Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka

LKS pret SS leģionāru gājienu: apsūdzības pret Ždanoku un Bulgārijas piemērs

56
(atjaunots 09:52 26.02.2020)
Kur slēpjas eirodeputātu iesnieguma nozīme ar aicinājumu atcelt Waffen SS leģionāru gājienu 16. martā un kādā citā ES valstī šāds neonacistu gājiens nesen tika aizliegts.

RĪGA, 26. februāris – Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājai, eirodeputātei Tatjanai Ždanokai nācās personīgi saskarties ar dažu citu Latvijas eiroparlamentāriešu uzbrukumiem pēc tam, kad viņa organizēja parakstu vākšanu aicinājumam Latvijas varasiestādēm atcelt Waffen SS leģionāru gājienu 16. martā Rīgā. Par to viņa pastāstīja Sputnik Latvija.

Trīsdesmit astoņu Eiropas Parlamenta deputātu no 16 ES valstīm iesniegums tika nodots Latvijas Ministru kabinetam, Saeimai un Rīgas domei 10. februārī. Lai gan ir pamats domāt, ka valsts un galvaspilsētas vadība ignorēs aicinājumus nepieļaut nacisma slavēšanu Rīgā, Tatjana Ždanoka uzsvēra, ka šādām iniciatīvām ir liela nozīme.

"Protams, šāds eirodeputātu aicinājums ir ļoti svarīgs. Ziņas par nacisma slavēšanas gadījumiem izplatās pa visu Eiropu – caur eirodeputātiem un viņu palīgiem.

Starp citu, šī vēstule izprovocēja trīs citu Latvijas eirodeputātu uzbrukumu – Kalnietes, Ījaba un Melbārdes – personīgi man. Bet, es domāju, tieši šis manu oponentu demaršs, kuri nenoliedza pašu faktu, ka Rīgā tiek rīkoti ikgadējie gājieni 16. martā, pamudināja daudzus kolēģus, pirmām kārtām no kreisā flanga, atbalstīt mani un parakstīties.

Mēs turpinām cīnīties," uzsvēra viņa.

Rīgas domē jau ir vērsusies Latvijas Antinacistiskā komiteja ar lūgumu ļaut sarīkot mītiņu vietā, kur parasti Vecrīgā sākas leģionāru gājiens. Atgādināsim, ka pērn Rīgas dome atļāva antinacistiem sarīkot akciju, taču nevis pieteiktajā vietā, bet pie Bastejkalna, lai viņi netraucē leģionāru gājienam. Beigās LAK atcēla pasākumu.

Svaigs piemērs, kam derētu sekot līdzi

Tikmēr Latvijai ir piemērs, kam sekot līdzi cīņas lietā pret nacismu. Šogad Bulgārijas varasiestādes pirmo reizi pēdējo 17 gadu laikā aizliedza neonacistu gājienu, kurš pazīstams kā Lukova maršs, vēsta LKS Facebook.

Šis gājiens tika rīkots katru gadu februārī kopš 2003. gada par godu ģenerālim Hristo Lukovam, kurš 30. gados vadīja Bulgārijas Nacionālo leģionu savienību. Lukova maršā ik gadus pulcējās labējie nacionālisti un neonacisti no visas Eiropas.

Šogad Sofijas mērs aizliedza pasākumu, savukārt Bulgārijas ĀM nosauca to par "rupju Holokausta un tā nevainīgo upuru piemiņas zaimošanu", aicinot jauniešus nepiedalīties šādos maršos.

Vai šim piemēram sekos Rīgas vadība, rādīs laiks.

56
Tagi:
leģionāri, SS
Pēc temata
"Kauns kļūt par apkaunojumu starptautiskā arēnā": Jurkāns par Latvijas politiķiem
Atnāk vācieši, nodedzina visu: Jurkāns aicina LR valdību pateikt taisnību par leģionāriem
Korens: ĀM vadītājs atzinis acīmredzamo – pie Hitlera varas Latvijas nebūtu
No liberāļa līdz rusofobam: publicists pastāstīja par Pabrika "evolūciju"
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
Bērni

Pieci sarunas temati ar bērniem saistība ar vasaras brīvlaiku

5
(atjaunots 14:36 01.06.2020)
Latvijas glābēji lūdz vecākus neatstāt bērnus bez uzraudzības pie ūdens, iemācīt izmantot gāzes plīti un pastāstīt par ārkārtas dienestu telefona numuriem.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākoties bērnu vasaras brīvlaikam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina vecākus apspriest ar bērniem piecus drošības jautājumus.

Kā uzvesties pie ūdens

Peldēties ieteicams tikai oficiālās peldvietās (par to liecina zīme "peldēties atļauts"). Ja tuvumā nav šādu vietu, peldēšanai jāizvēlas vietas ar lēzenu krastu, ar cietu pamatu, bez spēcīgas straumes un ūdens vērpetēm.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Bērni drīkst spēlēties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (stīpas, matrači, bumbas un tml.), ieiet ūdenī un peldēt attālumā, kurā pieaugušais var labi viņus saskatīt un nepieciešamības gadījumā piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.

Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai braukājot ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, bērniem obligāti ir jāvelk virsū glābšanās veste.

VUGD atgādina, ka, paliekot uz mirkli pie ūdenstilpnes bez pieskatīšanas, mazs bērns var iekrist ūdenī un noslīkt. Piemēram, dīķis pie mājas bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tādēļ bērnus nedrīkst atstāt pagalmā bez uzraudzības, ja tajā ir dīķis vai piepūšamais baseins. VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās pie ūdenstilpnes ar bērnu – tā nav atpūta, bet gan dubultais darbs, jo bērni ir jāpieskata visu laiku, bez pārtraukuma. Pat ja uzmanība tiek novērsta uz minūti, var gadīties liela traģēdija.

Kas jādara, ja notikusi nelaime

Pieaugušajiem ir jāapspriež ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – kādos gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem un glābējiem pa tālruni 112 un kāda informācija viņiem ir jāsniedz, kā arī jāapspriež iespējamās darbības situācijās, kad telefons nav pa rokai – jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāpastāsta par notikušo.

Par jebkuru nelaimi nekavējoties ir jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumu.

Bērnam ir jāzina, ka par nelaimes gadījumu viņu nesodīs. Citādi kritiskā brīdī bērns nedomās par to, kā izglābt sevi, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda.

Kā droši lietot gāzes plīti un elektroierīces

Skolēniem laiku pa laikam nāksies palikt mājās bez pieaugušo klātbūtnes. VUGD aicina vecākus parūpēties par to, lai bērniem nevajadzētu gatavot vai sildīt sev ēdienu uz gāzes plīts. Jo viņi, piemēram, var aizmirst par ieslēgtu plīti un aizskriet spēlēt ar draugiem, tādējādi sarīkojot ugunsgrēku.

lidosta Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Bērni ne vienmēr sarīko ugunsgrēku neuzmanības vai neapdomātas rīcības dēļ, dažkārt viņiem vienkārši trūkst zināšanu un iemaņu. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi apieties ar plīti vai citu sadzīves tehniku, VUGD piedāvā vecākiem sākumā parādīt bērniem, kā tas darām, ļaut bērniem atkārtot šīs darbības vecāku uzraudzībā un tikai pēc tam ļaut bērnam saimniekot virtuvē pašiem.

Paziņot pieaugušajiem par saviem plāniem

Vasaras brīvlaikā daudzi bērni paliks mājās vieni paši, tādēļ vecākiem ir jāiemāca bērni regulāri ziņot par to, kur viņi nolēmuši doties, ar ko un cik ilgi viņi tur būs. Katram vecākam ir jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns.

Nav ieteicams staigāt pamestās ēkās un būvlaukumos

Ja bērni pavada vasaras brīvlaiku pilsētā, palūdziet viņiem neizvēlēties par spēlēšanās un pastaigu vietu pamestas un vecas ēkas, kā arī būvlaukumus. Tur ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, gūt nopietnas traumas un pat iet bojā.

VUGD aicina vecākus apspriest ar bērniem viņu drošības jautājumus, lai bērni nekāpj uz ēku jumtiem un nestaigā pa pamestām būvēm.

5
Tagi:
bērni, ugunsdzēsēji
Pēc temata
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Ja ieraudzīsiet, pērciet: eksperts pastāstīja, kāda ir nākamā deficīta prece
Latvijā oficiāli atklāta peldsezona, taču iedzīvotājus aicina nemesties ūdenī