Sēdiet mājās un esiet gatavi: valdība apsprieda koronavīrusu

110
(atjaunots 16:46 26.02.2020)
Koronavīruss neizbēgami parādīsies arī Latvijā, taču iedzīvotāju, mediķu un ierēdņu uzdevums ir aizkavēt šo brīdi uz pēc iespējas ilgāku laiku.

RĪGA, 26. februāris – Sputnik. Ņemot vērā koronavīrusa izplatīšanās riskus, atbildīgie dienesti atrodas augstā gatavības līmenī, paziņoja premjerministrs Krišjānis Kariņš pēc valdības krīzes padomes sēdes, raksta Tvnet.

Viņš atgādināja, ka Latvijā joprojām nav reģistrēts neviens koronavīrusa inficēšanās gadījums.

Veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka gadījumā, ja Latvijā izplatīsies koronavīruss, slimnīcas spēs pieņemt līdz 100 pacientiem. Ja saslimušo skaits būs lielāks, notiks slimnīcu darba reorganizācija, piemēram, uzņemšanas nodaļās.

Rīgas lidostas pārstāvis Edgars Vilcāns atzīmēja, ka lidosta rīkojas atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) norādījumiem.

"Mēs izvietojām informāciju ar ieteikumiem gan tiem pasažieriem, kas izlido, gan tiem, kas atgriežas Latvijā. Ņemot vērā pēdējo dienu notikumu attīstību, mēs saņēmām jaunākās SPKC rekomendācijas. Tika mainīts skarto reģionu definējums. Ja iepriekš tā bija Ķīna, tad šobrīd tā ir Ķīna, Dienvidkoreja, atsevišķi Itālijas reģioni un Irāna. Nekādas papildus darbības no lidostas puses SPKC skatījumā pašreiz nav nepieciešams veikt," paskaidroja Vilcāns.

Lidostā ir izvietota atsevišķa stāvvieta lidmašīnām, kurās var būt inficēts pasažieris. Ja būs nepieciešamība izmērīt temperatūru pasažieriem, to darīs nevis lidostas darbinieki, bet gan pieaicinātie mediķi.

Veselības ministrijā paziņoja, ka ceļotājiem, kas atgriezušies no Ķīnas, Dienvidkorejas, Irānas un Itālijas Lombardijas un Veneto reģioniem, kur nesen notika koronavīrusa uzliesmojums, ir uzmanīgi jāseko līdzi savai veselībai. Bet ja braucienā pabijuši bērni, vēlams 14 dienu laikā pēc atgriešanās neapmeklēt skolu vai bērnudārzu, turklāt ārsts izrakstīs vecākiem valsts apmaksātu slimības lapu.

Jo mazāk Latvijas iedzīvotāji apmeklēs koronavīrusa skartās teritorijas, jo labāk būs Latvijai, paziņoja Latvijas Radio Veselības ministrijas galvenais infektoloģijas speciālists Ugo Dumpis.

Pēc viņa sacītā, Latvija ir gatava vīrusa ierobežošanas pasākumiem, taču ir jāsaprot, ka neviena valsts nevar būt gatava itin visām situācijām, par ko liecina ātra vīrusa izplatīšanās Itālijā. Tādēļ var visnotaļ pārliecināti runāt par to, ka vīruss parādīsies arī Latvijā, jautājums tikai kad tieši. Patlaban iedzīvotāju, mediķu un ierēdņu uzdevums ir atstumt šo brīdi uz pēc iespējas vēlāku laiku.

Dumpis atzīmēja, ka pilnībā apturēt cilvēku pārvietošanos nav iespējams, taču viņiem ir jāsaprot, ka apmeklēt vīrusa skartos reģionus, piemēram, Itālijas ziemeļus, ir riskants pasākums. Sevišķi jāraizējas ir vecāka gadagājuma cilvēkiem ar jau esošām citām slimībām.

Tai pat laikā infektologs atgādināja, ka COVID-19 nav nāvējoša slimība, un pasaule ir saskārusies ar daudz bīstamākām infekcijām.

Pēc Dumpja domām, vasarā vīrusa izplatīšanās varētu samazināties, kā tas notiek ar citām infekcijām, taču pagaidām neviens mediķis nevar to apgalvot ar pilnu pārliecību, jo vīruss ir jauns un neizpētīts.

Ar COVID-19 inficēto skaits kontinentālajā Ķīnā jau ir pārsniedzis 78 tūkstošus cilvēku, miruši 2 715, izārstējušies gandrīz 30 tūkstoši. Inficēšanās gadījumu skaits ārpus Ķīnas, saskaņā ar PVO datiem, pārsniedzis divus tūkstošus cilvēku, miruši 23. Inficēšanās gadījumi ir apstiprināti Spānijas kontinentālajā daļā, Alžīrijā, uz karantīnu slēgtas viesnīcas Tenerifes salā un Insbrukā, Austrijā. Atcelts pasaules čempionāts šorttrekā, kam bija jānotiek Seulā (Dienvidkorejā) no 13. līdz 15. martam.

110
Tagi:
koronavīruss, veselība, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (810)
Pēc temata
Koronavīrusa infekcijas rezultātā Eiropā miruši jau trīs cilvēki
Mediji: Valsts departaments apsūdz Krieviju nepatiesu ziņu izplatīšanā par koronavīrusu
Viņķele: mēs novērosim Latvijas iedzīvotājus, kuri bijuši Itālijā
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā ir neizbēgama: ES pagaidām nevar panākt vienotu redzējumu

7
(atjaunots 11:08 08.03.2021)
Kamēr Eiropas Savienībā nebūs vienota redzējuma par pulksteņa grozīšanu, Latvija arī turpmāk notiks pulksteņa laika maiņa, atzina Ekonomikas ministrijā.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviju atkal gaida pulksteņa grozīšana. Laika maiņa notiks 28. martā pulksten 3 naktī. Pulksteņa radītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu, ziņo Rus.tvnet.lv.

Latvijas Ekonomikas ministrijā paskaidroja, ka stundu grozīšanas atcelšana pagaidām nav gaidāma, jo Eiropas Savienībā nevar nonākt pie vienprātības par šo jautājumu. Tātad 2021. gadā Latvijas iedzīvotāji dzīvos vasaras laikā līdz 31. oktobrim.

2020. gadā Latvijā notika pulksteņa laika maiņa 25. oktobrī.

Atgādinām, 2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājumam, bija plānots, ka pēdējo reizi pulksteņu rādītāji tiks pagriezti 2021. gadā, taču izmaiņas tā arī netika saskaņotas kaimiņvalstu starpā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

7
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība, Eiropa
Facebook

Publikāciju Latvijas premjera atbalstam Facebook novērtēja, ka "kara kurināšanu"

7
(atjaunots 11:03 08.03.2021)
Kuriozs gadījums notika sociālajā tīklā Facebook mākslīgā intelekta tulkošanas algoritma dēļ.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviešu dzejniece Māra Zālīte 6. marta vakarā savā Facebook lapā publicēja ierakstu, kurā izklāstīja savas domas par Latvijas premjerministru Krišjāni Kariņu. Pēc pāris stundām publikācija no portāla pazudusi. Šobrīd tā atrodama tikai ekrānšāviņos, vienu no kuriem publicējis Kariņa partijas biedrs, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

​Dzēstajā publikācijā Zālīte slavē Kariņa darbu, uzskatot, ka tas ir "pirmais premjers, kura godīgumu, valstsvīra morāli un 100% lojalitāti valstij grūti apstrīdēt". Dzejniece uzsver, ka viņš ir laipns un uzticas cilvēkiem, kas arī esot viņa posts. Ierakstā ir arī aicinājums atbalstīt Kariņu, lai to "atbalstu jūtot, viņš ir pašpārliecināts". Tieši šī aicinājuma dēļ publikāciju dzēsa.

Noskaidrojās, ka interneta algoritms, tulkojot "Kariņš" no latviešu valodas angļu valodā, iztulkoja viņa uzvārdu kā "War" ("karš"). Twitter lietotāji paskaidroja, ka interneta algoritmi slikti saprot mazās valodas, tāpēc varētu rasties šāda situācija.

Vēlāk Zālīte publicēja vēl vienu ierakstu, kurā smējās par situāciju.

"Tā ir anekdote! Ieliku nupat savā storijā Google translate ekrānšāviņu. Tulkojums! Esmu noturēta par "kara kurinātāju". Kariņš! Apskatieties un pasmejieties kopā ar mani!" viņa uzrakstīja savā Facebook.

Lai gan ieraksts ar publisku atzīšanos mīlestībā pret Kariņu jau pazudis no Facebook, to sociālajā tīklā turpina izplatīt citi lietotāji ekrānšavīņu veidā.

7
Tagi:
Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Politiķu vakcinācija saliedējusi cilvēkus – pret politiķiem
Tas ir mūsu kodolierocis: kāpēc Baltijas valstis draud ES
Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā
Apetīte aug Covid laikā. Latvijas valdības tēriņi pandēmijas laikā modina šaubas

"Grims kamuflāža" un ziedi veterānēm: Krievijā apsveic sievietes 8. martā

0
(atjaunots 11:40 08.03.2021)
Krievijas iedzīvotājas saņem apsveikumus no vīriešiem Starptautiskajā sieviešu dienā. Skatieties, kas notiek raķešu vienībās, un kā apsveica veterānes.

Skaistules ar Kalašņikova automātiem rokās no raķešu vienībām un daiļa dzimuma pārstāves Lielā Tēvijas kara veterānu vidū.

Skatieties, kā viņas saņēma apsveikumus 8. martā.

0