai medmāsai bija attiecīgi šaura specializācija, tādēļ, ja, piemēram, medmāsa vēlējās mainīt darbu un gāja strādāt ķirurģijā vai īstenot ambulatoro aprūpi, viņai nācās mācīties no jauna. Jaunais modelis piedāvā vienu izglītības procesu un lielāku mobilitāti darba tirgū, uzskata profesore.

Jaunā kompetence paredz, ka medmāsa ir apguvusi prasmi pieņemt patstāvīgus lēmumus, kas skar pacienta aprūpi, uzsvēra Millere, norādot, ka daudzās attīstītās valstīs medmāsām ir dotas tiesības izrakstīt medikamentus. Šobrīd medmāsas profesija ir ieguvusi pavisam citu vietu veselības aprūpes sistēmā – viņa var stāvēt blakus ārstam, kā ar vienlīdzīgu kolēģi.

Tāpat viņa atgādināja, ka patlaban medmāsu skaits Latvijā, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir par 42% mazāks, nekā vidēji ES valstīs, turklāt aptuveni 40% strādājošo medmāsu ir pirmspensijas vai pensijas vecumā. Valstī ir tādas slimnīcu nodaļas, kur viena medmāsa aprūpē 40-60 pacientus, savukārt atsevišķos stacionāros – pat 80 pacientus, kamēr Eiropā ir viena medmāsa uz 4-8 pacientiem.

"Skaidrs, ka kaut kas paliek līdz galam neizdarīts, jo reāli nevar paspēt visu paveikt, tādēļ cieš aprūpes kvalitāte," sacīja Millere.

Taču, saskaņā ar Valsts kontroles datiem, tikai puse medmāsas izglītību ieguvušo Latvijā strādā šajā profesijā. Pēc Milleres domām, ja tiks atrisināts algu jautājums, pieaugs arī medmāsu motivācijas strādāt savā specialitātē.

Jau 2009. gadā Veselības ministrija plānoja būtisku vidējās algas palielināšanu medicīnas darbiniekiem, taču pirmie būtiskie soļi šajā virzienā tika sperti vien 2018. gadā. Tik ilga nolaidība novedusi pie medicīnas darbinieku trūkuma, kā arī negatīvi ietekmēja profesijas prestižu.

35
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Forbes: jaunuzņēmums no Latvijas var kļūt par medicīnas nākotni
Nespēlējieties ar sērkociņiem un benzīnu: vai valdība atradīs vēl 120 miljonus mediķiem
Ādaži

Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības

4
(atjaunots 07:43 21.04.2021)
Līdz sestdienai Ādažu poligonā turpināsies mīnmetēju šaušanas mācības. Piecu rajonu iedzīvotājus lūdz nekrist panikā šāvienu un dārdu dēļ.

RĪGA, 21. aprīlis — Sputnik. Nacionālie bruņotie spēki brīdināja Latvijas iedzīvotājus par to, ka Ādažu poligonā 20.-24. aprīlī notiks mīnmetēju un kājnieku atbalsta līdzekļu šaušanas mācības, raksta Mixnews.lv.

Tuvējo rajonu – Ādažu, Garkalnes, Carnikavas, Saulkrastu un Inčukalna – iedzīvotājiem sniegta informācija par mācībām, kas notiks gan dienā, gan naktī. Ziņots, ka, iespējams, troksnis būs liels, tomēr iedzīvotāji lūgti nebīties no šāvienu dārdiem.

​Iepriekš vēstīts, ka Baltijas jūrā sākušās mīnu tralētāju mācības "Open Spirit", kas ik gadus notiek netālu no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas krastiem. Mācībās piedalās 21 kuģis no 11 NATO valstīm.

Igaunijas Aizsardzības ministrija pastāstīja, ka NATO 1. pastāvigā pretmīnu grupa, ko veido pieci kuģi, ieradās Igaunijā mācībām jau 16. aprīlī.

2018. gadā Latvija ieņēma līdera vietu aizsardzības izdevumu ziņā – tā ne tikai apsteidza visas Eiropas valstis, bet arī pārsniedza noteikto līmeni 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

2021. gadā Latvijas Aizsardzības ministrija plāno savām vajadzībām saņemt 2,3% no IKP – rādītājs par 44 miljoniem eiro pārsniegs šiem izdevumiem atvēlēto summu 2020. gadā.

4
Tagi:
militārās mācības, Nacionālie bruņotie spēki, Ādaži
Pēc temata
"Karavīri ir sajūsmā": Latvijā ieradīsies jauni karavīri no ASV
Neatkarīgās Latvijas Jūras spēkiem – 30. Rezultāti un perspektīvas
NATO 2030: pie kā ved spriedzes eskalācijas stratēģija Baltijā
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

30
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

30
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!