Konstantīns Čekušins

"Saskaņa" izvēlējās Rīgas mēra amatam krievu skolu aizstāvi Čekušinu

40
(atjaunots 08:18 27.02.2020)
Partijas "Saskaņa" līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Konstantīns Čekušins.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās partija "Saskaņa" brīvprātīgi ir gatava aiziet opozīcijā. Turklāt labākās vietas sarakstā ir piešķirtas cilvēkiem no "vecās komandas". Solītā "atjauninājuma", izskatās, nebūs.

Vakar partijas "Saskaņa" valdes sēdē tika oficiāli paziņots saraksta līderis (un mēra amata kandidāts) Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. Par viņu kļuvis Konstantīns Čekušins. Par pārējiem kandidātiem debates valdē turpinās (un, izskatās, izmaiņas ir iespējamas līdz pat saraksta iesniegšanai CVK), taču saraksta galvenās "lokomotīves" un iecelšanas loģika jau ir skaidra.

Preses brīfingā par godu saraksta līdera paziņošanai "Saskaņas" padomes priekšsēdētājs, bijušais Rīgas mērs un Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs oficiāli nosauca dažus uzvārdus, kuri būs sarakstā. "Sarakstā ir "Saskaņas" deputāti, kā arī deputāti no "Gods kalpot Rīgai", ar kuriem mēs kopā piedalījāmies vēlēšanās, - Stepaņenko, Aldermane, Solomatins." Tāpat Nils Ušakovs, kurš atbild par domes vēlēšanu saraksta veidošanu, nosauca deputātu uzvārdus no bijušā bloka "Rīgai!" Rīgas domē: Imantu, Keišs un Druvis Kleins.

Atsevišķi tika pieminēts Emīls Jakrins, kurš, provizoriski, var ieņemt vietu pirmajā desmitniekā. Pēdējo gadu garumā viņš, būdams Rīgas pašvaldības darbinieks, tika ievilkts vairākos skandālos un, saskaņā ar neoficiālu informāciju, pat ir kļuvis par vienu no galvenajiem nesaskaņu iemesliem starp "Saskaņu" un "Gods kalpot Rīgai" Rīgas domē pēdējo trīs mēnešu laikā. Taču, kā pateica Nils Ušakovs: "Mēs pieņemam šo izaicinājumu."

Partijas valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs paziņoja žurnālistiem, ka divas trešdaļa uzvārdu sarakstā būs jauni, vēlētājiem būs ļoti liela izvēle, kam ielikt "plusiņu".

Tikmēr, saskaņā ar esošo neoficiālo informāciju, saraksta darba projekts paredz, ka pirmās četras vietas, neskaitot jau minētos Konstantīnu Čekušinu (1.vieta) un Vjačeslavu Stepaņenko (2.vieta), var ieņemt Anna Vladova (bijusī Rīgas domes deputāte) un Andrejs Morozovs (iepriekš – Centrāltirgus vadītājs, pēcāk – Rīgas zoodārza valdes loceklis. Burtiski pirms nedēļas tika atstādināts no amata ar Rīgas domes izpilddirektora rīkojumu).

Saraksta līderpozīcijās tiks prezentēti bijušie Rīgas domes deputāti Sandris Bergmanis, Mihails Kameņeckis un Andrejs Kameņeckis (viņš pārgāja no GKR), Andrejs Kozlovs, Romāns Mežeckis (bijušais Saeimas deputāts), Vladimirs Frolovs, Guntars Grīnvalds, Vadims Faļkovs un citi. Bijušais frakcijas priekšsēdētājs Maksims Tolstojs (kuš tika minēts saistībā ar KNAB izmeklēšanu Rīgas Tūrisma attīstības birojā) arī ir iekļauts sarakstā, tiesa, ārpus otrā desmitnieka.

Sākot ar 20. numuru un tālāk patiešām seko jauni un maz zināmi uzvārdi. Taču ne tik augsti, lai vēlētājs varētu padomāt, ka partijā sākusies nopietna "jauniešu" virzība.

Kandidātu izkārtojums topā norāda, ka saraksta "kodolu" veidos komanda, kura izveidojās laikā, kad Rīgas domi vadīja Nils Ušakovs. Un tieši ar viņu starpniecību – jau pēc vēlēšanām – tiks īstenota politika, kuru diktē viens no diviem partijas līderiem. Konstantīns Čekušins, lai arī ir "pirmais numurs", taču vismaz dotajā brīdī viņam diez vai pietiks pieredzes un iespēju censties īstenot savu politiku, kura varētu atšķirties no viņa komandas.

Krievu skolu aizstāvības aktīvista Konstantīna Čekušina kandidatūra (no Daugavpils), kas ielikta saraksta pirmajā vietā, nedivdomīgi liek saprast sabiedrībai un citiem politiskajiem spēkiem, ka kompromisu nebūs, partija ir gatava un, spriežot pēc visa, stingri apņēmusies ieņemt vietu domes opozīcijā. Iespējams, tas ir loģisks solis: ja vēlētāju izvēle tiks izdarīta atbilstoši neseno Saeimas vēlēšanu rezultātiem, ilūzijām nebūs vietas – koalīciju domē izveidos "labējās" partijas, kuras neveidos dialogu ar "Saskaņu". Savukārt tam, ka gaidāmās vēlēšanas "Saskaņai" būs veiksmīgākas, nekā 2017. gadā, netic praktiski neviens.

40
Tagi:
Saskaņa, vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Kuzja un Muris aizbrauca no Rīgas domes, bet solīja atgriezties
Ušakovs sniedza prognozi attiecībā uz Rīgas domes nākotni
Rīgas dome ir atlaista, "Saskaņa" dodas uz Satversmes tiesu
Urbanovičs: "Saskaņa" ir pārliecināta, ka Rīgas domes atlaišanu atzīs par nelikumīgu

Rīgā guļ tonnām atkritumu: kas vēl nav noslēdzis līgumu

8
(atjaunots 14:05 03.06.2020)
Dažas fiziskas un juridiskas personas kaut kādu iemeslu dēļ vēl nav noslēgušas līgumus par atkritumu izvešanu.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus Rīgā noslēguši 85% klientu. Labāk process ritējis fiziskajām personām, aktīvākie bija iedzīvotāji Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā, kur līgumi ir teju visiem, stāsta Latvijas Radio.

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā stājās spēkā 20. maijā. Tā paredz, ka turpmāk pilsēta sadalīta četrās zonās, kurās pakalpojumus nodrošina uzņēmumi "Clean R", "Eco Baltia vide" un pilnsabiedrība "Lautus vide", kurā apvienojušās kompānijas "Lautus" un "Pilsētvides serviss".

Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva
© Sputnik / Юлия Грант

Daudziem rīdziniekiem atkritumu apsaimniekotājs ir mainījies. Piemēram, Jāņa Medena gružus Pudiķa ielā izved ne vairs "Clean R", bet gan "Eco Baltia vide". Jaunā kompānija norunātajā datumā izvedusi šķirojamos atkritumus, bet sadzīves kopējo gružu konteiners iztukšots dienu pēc norunātā laikā. Taču rīdzinieks ir neziņā, vai par dalītajiem atkritumiem tiešām būs jāmaksā.

Kompānija "Eco Baltia vide" paskaidroja, ka Pudiķa ielas namsaimniekam par šķiroto atkritumu izvešanu nebūs jāmaksā, jo tos gan noteiktajā grafikā, gan ārpus tā savāc bez maksas.

Arī "Clean R" informēja, ka šķirotos atkritumus visiem klientiem izved par velti. Jaunos līgumus noslēguši ap 90% klientu, un rādītājs esot vērtējams kā apmierinošs.

Tomēr tonnām rīdzinieku mēslu izvesti vēl netiek. To apliecināja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Liels skaits privātmāju un juridisko personu vēl nav noslēgušas attiecīgos līgumus, pārsvarā – tie privātmāju īpašnieki, kuru atkritumi tiek izvesti reti, un uzņēmumi, kam Rīgā ir tikai oficiālā adrese, bet ne telpas, savukārt citi šajā laikā darbu apturējuši, līdz ar to atkritumus nemaz neradot. Taču šur tur atkritumi krājas.

Rīgas dome aicināja galvaspilsētas namu apsaimniekotājus problēmu gadījumos tās risināt pašiem, nevis mudināt iedzīvotājus vērsties pie atkritumu kompānijas, jo, pirmkārt, tas ir apsaimniekotāja pienākums, bet, otrkārt, skaitliski liels sūdzību skaits kavē to apstrādi.

Iepriekš vēstīts, ka strīdi par atkritumu apsaimniekošanu lika pamatu Rīgas domes atlaišānai. Galvaspilsētas vadība plānoja uzticēt uz 20 gadiem atkritumu izvešanu AS "Tīrīga", taču Konkurences padome darījumu aizliedza un lika pagarināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošaas līgumus, savukārt valdība izsludināja ārkārtas situāciju Rīgā līdz decembrim un vēlāk pagarināja līdz marta vidum.

Tikai 5.martā Rīgas dome un Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrija vienojās par atkritumu izvešanas noteikumiem, lai to apsaimniekošana atsāktos agrākajā režīmā. Tomēr tagad ir skaidrs, ka pāreja nav bijusi gluda.

8
Tagi:
atkritumu izvešana, Rīga
Pēc temata
Pagaidu saimnieki gatavojas darbam Rīgas domē: ko pateica jaunais "mērs"
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas
Twitter

"Pārstājiet lietot krievu valodu": latviešu Twitter satracinājusi uzņēmuma reklāma

18
(atjaunots 11:48 03.06.2020)
Nacionālpatrioti atkal ir satraukti. Šoreiz "pa ādu" dabūjusi telekomunikāciju kompānija "Tet", kas uzdrošinājusies publicēt sociālajos tīklos reklāmu krievu valodā.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Mononacionālas valsts atbalstītāji nesēž rokas klēpī salikuši – viņi modri seko latviešu valodas lietojumam valstī, pareizāk sakot, tam, kā tiek aizliegta krievu valoda. Aizliegt taču ir daudz vieglāk nekā stiprināt savu dzimto latviešu valodu.

Sakarā ar krievu valodas ļaunprātīgu lietošanu nacionālpatriotu uzmanība atkal pievērsusies telekomunikāciju kompānijai "Tet". Šoreiz par valodas jautājumu satrauktos sociālo tīklu apmeklētājus aizkaitinājusi uzņēmuma reklāma krievu valodā. Starp citu, "Tet" reklāmas tvītā bija pieļauta gramatiska kļūda – izmantots nepareizs lietvārda locījums, tomēr komentētājus satrauca cits jautājums.

​"Sakiet, VVC, vai tas ir normāli, ka Latvijas uzņēmums Latvijā komunicē svešvalodā, kas nav neviena no ES oficiālajām valodām? Pie kam, šis nav privāts uzņēmums, uzņēmuma kontrolpakete pieder Latvijas valstij. Kad sāks ievērot Satversmē noteikto?" bija sašutis Twitter lasītājs Nodus Gordius. Acīmredzot viņš atgādināja par skandalozo, 2014.gadā pieņemto Satversmes preambulu.

Telekomunikāciju uzņēmuma pārstāvji pateicās par jautājumu un paskaidroja savu viedokli.

"Sveiki, paldies par jautājumu. Šis ir piedāvājums biznesa klientiem – kā zinām, ne visi biznesmeņi Latvijā ir latvieši, citi nāk, piemēram, no NVS reģiona valstīm. Reklāmas tiek tēmētas sociālā tīkla uzstādījumos –ja jums tā rādās, visticamāk, ikdienā internetā daudz lasiet krieviski," atbildēja "Tet".

​Līdzīgu atbildi saņēma arī pazīstamā latviešu publiciste Elita Veidemane – arī viņa nespēja paiet garām tik "kliedzošai" reklāmai Twitter.

"Es jau vienreiz jums pajautāju: kāpēc šis paziņojums ir krieviski? Mums jau ir iestājusies divvalodība?" sašuta Elita Veidemanu.

​Telekompānijas atbilde viņai nepatika, un publiciste turpināja savu domu.

​"Tas nav svarīgi, vai es lasu krieviski. Runa ir par jums, nevis par mani. Ka biznesmeņi ir ne tikai latvieši, tad lai viņi meklē tulkus. Krievu valoda nav ES oficiālā valoda, un Latvijā ir valsts valoda ir latviešu. Lūdzu, ievērojiet Valsts valodas likumu," uzstāja Veidemane.

​Viņai mēģināja iebilst pat citi komentētāji – viņi izkaidroja reklāmas darbības algoritmu sociālajos tīklos.

"Ir gan svarīgi, tādēļ jūs redzat šo tvītu (noķerta). Jums šķiet, ka labāk biznesam (tāpēc arī slikti ka valsts) neko nepārdot, ja nav latviski un latviešiem? Viņi tvītotu arī mandarīnā, ja būtu pieejama auditorija šeit. Un tam nav nekāda sakara ar valsts valodu, tikai bizness," publicisti pie prāta vest mēģināja Rihards Staņkovs, tomēr viņa bija nelokāma.

​"Es varu un drīkstu lasīt jebkurā valodā. Arī krievu. un krievu valodu pārvaldu pilnībā, starp citu. Bet uzņēmumam ir jāievēro Valsts valodas likums," turpināja Veidemane.

​Savukārt lietotājs Nodus Gordius savu verbālo dueli ar uzņēmumu "Tet" noslēdza ar aicinājumu pārtraukt Latvijā lietot krievu valodu.

"Jūsu uzņēmuma menedžmenta uzstādījums ir biznesu veidot ar pieliektu muguriņu? Jūsu arguments neiztur kritiku, jo  starptautiskā biznesa valoda ir angļu valoda. Sāciet ievērot Satversmi un pārstājiet Latvijā lietot krievu valodu!" uzrakstīja Nodus Gordius.

​Atgādināsim, ka telekomunikāciju kompānija "Tet" jau iepriekš nokļuvusi latviešu valodas kaismīgo aizstāvju redzeslokā.

Nesen ar Nacionālās apvienības pārstāvi Edvīnu Šnori (politiķi, kurš slavu guvis ar citātu par "krievu utīm) gadījās kuriozs – politiķis apvainojās uz "Tet" automātisko atbildētāju, kurš uzstājīgi turpināja sarunu ar viņu krievu valodā.

18
Tagi:
Elita Veidemane, krievu valoda, LTAB
Pēc temata
"Kur esam? Krievijā?" publiciste sašutusi par pareizticīgo baznīcu Jūrmalā
"Latviski nesaprot": ārsts ir šokēts – pacients ar galvas traumu nerunā latviski
Slēdzam ciet "Bobjor TV", bet mērs runā krieviski: Veidemane kaunina patriotus

Kas jauns kosmosā? Fantastiskas zvaigžņu ziņas fotogrāfijās

0
(atjaunots 14:10 03.06.2020)
 • Jupitera dienvidu puslode
 • Astronauti Duglass Hērlijs un Roberts Benkens kosmosa kuģī Crew Dragon
 • Kravas kuģa Cygnus atiešana no Starptautiskās kosmosa stacijas
 • Zvaigžņu mirdzums melno debesu fonā
 • Saulriets no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Isikkula ezers līdz ar to ieskaujošajām Tjaņšaņa ziemeļu grēdām, Kirgīzija
 • Spirālveida galaktikas NGC 5426 un NGC 5427
 • Zeme no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Spirālveida galaktika NGC 4100
 • Vedēja sistēmas AB attēls ar apļveida disku
 • Kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System (SSRMS)
 • Kosmiskā krēsla no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
Uz Zemes turpinās cīņa ar Covid-19 pandēmiju, un visi gaida ziņas, tomēr šis un tas jauns notiek arī kosmosā.

Skaistākie kadri mūsu fotogrāfiju izlasē palīdzēs jums uz kādu brīdi piemirst problēmas uz Zemes.

Paskatieties, kā izskatās pundurgalaktika KK 246, pazīstama arī kā ESO 461−036, kā kosmosā strādā kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System, kā izskatās Isikkula ezers no orbītas un daudz kas cits interesants.

0